Teröristten 'Şemdinli' itirafı

Bu konuyu okuyanlar

wwhirlwind

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Şemdinli olayları günlerce manşetten düşmedi. 1 kişi öldü. Ordu işin içine karıştırıldı. PKK itirafçısı ise komplo olduğunu söyledi.

TERÖR örgütü PKK'nın Kandil Dağı'ndaki kamplarından kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan U.T şok itiraflarda bulundu. U.T. Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanması olayının PKK'nın bir komplosu olduğunu söyledi.

Terör örgütü PKK'nın kamplarından kaçarak IKDP peşmergelerine teslim olan ve daha sonra Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye teslim edilen `Pir Kemal Ilgaz' kod adlı terörist U.T., Ankara'da Anafartalar Çarşısı'ndaki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Güven Akkuş'un eylem öncesi kameraya çekilen konuşmasının eylem sonrası propaganda amaçlı kendilerine izlettirildiğini belirten U.T. şunları söyledi:

'MASUM HALK DİYE BİR ŞEY YOK'

"Güven Akkuş patlamayı gerçekleştirip ölmeden önce kameraya çekilen son konuşmasında, `Türk devleti Kürt halkına ve evlatlarına yaşam hakkı tanımıyor ise, biz de onlara yaşlı, genç ve çocuk demeden yaşama hakkı vermeyeceğiz. Masum halk diye birşey yoktur. Onlar bizim bu savaşta yaşadıklarımıza göz yumarlarsa masum olamazlar' diyordu.

BU SÖZLER GERÇEĞİ GÖRMEME SEBEP OLDU

Bu konuşma bende çelişki yarattı. Çünkü bu tarz eylemler bize kampta sürekli `Devlet yapmıştır' şeklinde anlatılıyordu. Bu eylemle örgütün cani eylemler yaptığına tanık oldum. Eylem sonrası Murat Karayılan bu eylemi basın yoluyla kınarken, kamptakilere ise patlamayı kahramanlık olarak anlatıyordu. Hatta kamptaki yeni katılımların eğitim devrelerine de Güven Akkuş'un kod adı olan `Erdal Andok' adı verildi. Ben bu konu üzerinde yoğunlaşınca ajan suçlamasıyla karşılaştım ve fazla uzatmadım.

PKK'DAN UMUT KİTABEVİ'NE BOMBA

Terörist, U.T., Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 1 kişinin ölümü 5 kişinin de yaralanması ve astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş'in uzun süre utuklu kalmasına neden olan eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'ne el bombalı saldırının PKK tarafından yapıldığını da söyledi. U.T,, şunları anlattı.

HALK İÇİN HALKA ZARAR

"Kampta bize eğitim veren `Merhas' kod adlı kişi, 1990'lı yıllarda Kırıkkale silah fabrikasına yönelik eylem için çalışanlardan birini ayarladığını, içeri bir paket gönderdiklerini, şahsa paketi bırakıp çıktıktan sonra bombayı patlatacaklarını söyledikleri halde adam çıkmadan paketi patlattıklarını ve bunu anlatırken, `Bazen halk için halka da zarar verilir' diyordu. Oysa bu tür eylemlerden sonra örgüt sürekli devletin gizli güçlerinin yaptığını söylüyordu.

NEREDEYSE KOMPLO DEŞİFRE OLACAKTI

Gare Kampı sorumlusu `Sadun' ise Mersin'deki yangının talimatını verdi. Ayrıca iki kamp sorumlusu kendi aralarında konuşurken, Şemdinli olaylarını örgütün özel kuvvetler biriminin yaptığını anlatıyordu ve `Bak Mersin olayı çok iyi oldu. Ama Şemdinli'yi yapanlar az kalsın yüzlerine bulaştıracaktı. Neredeyse komplo deşifre olacaktı' diyarlardı. Bahsettikleri olay uzun süre basının gündeminde kalan istihbaratçıların tutuklandığı olaydı. Ayrıca Şırnak Beşağaç Köyü'nde 12 köylünün öldürülmesi olayında grup sorumlumuz Perver gülerek `bizimkilerin işidir' diyordu"

KDP'NİN TÜRKİYE MERAKI

Terörist U.T., Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Parti'ye (KDP) teslim olduktan sonra, Birleşmiş Milletler'e ait olduğu söylenen, ancak KDP'nin istihbarat binası olan Parastin denilen yerde sorgulandığını anlattı. U.T, itiraflarını şöyle sürdürdü:

"KDP sorgu ekibi bana Türk olduğum için örgüt içine sızmış ajan muamelesi yaptı ve örgütten kaçtığıma inanmadılar. Bana sürekli, `Örgüte zarar mı verdin. Seni geri istiyorlar' diyorlardı. Elimi, ayağımı ve gözlerimi bağlayıp işkence yaptılar. Parastin görevlileri arasında Türkiye'de öğrenim gördüğünü söyleyen Rıdvan adlı biri vardı. Ailem, ikinci ve üçüncü dereceden akrabalarımın siyasi görüşlerini, kimlik bilgilerini, mesleklerini sordular. KDP istihbaratı bana ayrıca `KDP'den beklentilerin nedir? Türkiye Cumhuriyeti devletinin yapılanması nasıldır? Devlet içerisinde otorite Türk Silahlı Kuvvetleri mi? AKP'mi yoksa MHP'mi? AKP-KDP ilişkilerini nasıl buluyorsunuz? Sence Atatürk kimdir? Nasıl biridir? Atatürk Kürtlere özerklik vaad etmişti ama bu hakları vermedi, ne düşünüyorsunuz? Devlete karşı olan örgütlenmeler hangileridir? Saadet Partisi nasıl bir partidir?' gibi sorular sordu. Ama en çok Atatürk ve devlete karşı olan örgütler üzerinde duruldu. Ayrıca PKK'ya zarar verecek şekilde örgütten kaçanları KDP Türkiye'ye teslim etmeyip geri örgüte iade ediyor. Benimle birlikte örgütten kaçan 15 yaşındaki Ferman ve Piro kod adlı kişiler, ajan oldukları iddiasıyla KDP tarafından cezaevine atıldı.

Kaynak: Vatan

kaynak : http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=135618

memo_1975

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
orduya yapılan bütün komplolar bbir bir ortaya çıkıyo