Telefonu iade edebilir miyim ?

Bu konuyu okuyanlar

Kerimkndr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba iyi günler oncelikle ben 14 mart 2020 de teknosadan Alcatel 3 2019 marka telefon aldım telefon kutudan hasarlı çıktı(kasadan ışık sızıyor su) işim gereği cok lazim oldu telefon hat taktim 1 aydır kullanıyorum şimdi evdeyim gözüme çok batıyor kusur iade etmek istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim akıl verir misiniz bu işler de tecrübe sahibi değilim kutudan ilk çıkarttığım da vardı hata kasada filan açıklık yok bilsidiniz siyah çerçeveden ışık gözüküyor

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
1 ay geçmiş az bi süre değilki bu benim bildiğim değişim süresi 2 hafta

Kerimkndr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam evet 2 hafta oldu ama ürün ayıplı mal niteliğin de var mı bi yolu onu bilmiyorum

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
yukarıda 1 aydır kullanıyorum demişsin en kısa zamanda iade etmediğin sürece inandıramazsınki adamlar haklı olarak 1 ay önce nerdeydin derler

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Tüketicinin Korunması Kanunu ve kanunun yönetmeliği kapsamında "ayıplı mal" olarak değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bir tanıdığım teknosadan tuşu telefon almıştı. Mikrofon ya da hoparlöründen sesi az geliyor diye Teknosa'ya götürdü. Servise göndermişler. Servis de sorun yok deyip iade etmiş. O da uğraşmadı. Zaten telefon kaliteli bir şey değildi. Benzer sorun tuşlu General Mobile telefonlarda da vardı. Kalitesizlikle alakalı.

Bence Teknosa ya da servise gönderip para iadesi istemek lazım. Ama kesin reddederler diye düşünüyorum. Bundan sonra itiraz için Tüketici Hakem Heyeti'ne (THH) götürmek gerekir. Ancak orası çözer. Bu tür şeyleri THH'nden önce güzellikle çözene pek rastlamadım.