Telefon alırken takıldığımız tuhaflıklar....

Bu konuyu okuyanlar

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Öncelikle bu konuyu açacak yer bulamadığım için buraya yazıyorum. Eğer yönetici arkadaşlar daha doğru bir başlık bulup oraya taşırlarsa sevinirim.

Etrafımda teknolojiyle en yakın ilişkisi görünen kişiler arasında önde geldiğim için ne zaman bir tanıdığım ya da tanıdığımın tanıdığı bilgisayar, telefon, yazıcı, tv alacak olsa bir şekilde bana ulaşıp fikrimi almak istiyor. Bundan yakındığımdan değil ama bazen cidden tuhaf geliyor bana. Size geliyor mu normal mi karşılışıyorsunuz bu durumu merak ediyorum. En tuhaf soruları da genelde cep telefonları konusunda alıyorum. Onlara veremediğim cevapları buraya yazmak istiyorum çünkü artık cidden içimde çok birikti. bir gün birine patlayacağım ama hadi bakalım:)

En çok sorulan sorulardan biri:
-Abi şu telefonda bu kadar megapiksel kamerası var. Sen diğerini al dedin ama bunun megapikseli süper... Bunu alayım mı?
+Abicim madem megapiksel önemliyse senin için neden beni aradın al geç işte! (Demiyorum tabi ki..) Sakince soruyorum: Megapiksel ne işine yarayacak?
-Bu kadar para veriyoz megapikseli az mı olsun?
+Sen de haklısın kardeşim, 300 megapiksel varsa onu al, apartman boyutunda yazıcıdan çıktı alırsın çözünürlülük bozulmaz! (Bunu da diyemiyorum. Çünkü takmış megapiksele, ne işe yaradığı önemli değil verdiği para karşılığında kağıt üzerinde yüksek sayılar görmek istiyor. Hava atacak ya kankasına benim kamera 100 megapiksel bak! Kankasının 13 megapiksel kamerasıyla çektiği fotoğrafı yanyana koyunca telefon ekranında farkı göremeyecek ama olsundu...)

Soru 2:
-Abi bu telefonda 128 gigolayt hafıza var. Sen bana 64 gigolayt yeter dedin. nasıl yeter abi? hafıza dolunca napıcam?
+Senin şu an kullandığın telefon kaç gigolayt abicim?
-16
+Bak bakayım ne kadar boş yerin var?
-4 gigolayt boş yer kalmış abi bak demiştim sana 64 gigolayt yetmez 128 gigolayt alayım işte!
+olm sen daha 16 gigolaytı dolduramamışsın 64 yetmez diyorsun, sana 128 de yetmez bu kafayla 256 gigolayt olanını al! (Denmiyor işte. Sakince soruyorum.
+Sen telefonda ne kullanıyorsun?
-whatsapp, insta, face, youtube bir kaç tane de oyun....
+Kaç tane fotoğraf çekersin?
-300-500 falan...
+Video?
-bi kaç tane çekerim.
+Ne kadar yer kaplar bunlar?
-150 gigolayt kaplar abi, 256 gigolayt mı alsam? Abi var mı öle önereceğin 256 gigolayt hafızalı bir telefon?
İnanın küçümsemek için değil ama gigabyte'n ne anlama gelmediğini bilmemesi de gayet normal ama abi bilmiyorsan bari bildiğini düşündüğün adamın fikrine saygı duy. Yoksa niye soruyorsun...

Soru 3:
-Abi senin dediğin telefonda 3400 mah batarya varmış.
+Evet öyle
-Burda bir arkadaş var bana onu boşver şarjı yetmez 5000 mah bataryalı bir telefon var onu önerdi.
+Tamam onu al o zaman kardeşim
-Ama abi sen neden 3400 mah bataryalı telefon al dedin ki bana, beni mi kazıklıycan?
+Abicim benim dediğim telefonu alınca ben para mı kazanıcam bana ne faydası var bana sordun söyledim. Alma o zaman benim dediiğimi bir daha da bana sorma! (Diyemiyorsun işte.) Yine sakin bir şekilde. 5000 Mah bataryası olan telefonun ekran boyutu neymiş kardeşim?
+6,7 inç diyor satıcı arkadaş.
+Benim dediğim telefonun ekran boyutu neymiş kardeşim sor bi arkadaşa.
-6,1 inç dedi
+5000 mah bataryalı telefonun işlemcisi ne kadar güç tüketiyormuş?
-Soriim abi.... Bilmiyormuş satıcı arkadaş...
+Benim dediğim telefonun işlemcisinin de ne kadar güç tükettiğini de bilmiyordur o zaman bunu da sorma boşver.
-Peki abi
+5000 mah bataryalı telefonun şarjı kaç gün gidecekmiş bunu sor
-3 Gün gidermiş abi
+Gitmezse telefonu iade edebiliyor musun? bunu da sor.
-İade yokmuş abi
+Benim dediğim telefonun şarjı sana en az bir gün gider. Gitmezse ben o telefonu senden parasıyla alırım. O arkadaşa sor 5000 Mah bataryalı telefonun şarjı bir gün gitmezse para iadesi var mıymış?
-Telefonlarda iade yokmuş abi.
+Telefonu sen mi kapatırsın ben mi kapatayım?
-Saol abi hayrlı günler...

Soru 4:
-Abi senin söylediğin telefonun kamerasında makro çekim yokmuş.
+Evet yok
-Abi o zaman alınmaz bu telefon
+Bugüne kadar kaç tane makro fotoğraf çektin kardeşim?
-Hiç çekmedim de bundan sonra çekerim belki olsa iyi olur yani.
+Makro fotoğraf çekimi ne biiyor musun?
-Bilmiyorum abi ama varsa o özellik çekerim.
+Bir şeyi üç santim yakında detaylı bir şekilde çekince bu ne işine yarayacak?
-eeee..ııı....instaya koyarım abi
+beğeni alırsın değil mi?
-Alırım abi adamlar ne fotoğraflar çekiyor hayran hayran bakıyom ben de çekeyim işte.
+haklısın kardeşim 500 fazla ver makro fotoğraf çekeni al....
-abi 500 çok ya, makro çeken daha ucuz telefon yok mu? söyle onu alayım...
+kapatıyorum kardeşim çok yazdı.

aklıma geldikçe yazarım artık bu konunun altına. sizin de aklınıza böyle tuhaflıklar gelirse yazın. belki bir aydınlanma gelir böyle sorular sorup, bunu okuyan arkadaşlara....

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
1500 lira parası olup 5000 liralık telefon özelliklerin isteyen vatandaşlarda var.
+Bütçe ne kadar?
-1500 abi
+Bunu al
-Abi o çok kötü başka öner
+Şunu al
-Abi o da çok kötü başka?
+Sen ne istiyorsun?
-Pubg kasmasın ısınmasın şarjı çok gitsin kamerası efso olsun
+3500 lira daha koy masaya(cidden söylüyorum bunu)
-Abi 1500 ü zor buldum 3500 daha nasıl bulayım
+Alma kardeşim o zaman parana göre bunlar var. Ya bütçeni arttır ya da bunları al yok öyle 3 kuruşa 5 köfte (cidden bunu da söylüyorum)

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Ben de onlardan biri olabilirim? Tasarıma çok takarım,bluetoothsuz olmaz vee radyosu olcak? Ha birde 4,5 yıl gitcek ekmek alır gibi telefon alanlardan değilim. Aşırı kararsız biriyimdir alırken baya sorum olmuştu sonunda beğendiğim modelin üst modelini aldık ? Sorular bana tuhaf gelmedi o yüzden :)

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
bir de iphone hastaları var onlara bayılıyorum.

-Abi şarjı uzun süre gitsin, hızlı olsun kasmasın, kamerası çok iyi olsun, bi de sağlam olsun üç beş yıl kullanayım. ne önerirsin?
+Şu model var 3500 tl civarı fiyatı var istediklerini karşılar.
-abi o parayı vereceksem iphone alırım!
+o paraya iphone 7 alırsın bir sene sonra güncellemen kapanır kalırsın öyle! (demiyorum)
+iphone 7 kaç gigolayt kardeşim?
-32 gigolayt abi
+benim dediğim telefon?
-128
+iphone 7 batarya kaç mah kardeşim?
-2020 mah abi
+benim dediğim?
-4000 mah
+iphone 7'de portre çekim var mı kardeşim?
-Portre derken abi?
+iphone al kardeşim sen, ortamda masaya koyduğun zaman 8 sanarlar havan olur
-peki abi...

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
bir de iphone hastaları var onlara bayılıyorum.

-Abi şarjı uzun süre gitsin, hızlı olsun kasmasın, kamerası çok iyi olsun, bi de sağlam olsun üç beş yıl kullanayım. ne önerirsin?
+Şu model var 3500 tl civarı fiyatı var istediklerini karşılar.
-abi o parayı vereceksem iphone alırım!
+o paraya iphone 7 alırsın bir sene sonra güncellemen kapanır kalırsın öyle! (demiyorum)
+iphone 7 kaç gigolayt kardeşim?
-32 gigolayt abi
+benim dediğim telefon?
-128
+iphone 7 batarya kaç mah kardeşim?
-2020 mah abi
+benim dediğim?
-4000 mah
+iphone 7'de portre çekim var mı kardeşim?
-Portre derken abi?
+iphone al kardeşim sen, ortamda masaya koyduğun zaman 8 sanarlar havan olur
-peki abi...
Telefon kılıfları süper ama onun için o kadar para veremem bluetoothu yok?

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
aslında sorun sorula
Ben de onlardan biri olabilirim? Tasarıma çok takarım,bluetoothsuz olmaz vee radyosu olcak? Ha birde 4,5 yıl gitcek ekmek alır gibi telefon alanlardan değilim. Aşırı kararsız biriyimdir alırken baya sorum olmuştu sonunda beğendiğim modelin üst modelini aldık ? Sorular bana tuhaf gelmedi o yüzden :)

aslında sorun sorularda değil. Bilirkişi olarak bizi gören insanların bizim söylediklerimize güvenmeyip bir yerden sonra bizi suçlayacak duruma gelmeleri. Bilmek zorunda değiliz haklı olarak biz kullanıcıyız. Ama öyle bir yere geliyorki konu sanki soru sorulan kişi olarak bizim menfaatimiz varmış gibi soran kişiyi kandırıyormuşuz gibi tavır takınmaları. madem güvenmiyorsun neden soruyorsun abi. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Telefon kılıfları süper ama onun için o kadar para veremem bluetoothu yok?

görüntü önemli :))
inanıyorum ki çok güzel tasarımlı bir kılıf çıkarsalar, ona uygun telefonun tek özeliği arama yapmak olsun, o telefona binlerce lira verecek binlerce kişi çıkacaktır :)

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
aslında sorun sorula

aslında sorun sorularda değil. Bilirkişi olarak bizi gören insanların bizim söylediklerimize güvenmeyip bir yerden sonra bizi suçlayacak duruma gelmeleri. Bilmek zorunda değiliz haklı olarak biz kullanıcıyız. Ama öyle bir yere geliyorki konu sanki soru sorulan kişi olarak bizim menfaatimiz varmış gibi soran kişiyi kandırıyormuşuz gibi tavır takınmaları. madem güvenmiyorsun neden soruyorsun abi. :)

görüntü önemli :))
inanıyorum ki çok güzel tasarımlı bir kılıf çıkarsalar, ona uygun telefonun tek özeliği arama yapmak olsun, o telefona binlerce lira verecek binlerce kişi çıkacaktır :)
Evet tek telefonda değilki her konuda öyleyiz.Şüpheci milletiz en iyisini biz biliriz kafamıza yatmadıysa cık olmaz? Ben sormadım ama telefon bakarken anlattılarda anlattılar içimden yeter da inanmıyorum zaten size desemde bir şey demeden dinledim? Anneme telefon alırken birde kasadaki çok bilmişle kavga ettim.Ekstra 200 bilmem kaç liralık bir şey önerdi yok diyorum zorluyor beni suçluyor annem alalım mı dedikçe. Siz kullanmayacaksınız dedim en son alakasız ama teknoloji konusunda önerip bırakmak lazım ne yaparsa yapsınlar sizin yerinizde olsam sabredemezdim sormayın derdim? Evet özellikle kızlar görüntüye tasarıma çok takılıyor hoş erkeklerde artık baya parlak takılıyor:)

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Nokia yeni tuşlu telefonlarından al o zaman en az 10-15 yıl götürüsü var. :D

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Nokia yeni tuşlu telefonlarından al o zaman en az 10-15 yıl götürüsü var. :D
Aa neden olmasın nokiacıyımdır zaten bundan önceki telefonum nokiaydı aile boyu alamda az eskilere dönelim:) Elimdeki nokiada tutmayan bir modeldi Maşallah hala çalışıyor desem:) Kulaklık girişi bozuk o kadar ? Nokia 700 symbian işletim sistemi hiç tutmamış telefonu bile böyleydi eskiden.

Merchrior

Asistan
Reaksiyon puanı
160
Bir de ne yaparsanız yapın “Ben anlamam sen söyle hangisi iyi?” ayağına yatan tipler vardır. İki telefonun özelliklerini yan yana aç göster sakince, yine anlamaz. Neden? Çünkü teknolojiden ben değil, sen anlıyorsun kafasında. Halbuki biz de ana karnından böyle doğmadık. Sadece ekrana baksa görücek ama Hayır, anlayamaz çünkü teknolojiden anlamıyor :D

Timurid

Müdavim
Reaksiyon puanı
835
Öncelikle bu konuyu açacak yer bulamadığım için buraya yazıyorum. Eğer yönetici arkadaşlar daha doğru bir başlık bulup oraya taşırlarsa sevinirim.

Etrafımda teknolojiyle en yakın ilişkisi görünen kişiler arasında önde geldiğim için ne zaman bir tanıdığım ya da tanıdığımın tanıdığı bilgisayar, telefon, yazıcı, tv alacak olsa bir şekilde bana ulaşıp fikrimi almak istiyor. Bundan yakındığımdan değil ama bazen cidden tuhaf geliyor bana. Size geliyor mu normal mi karşılışıyorsunuz bu durumu merak ediyorum. En tuhaf soruları da genelde cep telefonları konusunda alıyorum. Onlara veremediğim cevapları buraya yazmak istiyorum çünkü artık cidden içimde çok birikti. bir gün birine patlayacağım ama hadi bakalım:)

En çok sorulan sorulardan biri:
-Abi şu telefonda bu kadar megapiksel kamerası var. Sen diğerini al dedin ama bunun megapikseli süper... Bunu alayım mı?
+Abicim madem megapiksel önemliyse senin için neden beni aradın al geç işte! (Demiyorum tabi ki..) Sakince soruyorum: Megapiksel ne işine yarayacak?
-Bu kadar para veriyoz megapikseli az mı olsun?
+Sen de haklısın kardeşim, 300 megapiksel varsa onu al, apartman boyutunda yazıcıdan çıktı alırsın çözünürlülük bozulmaz! (Bunu da diyemiyorum. Çünkü takmış megapiksele, ne işe yaradığı önemli değil verdiği para karşılığında kağıt üzerinde yüksek sayılar görmek istiyor. Hava atacak ya kankasına benim kamera 100 megapiksel bak! Kankasının 13 megapiksel kamerasıyla çektiği fotoğrafı yanyana koyunca telefon ekranında farkı göremeyecek ama olsundu...)

Soru 2:
-Abi bu telefonda 128 gigolayt hafıza var. Sen bana 64 gigolayt yeter dedin. nasıl yeter abi? hafıza dolunca napıcam?
+Senin şu an kullandığın telefon kaç gigolayt abicim?
-16
+Bak bakayım ne kadar boş yerin var?
-4 gigolayt boş yer kalmış abi bak demiştim sana 64 gigolayt yetmez 128 gigolayt alayım işte!
+olm sen daha 16 gigolaytı dolduramamışsın 64 yetmez diyorsun, sana 128 de yetmez bu kafayla 256 gigolayt olanını al! (Denmiyor işte. Sakince soruyorum.
+Sen telefonda ne kullanıyorsun?
-whatsapp, insta, face, youtube bir kaç tane de oyun....
+Kaç tane fotoğraf çekersin?
-300-500 falan...
+Video?
-bi kaç tane çekerim.
+Ne kadar yer kaplar bunlar?
-150 gigolayt kaplar abi, 256 gigolayt mı alsam? Abi var mı öle önereceğin 256 gigolayt hafızalı bir telefon?
İnanın küçümsemek için değil ama gigabyte'n ne anlama gelmediğini bilmemesi de gayet normal ama abi bilmiyorsan bari bildiğini düşündüğün adamın fikrine saygı duy. Yoksa niye soruyorsun...

Soru 3:
-Abi senin dediğin telefonda 3400 mah batarya varmış.
+Evet öyle
-Burda bir arkadaş var bana onu boşver şarjı yetmez 5000 mah bataryalı bir telefon var onu önerdi.
+Tamam onu al o zaman kardeşim
-Ama abi sen neden 3400 mah bataryalı telefon al dedin ki bana, beni mi kazıklıycan?
+Abicim benim dediğim telefonu alınca ben para mı kazanıcam bana ne faydası var bana sordun söyledim. Alma o zaman benim dediiğimi bir daha da bana sorma! (Diyemiyorsun işte.) Yine sakin bir şekilde. 5000 Mah bataryası olan telefonun ekran boyutu neymiş kardeşim?
+6,7 inç diyor satıcı arkadaş.
+Benim dediğim telefonun ekran boyutu neymiş kardeşim sor bi arkadaşa.
-6,1 inç dedi
+5000 mah bataryalı telefonun işlemcisi ne kadar güç tüketiyormuş?
-Soriim abi.... Bilmiyormuş satıcı arkadaş...
+Benim dediğim telefonun işlemcisinin de ne kadar güç tükettiğini de bilmiyordur o zaman bunu da sorma boşver.
-Peki abi
+5000 mah bataryalı telefonun şarjı kaç gün gidecekmiş bunu sor
-3 Gün gidermiş abi
+Gitmezse telefonu iade edebiliyor musun? bunu da sor.
-İade yokmuş abi
+Benim dediğim telefonun şarjı sana en az bir gün gider. Gitmezse ben o telefonu senden parasıyla alırım. O arkadaşa sor 5000 Mah bataryalı telefonun şarjı bir gün gitmezse para iadesi var mıymış?
-Telefonlarda iade yokmuş abi.
+Telefonu sen mi kapatırsın ben mi kapatayım?
-Saol abi hayrlı günler...

Soru 4:
-Abi senin söylediğin telefonun kamerasında makro çekim yokmuş.
+Evet yok
-Abi o zaman alınmaz bu telefon
+Bugüne kadar kaç tane makro fotoğraf çektin kardeşim?
-Hiç çekmedim de bundan sonra çekerim belki olsa iyi olur yani.
+Makro fotoğraf çekimi ne biiyor musun?
-Bilmiyorum abi ama varsa o özellik çekerim.
+Bir şeyi üç santim yakında detaylı bir şekilde çekince bu ne işine yarayacak?
-eeee..ııı....instaya koyarım abi
+beğeni alırsın değil mi?
-Alırım abi adamlar ne fotoğraflar çekiyor hayran hayran bakıyom ben de çekeyim işte.
+haklısın kardeşim 500 fazla ver makro fotoğraf çekeni al....
-abi 500 çok ya, makro çeken daha ucuz telefon yok mu? söyle onu alayım...
+kapatıyorum kardeşim çok yazdı.

aklıma geldikçe yazarım artık bu konunun altına. sizin de aklınıza böyle tuhaflıklar gelirse yazın. belki bir aydınlanma gelir böyle sorular sorup, bunu okuyan arkadaşlara....
rame takanları unuttun ram ve GB ye kadar telefon alanlar dolu OIS de var bir de

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
rame takanları unuttun ram ve GB ye kadar telefon alanlar dolu OIS de var bir de
Cidden biz neden bu kadar işlemciye rame takıntılıyız, onu geçtim zamanında iphone X'e (6099 tL iken) pahalı diyen biz Türk milletinin elinde nasıl hemen s20 ultra'lar note 10'lar görmeye başladık kısacası bu kötü duruma rağmen bizim alım gücümüz nasıl bu kadar arttı?

Timurid

Müdavim
Reaksiyon puanı
835
Cidden biz neden bu kadar işlemciye rame takıntılıyız, onu geçtim zamanında iphone X'e (6099 tL iken) pahalı diyen biz Türk milletinin elinde nasıl hemen s20 ultra'lar note 10'lar görmeye başladık kısacası bu kötü duruma rağmen bizim alım gücümüz nasıl bu kadar arttı?
benim elimde hala casper via m1 var :(

Reaksiyon puanı
6,381
Güzel bir konu kesinlikle katılıyorum.

-Abi bunun ekranının çözünürlüğü düşükmüş
- Olabilir, maliyeti düşürmek için yapılmıştır
-Abi diğer telefonun ekranı çok yüksek çözünürlükmüş
- Tamam ama sen ekran çözünürlüğünü değiştirmeyi biliyor musun?
- Hayır abi öyle bir ayar mı var?
- O telefon kutudan 1080'e ayarlı çıkıyor benim önerdiğim ile aynı
- Olsun abi ayraını değiştiririm kullanırım
- Tamam, onun bataryasının değerleri ne?
- 3800 mAh miş abi
- Sen hem QHD+ çözünürlükte oyun oynayacaksın, hem de pili daya nacak öyle mi?
- Senin önerdiğinin bataryası ne abi?
- 5000 mAh, ayrıca Snapdragon işlemci kullanıyor ve ekranı 1080p
-Yani abi
-Yani cahilliğin ile konuşma her şey çözünürlük değil bu bir, çözünürlüğün artması bu boyutta çok da önemli değil bu iki, çözünürlük artınca pil performansı düşer bu üç geri zekalı (Denilemiyor tabii ki ama demek istediğim bu oluyor benim genelde)

Son düzenleme:

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150

-Abi senin bana söylediğin telefonda 3 gb ram varmış. Ama 6 Gb ramli telefon var burada onu alayım mı?
+Kardeşim sen teleonda ne yapıyorsun?
-face, yotutube, insta falan
+Oyun oynuyon mu?
-Oynuyom abi candy crush 1452. bölüme geldim. 3gb ram kasar de mi?
+Kasar kardeşim. sen 8 Gb ramli telefon varsa onu al.
-Tamam abi...

-Alo, abi sen bana bu telefonu al dedin ama bundan ois yokmuş.
+Evet yok.
-Eee niye dandik telefon öneriyorsun?
+Fotoğraf çekerken elin titriyor mu senin?
-Nasıl yani abi?
+yani telefonun kamerasını açtın, tem çekecekken fotoğrafı elin titriyor mu görüntü bozuluyor mu?
-Yok abi öyle bir şey.
+Çekeceğin fotoğrafla national geografic fotoğraf yarışmasına katılmayı düşünüyor musun?
-Nat ne?
+kapatalım telefonu istersen sen ois'li telefonu al kardeşim...

Aslında alım gücümüzün arttığı yok. geleceğimizi daha uzun vadede ipotek altına alıyoruz. bunu yaparken de tek derdimiz 'Abi bak en iyisi ben de!' diyebilmek. O kafede masaya oturunca telefonlar konuluyor ya, hah işte o an da telefonu masaya koyarken hissedilen gurur, tatmin edilen ego var ya, sırf onun için bir yıllık kazancını telefona yatırıyor insanlar, insanlarımız...

Aslında biraz da biz yapıyoruz bunu. Mesela burada açılan telefon karşılaştırmaları başlıklarında. Birbirine yakın özelliklerde iki telefon arasında kalmış biri soruyor hangisi diye. Birinin işlemcisi 7 nm diğerinin 8. Sanki kullanan kişi bu aradaki farkı anlayacakmış gibi abartıp yok kardeşim sen bunu al daha iyi diyoruz. Abicim hangisini alırsan al, aldıktan bir hafta sonra bizim yaptığımız yorumları hatırlamayacaksın bile. Ancak donanımsal bir sorunla karşılaşırsan biz tavsiye ettik diye kulaklarımızı çınlatacaksın. Sanki telefonu biz yapıp sana satmışız gibi :)

Bu yüzden şu an kullandığı telefonu hala işini görüyorken yeni telefon almak isteyen herkese şunu söylüyorum. telefonun pert oluncaya dek yeni telefon alma. Paran cebinde kalsın. Dinliyorlar mı? hayır tabi ki :)

Son düzenleme:

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
-Abi iphone 7 var burda 3500 TL alayım mı?
+Daha önce iphone kullandın mı kardeşim?
-Yok abi ama herkeste iphone var. Öyle ortamlarda falan herkes masaya telefonunu koyuyor ya, hepsi İphone. Şimdi ben oraya başka marka koyarsam fakir gözüyle bakacaklar. Bir de kızlara havam olsun biraz.
+Bir sene sonra o modelin güncellemesi kapanacak. Bazı uygulamaların yeni özelliklerini kullanamayacaksın. O zaman ne yapacaksın?
- 8 Alırım abi.
+Bir sene sonra onun da güncellemesi kapanınca?
-9 Alırım abi. İphone yani şekli var. Duruşu var. Böle kullanan arkadaşlar var iphone melodisi çalıyor ya arandıkları zaman, cevaplarken önce telefonu gösteriyorlar, benim iphone'm var diyorlar. havalı abi.
+kardeşim sen neden şimdi telefon almak istiyorsun. Kullandığın cihazın ne sorunu var?
-Abi biliyosun şarjı bir gün gitmiyor. Kamerasında portre çekme özelliği yok. Bir de pubg oynarken kasıyor. Senin telefon yağ gibi akıyordu geçen gün baktım. benim ki uygulamadan çıkarken ağlıyor resmen.
+İphone 7 şarjı senin kullanımına göre bir gün gider mi?
- Gitmez mi?
+İphone 7'de portre çekme özelliği var mı?
-Yok mu?
+İphone 7'de pubg oynayan birini gördün mü?
-Görmedim abi.
+Elindeki telefonun üzerinde apple simgesi olsaydı yine de kullanır mıydın?
-Kullanmam abi bir işime yaramıyor ki napim apple simgesini.
+3500 TL paran var mı kardeşim?
-Yok abi ama krediyle alabiliyor muşum.
+Al o zaman kardeşim kızlara hava atarsın kimse sana fakir demez. Sadeece ikimiz biliriz fakir olduğunu...
-Nasıl yani?
+Birisi seni aradığında iphone zil sesini duyurursun herkese. Onu diyorum. Ha bir de telefonu kulağına götürdüğünde apple simgesini kapatma, herkes görsün.
-Tamam abi. çok sağol.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
-Abi iphone 7 var burda 3500 TL alayım mı?
+Daha önce iphone kullandın mı kardeşim?
-Yok abi ama herkeste iphone var. Öyle ortamlarda falan herkes masaya telefonunu koyuyor ya, hepsi İphone. Şimdi ben oraya başka marka koyarsam fakir gözüyle bakacaklar. Bir de kızlara havam olsun biraz.
+Bir sene sonra o modelin güncellemesi kapanacak. Bazı uygulamaların yeni özelliklerini kullanamayacaksın. O zaman ne yapacaksın?
- 8 Alırım abi.
+Bir sene sonra onun da güncellemesi kapanınca?
-9 Alırım abi. İphone yani şekli var. Duruşu var. Böle kullanan arkadaşlar var iphone melodisi çalıyor ya arandıkları zaman, cevaplarken önce telefonu gösteriyorlar, benim iphone'm var diyorlar. havalı abi.
+kardeşim sen neden şimdi telefon almak istiyorsun. Kullandığın cihazın ne sorunu var?
-Abi biliyosun şarjı bir gün gitmiyor. Kamerasında portre çekme özelliği yok. Bir de pubg oynarken kasıyor. Senin telefon yağ gibi akıyordu geçen gün baktım. benim ki uygulamadan çıkarken ağlıyor resmen.
+İphone 7 şarjı senin kullanımına göre bir gün gider mi?
- Gitmez mi?
+İphone 7'de portre çekme özelliği var mı?
-Yok mu?
+İphone 7'de pubg oynayan birini gördün mü?
-Görmedim abi.
+Elindeki telefonun üzerinde apple simgesi olsaydı yine de kullanır mıydın?
-Kullanmam abi bir işime yaramıyor ki napim apple simgesini.
+3500 TL paran var mı kardeşim?
-Yok abi ama krediyle alabiliyor muşum.
+Al o zaman kardeşim kızlara hava atarsın kimse sana fakir demez. Sadeece ikimiz biliriz fakir olduğunu...
-Nasıl yani?
+Birisi seni aradığında iphone zil sesini duyurursun herkese. Onu diyorum. Ha bir de telefonu kulağına götürdüğünde apple simgesini kapatma, herkes görsün.
-Tamam abi. çok sağol.
Kısaca insanlar neden iPhone alır onun cevabı.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
-Abi benim kız telefon istiyor. Almak için mağazaya geldik bakıyorduk aklıma sen geldin sorayım dedim. Ne önerirsin?
+Kaç yaşındaydı senin kız?
-13 abi. Ya bi tane tuşlu telefon var ama öyle derslerini falan internetten yapıyorlar ya şimdi, işimizi görecek ne önerirsin?
+Fiyat ne kadar kadar bakıyorsun? Bütçe belirledin mi?
-Abi bizim iş durumlarını biliyorsun bu hastalık yüzünden iyice düştü. En fazla 1500-2000 arası. Öyle ahışm şahım bişeye gerek yok internete girsin işte, arayınca ulaşalım. Çok da dandik olmasın.
+Şu modellere bak. Fiyatları senin istediğin gibi işinide görecektir. Hangisini beğenirse kızın onu alın pişman olmazsın.
-Biraz bekler misin sorayım abi onlar var mı burada..... Abi baktık da, şey, benim kız pek beğenmedi.
+Bir model daha söyleyeyim. Fiyatı biraz yüksek ama sana uyarsa onu da göster. Şu modele bak.
-Tamam abi bakalım. Kusura bakma seni de meşgul ediyorum.
+Önemli değil.
-Yok abi. Onu da beğenmedi. Ayfon 8 pılas mı ne varmış. Benim kız onu istiyor. Nasıl iş görür mü?
+Güzel telefon iş görür de senin işin o telefonu görür mü bilemem.
-Nasıl yani abi?
+Sor bakalım orada Ayfon 8 pılas var mıymış?
-Varmış abi, bi dakka daha bekletcem seni.
+Tamam
-Abi beş bin küsür diyorlar buna.Ne özelliği var ki bu telefonun?
+Kızına sor kardeşim o daha iyi biliyordur.
-Senden iyi mi bilcek abi el kadar çocuk. (Arkadan sesler gelir, söylenmeler, ses yükseltmeler, kızınn ağlama sesi vs..)
+Kızının hangi arkadaşında bu telefon varmış sorsana
-Hepsi ayfon kullanıyormuş abi... Lan el kadar çocuklara bu kadar pahalı telefonu kim verir? Kızım dursana nereye gidiyon gel buraya?
+Abi hayırdır ne oldu?
-Ağlaya ağlaya çıktı

-Abi benim kız telefon istiyor. Almak için mağazaya geldik bakıyorduk aklıma sen geldin sorayım dedim. Ne önerirsin?
+Kaç yaşındaydı senin kız?
-13 abi. Ya bi tane tuşlu telefon var ama öyle derslerini falan internetten yapıyorlar ya şimdi, işimizi görecek ne önerirsin?
+Fiyat ne kadar kadar bakıyorsun? Bütçe belirledin mi?
-Abi bizim iş durumlarını biliyorsun bu hastalık yüzünden iyice düştü. En fazla 1500-2000 arası. Öyle ahışm şahım bişeye gerek yok internete girsin işte, arayınca ulaşalım. Çok da dandik olmasın.
+Şu modellere bak. Fiyatları senin istediğin gibi işinide görecektir. Hangisini beğenirse kızın onu alın pişman olmazsın.
-Biraz bekler misin sorayım abi onlar var mı burada..... Abi baktık da, şey, benim kız pek beğenmedi.
+Bir model daha söyleyeyim. Fiyatı biraz yüksek ama sana uyarsa onu da göster. Şu modele bak.
-Tamam abi bakalım. Kusura bakma seni de meşgul ediyorum.
+Önemli değil.
-Yok abi. Onu da beğenmedi. Ayfon 8 pılas mı ne varmış. Benim kız onu istiyor. Nasıl iş görür mü?
+Güzel telefon iş görür de senin işin o telefonu görür mü bilemem.
-Nasıl yani abi?
+Sor bakalım orada Ayfon 8 pılas var mıymış?
-Varmış abi, bi dakka daha bekletcem seni.
+Tamam
-Abi beş bin küsür diyorlar buna.Ne özelliği var ki bu telefonun?
+Kızına sor kardeşim o daha iyi biliyordur.
-Senden iyi mi bilcek abi el kadar çocuk. (Arkadan sesler gelir, söylenmeler, ses yükseltmeler, kızınn ağlama sesi vs..)
+Kızının hangi arkadaşında bu telefon varmış sorsana
-Hepsi ayfon kullanıyormuş abi... Lan el kadar çocuklara bu kadar pahalı telefonu kim verir? Kızım dursana nereye gidiyon gel buraya?
+Abi hayırdır ne oldu?
-Ağlaya ağlaya çıktı

-Taksit oluyor mu bu telefona?
+Herhalde 3 taksit yapıyorlardır.
- Üç taksit mi? Mecbur alıcaz napalım. Kızım gel buraya hangi renk istiyorsun?
+başka bir şey var mı kardeşim?
-Yok abi kusura bakma rahatsız ettim seni hayırlı günler...

Arkadaşlar bugün yaşadığım bir olay bu. Konuşma metni aşağı yukarı böyleydi. Ama yapmayın, siz bunu yapmayın. Küçücük çocukların eline imkanınız olsa da 3 - 5 bin liralık telefonları vermeyin. Markasının ne olduğu önemli değil. Biz o yaşlardayken oyuncakcı dükkanının önünden geçerken içeriye bile bakamazdık bırak telefonumuz olmasını. Evet zaman değişti telefon artık en büyük ihtiyaçlardan biri. Ama o yaşlardaki çocuklara gösteriş yapmanın önemli olmadığını öğretmezseniz en büyük kötülüğü yapacaksınız. Yine de siz bilirsiniz.

Son düzenleme:

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
-Kanka, hani geçen gün sormuştum ya İphone alıcam hangisini alayım diye. Bugün aldım telefonu
+Hangisini aldın? Xs mi 11 Pro mu?
-Yok 6s Plus aldım.
+Neden onu aldın ki olm güncellemeleri kapanacak o telefonun.
-Kanka diğer modellerinden yoktu ellerinde bir tek bu kalmış ben de onu aldım. Bir de kılıf buldum takınca Xs max gibi görünüyor. Zaten beni biliyorsun telefonda bir şey yapmıyorum.
+Kapat kanka telefonu. Kapat... mümkünse uzun bir süre arama beni...