Öneri Termal macun ne işe yarar

Bu konuyu okuyanlar

Derextuces

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Sizce işlemcime termal macun sürmelimiyim bunun bana artısı ne olur

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
İşlemcinin uzun yıllar çalışmasını sağlayan, ısı iletimini sağlayan ve işlemcinin ısınmasını önleyen madde. Her ne kadar işlemcinin ısınmasına engel olmak adına soğutucu kullansak da işlemci yüzeyiyle aralarında boşluk kaldığından soğutucu görevini yeterli seviyede yerine getiremez. Tam da bu duruma engel olmak adına termal macunu süreriz ve bu macun hava boşluğunu kapatarak soğutucunun direkt olarak işlemciye etki etmesini sağlar.

Derextuces

Asistan
Reaksiyon puanı
33
İşlemcinin uzun yıllar çalışmasını sağlayan, ısı iletimini sağlayan ve işlemcinin ısınmasını önleyen madde. Her ne kadar işlemcinin ısınmasına engel olmak adına soğutucu kullansak da işlemci yüzeyiyle aralarında boşluk kaldığından soğutucu görevini yeterli seviyede yerine getiremez. Tam da bu duruma engel olmak adına termal macunu süreriz ve bu macun hava boşluğunu kapatarak soğutucunun direkt olarak işlemciye etki etmesini sağlar.
Peki macunu sürersem performans artarmı

Derextuces

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Eğer işlemcinizde ısıya bağlı olarak bir düşüş varsa evet, arttırır.
Bazen klavye ve mouse birden donuyor kalıyor 10 20 saniye hareket ettiremiyorum ışıkları felan sönüyor macun olmadığı için işlemci ısındığı için olabilirmi bu

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Bazen klavye ve mouse birden donuyor kalıyor 10 20 saniye hareket ettiremiyorum ışıkları felan sönüyor macun olmadığı için işlemci ısındığı için olabilirmi bu
Termal macunun bulunmaması demek aşırı ısınması ve bu ısınma sonrasında kendini frenleyerek performansı düşürmesi demektir. Uzun vadede işlemcin yıpranacaktır ve ömrü kısalacaktır. En kısa sürede kaliteli bir termal macun sürmeni öneririm.