Telefon / İnternet Kablosu Önerisi.

Bu konuyu okuyanlar

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Merhaba değerli SDN Üyeleri..

Biliyorunuzki türkiye genelinin %70'inin interneti ADSL veya VDSL modülasyonunda ve eski tip bağlantı kullanılmakta.

Bina içi kablo tesisatları oldukça eski ve değişmesi gerekiyor. Aksi taktirde internet bağlantısı adamı delirtecek kadar berbat oluyor..

Bu kablo yüzünden
1- internetiniz kopabilir
2- Bağlantınızda ping olaiblir
3- İnternet Hızınız düşebilir
4- Ev Telefonunda parazit olabilir
5- İnternet aşırı ağır çalışabilir..

Bu gibi durumlar sırf bu kablo yüzünden yaşanabiliyor..

Peki benim size önerim nedir..?

Arkadaslar bu hat kablosuna ek yapılmaması ve kaliteli spliter kullanılması gerekiyor aksi taktirde yine bağlantınızda sorun çıkacaktır...

Bina girişinizdeki ufak kutudan (ankastre) dairenize kadar çok aşırı uzun olmamak şartıyla mesafeyi ölçüp CAT6 kablo alacaksınız.

Evet.. Yanlış duymadınız?? Hani şu modem ile bilgisayar arasında kullanılan ethernet kablosu varya işte ooo...

Bu kablodan artık kaç metre geliyorsa ölçüp alacaksınız ama CAT6 Modelinden almanız gerekiyor..
Uzun mesafeler için kaliteli bağlantı sağlamak için.

diyelimki 30 metre lazım..

30 metre CAT6 kablo aldıktan sonra bunun içinde 4 adet 2li renkli kablolar toplam 8 adet kablo var. Biz sadece bunlardan 2 tanesini kullanacağız diğer 6 tanesi yedekte kalacak.

Diyelimki turuncu ve turuncu beyaz kablolarını seçtik hemen turuncu ve turuncu beyazı yan yana tutarak ucuna rj11 soket (ev telefonu veya modem adsl soketi diye geçer) bu soketten takacağız.

bir ucuna bunu çaktık ve modeme taktık

gelelim kablonun diğer ucuna..

kablonun diğer ucundaki turuncu ve turuncu beyaz kabloyu ayırıp bina girişindeki kutudan kendi hattımıza baglayacagız + veya - farketmiyor direk takmanız yeterli :)

ve internet bağlantımız sıkıntısızca çalışacaktır.

Eğer ev telefonu kullanacaksınız dairenizdeki kabloyu yeni bir spliter alın ve ona takın modem ve ev telefonu için kısa telefon kabloları alarak bağlantıyı yapın ve kullanın :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu işlemi yaptıktan sonra ttnet veya süperonline artık hangisini kullanıyorsanız arayın ve hattınızı paket hızınıza çekmelerini söyleyin.

kopmalar devam ediyor veya internetiniz yavaş ise.

1- modeminizi değiştirin - Airties markalı modemlerden öneriyorum
2- Alyapınız kaldırmıyor demektir bu sekilde kullanacksınız..

Teşekkürler.

- - - Mesaj Güncellendi - - -
[MENTION=194661]eSa[/MENTION]

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Konu Sabitlenirse sevinirim

oguzhan ozen

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Hence CAT6 kablo bu amaçla alınmamalı maddi olarak da daha pahalı olacaktir. 2 kanal kullanmak için 8 kanallı CAT6 hem kalınlığından dolayı daha çok yer kaplayacaktır. 2 kanalllı normal telefon kablosu kullanmak gerek maddi gerekse hacim olarak sizi daha avantajlı kılacaktır.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Hence CAT6 kablo bu amaçla alınmamalı maddi olarak da daha pahalı olacaktir. 2 kanal kullanmak için 8 kanallı CAT6 hem kalınlığından dolayı daha çok yer kaplayacaktır. 2 kanalllı normal telefon kablosu kullanmak gerek maddi gerekse hacim olarak sizi daha avantajlı kılacaktır.

öncelikle yıllardır bu işi yapiyorum ve sana bunu çok şekilde açıklayabilirim.

Aralarında fazla bir kablo kalınlılığı yok . Tpik bir ethernet kablosu :)
1- Cat6 kablo mettresi 50 kuruş ve bazı yerlerde 1 tL hadi maddı olayı geçtik diyelim
2- Bu cat kablolar burgulu sekilde geliyor ve snr marjin dediğimiz hat gürültü olayı oldukça titizlikle karsılanan bir durum burada normal tek damar telefon kablosu ile ince kablo ile arada dağlar kadar farklı var ve bizzat tek tek denemiş biri olarak bunu öneriyorum..

Bu güne kadar (3yıl) içinde normal telfon kablo çekenler bile olsun cat6 çektiklerinde hatları rahatlığa kavuşmuş oldu ve bir şikayet de gözlemlemedim.

Ben kimseyi asla yanlış yönlendirmem emin olmadığım bir konuda . Bu forumda belki 100 den fazla kişinin hattında sorun vardı hepsiyle birebir görüştük gerek telefon gerek özel mesaj ile ve onlara da bu durumu anlattım. Çekenler yapanlar oldukça memnunlar.
:)
Performans ve kalite ortada diyebilirm. Şimdiki yeni binalarda bile cat6 çekiyorlar fiber olmasa bile 2 uc kulanılarak adsl sinyali veriliyor..

Son düzenleme:

NeroSparda

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Hocam biz internet alacağızda kabloyu kendimiz mi çekmemiz gerekiyor? Haftaiçi teknik ekip motaja gelecek internet için onlar çeker mi kablo felan?

mehmetp835

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Ben vodafone a geçerken altyapımın 39 a kadar desteklediğini söylemişlerdi bende 32 lik pakede geçtim baktığımda gönderdikleri hız 35 bana ulaşan 24 müşteri hizmetlerini aradığımda altyapınız bukadara kadar kaldırıyo falan diyolar santrale olan uzaklığınızla ilgili diyolar eğer kabloyu cat6 kablo ile değiştirirsem bi etkisi olurmu?(kullanıcağım kablo çok kısa olucak max 15-20 metre)
--- Gönderi Güncellendi ---
Hocam biz internet alacağızda kabloyu kendimiz mi çekmemiz gerekiyor? Haftaiçi teknik ekip motaja gelecek internet için onlar çeker mi kablo felan?
eğer fiber kullanıcısıysan onlar çekiyo (yani bende öyle oldu) vdsl veya adsl kullanıcısıysan kendin

Tromx105ck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 hafta önce dediğiniz gibi taktım. Hiçbir şey değişmedi hatta uç kısmında dış koruyucu tabaka RJ11 jackının içine girmediği için kabloya yük bindi ve 2. günde hasar aldı. 25 TL masraf ve çok fazla da zaman kaybettim, kimseye önermiyorum. Bu arada jack kısmını bantlamak da işe yaramıyor. Fiberli yerde oturmadığınız sürece CAT-6 kablo almak gereksiz ve görüntü kirliliği... Ayrıca koca kalın kabloya RJ11'i uydurmakta akıl mantık işi değil!

ozerozkanturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba değerli SDN Üyeleri..

Biliyorunuzki türkiye genelinin %70'inin interneti ADSL veya VDSL modülasyonunda ve eski tip bağlantı kullanılmakta.

Bina içi kablo tesisatları oldukça eski ve değişmesi gerekiyor. Aksi taktirde internet bağlantısı adamı delirtecek kadar berbat oluyor..

Bu kablo yüzünden
1- internetiniz kopabilir
2- Bağlantınızda ping olaiblir
3- İnternet Hızınız düşebilir
4- Ev Telefonunda parazit olabilir
5- İnternet aşırı ağır çalışabilir..

Bu gibi durumlar sırf bu kablo yüzünden yaşanabiliyor..

Peki benim size önerim nedir..?

Arkadaslar bu hat kablosuna ek yapılmaması ve kaliteli spliter kullanılması gerekiyor aksi taktirde yine bağlantınızda sorun çıkacaktır...

Bina girişinizdeki ufak kutudan (ankastre) dairenize kadar çok aşırı uzun olmamak şartıyla mesafeyi ölçüp CAT6 kablo alacaksınız.

Evet.. Yanlış duymadınız?? Hani şu modem ile bilgisayar arasında kullanılan ethernet kablosu varya işte ooo...

Bu kablodan artık kaç metre geliyorsa ölçüp alacaksınız ama CAT6 Modelinden almanız gerekiyor..
Uzun mesafeler için kaliteli bağlantı sağlamak için.

diyelimki 30 metre lazım..

30 metre CAT6 kablo aldıktan sonra bunun içinde 4 adet 2li renkli kablolar toplam 8 adet kablo var. Biz sadece bunlardan 2 tanesini kullanacağız diğer 6 tanesi yedekte kalacak.

Diyelimki turuncu ve turuncu beyaz kablolarını seçtik hemen turuncu ve turuncu beyazı yan yana tutarak ucuna rj11 soket (ev telefonu veya modem adsl soketi diye geçer) bu soketten takacağız.

bir ucuna bunu çaktık ve modeme taktık

gelelim kablonun diğer ucuna..

kablonun diğer ucundaki turuncu ve turuncu beyaz kabloyu ayırıp bina girişindeki kutudan kendi hattımıza baglayacagız + veya - farketmiyor direk takmanız yeterli :)

ve internet bağlantımız sıkıntısızca çalışacaktır.

Eğer ev telefonu kullanacaksınız dairenizdeki kabloyu yeni bir spliter alın ve ona takın modem ve ev telefonu için kısa telefon kabloları alarak bağlantıyı yapın ve kullanın :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu işlemi yaptıktan sonra ttnet veya süperonline artık hangisini kullanıyorsanız arayın ve hattınızı paket hızınıza çekmelerini söyleyin.

kopmalar devam ediyor veya internetiniz yavaş ise.

1- modeminizi değiştirin - Airties markalı modemlerden öneriyorum
2- Alyapınız kaldırmıyor demektir bu sekilde kullanacksınız..

Teşekkürler.

- - - Mesaj Güncellendi - - -
[MENTION=194661]eSa[/MENTION]
Merhaba,

Bilgilendirme icin tesekkurler. Birde bursa nilüfer bölgesinde bu islemi kime yaptırabilirim. Onu biliyorsanız süper olur:)

DogukanDogu84

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Benim internetimde de aynı sorun var. Turk Telekom VDSL kullanıyorum, 24 Mbit e kadar. Arıza kaydı oluşturdum, servis gelip ölçüm yaptı, Bina girişine kadar hızda sorun yok sinyal tam geliyor ama bina içine girince belli bir süre geçince sinyal kalitesi düşmeye başlıyor dolayısı ile bağlantıda kopmalar, ping düşüklüğü ve hız düşüşü yaşanıyor. Telefon prizinden modeme kadar olan hat kablosu normal telefon kablosu bu arada. (Bu arada ev müstakil)