Telefon Üreticileri Yeşilleşmeye Başladı

Dünyayı kurtarmak mı? Yoksa para tasarrufu etmek mi? İşte bu soruların cevabını telefon üreticileri veriyor.

Dünyadaki ekonomik kriz sebebiyle çoğu cep telefonu kullanıcısı seçim yapmakta zorlanıyor. Şu ana kadar yalnızca birkaç cep telefonu yeşil yada çevre dostu olarak adlandırılabildi. Bu yavaş değişim, telefon sektörünün müşterilerinin ilgisini çekmek için yeni yollar aradığını gösteriyor.
Bu hafta Ispanya Barcelona'daki Dünya Mobil Kongresinde birkaç Mobil üreticisi müşterilerin yeşil ürünlerle ilgilerini ölçtü. Fakat analistler, Endüstrinin daha akılcı ve müşterilerin bütçe kısıtlamalarına daha uygun davranmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Motorola Amerika'da görücüye çıkan MOTO W233 ürününde plastik su şişelerinin yeniden dönüşümü ile elde edilen ve yeniden dönüştürülebilen bir kasaya sahip. Ayrıca paketi için kullanılan kağıtta %100 geri dönüşümden elde edildi ve telefonda satıcılardan geri dönen telefonların da parçaları kullanılarak geri kazanım sağlandı. Motorola w233'ün ilk karbon-nötr telefon olduğunu söylüyor.

Geçen yılın sonlarında Sony Ericsson'un sunduğu Green Heart telefon konsepti, geri dönüşümlü ve toprakta çözünebilen bileşiklerden yapıldı.

ZTE, Çin telefon üreticisi ve Latin-Amerikan Servis sağlayıcısı Digicel, Çarşamba günü Barcelona'da ilk güneş enerjisiyle çalışan ve düşük fiyatlı telefonla kullanıcıları tanıştıracaklarını söyledi.
Nokia 5630 Xpress Music geçen hafta yeni bir uygulamayla we:eek:ffset kullanıcıların karbon emisyonunu kendilerinin ölçmesine izin veriyor.

:: İşte bu gelişmeler Barcelona'dan ilk göze çarpan yeşil ürünler.

Yazan: Yavuz Şahin
SDN - http://shiftdelete.net
 
Üst