The Shannara (Yeni Dizi)

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Rektör
Emektar
Katılım
12 Eyl 2009
Mesajlar
13,806
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,219
Puanları
113
Yaş
37
Shannara-official.jpg

Shannara Dizisi Kesinleşti
MTV kanalıyla yapılan anlaşmalar nihayet sonuçlandı. Kanal, dizinin 10 bölümlük siparişini verdi bile! Dizinin iki saatlik ilk bölümünün yönetmen koltuğunda Jonathan Liebesman oturuyor. Kendisini en son olarak Titanların Öfkesi ve Battle: Los Angeles filmlerindeki başarısıyla görmüştük. Ayrıca önümüzdeki Ağustos ayında çıkacak olan ve çok beklenen Ninja Kaplumbağalar filminin de yönetmenliği yapmakta.

Dizinin senaristliğini ise Miles Millar ve Alfred Gough yapmakta. Bu efsane ikilinin yazdığı tüm başarılı filmleri yazarak gözlerinizi ağrıtmak istemedik ancak Superman’i anlatan efsane Smallville dizisinin senaryolarını yazdıklarını bilmeniz yeterli olacaktır!

Gelelim dizi hangi kitabı anlatacak? Ülkemizde de yıllar önce pek çok kitabı Türkçe’ye çevrilmiş olan, usta yazar Terry Brooks’un yazdığı Shannara serisi, dünyada en çok satmış olan fantezi edebiyatı serilerinden birisidir. Serinin sadece Amerika’da 20 milyondan fazla kopya sattığını söylememiz yeterli sanırım! İlk kitabı 1977 yılında yazılmış olan seri asla hız kesmemiş ve geçtiğimiz aylarda 17. kitabını çıkarmıştır ve hâlâ devam etmektedir.

shannara-elf-queen.jpg

Bu serinin benim için çok ayrı bir yeri vardır, söylemeden edemeyeceğim. Başlarda basitçe kurgulanmış gibi gelen ama olay örgüsü ilerledikçe derinleşen ve okuyucuya pençesini geçiren bir anlatımı var bu serinin. Pekala, gelelim dizi konusuna:

Serinin ilk kitabı Shannara’nın Kılıcı: Elf krallığında komutanlık yapmakta olan ve Kral ile de uzaktan akraba olan Jerle Shannara, diyarlara korku ve ölüm yağdırmakta olan Karabüyücü Brona ile yüzleşir. Bu yüzleşmede kendisine Druid Bremen tarafından verilmiş olan kılıcı kullanır. Karabüyücü Lord’a okkalı bir darbe indirmiş olsa da onu tamamen yenmeyi başaramamıştır. Bu görev nesiller sonra soyundan gelen Yarı-Elf Shea Ohmsford’a düşmüştür. Shea bin bir türlü zorluğu atlatıp Shannara’nın kayıp kılıcını bulmuş ve Karabüyücü Lord’u yenmiştir. Tabii ki tüm bu zorlukları rehbersiz atlatmamıştır. Serinin –bence- en önemli karakteri olan ve yaşayan son Druid olan Allanon, tüm bu zorluklar boyunca Shea ve dostlarına rehberlik etmiştir.

Ancak dizinin konusu ilk kitap değil, ikinci kitap olacak. Yani Shannara’nın Elf Taşları. Hemen belirtelim, Shannara’nın Elf Taşları çıktıktan kısa süre sonra tamı tamına 16 HAFTA! boyunca New York Times En Çok Satanlar Listesi’nde kalmayı başarmıştır.

Kitabın konusuna gelince. Elf taşları da son derece güçlü büyüye sahip, kadim zamanlarda yaratılmış üç adet taştır. Bu taşlar o kadar güçlüydü ki dengenin sağlanması adına kara büyüye sahip İblisler ortaya çıkar. İblisler bin bir güçlükle kendi geldikleri düzleme hapsedilir ve aradaki düzlemler arası kapıya da Ellcrys adı verilen kendi iradesine sahip büyülü bir ağaç korur. Bu ağaç binlerce yıl boyunca bu kapıyı başarıyla korur.

Elfstones-of-Shannara.jpeg

Hikaye Shea’nın torunu Will Ohmsford üzerinden anlatılmaktadır. Ellcyrs ağacını koruyan Seçilmişler, ağacın kendileriyle konuştuğunu fark eder. Ağaç ölüyordur ve düzlemler arası kapı açılmaya başlamıştır. Ağacın en kısa sürede tekrar doğması gerekmektedir. Ve bunu sadece Seçilmişler başarabilir. Ancak kısa süre sonra Seçilmişler gizemli bir şekilde teker teker ölmeye başlar. Geriye sadece bir Seçilmiş kalmıştır. Amberle Elessedil. Kral’ın torunu. Ancak Amberle ağaç tarafından ilk kez seçildiğinde korkmuş ve elf krallığından kaçarak yalnız başına yabanlarda yaşamaya başlamıştır ve tüm elf krallığının öfkesini üstüne çekmiştir. Sevimli Druidimiz Allanon ise Amberle’yi bulur, ikna eder ve elf krallığına götürür. Ancak iblisler serbest kalacağı için Elf ordusunun büyü konusunda yardıma ihtiyacı vardır ve yaşayan en güçlü druid olarak Allanon elflere yardım etmeyi seçer. Ancak Amberle’yi korumasız bırakacak değildir. Amberle’yi koruması için Will Ohmsford’u görevlendirir. Will ise bu görevi dedesi Shea’dan miras kalan üç adet Elf Taşı yardımıyla başarmaya çalışır!

Genel itibariyle konu bu şekilde. Dizinin pilot bölümünün ne zaman çıkacağı henüz kararlaştırılmadı. Ancak ne zaman çıkarsa çıksın, beklediğimize değecek bir senaryoya ve ekibe sahip olduğu şüphe götürmez!

Oyuncular

Amberle – Poppy Drayton
poppy-drayton-amberle-1024x589.jpg

Dizinin elf prensesi Amberle karakterini, genç oyuncu Poppy Drayton canlandıracak. Kendisini daha önce Downton Abbey dizisinde de görmüştük.

Wil Ohmsford – Austin Butler
austin-butler-wil-ohmsford-1024x589.jpg

Dizinin yarı-elf karakteri Wil’i ise Arrow dizisinde Chase karakterini de canlandıran Austin Butler oynayacak.
Allanon – Manu Bennett
manu-bennett-Allanon-1024x589.jpg

Fantastik dizi ve filmlerin usta oyuncusu Manu Bennett, Shannara serisinin druidini canlandıracak. Kendisini hem Arrow dizisinde Slade Wilson / Deathstroke olarak izledik hem de Hobbit filmlerinde Azog olarak gördük.
Eretria – Ivana Baquero
ivana-boquero-eretria-1024x589.jpg

Hırsızlar tarafından büyütülen bir insan olan Eretria, Shannara dizisinin önemli karakterlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Eretria’yı canlandıracak olan Ivana Baquero’yu Pan’ın Labirenti filmindeki küçük kız Ofelia olarak hatırlarsınız. Kendisi büyümüş tabii ki.
King Eventine – John Rhys-Davies
john-rhys-davies-king-eventine-1024x589.jpg

Ve yine fantastik bir isim, Shannara dizisinde yer almaya hazır. Arborlon’un hükümdarı ve Amberle’nin büyükbabası Kral Eventine karakterini, Yüzüklerin Efendisi filminin Gimli’si, Indiana Jones serisinin Sallah’ı ve Once Upon a Time dizisinin anlatıcısı John Rhys-Davies canlandıracak.
Catania – Brooke Williams
brooke-williams-catania-1024x589.jpg

Amberle’nin hizmetkarı ve en iyi arkadaşı olan bilge elf Catania’yı da Spartacus: Blood and Sand serisinde Aurelia karakterini oynayan Brooke Williams oynayacak.
Bandon – Marcus Vanco
marcus-vanco-bandon-1024x589.jpg

Görüleri yüzünden dışlanan ve Wil ile Amberle tarafından bulunan Bandon karakterini genç oyuncu Marcus Vanco oynayacak.
Arion – Daniel MacPherson
daviel-macpherson-arion-1024x589.jpg

Kral Eventine’in oğlu ve tahtın varisi Arion, Shannara dizisinde önemli bir rol oynayacak. Kendisini tahtın varisi olduğuna ikna etmek için çok çaba gösterecek. Bu rolü ise pek çok dizide rol almış olan Daniel MacPherson oynayacak.
Ander – Aaron Jakubenko
aaron-jakubenko-Ander-1024x589.jpg

Kral Eventine’in bir diğer oğlu olan ve Arion’un kardeşi olan Ander karakterini Aaron Jakubenko canlandıracak.
Cephelo – James Remar
james-remar-cephelo-1024x589.jpg

Rover adıyla bilinen hırsızlar çetesinin de bir lideri olmalı tabii ki. Bu lideri de Dexter dizisinden de tanıdığımız karizmatik aktör James Remar oynayacak.
Dizi fantastik, oyuncular da fantastik dizi ve filmlere aşina. Ortaya harika bir iş çıkacak gibi görünüyor. Dizi bu sene içerisinde ekranlara gelecek ancak tam tarih henüz bilinmiyor. Muhtemelen Ekim ayında yeni dönem ile izleme şansı bulacağız.

Terry Brooks’un ünlü fantastik roman serisinden uyarlanan dizi Ocak 2016’da ekran yolculuğuna başlayacak.

“The Shannara Chronicles”, üç kahramanın dünyayı yok etmek isteyen şeytani bir orduyu durdurmak için yaptıkları yolculuğu konu alıyor. Serinin kahramanları ise bir Elf prensesi olan Amberle (Poppy Drayton), göçebe bir insan olan Eretria (Ivana Baquero) ve yarı insan yarı elf olan Wil (Austin Butler). Manu Bennett’ı druid Allanon rolüyle izleyeceğimiz dizinin yapımcıları arasında ise Jon Favreau (Iron Man) yer alıyor. İlk iki bölümün yönetmenliğini ise Jonathan Liebesman (Battle: Los Angeles, Teenage Mutant Ninja Turtles) üstleniyor.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan “The Shannara Chronicles”’ın yeni tanıtım filmi ise şöyle;

[video=youtube;XDR8b1SpoSc]https://www.youtube.com/watch?v=XDR8b1SpoSc[/video]

Yönetmen
Brad Turner
Jonathan Liebesman
James Marshall
Jesse Warn

Senaryo
Terry Brooks
Alfred Gough
Miles Millar

Görüntü Yönetmeni
Rodney Charters
Aaron Morton
Michael Bonvillain

Kaynaklar
IMDb
12
 

Son mesajlar

Üst