Teknoloji Meslek. Yazılım

Bu konuyu okuyanlar

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Merhaba.
Herkesin hayalleri olduğuna göre benim de bir hayalim var. Yazılımla, Bilgisayarla uğraşmak. Yazılımcı olmak istiyorum. ve ilk olarak nereden başlayacağımı bilmiyorum.

Yazılıma nereden başlayacağım?
Yazılım zor mu?
Yazılımda Matematik gerekli mi?
Yani kısacası --Profesyonel-- bir yazılımcı olmak için ne yapacağım?

Son düzenleme:

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhaba.
Herkesin hayalleri olduğuna göre benim de bir hayalim var. Yazılımla, Bilgisayarla uğraşmak. Yazılımcı olmak istiyorum. ve ilk olarak nereden başlayacağımı bilmiyorum.

Yazılım zor mu?
Yazılıma Python veya C++/C dillerinden başlamanızı öneririm.
Yazılım biraz zordur ama bu size bağlı.
Yazılım için matematik bilgisine ihtiyacınız vardır.
Küçük çaplı projeler ile başlayıp daha sonra daha büyük işler yapmayı deneyin bence.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Yazılıma Python veya C++/C dillerinden başlamanızı öneririm.
Yazılım biraz zordur ama bu size bağlı.
Yazılım için matematik bilgisine ihtiyacınız vardır.
Küçük çaplı projeler ile başlayıp daha sonra daha büyük işler yapmayı deneyin bence.
Matematiğin Hangi Konuları ?
ve ingilizce gerekli diyorlar. benim ki iyi yani genelde 80 civarı alırım sınavlardan fakat Translate kısmından çevirnsek olur mu ? :D

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Matematiğin Hangi Konuları ?
ve ingilizce gerekli diyorlar. benim ki iyi yani genelde 80 civarı alırım sınavlardan fakat Translate kısmından çevirnsek olur mu ? :D
Genel olarak çoğu matematik konusu hakkında bilginizin olması gerekir,bu arada bu iş Translate ile olmaz. :D

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Genel olarak çoğu matematik konusu hakkında bilginizin olması gerekir,bu arada bu iş Translate ile olmaz. :D
Çoğunlukla hangi matematik konusu ön plana çıkıyor?
ve Lise olarak ben yazılımcı olmak istiyorsam hangi liseyi önerirsin? üniversite önerir misin?

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Merhaba.

Yazılım zor mu?
Bu senin ne yapmak istediğine bağlı biraz. Oyunsa c#/cpp exploit ise c/python/ruby web ise html css ile başla uygulama ise android için kotlin/java ios için swift windows ve linux için cpp

Dilden dile değişir ama öğrendikten sonra çok kolay

Evet gerekli

Hangi alanda profesyonel olmak istiyorsun web tasarım/exploit programlama/işletim sistemi programlama/uygulama geliştirme/oyun geliştirme. Pratik yapman şart ama amacına görede değişir biraz. Mesela web için para karşılığı ufak web siteleri yaparak başla, exploit için hazır exploitlerle oynayarak, işletim sistemi için linux sistemlerin kaynak kodlarını incele, uygulama/oyun geliştirme için ise hayal gücüne kalmış biraz.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Çoğunlukla hangi matematik konusu ön plana çıkıyor?
ve Lise olarak ben yazılımcı olmak istiyorsam hangi liseyi önerirsin? üniversite önerir misin?
Hangi konu öne çıkıyor diye bir şey yok aslında genel olarak bütün konular işinize yarayacaktır,benim bu iş için size okul önermemin doğru olacağını düşünmüyorum.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Bu senin ne yapmak istediğine bağlı biraz. Oyunsa c#/cpp exploit ise c/python/ruby web ise html css ile başla uygulama ise android için kotlin/java ios için swift windows ve linux için cpp

Dilden dile değişir ama öğrendikten sonra çok kolay

Evet gerekli

Hangi alanda profesyonel olmak istiyorsun web tasarım/exploit programlama/işletim sistemi programlama/uygulama geliştirme/oyun geliştirme. Pratik yapman şart ama amacına görede değişir biraz. Mesela web için para karşılığı ufak web siteleri yaparak başla, exploit için hazır exploitlerle oynayarak, işletim sistemi için linux sistemlerin kaynak kodlarını incele, uygulama/oyun geliştirme için ise hayal gücüne kalmış biraz.
Oyun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hangi proglamlama dilini önerirsiniz oyun için

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Hocam sanırsam orta seviye matematik iş görüyor.Matematik dediğimiz olay ise şu.Kodlama yaparken matematik tarafında soruyu soran kişi biz oluyoruz.Haliyle hem cevabı hem de soruyu nasıl yazacağımızı bilmemiz gerekiyor.Yani matematik zekası lazım desek daha doğru olur ve evet bunu ingilizce biçimde yapıyoruz

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Hocam sanırsam orta seviye matematik iş görüyor.Matematik dediğimiz olay ise şu.Kodlama yaparken matematik tarafında soruyu soran kişi biz oluyoruz.Haliyle hem cevabı hem de soruyu nasıl yazacağımızı bilmemiz gerekiyor.Yani matematik zekası lazım desek daha doğru olur ve evet bunu ingilizce biçimde yapıyoruz
Hmm peki yazılıma benzer ve biraz daha kolay ve güzel kazançlı bir meslek eöneriniz nedir? Biraz tırstım :D

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Oyun

Bu arada yazılıma yönelmek için oyun oynadıktan sonra "ben de bunun gibi oyun yapacağım" kafasıyla yola çıkarsanız çok ilerleyemeden yolda kalırsınız.
Önce "yazılım" denilen şeyin nasıl bir olay olduğunu öğrenip kararınızı öyle vermeniz gerekiyor bence

Bu arada bu siteden bedava devletin verdiği hizmet ile eğitim alabilirsiniz,öneririm:

Hmm peki yazılıma benzer ve biraz daha kolay ve güzel kazançlı bir meslek eöneriniz nedir? Biraz tırstım :D
İlla bilgisayar ile uğraşmak ve oyuna yakın bir iş istiyorsanız (çizim beceriniz de varsa) Dijital oyun tasarımı mesleğini önerebilirim.Gerek Pixel gerek 3D Modellemeler yapabilirsiniz,senaryo yazabilirsiniz vs. vs.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Tırsılacak bir şey değil aslında biraz araştırabilirsiniz. Ve bir mesleği asla para için istemeyin inanın zevk alamazsınız o meslekte çalışarak sadece kendinize işkence edersiniz. Benzer meslek olarak tavsiyelerim ;
Bilgisayar mühendisliği, siber güvenlik uzmanlığı.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Tırsılacak bir şey değil aslında biraz araştırabilirsiniz. Ve bir mesleği asla para için istemeyin inanın zevk alamazsınız o meslekte çalışarak sadece kendinize işkence edersiniz. Benzer meslek olarak tavsiyelerim ;
Paradan önce mesleğe bakıyorum. :D

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Hmm. şu siber güvenlik uzmanlığı işi şu hacker gibi mi :D
bi de zor mu? (kesin zordur)

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Kolay olsa ne degisecek? Universite sinavi cok kolay olsa yerlesen kisi sayisi artar mi :) Hemen vazgececeksen hic bu yola girme derim, atanabilecegin bir meslek bul salla basi al maasi.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Siber güvenlik uzmanları hackerlarla aynı düzeyde bilgiye sahip oluyor. Mesela bir şirkette çalışırsan firmaların güvenliğini sağlamak olur görevin o firmayı hackerlara karşı korumak gibi. Onun dışındada sitelerde açık tarayarak bug bounty alabilirsiniz böylece ek gelir sağlarsınız. Udemyde kursta verirseniz çok güzel para getirir. İşe gelince öğrendikten sonra zor sayılmaz. Eğlenceli mi güzel meslek mi diyecek olursanız oda size kalmış. Bulmaca çözmek gibi bir şey. Bence gayet eğlenceli ve keyifli bir meslek.

differentturk

Profesör
Reaksiyon puanı
3,059
Siber güvenlik uzmanları hackerlarla aynı düzeyde bilgiye sahip oluyor. Mesela bir şirkette çalışırsan firmaların güvenliğini sağlamak olur görevin o firmayı hackerlara karşı korumak gibi. Onun dışındada sitelerde açık tarayarak bug bounty alabilirsiniz böylece ek gelir sağlarsınız. Udemyde kursta verirseniz çok güzel para getirir. İşe gelince öğrendikten sonra zor sayılmaz. Eğlenceli mi güzel meslek mi diyecek olursanız oda size kalmış. Bulmaca çözmek gibi bir şey. Bence gayet eğlenceli ve keyifli bir meslek.
Katılıyorum. İlk başta metasploit gibi basit bir işletim sistemi sanal bilgisayar olarak kurulup içine girmeye çalışılırsa güzel bir başlangıç olur.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Matematik önemli ama bunu konu olarak öne çıkaramazsın. Sayısal hesaplamalarının iyi olması lazım. Yeri gelir trigonometri yeri gelir türev-integral bile kullanabilirsin. Bu yapacağın işe bağlı. Mesela oyun yapıyorsun diyelim, temel fizik kurallarını dahi bilmen lazım. Bunların hiçbiri öğrenilemeyecek veya çok zor şeyler değil tabi. İngilizceye de sınavlardan aldığın nota göre bakma. Bir konu hakkında zorlandığın zaman cevabı yüzde 95 İngilizce olacak. İnternetteki İngilizce yazıların en azından bir kısmını okuduğun zaman anlayabilmen lazım. Yazılıma nereden başlayacağın ile ilgili birçok kaynak var YT'da. Yazılıma nereden başlarım diye buraya yazacağına Google'a yazsan çok daha hızlı ilerlersin emin ol :)

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Sonrasındada hackthebox gibi platformlardaki sunucularla alıştırma yapabilir.
Ya vallaha ben kararsız kaldım. Biraz tembelimdir (o kadar fazla değilim) Yani bilgisayarlarla uğraşmayı severim. Yani tam olarak öneriniz nedir. O kadar zahmetli olmasın da :D

Reaksiyon puanı
286
Oyun

Bende c++ öğreniyorum c# önermem oda güzeldirde onda oyun motoru lazım ama c++ ile her türlü oyunu yaoarsın ve asla pes etme öğrenmek uzun sürcek zorlanacaksın ve evet matematik önemli İngilizce de önemli bir çok kaynak İngilizce çünkü ve direk oyun yapmaya başlama zorlanırsın ilk c++ ın temelini öğren

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Kolay bir şekilde bundan vaz geçebileceksen veya çalışmak istemiyorsan söyleyeyim öyle yazılım yapılmaz.

1-)Çalışmak senin için fark etmez ise Ruby , Python veya Javascript ile başlamanı öneririm.

2-) Zorluğu dile göre değişir ancak ortalama bir proje yapmanın zorluğu genellikle en az orta zorlukta oluyor.

3-)O senin hangi seviye diller ile çalışacağına göre değişir mesela düşük seviyeli diller ile çalışacaksan matematik baya gerekli hale geliyor ancak yüksek seviyeli dillerde matematik orta seviyenin biraz altında gerekli.

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702
Kolay bir şekilde bundan vaz geçebileceksen veya çalışmak istemiyorsan söyleyeyim öyle yazılım yapılmaz.

1-)Çalışmak senin için fark etmez ise Ruby , Python veya Javascript ile başlamanı öneririm.

2-) Zorluğu dile göre değişir ancak ortalama bir proje yapmanın zorluğu genellikle en az orta zorlukta oluyor.

3-)O senin hangi seviye diller ile çalışacağına göre değişir mesela düşük seviyeli diller ile çalışacaksan matematik baya gerekli hale geliyor ancak yüksek seviyeli dillerde matematik orta seviyenin biraz altında gerekli.
Çok fazla zahmetli olmayan ve Uygun bir meslek öneriniz nedir?