THY, işten attığı 305 kişi için toplanacak

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
[h=3]
thy_seferlerinin_yolculari_otellere_yerlestirildi_h884944.jpg
[/h]
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, geçen ay sonunda ‘iş yavaşlatma’ eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasını yönetim kurulunda görüşeceklerini açıkladı.

Topçu, dün ekonomi basını ile THY Genel Müdürlük binasında yaptığı sohbet toplantısında, 223 seferin iptaline ve yaklaşık 100 bin yolcunun dolaylı olarak etkilenmesine yolaçan iş yavaşlatma eyleminin THY'de iki milyon dolarlık bir zarara yolaçtığını hazırlatarak, "Kurallar gereği 305 çalışanı maalesef çıkarmak zorunda kaldık" dedi.

1-2 gün içinde ele alınacak

Topçu, "Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin'i bizzat davet edip dün akşam iki saat görüştüm. İşten çıkarma kararın geri alınmasını istiyor. Ön şartı bu olduğu için diğer konuları görüşemedik. Bunu yönetim kuruluna götürüp, değerlendireceğiz. 1-2 gün içinde görüşürüz" diye konuştu. Topçu, sohbet toplantısında sendika ile toplu sözleşme görüşmeleri hakkında şu ayrıntıları verdi: "2-3 ay önce Hava-İş ile görüşmeler başladı. 10 yıldır tüm ek hakları toparlayıp ana ücretin içine koyalım dedik. Sendika diğer hakları görüşmeden ücreti görüşmem dedi."

THY'nin anahtarı isteniyor

"Sendika ile 23. Toplu iş sözleşmesinde 44 maddede anlaşma sağlanamıyor. Bu maddeler arasında THY'nin anahtarını teslim ettirecek maddeler var. Bizim yaklaşımımız, makulun yakalanması. Hem işveren tarafından hem işçi temsilcisi tarafından iki tarafı da mutlu edecek makul bir noktada anlaşma sağlanabileceğini düşünüyoruz. Sendikaya yılda 10 milyon TL veriyoruz. Bu paralar bizimle kavgada harcanıyor. Bugüne kadar kavgasız hiç bir sözleşme yapamadık. Sendika kavga etmezse, 'işçinin kendisini sattığı' anlayışı var. THY'de son üç ayda hostesler ortalama 68 saat uçuş yapıyor. 70 saat ve üzerinde çalışan fazla mesaisini alıyor. Bu kadar düşük zamanla uçuran başka havayolu yok."

Ücret Lufthansa'dan yüksek

Topçu, THY'de kabin memurlarının ücretlerinin Alman havayolları şirketi Lufthansa'dan yüksek olduğunu belirterek, "Bizde bir kabin memurunun aldığı ücret 3311 lirayı buluyor. Bu rakamlar özel sektörde 1.200 lira civarında. 800 liraya çalıştıran da var. Çalışanlarımıza her türlü imkânı sağlıyoruz. 45 milyon TL ödeyerek özel sigorta yaptırdık, iki yıldır bu uygulama sürüyor. Uçuşlarda pilot ve kabin memuru ayrımı yapmıyoruz. Gittikleri yerde hepsi beş yıldızlı otellerde kalıyor. Biz zam yapmayalım demiyoruz. Çalışanın mutluluğu bizim için çok önemli. Ama bu imkanları sağlayan şirket de ayakta kalabilsin diyoruz."

Avrupa'da şirketler eleman çıkarıyor THY eleman alıyor

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, çalışanlara yapılacak zam konusunda çok uç noktalarda taleplerin mevcut uluslararası ekonomik koşullarda çok doğru olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: "Dünyada havayollarının durumu ortada. Avrupa'da havayolu şirketleri dökülüyor. Akıllı yatırım yapmayan, giderini kontrol edemeyen şirketler dökülüyor. Avrupa'daki şirketler sürekli eleman çıkarıyor. THY eleman alıyor. Şu anda yaklaşık 29 bin personelimiz var."

Tek sendika THY'de 8.5 milyar dolarlık değer yaratıyor

Hamdi Topçu, toplam 110 bin çalışanın bulunduğu sektörde yaklaşık 12.5 milyar dolarlık değer üretildiğine dikkat çekti. Bu değerin yüzde 80'ini oluşturan 8.5 milyar dolarlık bölümünün THY tarafından oluşturulduğunu belirten Topçu, "Sektörde THY dışında sendika bulunmuyor. Bu yükü neden sadece THY çeksin ki. İtalya'da sendika üzerinden Alitalia'yı batırdılar. Sendika olmasın demiyoruz, kaldırılması gibi bir düşüncemiz yok. Ama talepler çok aşırıyı kaçmamalı. Sendika şu anda yüzde 12 zam istiyor. Bizim önerimiz birinci yıl için yüzde 3 ve ikinci yıl için yüzde 3. Sendika ile yasal süreç devam ediyor. Arabuluculuk dönemi yarın (bugün) başlıyor. Bir noktada buluşmak gerek" diye konuştu.

kaynak

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
"Bizde bir kabin memurunun aldığı ücret 3311 lirayı buluyor. Bu rakamlar özel sektörde 1.200 lira civarında. 800 liraya çalıştıran da var. Çalışanlarımıza her türlü imkânı sağlıyoruz. 45 milyon TL ödeyerek özel sigorta yaptırdık, iki yıldır bu uygulama sürüyor. Uçuşlarda pilot ve kabin memuru ayrımı yapmıyoruz. Gittikleri yerde hepsi beş yıldızlı otellerde kalıyor. Biz zam yapmayalım demiyoruz. Çalışanın mutluluğu bizim için çok önemli. Ama bu imkanları sağlayan şirket de ayakta kalabilsin diyoruz." "

Şu paragraftan sonra ben iptal :D

CuMaAli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
havacilik_hizmetlerinde_grev_yasagi_h885483.jpg

Türk Hava Yolları (THY) Yönetimi, ‘iş yavaşlatma’ eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasının görüşülmesi ile ilgili yaptığı toplantının sonucunu duyurdu.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun geçen ay sonunda 'iş yavaşlatma' eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasını yönetim kurulunda görüşeceklerini açıklamasının ardından, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu bugünkü toplantıda konuyu tekrardan ele aldı. Toplantı sonrasında yönetimin açıkladığı karara göre, eylemin yasadışı olduğu belirtilirken, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin de kabul edilmemesine kararverildiğini belirtildi.

THY'nin açıklaması şöyle;

KAMUOYUNA DUYURU...

Türk Hava Yolları A.O. 4 Haziran 2012 Pazartesi günü Hava-İş Sendikası yetkililerini Toplu İşSözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet etmiştir. Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü yapılan görüşmede, Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talebin Türk Hava YollarıYönetim Kurulu'nda değerlendirileceği cevabı verilmiştir.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 7 Haziran 2012 tarihinde (bugün) yaptığı toplantıda,

- Sendika'nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı, bu nedenle Türk Hava Yolları tarafından yapılan işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu,

- Sendika'nın yasadışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

Alınan bu karar ve Türk Hava Yolları A.O.'nun Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürme niyeti Sendika yetkililerine iletilmiştir.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Kaynak: Haber7
http://www.haber7.com/ekonomi/haber/888481-thy-305-personel-icin-kararini-verdi

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
"Bizde bir kabin memurunun aldığı ücret 3311 lirayı buluyor. Bu rakamlar özel sektörde 1.200 lira civarında. 800 liraya çalıştıran da var. Çalışanlarımıza her türlü imkânı sağlıyoruz. 45 milyon TL ödeyerek özel sigorta yaptırdık, iki yıldır bu uygulama sürüyor. Uçuşlarda pilot ve kabin memuru ayrımı yapmıyoruz. Gittikleri yerde hepsi beş yıldızlı otellerde kalıyor. Biz zam yapmayalım demiyoruz. Çalışanın mutluluğu bizim için çok önemli. Ama bu imkanları sağlayan şirket de ayakta kalabilsin diyoruz." "

Şu paragraftan sonra ben iptal :D

Sonuna kadar haklısın adamlar zaten aldıkları para sektörün üzerinde Zaten , Geçen aynı şeyi memurlar yapmıştı. Bakanlıkta zam yaparsak vergiler artmak zorunda dedi. Yaw benim anlamadığım çin gibi olmasın tabi ama ucuz işçilik düşük enflasyondan yanayım

NT1

Doçent
Reaksiyon puanı
1
gerı alınmayacaklarmıs duyuruldu bugun

nturk46

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazık oldu zaten çalışanın hakkımı var isyan etmeye....

mennes

Asistan
Reaksiyon puanı
1
en iyisi oldu bence thy ye sevgim de saygım da arttı adamlar adam gibi yönetiyorlar şirketi çalışan artık azmış imkanlarına bak hala eylem yapıyolar

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Almasınlar tabi alırlarsa aynı olayı ileride zaten işten atıp gerialıcağını düşünerek aynılarını yapmaya kalkabilirler. Eylem yaptıklarında gidicekleri yerinde zamanında ulaşamayan kaç çalışan olmuştur bunları düşünmüşlermidir acaba.

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Yazık oldu; Allah ailelerine ve kendilerine yardımcı olsun.

xxakadir

Asistan
Reaksiyon puanı
0
4000 tl maaşa itiraz eden thy çalışanlarına,
akıllarını, peynir ekmekle mi yemişler????
sormak lazım?!..

lauset

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bence konuyu sadece yuzeysel takip edip yorum yapmak doğru değil ,konuyu iyice araştırıp ondan sonra yorum getirmek daha manalı ve anlamlı olacaktır.Bu kadar insan neden boyle bir yola muracaat etti once onu araştırmak lazım.Kamuoyuna yansıyan yapılan olayda maaş konusu neredeyse hiç geçmemişdir..

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
neden bu kadar büyütüyorlar ki sendikaları eşek değil ya daha fazla maaş veren daha uygun koşullarda çalışmalarını sağlayacak bir yer elbet bulacaktır diye düşünüyorum :D sonuçta sendika eşek değil yani :D

kanalistanbul

Asistan
Reaksiyon puanı
1
neden bu kadar büyütüyorlar ki sendikaları eşek değil ya daha fazla maaş veren daha uygun koşullarda çalışmalarını sağlayacak bir yer elbet bulacaktır diye düşünüyorum :D sonuçta sendika eşek değil yani :D
Eşek olmasaydı, yasadışı grev kararı almadan önce çalışanları düşünürdü. Onların bu yasadışı grevden sonra başlarına gelebilecekleri düşünürdü.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
yazık oldu zaten çalışanın hakkımı var isyan etmeye....

- Sendika'nın yasadışı eylem çağrısına uymanın
hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

açıklamayı iyi okumak lazım. onbeş bin kişi işine saygı duyuyar, aldığına razı oluyor da, bunlar çok mu akıllı, tıp tahsili gören bir doktordan daha fazla maaş alırken isyan etmeye... binlerce insanın orta yerde bırakılıp, ekmek yediği kurumu milyonlarca lira zarar ettirip, üstelik bir de rezil rüsvay etmeye...

sendikanın tamamen siyasi nedenlerden dolayı yaptığı şovlara alet olursan sonuçlarına da katlanırsın. burası tanzanya yahut papua yeni gine değil.. kaldı ki oralarda bile insanlar açlıktan nefesi kokarken iki lokma ekmek için bir gün çalışmaya talim ederlerken...

hukuk tek taraflı çalışmaz, karşı tarafın da hakkının olduğunu bilerek hareket edeceksin, onun bunun dümen suyuna girerek yediğin ekmeğe pislemeyeceksin.

bu kadar basit!

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Eşek olmasaydı, yasadışı grev kararı almadan önce çalışanları düşünürdü. Onların bu yasadışı grevden sonra başlarına gelebilecekleri düşünürdü.

ben de zaten onu belirtmek için böyle şaka biçimli yazdım zaten :) adamlar sendika da söz sahibi ama neyin nasıl yapılacağında bi haberler hadi sendikayı anladık yol yordam bilmiyorlar ama çalışan işçilerde mi bir şey demez buna :) atalarımız boşa dememiş demiş kendi düşen ağlamaz diye :)

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Yaw bide ne için Grev yaptıklarını anlamadım

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
maaşları azmış çalışma koşulları iyi değilmiş :D

MesutCULCUL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
gaza gelmeselermiş...bi kızın kotosu vardı ağzını açmış bağırıyo sağ eli yumruk havada...sonradan açıklama yapmış gaza geldik ışkırtmaya geldik halbuki memnunduk diye gözü yaşlı...

GridLuck

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Şirketi 2 milyon $ zarara soktu bu grev ve sitenin hacklenmesi. İşe geri almaları için pişman mektupları yolluyormuş çıkarılan çalışanlar. Bu kadar zarara yol açtınız. Tekrar gönül rahatlığıyla nasıl çalışacaksınız işe alınırsanız ? 29bin çalışan var şirkette. 15bin kişiye uyarı yapılmış greve katılmaları dahilinde olacak durumun ne olacağına dair. Buna rağmen niçin greve gittiniz ? Bir çoğu niçin greve gittiğini dahi bilmiyor imiş. Kimisi fazla çalışma saatini, kimisi ise Star Alliance çatısı altındaki şirketler arasında en düşük maaşa sahip olduğunu protesto etti. Netice ortada. İsteyenin işine gelsin istemeyenin gelmesin ama şunu söylemeden edemeyeceğim; '' Kendiniz ettiniz, kendiniz buldunuz. Oh olsun size. Almasınlar inşallah işe de gidip milyonlarca asgari ücretle çalışan emekçiler kervanına katılın da attan inip eşeğe binmek ne demekmiş öğrenin! ''

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Grev hakkının engellenmesini savunan arkadaşlar var hemde garip gerekçelerle anlamak ne mümkün.Devletin arpalığı thy de çalışanların aldığı göze batıyor ama o kişilerin ne karşılığı ne zorlukla kazandığı düşünülmüyor hani emeğe saygı bir sonraki konuda bu kardeşlerimiz sol tandanstan dem vuracaklar.
Kişinin kalifiye olması onun işverenle pazarlığında ayak bağı olmaması pazarlığı ortadan kaldırmaması aksine ona artı ayrımcılığa vesile olması gerekir.
Daha öce bir konuda belirtmiştim Kabin görevlisi tabir edilen uçuş ekibi hayli yorucu özveriyle yeri gelir elin itiyle köpeğiyle uğraşır.Daima bakımlı güleryüzlü olacaktır acıları olsa bile ve daima yüksek topukla dolaştıkları için şiddetli bel ağrısıyla bir bakın bakalım uykusuz bakımlı dağılmadan kaç saat kalbilirsiniz onlar bazen bir buçuk iki gün ayaktalar.
Emekçilerin kesinlikle birbirlerinin emeğini küçük görmemeleri gerekir.Burada mali oyunlardan biri oynanmaktadır işte bizim gibi otlar kürtajla sezeryenle uğraşırken taksi yasasından uçak geçirirler mevlam sizleri gaflet uykusundan uyandırsın

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Grev hakkının engellenmesini savunan arkadaşlar var hemde garip gerekçelerle anlamak ne mümkün.Devletin arpalığı thy de çalışanların aldığı göze batıyor ama o kişilerin ne karşılığı ne zorlukla kazandığı düşünülmüyor hani emeğe saygı bir sonraki konuda bu kardeşlerimiz sol tandanstan dem vuracaklar.
Kişinin kalifiye olması onun işverenle pazarlığında ayak bağı olmaması pazarlığı ortadan kaldırmaması aksine ona artı ayrımcılığa vesile olması gerekir.
Daha öce bir konuda belirtmiştim Kabin görevlisi tabir edilen uçuş ekibi hayli yorucu özveriyle yeri gelir elin itiyle köpeğiyle uğraşır.Daima bakımlı güleryüzlü olacaktır acıları olsa bile ve daima yüksek topukla dolaştıkları için şiddetli bel ağrısıyla bir bakın bakalım uykusuz bakımlı dağılmadan kaç saat kalbilirsiniz onlar bazen bir buçuk iki gün ayaktalar.
Emekçilerin kesinlikle birbirlerinin emeğini küçük görmemeleri gerekir.Burada mali oyunlardan biri oynanmaktadır işte bizim gibi otlar kürtajla sezeryenle uğraşırken taksi yasasından uçak geçirirler mevlam sizleri gaflet uykusundan uyandırsın

ben çalıştığım işe hergün dua ediyorum , maaşım düzgün ( 2500 TL değil) , özel sektördeyim ve çoğu insanın almadığı parayı alıyorum ama bir gün isyan etmedim. Şirketimi ve beni zorda bırakacak bir hal harkette bulunmadım.

çok zor birşey değil

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
ben çalıştığım işe hergün dua ediyorum , maaşım düzgün ( 2500 TL değil) , özel sektördeyim ve çoğu insanın almadığı parayı alıyorum ama bir gün isyan etmedim. Şirketimi ve beni zorda bırakacak bir hal harkette bulunmadım.

çok zor birşey değil

herhalde anlatamıyorum burada taksi yasasından uçak geçiriyorlar bu sadece hostesleri veya pilotlarımı kapsıyor hayır hava-iş le ilgili birçok meslek grubunu işte biz cambaza bakarken işçi hakları kısıtlanıyor kıdem tazminatı sırada onuda başka bir şeyin içine gizlerler.bu konunun tam cevabı siyasidir onun için kenarından dokunuyorum.yani sizin bakış açınızla o kadar kişiye rahat battı .....o 300 küsür kişiyi çıkarmak işçi düşmanlığı emek düşmanlığıdır

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
herhalde anlatamıyorum burada taksi yasasından uçak geçiriyorlar bu sadece hostesleri veya pilotlarımı kapsıyor hayır hava-iş le ilgili birçok meslek grubunu işte biz cambaza bakarken işçi hakları kısıtlanıyor kıdem tazminatı sırada onuda başka bir şeyin içine gizlerler.bu konunun tam cevabı siyasidir onun için kenarından dokunuyorum.yani sizin bakış açınızla o kadar kişiye rahat battı .....o 300 küsür kişiyi çıkarmak işçi düşmanlığı emek düşmanlığıdır

Görüşler farklı bu konu uzar gider, evet bir bakıma öyle emek hakkı yiyorlar ama diğer yandanda , basit örnek firma adını yanlş hatırlıyor olabilirm sanırım Bimeks veya buna benzer bir teknoloji merkezi adamlar hersene sonunda istifa ettirip tekrar sözlşme imzalatıyorlar kıdem tazminatı vermemek için. Yani olay 3000TL alan THY çalışanlarına gelene kadar ortada çok sorun ve eksik var zaten mevcutta. Biz bu piyasayı biliyoruz , THY deki adamlar hiçmi bilmiyordu diye sormak geliyor tabi.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Pilot olmak varmış. Adamlar emekli ikramiyesi gibi maaş alıyor.

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Görüşler farklı bu konu uzar gider, evet bir bakıma öyle emek hakkı yiyorlar ama diğer yandanda , basit örnek firma adını yanlş hatırlıyor olabilirm sanırım Bimeks veya buna benzer bir teknoloji merkezi adamlar hersene sonunda istifa ettirip tekrar sözlşme imzalatıyorlar kıdem tazminatı vermemek için. Yani olay 3000TL alan THY çalışanlarına gelene kadar ortada çok sorun ve eksik var zaten mevcutta. Biz bu piyasayı biliyoruz , THY deki adamlar hiçmi bilmiyordu diye sormak geliyor tabi.
işte bizim yanlışımıza değindiniz tam isabet.Devir değişiyor bundan sonra onuda bulamayacaksınız.Zaman işçi aleyhine çalışıyor göstermelik sendikalar göstermelik sendika kavgaları günlük gündem değişimi ve araya sığdırılan ani baskın kararlar.Siyasi görüşünüz ne olursa olsun geçen her gün bir hakkınız kısıtlanıyor yaşam kaliteniz bir miktar düşüyor ve bir takım yayın organları ve yapay kişi başına düşen bilmemne refah payı ........hep bir kandırmacadır gidiyor.oturun bir kağıt kalem alın bu haftanın gerçek ve araya gizlenen olaylarını yazın anlarsınız.yeni korsan yasasıyla takside korsan sözümona çnlenirken devletin korsanlığı tescil edilmiştir

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
thyde halklı grev yapanlarda haklı bence orta yol bulunup o 300 kişi işe döndürülmeli yazık günah herkesin kendine göre bir düzeni var alacağı vereceği borcu taksidi gideri ne yapacak okadar insan ne yiyip ne içecek ha deyince işte bulunmuyor thy bence geri adım atmalı zaten grev yasısı geçti onlara göre bir durum kalmadı artisliğin alemi yok :)