Telefon Onerisi

Bu konuyu okuyanlar

rRainbow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaslar. Uzun suredir S4 mini kullanıcısıyım fakat buyuk bir sebeke sorunu var ki internette yaptıgım arastırmalarda bu modelde bu sorunu yasayan yuzlercesi varmıs. Telefondan gercek anlamda memnundum. Su sebeke sorunu olmasaydı pas tutup curuyunceye kadar kullanabilirdim. Benim sorunum da tam olarak bu noktada baslıyor. Her sene bir ust telefona gececek biri degilim ama artık zamanı geldi diye dusunuyorum. Yaklasık 3 aydır siteden neredeyse butun telefonların incelemelerini ve testlerini izleyip karar vermeye calıstım ama bir de sizlerin fikirlerini duymak istiyorum.
Aradıgım özellikler;
-Fiyat aralığı 1000-2000 arasında olmalı 2000tlnin uzerinde bi ucret odemek istemiyorum
-İyi bir kameraya sahip olması
-Mumkunse yeterli bi dahili hafızaya sahip olması(+16gb)
-Ekran!! Tecrubelerime gore alacagım telefon sıkca dusecektir. Her dususunde tekrar tekrar ekranı degistirmek zorunda kalmayacagım bir kalitede olmasını tercih ederim.
-Bataryası normal bir kullanımda bir gunu cok rahat cıkarabilmeli pek oyun oynayan biri degilimdir
-Ve minimum 2 yıl boyunca kullanabilecegim (Demek istedigim bir yıl sonra telefon özellikleriyle veya güncellemelerle kullanılamaz hale gelmemeli)
Su ana kadar dikkatimi cekenler;
-Samsung A7(Ozellikle kamerasını anlata anlata bitiremediler)
-General Mobile GM5 plus
-Reeder P10s
-Huawei P9 Lite
-Lenovo P2 (Sanal tuslar olmasaymıs iyiymis)
-Ve her ne kadar hakkında iyi seylerden cok kotu seyler duysam ve telefonda siyah beyaz ve gri dısındakileri sevmesem de görür görmez etkilendigim Huawei Honor 8
Mi5'in Sar degerleriyle ilgili haberlerden sonra 1milyon tb rame falan sahip olsaydı dahi almazdım. O derece.

Fikirleriniz icin simdiden tesekkurler.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
İnternetten alma şansınız var mı ?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Lenovo P2'nin sanal tuşları isteğe bağlı kapatılıyormuş.
Reeder P10s ya da P9 Lite alabilirsin.
Xiaomi Mi5 hakkında ulaşabildiğim en resmî kaynağa göre SAR değeri Avrupa standartlarında 0.56W/kg.. 1.49W/kg diyenlerin neye göre söylediğini bilmiyorum. Bu değerleri yazan tam resmî kaynak bulamadım..

rRainbow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İnternetten alma şansınız var mı ?

Evet internet uzerinden alabilirim

Lenovo P2'nin sanal tuşları isteğe bağlı kapatılıyormuş.
Reeder P10s ya da P9 Lite alabilirsin.
Xiaomi Mi5 hakkında ulaşabildiğim en resmî kaynağa göre SAR değeri Avrupa standartlarında 0.56W/kg.. 1.49W/kg diyenlerin neye göre söylediğini bilmiyorum. Bu değerleri yazan tam resmî kaynak bulamadım..

Iste bunu bilmiyordum. Ve Tolganın hazırladıgı telefonların sar degerleri videosunda avrupa standartlarına göre zirvede 1.49W/kg ile Mi5 bulunuyordu. Bu degerler vucudun farklı bolgelerınde farklı oranda olabiliyormus. Yani 0.56lık deger vucudun baska bir bolumune etkisini ifade ediyor olabilir. Ve su an icin ben de P10s uzerinde duruyorum.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Evet internet uzerinden alabilirim

Iste bunu bilmiyordum. Ve Tolganın hazırladıgı telefonların sar degerleri videosunda avrupa standartlarına göre zirvede 1.49W/kg ile Mi5 bulunuyordu. Bu degerler vucudun farklı bolgelerınde farklı oranda olabiliyormus. Yani 0.56lık deger vucudun baska bir bolumune etkisini ifade ediyor olabilir. Ve su an icin ben de P10s uzerinde duruyorum.
Tolga'nın videosunda P9'un ABD değerini paylaşmışlar ve Mi5 ile eşit demişler.. Mi5 ile ilgili hiçbir resmî bilgi bulunmuyor ve P9'un Avrupa SAR değeri 1.43W/kg.. Mi5 için söylenen 0.56W/kg ise avrupa için baş SAR değeri..

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
A7 iyi mi?ama kamerası kötü diyorlar

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Samsungun S ve Note serisinden başka telefonu alınmaz . Size önereceğim LG G5,Note 5 olacaktır .

rRainbow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
A7 iyi mi?ama kamerası kötü diyorlar
ust model bircok telefon kullanmıs bir arkadasım a7nin hicbirinden geri kalmadıgını hatta bazılarından iyi oldugunu soylemisti ki incelemelerde de kamera hakkında olumluydular
Samsungun S ve Note serisinden başka telefonu alınmaz . Size önereceğim LG G5,Note 5 olacaktır .
Lg G5'in sarj suresiyle ilgili sikayetler duydugum icin pek sıcak bakmıyorum. Peki Note 5mi ve S6 Edge arasında hangisini onerirsiniz. Dedigim gibi cok oyun oynamıyorum. Ihtiyacım iyi bir kamera, uzun batarya suresi ve telefonun uzun sure kullanima uygun olması. Bu kadar detaylı arastırmadan once Iphone 5S almayı dusundum fiyatı da bayagı dusmustu. fakat arkadaslarım uzun bi omru olmayacagını soyledigi icin vazgecmistim mesela
1599 tl'ye p10s almak şu anda çok mantıklı shiftdelete tanıtım ve uzun kullanım videosunu izleyin.O fiyatta alternatifi yok o cihazın.Amiral gemi performansında ama orta segment cihazlardan bile uygun fiyatı.
Izledim hatta o kadar ovuldu ki telefonu alıp ben ona hizmet etmeyi bile dusunmustum ama markadan dolayı bi tereddutum devam ediyor. Oyle olmasaydı inan uzun kullanım testini izledikten hemen sonra gider alırdım.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
ust model bircok telefon kullanmıs bir arkadasım a7nin hicbirinden geri kalmadıgını hatta bazılarından iyi oldugunu soylemisti ki incelemelerde de kamera hakkında olumluydular

Lg G5'in sarj suresiyle ilgili sikayetler duydugum icin pek sıcak bakmıyorum. Peki Note 5mi ve S6 Edge arasında hangisini onerirsiniz. Dedigim gibi cok oyun oynamıyorum. Ihtiyacım iyi bir kamera, uzun batarya suresi ve telefonun uzun sure kullanima uygun olması. Bu kadar detaylı arastırmadan once Iphone 5S almayı dusundum fiyatı da bayagı dusmustu. fakat arkadaslarım uzun bi omru olmayacagını soyledigi icin vazgecmistim mesela

Izledim hatta o kadar ovuldu ki telefonu alıp ben ona hizmet etmeyi bile dusunmustum ama markadan dolayı bi tereddutum devam ediyor. Oyle olmasaydı inan uzun kullanım testini izledikten hemen sonra gider alırdım.
Şarj süresi normal gibi . Ama zorlamanın anlamı yok . Note 5 te SD Kart desteği yok . Bu hafıza ile ilgili sıkıntı oluşturabilir . Dediğim gibi LG G5 en iyi tercihiniz olacaktır . İlla almam diyorsanız Note 5 öneririm. Kalem artısı var . Kamera konusunda da gayet iyi olduğunu duymuştum .

darkhair

Asistan
Reaksiyon puanı
12
Note 5 ve s6 edge kullandım.
Eğer benim gibi müzik arşiviniz 10gb ı geçen bir kişi iseniz hafıza gerçekten problem çıkarabiliyor.
Batarya konusunda note 5 tatmin edici. Ama s6 edge de oyun oynamadan sadece 3G ( kullandığım dönem 4G gelmemişti ) ile internet kullanımında 2-2.5 saat max ekran süresi alıyordum. Ama note 5 de full oyun ile minimum 3 saat.
Kamera, işlemci konularında ikisi de aynı.
S6 edge, note 5 e göre bence daha şık duruyor.
Ama 2000 düzeyinde note 5 veya s6 edge+ bulabilirseniz tavsiye ederim. Her türlü memnun eder ( ben hafıza yetersizliği nedeni ile değiştirdim )

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
e o zaman ben s7 edge den hemen vagzeçip A7 alayım arada nerdeyse 1000 tl fark var.değer mı bu kadar fazla ücret vermeye

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
samsung S serisine bir goz at,uygun olan birtane bulabilirsin.Ayrica Huawei'nin kamerasi oldukca ideal tavsiye ederim bir de Htc serisine goz at.;)

darkhair

Asistan
Reaksiyon puanı
12
e o zaman ben s7 edge den hemen vagzeçip A7 alayım arada nerdeyse 1000 tl fark var.değer mı bu kadar fazla ücret vermeye

Azıcık abarttın bence :) en basitinden grafik işlemcileri bile farklı. Fark yok derken gündüz iyi ışıkta hepsi aynı çeker. Asıl farkı pcden bakınca, geceleyin çekince gibi yollarla anlarsın.
Ayrıca s7 edgenin o ekran olayını iphone 7 plus bile alsan elde edemiyorsun.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Aynen 7+'da bile o kadar degisiklik yok.@darkhair.;)

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Mi 5 SAR değeri: Mi 5 Specification - Mi India
SAR 1g sınırı: 1,6 W / kg
SAR Değeri: Baş: 0.703W / Kg, Gövde: 1.422W / Kg (MAX, 10mm mesafe)
Yani abd hesap cinsinden kafa: 0,703 vücut: 1,422 diyor (Üst Sınır 1,6) Kaynak: Mi 5 Specification - Mi India (sayfayı türkçeye çevirince yukarıdaki ifade var) Birde bu sitede (Buy Xiaomi Mi5 4G LTE Smartphone Snapdragon 820 3GB 64GB) Özelliklerde sar değerini vermemiş fakat soruya cevaben 0,56w/kg olarak yazmışlar.(hukuksal olarak tam bağlayıcı bir açıklama değil. özelliklerde yazsa kurumu bağlayıcı olurdu)
Şunu belirteyim ki maalesef uluslararası ortak bir SAR değer hesaplama sistemi olmadığından(2 hesaplama sitemi var eu/abd), firmalar bu açığı güzel kullanıyor. Hangisi işine yarıyorsa (rakamsal küçüklük olarak) onu öne çıkarıyorlar.
ABD'de ölçümler 1 gramlık doku başına değerler baz alınarak yapılıyor. Yasal sınırı 1.6 W/Kg.
Avrupa 10 gram doku üzerinden ölçüm yapıyor. Yasal sınırı 2 W/Kg. Haliyle EU daha düşük SAR değeri istiyor.

Bu arada bu hesaplamalar yapılırken telefon vücuda 1-1,5 cm uzaktadır. Birde Telefon Şebekesinin tam çektiği düşünülüyor. (Şebeke az çektikçe SAR değeri artıyor doğru hatırlıyorsam) Telefonda 30 dk kafadan 1,5 cm uzakta konuştuğumuzda Cep telefonu ile beyinde oluşabilecek sıcaklık artışı ortalama 0,1°C dolayındadır. (kaynak: Cep Telefonlarının SAR ( Radyasyon ) Değerleri) Bu son bölümde özellikle belirtmek isterim. Bazıları yüksek SAR derecesine sahip telefonlar için; telefonda konuşuyorum ne başımda sıcaklık oluşuyor nede baş ağrım oluyor diyorlar. Böyle şeylerin yan etkileri uzun vadede görülür. Kısa vadede bu belirtiler olsa zati adama ürettirmezler.

Son düzenleme:

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
Azıcık abarttın bence :) en basitinden grafik işlemcileri bile farklı. Fark yok derken gündüz iyi ışıkta hepsi aynı çeker. Asıl farkı pcden bakınca, geceleyin çekince gibi yollarla anlarsın.
Ayrıca s7 edgenin o ekran olayını iphone 7 plus bile alsan elde edemiyorsun.
amelod ekranlar yalancı gerçeğin dışında gösteriyor diyorlar.ıps,lcd doğal mış :D

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Mi 5 SAR değeri: Mi 5 Specification - Mi India
SAR 1g sınırı: 1,6 W / kg
SAR Değeri: Baş: 0.703W / Kg, Gövde: 1.422W / Kg (MAX, 10mm mesafe)
Yani abd hesap cinsinden kafa: 0,703 vücut: 1,422 diyor (Üst Sınır 1,6) Kaynak: Mi 5 Specification - Mi India (sayfayı türkçeye çevirince yukarıdaki ifade var) Birde bu sitede (Buy Xiaomi Mi5 4G LTE Smartphone Snapdragon 820 3GB 64GB) Özelliklerde sar değerini vermemiş fakat soruya cevaben 0,56w/kg olarak yazmışlar.(hukuksal olarak tam bağlayıcı bir açıklama değil. özelliklerde yazsa kurumu bağlayıcı olurdu)
Şunu belirteyim ki maalesef uluslararası ortak bir SAR değer hesaplama sistemi olmadığından(2 hesaplama sitemi var eu/abd), firmalar bu açığı güzel kullanıyor. Hangisi işine yarıyorsa (rakamsal küçüklük olarak) onu öne çıkarıyorlar.
ABD'de ölçümler 1 gramlık doku başına değerler baz alınarak yapılıyor. Yasal sınırı 1.6 W/Kg.
Avrupa 10 gram doku üzerinden ölçüm yapıyor. Yasal sınırı 2 W/Kg. Haliyle EU daha düşük SAR değeri istiyor.

Bu arada bu hesaplamalar yapılırken telefon vücuda 1-1,5 cm uzaktadır. Birde Telefon Şebekesinin tam çektiği düşünülüyor. (Şebeke az çektikçe SAR değeri artıyor doğru hatırlıyorsam) Telefonda 30 dk kafadan 1,5 cm uzakta konuştuğumuzda Cep telefonu ile beyinde oluşabilecek sıcaklık artışı ortalama 0,1°C dolayındadır. (kaynak: Cep Telefonlarının SAR ( Radyasyon ) Değerleri) Bu son bölümde özellikle belirtmek isterim. Bazıları yüksek SAR derecesine sahip telefonlar için; telefonda konuşuyorum ne başımda sıcaklık oluşuyor nede baş ağrım oluyor diyorlar. Böyle şeylerin yan etkileri uzun vadede görülür. Kısa vadede bu belirtiler olsa zati adama ürettirmezler.
SDN dışında 1.49 yazan yer bulamadım.. Uzun vadede düşünürsek, ben tam 11 yıldır telefon kullanıyorum ve maruz kaldığım ortalama SAR aşağı yukarı 1w/kg'dır. 11 yılda hiçbir yan etki oluşmadı. Babam 23 yıldır kullanıyor. Onun da herhangi bir şikayeti yok mesela.. Niye bu kadar abartıyorsunuz? Daha doğrusu şimdiye kadar aklınız neredeydi? Tolga CK, söyleyene kadar SAR'dan kimsenin haberi yok muydu? Zaten hep bu SDN'nin başının altından çıkıyor böyle gereksiz mevzular..

rRainbow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bir işlemci bu kadar fark eder mi?teelfonda işlemcinin düşük olmasının dezavantajları neler ?
islemci telefonun beyni diyebiliriz. telefondaki butun islemlerin gerceklesmesini saglayan seydir aslında. dolayısıyla telefonun performansını etkiliyor. yani iki islemcide aynı oyunları actıgını dusunursek dusuk islemci zorlanacagı icin daha cok kasar. s7 edge ile arasındaki tek fark bu da degil. s7 edge'in ekranı daha yuksek cozunurluk ve PPI degerlerine sahip. Bir de a7 3gb s7 edge 4gb rame sahip. Ve A7 13mp s7edge 12mp kameraya sahipmis. s7 edge ile ilgili fikrim olmamasına karsın a7nin kamerası da benim beklentilerimi karsılayacak gibi o yuzden fiyat konusunda daha esnek olsaydım bile yine de s7 edge almak yerine a7 alırdım cunku dedigim gibi tek yaptıgım sosyal agları kullanmak olacagı icin o fiyat farkını odemek bana mantıklı gelmiyor. Ve bu arada s7 edge ekran degisimi icin 1000tl civarında bi ucret isteniyormus. edge ekranın benim icin bir avantajı olmadıgı kanaatinde oldugum icin de s7 edge almaktansa s7 alırdım. s7 nispeten daha kucuk ve kibar bi telefon bence.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
SDN dışında 1.49 yazan yer bulamadım..
Sorunda orada zati firma kendi sitesinde belirtmiyor maalesef. Sen satıcı olsan 0,56 gibi bir değerin olsa özelliklere koymazmıydın? Ayrıca daha önceki yazımda verdiğim linkteki değerlerede bir bak derim.
Uzun vadede düşünürsek, ben tam 11 yıldır telefon kullanıyorum ve maruz kaldığım ortalama SAR aşağı yukarı 1w/kg'dır. 11 yılda hiçbir yan etki oluşmadı.
Kendi elinle yazdığın gibi ortalama 1w/kg diyorsun. Zamanla gelişen teknoloji ve altyapı ağının gelişmesiyle konuşma sürelerindeki zaman artışınıda düşün. Eskiden telefonların genelinde sar değeri 1w/kg altındadır bunu da unutma.
Benim sar değerlerinin üzerinde bu kadar yazı yazmamın nedeni düşük değerli telefonlar varken yüksek değerlilere karşı bir uyarı amaçlıdır. Yoksa bende iddia etmiyorum yüksek değerli telefon kullananlar kesin hasta olacak diye... Etrafında o kadar sigara içen insan vardır bunların hepsi akciğer kanseri mi olacak? Veya içki içen herkes alkol bağımlısı mı olur?
Tolga CK, söyleyene kadar SAR'dan kimsenin haberi yok muydu?
Tolganın kaç yılında sar değerini dile getirdiğini bilmiyorum fakat al sana 2012 yılında bir forum sorusu bana fiyatı en fazla 400 liralık ve sar değeri (radyasyon) düşük bi telefon soylermisiniz? - Memurlar.Net - Forum
Bende sana bir soru sorayım? Neden Mi 5'in fiyatı düşük? Misal ZTE axon 7 2000tl iken.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
islemci telefonun beyni diyebiliriz. telefondaki butun islemlerin gerceklesmesini saglayan seydir aslında. dolayısıyla telefonun performansını etkiliyor. yani iki islemcide aynı oyunları actıgını dusunursek dusuk islemci zorlanacagı icin daha cok kasar. s7 edge ile arasındaki tek fark bu da degil. s7 edge'in ekranı daha yuksek cozunurluk ve PPI degerlerine sahip. Bir de a7 3gb s7 edge 4gb rame sahip. Ve A7 13mp s7edge 12mp kameraya sahipmis. s7 edge ile ilgili fikrim olmamasına karsın a7nin kamerası da benim beklentilerimi karsılayacak gibi o yuzden fiyat konusunda daha esnek olsaydım bile yine de s7 edge almak yerine a7 alırdım cunku dedigim gibi tek yaptıgım sosyal agları kullanmak olacagı icin o fiyat farkını odemek bana mantıklı gelmiyor. Ve bu arada s7 edge ekran degisimi icin 1000tl civarında bi ucret isteniyormus. edge ekranın benim icin bir avantajı olmadıgı kanaatinde oldugum icin de s7 edge almaktansa s7 alırdım. s7 nispeten daha kucuk ve kibar bi telefon bence.
çözünürlükten falan pek anlamam sadece sayısal verilerden anlarım.yani A7 de ekran çözünürlüğü 1920x1080 yazıyor.işlemcinin etkisi sadece oyunlar da mı önemli?mesela programların geç açılması,donmalar falan bunun sebebi neyle akalı?3 gb ram telefon için yeterli diye okumuştum.ama telefonu almışken insan bütün özellıklerının olmasını ister.yarın birgün keşke kamerası daha iyi olmalı yada şu oyunu oynayabilseydim diyip te pişman olmamalı.ama bu kadar fazla ücret veripte 3-4 sene kullanmak bana çok saçma,gereksiz geliyor.

rRainbow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
çözünürlükten falan pek anlamam sadece sayısal verilerden anlarım.yani A7 de ekran çözünürlüğü 1920x1080 yazıyor.işlemcinin etkisi sadece oyunlar da mı önemli?mesela programların geç açılması,donmalar falan bunun sebebi neyle akalı?3 gb ram telefon için yeterli diye okumuştum.ama telefonu almışken insan bütün özellıklerının olmasını ister.yarın birgün keşke kamerası daha iyi olmalı yada şu oyunu oynayabilseydim diyip te pişman olmamalı.ama bu kadar fazla ücret veripte 3-4 sene kullanmak bana çok saçma,gereksiz geliyor.
s7 edge çözünürlüğü de 1440 x 2560. Yani değerler arttıkca goruntu netligi daha da artıyor diyebiliriz. Oyunlar islemciyi cogu diger uygulamadan daha fazla yordugu icin ornek vermistim ama tabi uygulamalar sırasında da veya birden cok uygulama arka arkaya acıkken de dusuk islemcide donmalar olabilir. Benim Samsungdan yana olumlu tecrubelerim oldugu icin guvenim var fakat tavsiye istedigim modellerin neredeyse tamamına yabancı oldugum icin kullanan veya henuz o sansı olmasa bile hakkında bilgi sahibi olanlardan fikir almaktı. Ama su an bi tarafta S7'yi ayrı tutuyorum ki eger bu onerilerden veya daha uygun fiyata daha uzun sureli kullanıma uygun bir telefon bulabilirsem onu tercih ederim. Veya butun bunlardan sıkılıp gidip s7 alacam. mesela duymussundur cok fazla uygulama acık oldugu icin ram doldu derler. Ram da iste o birden uygulamaları acık oldukları halini arka planda korumayı saglayan birim diyebiliriz. Yani ram ne kadar yuksekse bi uygulamadan arka plandaki baska bir uygulamaya gecisin o kadar hızlı olacaktır. Ben su an S4 mini kullanıyorum rami 1.5gb ama bana totalde kalan 1.3gb oluyor. o 1.3gb ram ile de ihtiyacım olan uygulamarı sorun olmadan kullanıyorum dyebilirim. Yani 3gb bence cok iyi bir boyut. Aynı fiyata aynı ozellikteki iki telefon arasında 3 gb ve 4 gb olandan 4 gb secerim ama sadece bu 1gblık ram farkı 150-200 tlye mal olacaksa 3gb ram olanı tercih ederim.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Sorunda orada zati firma kendi sitesinde belirtmiyor maalesef. Sen satıcı olsan 0,56 gibi bir değerin olsa özelliklere koymazmıydın? Ayrıca daha önceki yazımda verdiğim linkteki değerlerede bir bak derim.

Kendi elinle yazdığın gibi ortalama 1w/kg diyorsun. Zamanla gelişen teknoloji ve altyapı ağının gelişmesiyle konuşma sürelerindeki zaman artışınıda düşün. Eskiden telefonların genelinde sar değeri 1w/kg altındadır bunu da unutma.
Benim sar değerlerinin üzerinde bu kadar yazı yazmamın nedeni düşük değerli telefonlar varken yüksek değerlilere karşı bir uyarı amaçlıdır. Yoksa bende iddia etmiyorum yüksek değerli telefon kullananlar kesin hasta olacak diye... Etrafında o kadar sigara içen insan vardır bunların hepsi akciğer kanseri mi olacak? Veya içki içen herkes alkol bağımlısı mı olur?

Tolganın kaç yılında sar değerini dile getirdiğini bilmiyorum fakat al sana 2012 yılında bir forum sorusu bana fiyatı en fazla 400 liralık ve sar değeri (radyasyon) düşük bi telefon soylermisiniz? - Memurlar.Net - Forum
Bende sana bir soru sorayım? Neden Mi 5'in fiyatı düşük? Misal ZTE axon 7 2000tl iken.
Çok uçuk iddaalardan bahsediyorsun yalnız. Xiaomi, merdiven altı firma değil ki. Huawei çekinmeden 1.43W/kg SAR'ımız var diyip 2400₺ fiyat koyabiliyor ve insanların gözdesi olabiliyor.
SAR değerinden 2012 yılında bir forumda, konunun birinde bahsedilmiş ama böyle kimsenin ağzında sakız değildi.. Eski telefonlar da SAR konusunda şimdiki telefonlardan daha masum değil, genel olarak ya 1'in üstündeler ya da 1'e çok yakınlar.. Apple'ın iP4'ten sonrasına baktığımızda hep 1'in üstünde.. Hatta iPhone 7, 1.38W/kg ama kimsenin bundan bahsettiği yok..