Threadripper 3960x ve 2080 Ti Performans Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

CdnDatcom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir sistemim var fakat oyun içi performansından memnun değilim. Tüm Driver'ler güncel, sorun gözükmüyor. Oyun içi aldığım FPS bu sistemin bütçesinin 1/4'ü kadar topladığım sistem ile aynı. Farkları yok. Arada işlemci ve ekran kartı olarak çok üst performans vermesi gerekirken alamıyorum. Eksik bir durum mu var ya da sorun yaşayan var mı bu şekilde, bir de sistem çok geç açılıp geç kapanıyor. Diğer bilgisayar ile birlikte kapattım. Bu sistem kapanıp yeniden başlama ekranına gelirken diğeri çoktan açılmış masaüstünde oluyor. Ortalama 10 saniyede kapanıyor, açılması tekrar 10 saniye kadar sürüyor. Anakart BIOS güncellemesini de sağladım. RAM MHz değerleri 2133 şeklindeydi. Bu değerleri profil atayarak 3600 MHz çektim. Başka bir işlemim olmadı. Belki yardımcı olan olur, teşekkür ederim.

Sistem:

AMD Ryzen Threadripper 3960X

MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming Trio 11GB

G.Skill 3600 MHz CL16 32 GB RAM

Asus ROG STRIX LC 360 Soğutucu

Asus Prime TRX40-PRO 4666 MHz ANAKART

Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD

Corsair HX1000 80+ Platinum 1000W

bognuskafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Bir sistemim var fakat oyun içi performansından memnun değilim. Tüm Driver'ler güncel, sorun gözükmüyor. Oyun içi aldığım FPS bu sistemin bütçesinin 1/4'ü kadar topladığım sistem ile aynı. Farkları yok. Arada işlemci ve ekran kartı olarak çok üst performans vermesi gerekirken alamıyorum. Eksik bir durum mu var ya da sorun yaşayan var mı bu şekilde, bir de sistem çok geç açılıp geç kapanıyor. Diğer bilgisayar ile birlikte kapattım. Bu sistem kapanıp yeniden başlama ekranına gelirken diğeri çoktan açılmış masaüstünde oluyor. Ortalama 10 saniyede kapanıyor, açılması tekrar 10 saniye kadar sürüyor. Anakart BIOS güncellemesini de sağladım. RAM MHz değerleri 2133 şeklindeydi. Bu değerleri profil atayarak 3600 MHz çektim. Başka bir işlemim olmadı. Belki yardımcı olan olur, teşekkür ederim.

Sistem:

İstediğim performansı ben de alamamaya başladım. Almam gereken değerlerden az aldığımı farkettim. Bios ayarlarından işlemci mhz ni manuel olarak ayarla. Aynı zamanda win10 un güncel olduğundan emin ol. Güncellemeler kısmında bazen gözükmeyebiliyor. Bu arada ne zamandır bu sistemi kullanıyorsun?

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Hocam oyun içi performansla ilgili daha açık bilgi verebilir misiniz? Drop mu yiyorsunuz yoksa sabit olarak düşük fps mi alıyorsunuz? Videolu bir şekilde göstermeniz yardımcı olabilmemiz için daha iyi olacaktır.

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269

Sistem:

Sorunu doğru anladıysam mantığı çok basit, Özellikle oyun için fps sorunun için yazıyorum.Sistemin o kadar güçlü ki kendini yorma gereği duymuyor. Bu sistemin 1/4 ü dediğin sistem ise kendini yorarak o fpsi alıyor.Çözüm basit bu kadar güçlü bir sisteme çok iyi bir monitör gerekir.4k gibi.Eğer bu sistemi 1080 p monitöre bağlarsan altında ferrari var ama dağ yolunda kullanıyor gibi olursun

bognuskafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Sorunu doğru anladıysam mantığı çok basit, Özellikle oyun için fps sorunun için yazıyorum.Sistemin o kadar güçlü ki kendini yorma gereği duymuyor. Bu sistemin 1/4 ü dediğin sistem ise kendini yorarak o fpsi alıyor.Çözüm basit bu kadar güçlü bir sisteme çok iyi bir monitör gerekir.4k gibi.Eğer bu sistemi 1080 p monitöre bağlarsan altında ferrari var ama dağ yolunda kullanıyor gibi olursun
Çok mantıklı

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Sisteminiz minimum 2k monitörü hakediyor.Gerçekten 1080p monitörle sisteme yazık oluyor şu an. Karşılaştırdığınız sistem nedir bilmiyorum o yüzden bir şey diyemeyeceğim o konuda fakat kendini yormuyor gibi bir durum olmaz diye düşünüyorum. Aynı fpsleri alıyorsanız bir sıkıntı var demektir. Oyundan aldığınız hissiyattan bahsediyorsanız "aynı performansı veriyor" derken. Burada kısıtlayıcı monitördür ve aynı hissiyatı almanız kabul edilebilir. Fakat fps olarak aynı fps ise burada bir sıkıntı var demektir. İyi forumlar

Targaryen

Asistan
Reaksiyon puanı
269
Sisteminiz minimum 2k monitörü hakediyor.Gerçekten 1080p monitörle sisteme yazık oluyor şu an. Karşılaştırdığınız sistem nedir bilmiyorum o yüzden bir şey diyemeyeceğim o konuda fakat kendini yormuyor gibi bir durum olmaz diye düşünüyorum. Aynı fpsleri alıyorsanız bir sıkıntı var demektir. Oyundan aldığınız hissiyattan bahsediyorsanız "aynı performansı veriyor" derken. Burada kısıtlayıcı monitördür ve aynı hissiyatı almanız kabul edilebilir. Fakat fps olarak aynı fps ise burada bir sıkıntı var demektir. İyi forumlar
Dostum sistem benim değil, ben yazımda konuyu açan arkadaşa fikrimi sundum

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Bu sistem sadece oyun için alındıysa Threadripper işlemci alınarak yazık edilmiş. Threadripper işlemciler sunucu sınıfı işlemcilerdir ve profesyonel amaçlı kullanılmaktalar. Profesyonel iş + oyun için 3950X daha iyi bir tercih olurdu. Bunun haricinde monitör 1080p ise ekran kartı kendini çok zorlamaz. En az 2K monitör lazım. Ek olarak sürücüleri nasıl güncellediniz? Windows kurulumunu nasıl yaptınız?

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
1080p monitor ile kullanılıyorsa oyunlar işlemci sınırına takiliyordur. Çok güçlü işlemci çok fps verecek diye birşey yok. Ama yine de belli bir fark olmasi lazım ama oyundan oyuna da değişir. Misal 3600 ile bazı oyunlarda benzer sonuçlar alirken bazılarında yüzde 10 veya daha fazla fark olabilir. Bu oyunun çekirdek kullanımlari ile ilgidir. 2080ti zaten 1080p de çerezdir, 2k ve 4k da farkını gösterir. İşlemci için ise bunu söylemek zor anca ilerde daha çok çekirdek kullanımı söz konusu olursa o zaman farkını daha iyi gösterecektir.

Son düzenleme: