THY, işten attığı 305 kişi için toplanacak

mr_rain

Guru
[h=3]
[/h]
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, geçen ay sonunda ‘iş yavaşlatma’ eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasını yönetim kurulunda görüşeceklerini açıkladı.

Topçu, dün ekonomi basını ile THY Genel Müdürlük binasında yaptığı sohbet toplantısında, 223 seferin iptaline ve yaklaşık 100 bin yolcunun dolaylı olarak etkilenmesine yolaçan iş yavaşlatma eyleminin THY'de iki milyon dolarlık bir zarara yolaçtığını hazırlatarak, "Kurallar gereği 305 çalışanı maalesef çıkarmak zorunda kaldık" dedi.

1-2 gün içinde ele alınacak

Topçu, "Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin'i bizzat davet edip dün akşam iki saat görüştüm. İşten çıkarma kararın geri alınmasını istiyor. Ön şartı bu olduğu için diğer konuları görüşemedik. Bunu yönetim kuruluna götürüp, değerlendireceğiz. 1-2 gün içinde görüşürüz" diye konuştu. Topçu, sohbet toplantısında sendika ile toplu sözleşme görüşmeleri hakkında şu ayrıntıları verdi: "2-3 ay önce Hava-İş ile görüşmeler başladı. 10 yıldır tüm ek hakları toparlayıp ana ücretin içine koyalım dedik. Sendika diğer hakları görüşmeden ücreti görüşmem dedi."

THY'nin anahtarı isteniyor

"Sendika ile 23. Toplu iş sözleşmesinde 44 maddede anlaşma sağlanamıyor. Bu maddeler arasında THY'nin anahtarını teslim ettirecek maddeler var. Bizim yaklaşımımız, makulun yakalanması. Hem işveren tarafından hem işçi temsilcisi tarafından iki tarafı da mutlu edecek makul bir noktada anlaşma sağlanabileceğini düşünüyoruz. Sendikaya yılda 10 milyon TL veriyoruz. Bu paralar bizimle kavgada harcanıyor. Bugüne kadar kavgasız hiç bir sözleşme yapamadık. Sendika kavga etmezse, 'işçinin kendisini sattığı' anlayışı var. THY'de son üç ayda hostesler ortalama 68 saat uçuş yapıyor. 70 saat ve üzerinde çalışan fazla mesaisini alıyor. Bu kadar düşük zamanla uçuran başka havayolu yok."

Ücret Lufthansa'dan yüksek

Topçu, THY'de kabin memurlarının ücretlerinin Alman havayolları şirketi Lufthansa'dan yüksek olduğunu belirterek, "Bizde bir kabin memurunun aldığı ücret 3311 lirayı buluyor. Bu rakamlar özel sektörde 1.200 lira civarında. 800 liraya çalıştıran da var. Çalışanlarımıza her türlü imkânı sağlıyoruz. 45 milyon TL ödeyerek özel sigorta yaptırdık, iki yıldır bu uygulama sürüyor. Uçuşlarda pilot ve kabin memuru ayrımı yapmıyoruz. Gittikleri yerde hepsi beş yıldızlı otellerde kalıyor. Biz zam yapmayalım demiyoruz. Çalışanın mutluluğu bizim için çok önemli. Ama bu imkanları sağlayan şirket de ayakta kalabilsin diyoruz."

Avrupa'da şirketler eleman çıkarıyor THY eleman alıyor

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, çalışanlara yapılacak zam konusunda çok uç noktalarda taleplerin mevcut uluslararası ekonomik koşullarda çok doğru olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: "Dünyada havayollarının durumu ortada. Avrupa'da havayolu şirketleri dökülüyor. Akıllı yatırım yapmayan, giderini kontrol edemeyen şirketler dökülüyor. Avrupa'daki şirketler sürekli eleman çıkarıyor. THY eleman alıyor. Şu anda yaklaşık 29 bin personelimiz var."

Tek sendika THY'de 8.5 milyar dolarlık değer yaratıyor

Hamdi Topçu, toplam 110 bin çalışanın bulunduğu sektörde yaklaşık 12.5 milyar dolarlık değer üretildiğine dikkat çekti. Bu değerin yüzde 80'ini oluşturan 8.5 milyar dolarlık bölümünün THY tarafından oluşturulduğunu belirten Topçu, "Sektörde THY dışında sendika bulunmuyor. Bu yükü neden sadece THY çeksin ki. İtalya'da sendika üzerinden Alitalia'yı batırdılar. Sendika olmasın demiyoruz, kaldırılması gibi bir düşüncemiz yok. Ama talepler çok aşırıyı kaçmamalı. Sendika şu anda yüzde 12 zam istiyor. Bizim önerimiz birinci yıl için yüzde 3 ve ikinci yıl için yüzde 3. Sendika ile yasal süreç devam ediyor. Arabuluculuk dönemi yarın (bugün) başlıyor. Bir noktada buluşmak gerek" diye konuştu.

kaynak
 

IuTKuI

Profesör
"Bizde bir kabin memurunun aldığı ücret 3311 lirayı buluyor. Bu rakamlar özel sektörde 1.200 lira civarında. 800 liraya çalıştıran da var. Çalışanlarımıza her türlü imkânı sağlıyoruz. 45 milyon TL ödeyerek özel sigorta yaptırdık, iki yıldır bu uygulama sürüyor. Uçuşlarda pilot ve kabin memuru ayrımı yapmıyoruz. Gittikleri yerde hepsi beş yıldızlı otellerde kalıyor. Biz zam yapmayalım demiyoruz. Çalışanın mutluluğu bizim için çok önemli. Ama bu imkanları sağlayan şirket de ayakta kalabilsin diyoruz." "

Şu paragraftan sonra ben iptal :D
 

CuMaAli

Profesör

Türk Hava Yolları (THY) Yönetimi, ‘iş yavaşlatma’ eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasının görüşülmesi ile ilgili yaptığı toplantının sonucunu duyurdu.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun geçen ay sonunda 'iş yavaşlatma' eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasını yönetim kurulunda görüşeceklerini açıklamasının ardından, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu bugünkü toplantıda konuyu tekrardan ele aldı. Toplantı sonrasında yönetimin açıkladığı karara göre, eylemin yasadışı olduğu belirtilirken, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin de kabul edilmemesine kararverildiğini belirtildi.

THY'nin açıklaması şöyle;

KAMUOYUNA DUYURU...


Türk Hava Yolları A.O. 4 Haziran 2012 Pazartesi günü Hava-İş Sendikası yetkililerini Toplu İşSözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet etmiştir. Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü yapılan görüşmede, Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talebin Türk Hava YollarıYönetim Kurulu'nda değerlendirileceği cevabı verilmiştir.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 7 Haziran 2012 tarihinde (bugün) yaptığı toplantıda,

- Sendika'nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı, bu nedenle Türk Hava Yolları tarafından yapılan işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu,

- Sendika'nın yasadışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

Alınan bu karar ve Türk Hava Yolları A.O.'nun Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürme niyeti Sendika yetkililerine iletilmiştir.

Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

Kaynak: Haber7
http://www.haber7.com/ekonomi/haber/888481-thy-305-personel-icin-kararini-verdi

 

madmex

Profesör
"Bizde bir kabin memurunun aldığı ücret 3311 lirayı buluyor. Bu rakamlar özel sektörde 1.200 lira civarında. 800 liraya çalıştıran da var. Çalışanlarımıza her türlü imkânı sağlıyoruz. 45 milyon TL ödeyerek özel sigorta yaptırdık, iki yıldır bu uygulama sürüyor. Uçuşlarda pilot ve kabin memuru ayrımı yapmıyoruz. Gittikleri yerde hepsi beş yıldızlı otellerde kalıyor. Biz zam yapmayalım demiyoruz. Çalışanın mutluluğu bizim için çok önemli. Ama bu imkanları sağlayan şirket de ayakta kalabilsin diyoruz." "

Şu paragraftan sonra ben iptal :D


Sonuna kadar haklısın adamlar zaten aldıkları para sektörün üzerinde Zaten , Geçen aynı şeyi memurlar yapmıştı. Bakanlıkta zam yaparsak vergiler artmak zorunda dedi. Yaw benim anlamadığım çin gibi olmasın tabi ama ucuz işçilik düşük enflasyondan yanayım
 

mennes

Asistan
en iyisi oldu bence thy ye sevgim de saygım da arttı adamlar adam gibi yönetiyorlar şirketi çalışan artık azmış imkanlarına bak hala eylem yapıyolar
 

re13el

Dekan
Almasınlar tabi alırlarsa aynı olayı ileride zaten işten atıp gerialıcağını düşünerek aynılarını yapmaya kalkabilirler. Eylem yaptıklarında gidicekleri yerinde zamanında ulaşamayan kaç çalışan olmuştur bunları düşünmüşlermidir acaba.
 

xxakadir

Asistan
4000 tl maaşa itiraz eden thy çalışanlarına,
akıllarını, peynir ekmekle mi yemişler????
sormak lazım?!..
 

lauset

Doçent
Bence konuyu sadece yuzeysel takip edip yorum yapmak doğru değil ,konuyu iyice araştırıp ondan sonra yorum getirmek daha manalı ve anlamlı olacaktır.Bu kadar insan neden boyle bir yola muracaat etti once onu araştırmak lazım.Kamuoyuna yansıyan yapılan olayda maaş konusu neredeyse hiç geçmemişdir..
 
neden bu kadar büyütüyorlar ki sendikaları eşek değil ya daha fazla maaş veren daha uygun koşullarda çalışmalarını sağlayacak bir yer elbet bulacaktır diye düşünüyorum :D sonuçta sendika eşek değil yani :D
 
neden bu kadar büyütüyorlar ki sendikaları eşek değil ya daha fazla maaş veren daha uygun koşullarda çalışmalarını sağlayacak bir yer elbet bulacaktır diye düşünüyorum :D sonuçta sendika eşek değil yani :D
Eşek olmasaydı, yasadışı grev kararı almadan önce çalışanları düşünürdü. Onların bu yasadışı grevden sonra başlarına gelebilecekleri düşünürdü.
 
yazık oldu zaten çalışanın hakkımı var isyan etmeye....


- Sendika'nın yasadışı eylem çağrısına uymanın
hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

açıklamayı iyi okumak lazım. onbeş bin kişi işine saygı duyuyar, aldığına razı oluyor da, bunlar çok mu akıllı, tıp tahsili gören bir doktordan daha fazla maaş alırken isyan etmeye... binlerce insanın orta yerde bırakılıp, ekmek yediği kurumu milyonlarca lira zarar ettirip, üstelik bir de rezil rüsvay etmeye...

sendikanın tamamen siyasi nedenlerden dolayı yaptığı şovlara alet olursan sonuçlarına da katlanırsın. burası tanzanya yahut papua yeni gine değil.. kaldı ki oralarda bile insanlar açlıktan nefesi kokarken iki lokma ekmek için bir gün çalışmaya talim ederlerken...

hukuk tek taraflı çalışmaz, karşı tarafın da hakkının olduğunu bilerek hareket edeceksin, onun bunun dümen suyuna girerek yediğin ekmeğe pislemeyeceksin.

bu kadar basit!
 
Eşek olmasaydı, yasadışı grev kararı almadan önce çalışanları düşünürdü. Onların bu yasadışı grevden sonra başlarına gelebilecekleri düşünürdü.

ben de zaten onu belirtmek için böyle şaka biçimli yazdım zaten :) adamlar sendika da söz sahibi ama neyin nasıl yapılacağında bi haberler hadi sendikayı anladık yol yordam bilmiyorlar ama çalışan işçilerde mi bir şey demez buna :) atalarımız boşa dememiş demiş kendi düşen ağlamaz diye :)
 
Üst