Tek başına taksiye binilmez mi?

Bu konuyu okuyanlar

hüzün_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
491
Taksiciler üç kuruş için sadece vatandaşı değil birbirlerini de yemeye başladı...

taksici-kavga.jpg

BUNU DA YAPTILAR!
Bugüne kadar taksiciler hakkında onlarca şikayet okudunuz... Hiçbir kural tanımayanlar, taksimetreyle oynayıp kazık atanlar, dolmuş yapanlar (solda örneği var), kaba davrananlar... Taksiciler bu kez müşteriye değil, birbirlerine yapacağını yaptı... Habertürk'te yer alan habere göre; Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali önünde, rezalet görüntüler yaşandı. Terminale bağlı taksiciler ile dışarıdan gelen bir taksinin şoförü, müşteri kapma yüzünden tartışmaya başladı. Laf dalaşı kısa süre sonra yumruklu kavgaya dönüştü.

SOPALIK GÖRÜNTÜLER
Taksiciler araçlarına gidip ellerine birer sopa alınca, olay bir anda başka boyut kazandı. Birbirlerinin kafalarına gözlerine acımasızca vuran taksicileri, polis güçlükle ayırdı. Birkaç taksicinin yüzü gözü kan içinde kalırken, işin ilginç tarafı kimse birbirinden şikayetçi olmadı. Dış hatlardan gelen turistlerin de hadiseyi dikkatle izlemelerinın “ülke tanıtımına ve imajına” nasıl bir katkıda bulunduğunu siz düşünün... Eminiz ülkelerine döndüklerinde anlatacakları bir şeyler olacak. Yazık...

Tek başına taksiye binilmez mi?
Yenikapı İDO İskelesi’nde binilmez! Çünkü taksiciliği unutup korsan dolmuşçuluk yapan taksiler, 4 kişi almadan bir yere gitmiyor. Tek kişi binmek isterseniz imkansız. Tabii ki kavga gürültü de gırla...

Kentin sorunlarını aktardığınız Acil Şikayet Hattı o kadar yoğun ilgi görüyor ki bazen yetişmekte zorluk çekiyoruz... Buna rağmen tüm şikayetleri dikkate alarak, büyük küçük demeden çözümü için yetkilileri göreve davet ediyoruz... Üstelik takibini de yapıyoruz... Sorunla ilgilenen olmuş mu, çözülmüş mü, ne durumda... Ancak dikkatimizi çeken bir önemli sorun var... Daha doğrusu sorunun sorunu... Nasıl mı? Dile getirelim...

SÜREKLİLİK NEREDE?
Bir şikayeti yayınladığımız zaman yetkililer sağolsunlar harekete geçiyorlar ve sorunu çözüyorlar... Örneğin, araçlara hasar veren bir çukur, aydınlatmayan aydınlatma ya da devrilmek üzere olan direk... Ancak bazı sorunlar var ki, takip gerektiriyor... Çünkü peşini bıraktığınız zaman eski tas eski hamam misali, yeniden olumsuzluklar başlıyor... Bunun en çarpıcı örneği, Hasdal-Kemerburgaz bölgesindeki hafriyat kamyonları... Defalarca şikayetleri dile getirdik, hemen önlemler başladı, bölge zapturapt altına alındı... Hatta kamyonların pazar günleri bölgeye girişi yasaklandı... Fakat sonra ne oldu? Ortalık durulunca denetimler kesildi, tehlike yeniden baş gösterdi. Yine kamyonlar korku saçarak gaza basıyor, yine taş toprak parçaları yollara dökülüyor, yine pazar günü bölgeyi işgal ediyorlar... Demek ki, bunlara karşı denetim hiç aksamayacak... Hemen eskiye dönülüyor... İşte bir benzer olay da Yenikapı İDO İskelesi önünde yaşanıyor...

TEK YOLCU ALMIYORLAR
İskele önünde yasal taksiler bekliyor ancak korsan dolmuşçuluk yapıyorlardı... Çığırtkanlar müşterileri yönlendiriyor, bir taksiye 4 kişi biniyor, taksici de 4 misli para kazanıyordu... Sık sık kavga gürültü çıkıyor, bu haksızlık sinirleri de geriyordu... Durumu fotoğraflarla belgeledik ve yayınladık... Yayınımızın ardından zabıta hemen bölgeyi ablukaya aldı ve gerekli denetimleri yaptı... Tabiri caizse kuş uçurtulmadı, korsan dolmuşçuluğa son verildi... Ancaaak... Maalesef cicim ayları çabuk bitti... Denetimleri kesildi, hep korsan taksilerden şikayet eden taksici arkadaşlar korsan dolmuşçuluk yapmaya devam etti... Dediğimiz gibi eski tas eski hamam... Çok sayıda şikayet aldığımız bu konuda okuyucularımızdan biri başından geçeni anlatıyor: “Deniz otobüsünden indikten sonra Şişli bölgesine gitmek için taksi bakmaya başladım. Tam o anda birisi ‘taksi lazım mı abi’ diye seslendi. Gösterdiği taksiye binmek üzereydim ki, içinde bir kişi olduğunu gördüm. Hemen durumu sordum, beni şoke ettiler. 4 kişi alacaklarmış. İtiraz ettim ve ben tek başına gideceğimi söyledim. Kabul etmediler. Bu taksiler tek yolcu almıyormuş. Sert şekilde tartıştık. Orada 6-7 tane taksi vardı ve hiçbiri beni almadı. İnanılır gibi değil ama işi dolmuşçuluğa çevirmişler.” Bir başka okuyucumuz ise mecburen bindiği dolmuş takside bakın neler yaşamış:

TAKSİDE TACİZ KAVGASI
“Arkada birisi kadın üç kişi vardı. Şoförün yanında oturuyordum ve hareket ettik. Kısa bir süre gittikten sonra kadının yanındaki adama sertçe bağırmasıyla irkildik. Kadının iddiasına göre taciz ediliyordu. Yanındaki adam bacaklarını, kadının bacağına hiç de normal olmayan bir şekilde sürtüyordu. Şoför hemen arabayı kenara çekti ve indik. Hararetli bir tartışmadan sonra kadın ön tarafa geçti de yola koyulduk. Güya taksiye biniyoruz, şu yaşadığımız rezilliğe bakın.” Durum böyle, şikayetler hiç de yabana atılır cinsten değil... Eminiz bu haberimizden sonra yetkililer yine harekete geçecek ve taksileri denetleyecek... Sonrası meçhul... Ya denetim devam edecek, bu sorun önlenecek ya da birkaç gün sonra unutulup aynı kepazelik sürecek...

Kaynak