TEOG sınavındaki 'Unutmak' sorusu için MEB'den açıklama

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
TEOG kapsamında düzenlenen merkezi ortak sınavlarının Türkçe testinde sorulan 'Unutmak' sorusu tartışma konusu olmuştu. Veliler ve öğrenciler sorunun hatalı olduğunu öne sürüp Milli Eğitim Bakanlığı'na iptali için başvuruda bulunmuştu. Bakanlık bu itirazları 'soru doğru' olduğu gerekçesiyle reddetti.

upload_2016-12-2_6-40-25.png

Sonuçları liselere girişte ve karne notunda etkili olacak Temel eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında düzenlenen merkezi ortak sınavları 23-24 Kasım tarihlerinde yapıldı.

Sınavlar tamamlandıktan sonra öğrenciler ve velileri bazı soruların hatalı olduğunu öne sürdü. Bu sorulardan biri Türkçe testinin A Kitapçığı’nda yer alan sözcükte anlamla ilgili 'Unutmak' sorusuydu.

Sorunun hatalı olduğun öne süren veliler elektronik imza sitesi change.org’da “TEOG 2016-2017 1. Dönem “Unutmak” sorusu iptal edilsin!” başlığıyla kampanya başlatmıştı. Bazı veliler de sorunun iptali için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurdu.

BAKANLIK İTİRAZLARI REDDETTİ
Milli Eğitim Bakanlığı velilerin itirazlarını değerlendirip karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın Merkezi Müdürlüğü milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada soruda yanlışlık olmadığının tespit edildiğini ve bu nedenle itirazların reddedildiğini bildirdi.

Açıklamada "Bu test maddesi 8. sınıf kazanımlarına ve müfredatına uygun hazırlanmıştır. Test maddesi 8. sınıf öğrencilerinin yanıtlayabileceği düzeydedir. Bilimsel geçerlik madde yapısı dil ve anlatım yönünden doğru bir sorudur" denildi. MİLLİYET

Son düzenleme:

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Geçen sene de bir çiftçi amca mı ney vardı . Hasan Dayıydı galiba . O soru yanlış kabul edilse fen lisesindeydim :(

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Cevap gayet açık değil mi? Hata göremedim. Ayrıca A kitapçığında yer alan soru ne demek, her kitapçıkta aynı soru var.

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Bencede gayet açık ve net değil mi cevap

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Her soru şıp diye yapılacaksa ne anlamı kalıyor ki sınavın zaten. Belirleyici dediğimiz sorular bunlar. Cevapta gayet açık.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Bu 2003'lüler de amma ağlak çıktı yav her soruya itiraz ediyorlar :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Cevap bize göre elbette açık ama 8. sınıfa giden birisi için zorlayıcı bir soru.
8. sınıf için de basit diye düşünüyorum, kitabı metroda unutmuşum cümlesinde unutmanın bi yerde bırakmak olduğunu anlayamıyorlar mı ya da diğer şıklar için de geçerli.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
1. cümle - C
2. cümle - D
3. cümle - B

A cümlelerde kullanılmamış.
Velilerin isyanı da burada devreye giriyor. 2. Cümlede "Yoğunluktan dolayı kitap okumayı da unuttuk." kullanımı "Bir şeyi yapamaz duruma gelmek" anlamını vermiyor. Uzun süre kitap okumasak da kitap okumayı asla unutmayız.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Kitap okumayı unuttuk derken kimsenin "kitap okumayı beceremeyecek hale gelmek" anlamını çıkaracağını sanmam. Neyse eğitimciler gelişimciler tartışsın, ben 2. cümleyi okuduğumda direk D şıkkındaki anlam canlanıyor kafamda, o yaş grubu bunu yapamayacak seviyede mi bunu bilmem.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Evet, cevap olarak A şıkkı verildi. Yapılan itirazlar @Kadima'nın yazdığı çerçevede. Öğrenciler A ve D arasında gidip gelmiş.

Bir de TEOG'un ilk sınavı Türkçe; heyecan falan devreye girince çoğu yanlış yapmış bu soruyu.

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
soruyu 2 kez okudum cevap A galiba.8.sınıfa giden çocuk için zorlayıcı bir soru.Bazı şıklar içerdiği anlamdan dolayı karıştırılabiliyor.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Cevap gayet açık yahu ne var bunda?

Speedster

Müdavim
Reaksiyon puanı
319
Geçen sene de bir çiftçi amca mı ney vardı . Hasan Dayıydı galiba . O soru yanlış kabul edilse fen lisesindeydim :(
Bende o soru yüzünden her gün 30KM uzaktaki okula gidiyorum. Hasan dayı niye gittin tarlaya? Oturdaydın evinde.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Hasan mı Ömer mi :p

upload_2016-12-2_21-53-4.png

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bu ömer dayı sorusunu neden abartıyorsunuz cevap D işte açık ve net. Ömer dayı bıkkın bir şekilde geriniyor diyor işte belki bana göre bıkkın değil o gerinme.

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,116
Evet, kişi kendi yorumunu katarsa öznel olur.

Yalnız akrabalık isimlerinin küçük harfle başlaması gerekirken MEB, burada ilk harfi büyük yazmış. Bu da ayrı mesele.

TDK: Gerçek bir akrabayı anlatan örneklerin yanında, akraba olmayan kişiler için kullanılan akrabalık sözlerinin ilk harfleri de küçük yazılır: “Hasan amca çocuklarla oynuyor.“ örneğinde olduğu gibi.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Bu ömer dayı sorusunu neden abartıyorsunuz cevap D işte açık ve net. Ömer dayı bıkkın bir şekilde geriniyor diyor işte belki bana göre bıkkın değil o gerinme.
Belki Hava Sıcak değil ? Mesela Kısa Kollu Gezen arkadaşım var hava soğuk değil diyor . Ama ben montla geziyorum .