ThorJ V3 Sistem Toplama Rehberi - Aralık 2020

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949
Merhaba arkadaşlar,
Bugünkü rehberimde sizlere ThorJ V3 sistemimi tanıtacağım. Sistemde güzel ve kaliteli donanım parçalarının bulunmasının yanında hesaplı olmasını da istediğimden ötürü V3 sistemi hazırlamaya karar verdim. Şimdi ise sistemin detaylarına geçelim.

İlk olarak sistemde bir çok hazır sistemde de bulunan, orta seviyeli yeterli bir işlemci olan i3-10100F'i kullanmaya karar verdim, burada CPU'nun sonundaki "F" ibaresi ise dahili GPU bulundurmadığını ifade ediyor. Hem uygun fiyatlı olması adına hem de güçlü olması adına bu işlemciyi seçtim. Kullanacağımız ekran kartı ile de güzel bir combo olacağını düşünmekteyim.

1608551520451.png

Şimdi ise anakarta geçelim. Kullanacağımız anakart bizzat benim kullandığım ve hiç bir sorun yaşamadığım, fiyatına göre oldukça iyi performans veren MSI B460M-A Pro anakart. İşlemcide overclock desteği olmadığından ötürü bu anakart bize fazlası ile yetecektir. H410 anakartlardan çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Bu anakartın tek eksisi ise 2933 MHz RAM desteğinin bulunması diyebiliriz. Bu sorunu aşmanın çaresi ise Z serisi anakartlarda ve bu anakartların fiyatları da bir hayli pahalı. Bunun için B460 çipsetli bir anakart kullanmamız hem fiyat açısından hem de kalite açısından daha iyi olacağını düşünüyorum.

1608551530115.png
Hemen RAM'lerden de bahsedelim. Adata XPG Gammix D30 16 GB RAM - 8x2 GB model ramlerimizi bu sistemde kullanacağız. Adata'nın bu ürünü hem uygun fiyatlı, hem de anakartımızın desteklediği MHz değeri ile uyumlu diyebiliriz. Zaten 2933 MHz destekli bir anakart kullanacağımız için 3000 MHz RAM yeterli olacaktır, fazlasını alsak da kullanamayacağımızdan ötürü bu sistem için fazlası ile yeterli diyebiliriz.

1608551578023.png
Şimdi ise bir diğer önemli olan detayımız ekran kartına geçmek istiyorum. Palit markasının çıkartmış olduğu GTX 1650 Super modelini bu sistemde kullanacağız. Günümüzde bir çok oyunda önemli bir yere sahip olan ekran kartlarının güçlü olması da bir diğer önemli detaylarımızdan birisi. Ekran kartı ile işlemcinin oyun testlerini bulabilirsem ekleyeceğim, ancak sistemin fiyatına oranla oldukça başarılı bir ekran kartı diyebiliriz.
1608551613224.png
Depolama alanımıza yani SSD'ye geçmek gerekirse de WD'nin Green 240 GB SSD'sini bu sistemde kullanmak istedim. Okuma-yazma hızı olarak makul ve F/P ürünü diyebiliriz.
1608551643239.png
Geriye kalan son iki detayımız olan ve sistemin bir diğer en önemli parçası olan PSU'ya geçmek istiyorum. Bu sistemde PSU'yu Thermaltake olarak tercih ettim, fiyatına göre başarılı bulduğum, her ne kadar 80+ sertifikası bulunmasa da markanın bilinirliği ve ürün kullanıcı yorumları da bu ürünü başarılı kılmaya yetiyor.
1608551671208.png

Açıkçası beğendiğim bir ürün oldu ve bu sistemde de kullanmaya karar verdim. Bunun dışında kalan son parçamız olan kasayı da Dark Raider kasasını seçtim, 2 önde, bir adet de arkada olmak üzere toplamda 3 adet fan bulunan ve yine fiyatına göre gerek malzeme kalitesi, gerekse fiyat-performans olarak başarılı olduğunu belirtebiliriz.

1608551689733.png

Sistemin geneli de bu şekilde arkadaşlar. Toplam fiyat ise 4.686₺ ve bütün parçalar aynı siteden toplandı. Siz aynı parçaları farklı sitelerden toplayarak bu fiyatı 150-200₺ daha düşürebilirsiniz. Umarım yazım faydalı olmuştur, önerileriniz için aşağıya yorumlarınızı bekliyorum, bütün forum halkına iyi günler diliyorum.

mucahittursun61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Anakartımız 2933 MHz ram desteklese bile 10100 ve 10400 ile 2666 MHz kullanacağız dimi

404 Error

Müdavim
Reaksiyon puanı
12,511
Evet fiyat performans denilen, harika bir sistem olmuş. Benimkinden iyi olmuş. Fiyat olarak.

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949
Evet fiyat performans denilen, harika bir sistem olmuş. Benimkinden iyi olmuş. Fiyat olarak.
Teşekkürler :)

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Şimdi ise sistemin detaylarına geçelim.
Sistemin yanı sıra, detayları anlatman harika olmuş.
Depolama alanımıza yani SSD'ye geçmek gerekirse de WD'nin Green 240 GB SSD'sini bu sistemde kullanmak istedim. Okuma-yazma hızı olarak makul ve F/P ürünü diyebiliriz.
Green serisi kronik sorunludur :) Onun yerine HyperX Fury 3D 240GB, Sandisk Ultra 250 GB ya da WD Blue 250GB tercih edilebilir.
Her ne kadar 80+ sertifikası bulunmasa da markanın bilinirliği ve ürün kullanıcı yorumları da bu ürünü başarılı kılmaya yetiyor.
Sadece markanın bilinirliği yetmiyor, 80+ sertifikası, kablo uzunluğudur PSU'yu PSU yapan. Ek olarak, marka bazlı değil de model bazlı seçmek gerekiyor. Bilinen markaların da sorunlu modelleri var. Sharkoon SHP V2 650W buna örnek olabilir.
Sistemin geneli de bu şekilde arkadaşlar. Toplam fiyat ise 4.686₺ ve bütün parçalar aynı siteden toplandı.
Topladığın sistemin konfigürasyon linkini de koysaydın iyi olurdu.

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949
Sadece markanın bilinirliği yetmiyor, 80+ sertifikası, kablo uzunluğudur PSU'yu PSU yapan. Ek olarak, marka bazlı değil de model bazlı seçmek gerekiyor. Bilinen markaların da sorunlu modelleri var. Sharkoon SHP V2 650W buna örnek olabilir
Tabi ki. Bende Sharkoon SHP650 var ve memnun değilim mesela. Onun için bu sistemde farklı kullandım.

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949
Güzel sistem olmuş, eline sağlık :)
Sağ ol abi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Green serisi kronik sorunludur :) Onun yerine HyperX Fury 3D 240GB, Sandisk Ultra 250 GB ya da WD Blue 250GB tercih edilebilir.
Kendi deneyimlerimi paylaşmak istiyorum hocam.
Green 240 GB'ı yaklaşık 6-7 kişiye önerdim, forumdan da @Dora abime hatta. Şu ana kadar ne okuma yazma adına, ne de yavaşlığına rastladım. 5 ay kadar önce topladığım sistemimde kullanıyorum. 2 ay kadar önce bir 240 GB'lik daha aldım hatta. Hiç bir sorunu olmadı şu ana kadar. Bilmiyorum belki ben şanslıyımdır ama daha bir eksiğini görmedim. @Usain'de kullanıcısıydı hatta forumdan.

Son düzenleme: