Telefonunuzun pil ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

Bu konuyu okuyanlar

farukdogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Günümüz akıllı telefonlarının en büyük sorunlarından birisi şüphesiz pil ömrüdür. Fakat birkaç ufak hamleyle bunu etkileyebilirsiniz.

1. Şayet piliniz çok azsa ve telefonunuzun açık kalması gerekiyorsa üstün güç tasarrufu modlarını kullanın. Artık pek çok telefonda kullanılan bu modlar sayesinde telefon özelliklerini kısıtlayarak çok daha uzun süre telefonunuzu açık bırakabilirsiniz.
2. Pilinizi tüketen uygulamaları kontrol edin. Bazı uygulamalar arka planda olmasına rağmen ciddi pil harcayabilirler. Geçici çözüm olarak durdurmayı deneyebilir veya bazı özelliklerini kısıtlayabilirsiniz. Örneğin uygulamanın konum erişimini kapatırsanız arka planda pil tüketimi azalabilir.
3. Ayarlarınızı konfigüre edin. Telefonun en çok pil harcayan ekran gibi bölümlerinin ayarlarını kontrol edin. Belki de burada değişecek birkaç ayar size yardımcı olabilir.
4. Pili öldürecek şeyler yapmayın. Pilinizin sağlıklı kalması için yardımcı olun. Sıcaklık pilin en büyük düşmanıdır ve şarj esnasında telefonla uğraştığınız zaman batarya fazla ısınır. Bu da piliniz çabuk ölmesine sebep olacaktır.
5. Titreşim motorunu kullanamayın. Titreşim özelliğini mümkün olduğunca tuşa basarken verilen geri tepki için vs. kullanmayın. Zira bu da pilinizi çabuk bitiren şeylerden bir tanesidir.
6. Otomatik senkronizasyonlar bazı uygulamalar için hayati olabilir fakat bazılarını kapatmayı denemeniz çok şeyi değiştirecektir.
7. Orijinal adaptörler ve parçalar kullanın. Hem pil sağlığı için, hem de yangın riskini azaltmak için her zaman firma üretimi şarj adaptörü kullanın. Sahte adaptörler yanlış voltaj uygulayarak telefonunuzun yanmasına sebep olabilir.
8. Yolculuk esnasında gerekli değilse uçuş moduna alın. Otobüs veya otomobil yolculuğu esnasında telefon çok sık baz istasyonu değiştirdiği için ve az çeken yerlerden geçtiği için pili çok harcar. Pilinizin bitmemesi gerekiyorsa belli aralıklarla uçuş moduna alarak pil tasarrufu yapabilirsiniz. Yalnız dikkat; telefon uçuş modundan çıkmak için de fazlasıyla güce ihtiyaç duyacaktır. Bu periyodu çok sık uygulamayın.
9. Pilinizi&telefonunuzu uzun süre kullanmayacaksanız %60 civarı seviyesinde şarj edin ve doğrudan güneş almayan kuru ve ılık bir ortamda saklayın.
10. Kullanmıyorsanız sağlık uygulamalarını silin ki gereksiz yere aktivitelerinizi takip etmeye çalışmasın.

Bu bilgi https://www.facebook.com/groups/HonorTurkiye sayfasından alıntıdır. Daha fazla ipucu için takip edebilirsiniz.

Enes Genç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yüzde 60 neden ben hepsini yapıyorum ama yüzde 60 a dikkat etmiyorum

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
benim telin pili li-polimer ve çıkarılabiliyor ve şuan sadece o/o 15 in altına iyice düştü mü şarj ediyorum. performansı ilk günkü gibi. ha günün birinde ölürse eğer pili piyasada çok rahatça bulabileceğimi düşünüyorum. yukarıda sayılanların çoğunu telefon zaten otomatik yapıyor ya da ben zaten gerek duymuyorum.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,305
Pili %60 seviyesinde şarj etmenin bir manası yok.
Bunu bende bir çok kez denedim. %10 ve %60 kaldığında %100'e şarj ettiğimde %60'dan tam dolum yaptığımda şarj daha hızlı bitiyordu. :)

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Bunların pek faydası yok aslında pillerin şarj ve deşarj limitleri var örn 1000kere gibi bunlar geçtikten sonra hertürlü ölmeye başlar

Not:günde 4 5 kez şarj ediyorum

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bence şarjı dolmadan çekmek sıkıntılı'dır.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Bunların pek faydası yok aslında pillerin şarj ve deşarj limitleri var örn 1000kere gibi bunlar geçtikten sonra hertürlü ölmeye başlar

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yanılıyorsun dolmadan çekebilirsin

Tesla arabalarını %90 şarj eder koruma ve ısınmaya karşı ayrıca fazla güç çektiğinde korumak için

Son düzenleme:

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Geçenlerde bir yerde okumuştum 100 olmadan çekmek mesela 95te pil ömrü için daha sağlıklıymış.
Nedenki bence o telefonlar için ayarlanıyor.

mesela biz 100 olduğu zaman gerçek olarak 95 kullanıyoruz.
(BENCE)
Öyle bir şey olsa bile önceden yapılırdı yani hesaplanırdı.

Son düzenleme:

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953

Günde 4-5 kez nasıl bitiriyosun ya batarya 400 mah falan mı :D

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bataryası ölmüş yada telefonu elinden bırakmayan bir arkadaş olabilir.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146

Tesla arabalarını %90 şarj eder koruma ve ısınmaya karşı ayrıca fazla güç çektiğinde fazla ısınmaması için
Günde 4-5 kez nasıl bitiriyosun ya batarya 400 mah falan mı :D[/QUOTiçinBen telefonu çok yoğun kullanıyorum 6 kez ettiğim bile oldu
Tellerim çok çabuk bozuluyo 10aydan fazla kullanamıyorum

2300mah

Kardeşimde de 4100mahlık var oda 3 kez takıyo

Son düzenleme:

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953

Tesla arabalarını %90 şarj eder koruma ve ısınmaya karşı ayrıca fazla güç çektiğinde fazla ısınmaması için

2300mah

Kardeşimde de 4100mahlık var oda 3 kez takıyo
Günde kaç saat telefon kullanıyosunuz ya ben 3000 mahlık bataryalı j7 yi bazen 3 günde bir takıyorum

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Günde kaç saat telefon kullanıyosunuz ya ben 3000 mahlık bataryalı j7 yi bazen 3 günde bir takıyorum
Oyun oynamıyorum
Sosyal medya
Birde the valking dead dizisini izliyorum günlük 4 5 bölüm
Bir sdn forum işte

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Teşekkürler bilgilendirme için işime yarayan ve bilmediğim yöntemler anlatmanız işime yarar

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88

benimki 12 saat boyunca kullandım yarıladı.ertesi gün 12 saat daha kullandım.%27'de kaldı.pil kendini koruyor bazen her şey düşünülmüş.benimkisi 2 günü rahat çıkarıyor.3 gün gidiyor.(normal kullanımda 1 hafta gidiyor günde 3-4 saat bakdığında.)batarya 3 bin Mah

Reaksiyon puanı
5,172
benimki 12 saat boyunca kullandım yarıladı.ertesi gün 12 saat daha kullandım.%27'de kaldı.pil kendini koruyor bazen her şey düşünülmüş.benimkisi 2 günü rahat çıkarıyor.3 gün gidiyor.(normal kullanımda 1 hafta gidiyor günde 3-4 saat bakdığında.)batarya 3 bin Mah
O halde ekran çözünürlüğü düşük...

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Tel ney