Teknoloji şirketleri Google'ı AB'ye şikayet etti

Bu konuyu okuyanlar

allura

Asistan

Teknoloji alanında faaliyet gösteren çok sayıda şirket ve dernek, Google'ı internet aramalarında pazar hakimiyetini suistimal ettiği ve kendi hizmetlerine iltimas sağladığı gerekçesiyle Avrupa Birliği'ne (AB) şikayet etti.

1605263745628.png


Dünyanın çeşitli ülkelerinden toplam 130 teknoloji şirketi ve 28 dernek, rekabet dosyalarına bakan AB Komisyonu'nun Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vetsager'e, ABD merkezli Google'ı şikayet eden bir mektup gönderdi.

Mektupta, AB Komisyonu'nun 2017'deki kararına rağmen Google'ın piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı ve internet arama sonuçlarında kendi özel hizmetlerine iltimas sağlamayı sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Teknoloji şirketlerinin ürünler, konaklama, seyahat veya iş ilanları gibi alanlarda aralarında rekabet ettiği belirtilen mektupta, Google'ın bu alanda adil biçimde rekabet etmeyen bir rakip olduğu ifade edildi.

Mektupta, Google'ın genel arama sonuçları sayfalarında diğer şirketlere eşit muameleyi sağlaması için AB Komisyonu'nun mevcut araçlarını kullanması talep edildi.

Kaynak: Teknoloji şirketleri Google'ı AB'ye şikayet etti
 

Görkem Say

Ride for Ruin and World's Ending!
Yönetici
Super Moderator
Editor
Rekabet edemeyen her şirket de Google'ı bu şekilde şikayet edecekse rekabet nasıl oluşacak anlamadım. Google'ın kendi emeğiyle geliştirdiği sistemi kendi yararı için kullanmasından normal ne var ben de bunu anlamıyorum. Düzgün servis sunmayan firmalar da gelip sürekli bu konudan dem vuruyor. Aynı İstanbul taksicileri gibiler.
 
Üst