Rehber Telefonunuzun IMEI numarası hakkında bilinmesi gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Merhabalar dostlar. İlk telefonlardan günümüz telefonlarına kadar uzanan uzun bir yıl geçirdik. Her telefonun kendine has kimliği vardır. Kimlikler bizim T.C. kimlik numaramız gibi sayılardan ve rakamlardan oluşmaktadır. Her telefonun IMEI'si eşsizdir. IMEI, İngilizce'de şu anlama gelmektedir: International Mobile Equipment Identity
(Uluslararası cihaz kimlik kodu)
IMEI'ler sadece Telefonlarla sınırlı kalmaz, SuperBox gibi taşınabilir internet kullanıyorsanız onlarda da vardır. IMEI'ler 15 haneden oluşmaktaktadır. Hadi IMEI'lerin formatına bakalım:

(Bu numara sallanmıştır.)

434566/11/689451/2
XXXXXX/YY/ZZZZZZZ

X, telefona üretim halinde konulmuş anlamı olmayan numaralar kümesidir. Y ise telefonun hangi ülkeye kayıtlı olduğunu gösteren ülke kodudur. Z ise cihazın seri numarasıdır.

Telefonların ülke kodları (Y için):

01/10 = Finlandiya
02/20 = Almanya
03/30 = Kuzey/Güney Kore
04/40 = Çin
05/50 = Brezilya-Amerika-Finlandiya
06/60 = Çin-Meksika
07/70 = Finlandiya
08/80 = Macaristan-Azərbaycan
00/00= Nokia üretim Finlandiya'dan daha kaliteli

01/10-07/70, kaliteli üretim Finlandiya cihazları anlamına gelir. 08/80, kalitesiz ve tehlikeli üretim anlamına gelir. 02/20 orta kalite anlamına gelir. 04/40 orta kalite anlamına gelir. 06/60 hafif kaliteli anlamına gelir. 00/00 orijinal Nokia çıkışlı, Finlandiya üretimden daha kalitelidir.

TÜRKİYE VE IMEI'LER

Evet dostlar, Türkiye'de de IMEI kayıt türleri var. Hadi onları inceleyelim.

KAYITLI IMEILER
İthalat yoluyla kaydedilen IMEI: Yurtdışından topluca gelen telefonların toplu bir şekilde IMEI kayıtlarının yapılmasıdır. Apple iPhone gibi telefonlar İthalat yoluyla kaydedilir.
images (2) (14).jpeg

İmalat yoluyla kaydedilen IMEI: Cihaza üretim halinde konan anakarta gömülü IMEI'lerdir. Türkiye üretim telefonlarda sık sık rastlanılır.
images (2) (15).jpeg

Yolcu beraberi kaydedilen cihaz: Müşterinin yurtdışından özel olarak aldığı bir cihazın IMEI'sini havaalanında kendi pasaportunun üzerine kaydettirmesidir.
images (2) (16).jpeg

(Bu Nokia N92'nin sahibi benim.?)
KAYITDIŞI IMEI'LER

Kayıtdışı Olan IMEI'ler: Ülkemize yasadışı yollarla getirilen veya yurtdışından alınan bir cihazın kaydının yapılmamasıdır. Kaydı yapılırsa kayıtlı IMEI'ler listesine geçer. Kaydı yapılmazsa BTK tarafından cihaz iletişime kapatılır.
IMG_20230201_105603.jpg

Anakart değişikliği sebebiyle kayıtdışı olduğu tespit edilen IMEI: Anakart değişimi sebeiyle kayıtları biten telefonlardır. Kaydı yeniden yapılabilir.
images (2) (17).jpeg

KAPATILMIŞ/KLONLANMIŞ IMEI'LER
Klonlama sebebiyle veya uzun süredir sinyali alınamayan cihazların kullanıma kapatılması durumudur. Yapacak bir şey yoktur.
images (2) (14).jpeg

Telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmek istiyorsanız, tuş takımına *#06# tuşlayın. SIM kart yuvasına bağlı olarak IMEI sayısı değişebilir. Tek hat yuvalı telefonlarda 1 IMEI, 2 hat yuvalı telefonlarda 2 IMEI, 3 hatlılarda ise (SAMSUNG Trios telefonlar) 3 IMEI bulunur.
?

Son düzenleme:

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Samsung Galaxy Star Trios (GT-S5283), 3 hatlı olduğu için 3 adet IMEI'ye sahiptir.