Tek Çekirdek hızı arttırma?

Bu konuyu okuyanlar

trsimulasyonu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba, Ryzen 5 3600x kullanıcısıyım. Aynı zamanda gücünü tek çekirdekten alan oyunlara yani nostaljiye(cs1.6 gibi) düşkünlüğüm var. Ekran kartımın bu oyunlarda verdiği performans haricinde işlemcimin çekirdek hızını arttırarak fps arttırmam gerekiyor. AMD ryzen master üzerinden 6 çekirdeği birden aynı hıza getirebiliyorum. Acaba sıcaklık değerlerini koruyarak sadece tek çekirdeği çok daha fazla miktarda overclock etmek,diğer çekirdekleri kapatmak mümkün müdür? Bir programı falan var mıdır?

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Merhaba, Ryzen 5 3600x kullanıcısıyım. Aynı zamanda gücünü tek çekirdekten alan oyunlara yani nostaljiye(cs1.6 gibi) düşkünlüğüm var. Ekran kartımın bu oyunlarda verdiği performans haricinde işlemcimin çekirdek hızını arttırarak fps arttırmam gerekiyor. AMD ryzen master üzerinden 6 çekirdeği birden aynı hıza getirebiliyorum. Acaba sıcaklık değerlerini koruyarak sadece tek çekirdeği çok daha fazla miktarda overclock etmek,diğer çekirdekleri kapatmak mümkün müdür? Bir programı falan var mıdır?
@met 35

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Görev yöneticisinden bi dene. Yazılımsal bi yöntem o. Eğer olmazsa, anakartını söyle. Biosdan kapatma seçeneği varmı bakarız.

trsimulasyonu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Görev yöneticisinden bi dene. Yazılımsal bi yöntem o. Eğer olmazsa, anakartını söyle. Biosdan kapatma seçeneği varmı bakarız.
Hocam benim demek istediğim şey mesela ben tüm çekirdekleri 4.3ghz de 70°C çalıştırabiliyordum wraith spire ile. Sıcaklık değeri normal kalacak ya da en fazla 65 falan görecek şekilde sadece bir çekirdeği 4.4ghz çalıştırmam mümkün müdür?
Tuf b550m-plus
3600x wraith spire
2070s windforce

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anladım zaten ilk mesajından.
Denemek lazım. Denemek içinde önce çekirdekle kapatılacakmı,onu görmek lazım.
Yurt dışı overclock ,uzman sitelerde, diğer çekirdekleri kapatarak ,tek çekirdek ile dünya rekorları kırıdığını biliyoruz. Tabi o çekirdeğe de voltaj iteklemesi şart.