Termal macun değişti açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Cheysnarthr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar arkadaşlar, Lenovo yoga 510 14ısk bir laptopum var. 5 6 yıl sonra ilk defa termal macunu değiştirmeye karar verdim, bilgisayarcıdan macun aldım eve geldim kapağını açtım fanı söktüm 5 tane vidası olan işlemcinin üzerindeki o boru şekilindeki şeyin 3 vidasını çıkarttım. Diğer ikisini zorlaya zorlaya yalama oldu. En sonunda çıkmadı ne yaparsam yapayım. Sinirlendim tuttum pense ile eğdim işlemciyi temizledim güzel bir şekilde minnacık minnacık macunu kart ile tabaka şekilinde sürüp kapattım. 3 vidayı sıktım, kapattım. Açtım açıldı. Fan daha çok çalışmaya başladı. Acaba fazla mı sürdüm dedim. Tekrar açtım hiçbir şey yapmadan geri kapattım ve açılmadı. Bir daha güç tuşuna basıyorum (güç tuşunun yanındaki lamba) 2 saniye yanıp sönüyor. Hiçbir tepki yok açılmıyor. Ne yapmam lazım?

Fan ve soğutucuyu değiştirmeyi düşünüyorum.

yentibaba

Asistan
Reaksiyon puanı
121
geri eğerken işlemci sırtına tam temas etmesini engellemiş oldun. ne kadar bastırsan da altta bombe olmuş olmalı. bu kadar hassas bir konuda nasıl bu kadar gözükara davranabildinki :(

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
işlemci ler üretilirken bile basit hatalarda çöp oluyor penseyle eğersen 1 kere çalıştıgına şükretmen lazım
Mesaj otomatik birleştirildi:

geçmiş olsun yeni işlemci al
yenisini alınca haber ver onada hayırlı olsun diyelim

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Merhabalar arkadaşlar, Lenovo yoga 510 14ısk bir laptopum var. 5 6 yıl sonra ilk defa termal macunu değiştirmeye karar verdim, bilgisayarcıdan macun aldım eve geldim kapağını açtım fanı söktüm 5 tane vidası olan işlemcinin üzerindeki o boru şekilindeki şeyin 3 vidasını çıkarttım. Diğer ikisini zorlaya zorlaya yalama oldu. En sonunda çıkmadı ne yaparsam yapayım. Sinirlendim tuttum pense ile eğdim işlemciyi temizledim güzel bir şekilde minnacık minnacık macunu kart ile tabaka şekilinde sürüp kapattım. 3 vidayı sıktım, kapattım. Açtım açıldı. Fan daha çok çalışmaya başladı. Acaba fazla mı sürdüm dedim. Tekrar açtım hiçbir şey yapmadan geri kapattım ve açılmadı. Bir daha güç tuşuna basıyorum (güç tuşunun yanındaki lamba) 2 saniye yanıp sönüyor. Hiçbir tepki yok açılmıyor. Ne yapmam lazım?

Fan ve soğutucuyu değiştirmeyi düşünüyorum.
Bende senin gibi yapmıştım bilgisayar çöp olmuştu.

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
bide bilgisiyarcıdan macun aldıktan sonra macunu bilgisiyarcıya değiştittirrseydin keşke

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Bakın laptopların termal macununu eğer bu işi bilmiyorsanız değiştirmeyin.Büyük ihtimal işlemciye zarar verdiniz.Ama yine de umarım fana zarar vermişsinizdir.Bu işi bilen birisine gösterin derim.

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
ama işlemcinin bozulmasından iyidir işlemci daha pahalı

Cheysnarthr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar şimdi ne yapacağımı bilemedim bazılarıda soğutucu tam basmadığı için açılmıyor diyor kimisi işlemci eğer işlemcide arızalandıysa değiştirme olur mu yoksa komple anakartı mı değiştirmem lazım ama pense ile eğerken vidanın tuttuğu yer yani punta atılmış olan yerden koptu vida hala yerinde soğutucu tam basmıyor işlemcinin üzerine eğerkende dikkatli bir şekilde eğdim işlemciye değmedi

Bakın laptopların termal macununu eğer bu işi bilmiyorsanız değiştirmeyin.Büyük ihtimal işlemciye zarar verdiniz.Ama yine de umarım fana zarar vermişsinizdir.Bu işi bilen birisine gösterin derim.
Arkadaşlar şimdi ne yapacağımı bilemedim bazılarıda soğutucu tam basmadığı için açılmıyor diyor kimisi işlemci eğer işlemcide arızalandıysa değiştirme olur mu yoksa komple anakartı mı değiştirmem lazım ama pense ile eğerken vidanın tuttuğu yer yani punta atılmış olan yerden koptu vida hala yerinde soğutucu tam basmıyor işlemcinin üzerine eğerkende dikkatli bir şekilde eğdim işlemciye değmedi

Reaksiyon puanı
8,018
Ben tornavidayla bile zorlamıyorum çok hassas parça bu elektronikler. Pense ile zorladım diyorsun sorunun neden ve nerede olduğunu biliyorsun bence. Anakartı değiştirmeniz gerekiyor , o masrafa girmektense yeni modellere bakın derim.

Cheysnarthr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
geri eğerken işlemci sırtına tam temas etmesini engellemiş oldun. ne kadar bastırsan da altta bombe olmuş olmalı. bu kadar hassas bir konuda nasıl bu kadar gözükara davranabildinki :(

@Hafız Hamza Kemal, @Hafız Hamza Kemal, @berke0007777,

Son düzenleme:

Cheysnarthr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazdıklarımı okuyup tam sorunun neresi olduğunu söyleyebilecek birisi yok mu ona göre bilgisayarcıya gidecem veya ona göre parça alacam

MeSeGeMedya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temizlik işlerinde en sıkıntılı durum cidden sinirlenmek. Ben kızdığım zamanlarda aletin yanında uzaklaşıyorum. Sorun anakartın kısa devrede kalmış olması olabilir. Bataryayı çıkarın bilgisayarın açma düğmesine 10 saniye basılı tutun. Sonra 10 dakika bekletin. Bataryayı takmadan direk adaptörü bağlayın ve açmayı deneyin.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Valla kardeşim sen hatayı başta penseyle o metal bloğu eğerek yapmışın. Şimdi burada sorunun neresi olduğunu söyleyebilecek birisi yok mu diyorsun ya dur bak ben sana sadece şu an aklıma gelen olabilecek muhtemel sorunları yazayım. Bunların hepsinin olması muhtemel ve test edilmeden anlaşılmaz

1- Bloğu eğerken anakartı yamultup veri yollarının kopmasına sebep olmuş olabilirsin
2- Eğerken işlemciye veya sokete, ya da oradaki veri yollarına zarar vermiş olabilirsin
3- eğdiğin için metal blok tam değmiyordur bu sebeple açtığında işlemci bir anda 90 dereceleri görüp sistem kendini kapatabiliyordur -bunun olduğunu sanmıyorum-
4-) Yukarıdakilerden ilk ikisi aynı anda gerçekleşmiş olabilir.

Sana bol şans.

Cheysnarthr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valla kardeşim sen hatayı başta penseyle o metal bloğu eğerek yapmışın. Şimdi burada sorunun neresi olduğunu söyleyebilecek birisi yok mu diyorsun ya dur bak ben sana sadece şu an aklıma gelen olabilecek muhtemel sorunları yazayım. Bunların hepsinin olması muhtemel ve test edilmeden anlaşılmaz

1- Bloğu eğerken anakartı yamultup veri yollarının kopmasına sebep olmuş olabilirsin
2- Eğerken işlemciye veya sokete, ya da oradaki veri yollarına zarar vermiş olabilirsin
3- eğdiğin için metal blok tam değmiyordur bu sebeple açtığında işlemci bir anda 90 dereceleri görüp sistem kendini kapatabiliyordur -bunun olduğunu sanmıyorum-
4-) Yukarıdakilerden ilk ikisi aynı anda gerçekleşmiş olabilir.

Sana bol şans.
3. Söylediğiniz gözümle görüyorum yani hiç bir şekilde değmiyor anakarta bilmiyorum inşallah fazla masraf çıkarmaz ayrıca bu işlemcide bir sorun varsa tek işlemci değişebilir mi ?

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Eğer işlemciyi anakarta, ekran kartlarına yaptıkları gibi gömmemişlerse evet değiştirilebilir ama gömülüyse değiştirilemez.