Tefsir Çalışmalarımı Yayınlıyorum

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kategorisinde tefsir parçaları paylaşmaya çalışacağım. Bu bilgiler hazır çorba değil, uzun okumalar neticesinde elde ettiğim bilgilerdir.

Aslında bu çalışmayı biriktirerek çocuklarım için miras bırakmak niyetim vardı, ne var ki bir süreden sonra devam ettiremedim, iş hayatı, aile hayatı, eğitim hayatı derken vakit kalmadı.

Önce İstanbul Üniversitesinde ekonometri okudum, ardından ilahiyatı bitirdim, ardından MBA alanında yüksek lisans. Bu süre zarfında hadis ve tefsir usulü alanında 3 sene derinlemesine çalışmalar yaptım, ardından yaklaşık 2 sene mezhepler tarihi alanına odaklandım, ardından da 2 sene İslam itikadı konusuna daldım. İlim büyük bir ev, her zaman bir kapısı daha var. Bu süreç zarfında Kütübi Sitte, Tevilatül Kuran (Maturidi), Savfetü't Tefasir, Fethül Bari gibi sanırım 12-13 eseri okudum. Bu okumaları kendim için yaptım. Çünkü kendi kendime cevaplamak istediğim sorular vardı, ve cevapladım.

Şimdi evlatlarıma miras amacıyla yaptığım çalışmadan bazı parçaları sizlerle paylaşacağım, umarım istifadeli olur :)

(Çalışmamın başına yazdığım önsözü de aktarıyorum)

-----------------------------

Evlatlarım. Size bu mirası bırakıyorum. Bilin ki size bıraktığım en değerli miras budur. Asıl gayemiz Allah'ın rızasıdır, o rızadan daha değerli hiçbir hazine yoktur.

Mealleri, Diyanet Vakfının komisyon mealinden aldım.

Tefsir metinlerinde ise; başta İmam Maturidî'nin Tevilatu'l-Kur'an tefsiri olmak üzere, Mukatil b. Süleyman, Taberi, İbn Kesir, Ömer Nasuhi, es-Sabunî, Elmalılı Hamdi gibi alimlerin tefsirlerinden istifade ettim.

Hadis kullanımlarında sahih hadisleri paylaşmaya gayret ettim, zayıf veya mevzu (uydurma) hadisleri asla eklemedim. Bunlar benim imkanlarım ve ulaşabildiklerim ölçüsündedir. Eğer hatalı bir bilgi varsa bu bendendir, eğer doğru bir bilgi paylaştıysam bu Allah'tandır.

Evlatlarım. Bu işe usul okumaları ile başladım, özellikle Hadis Usulü alanında çalışma yaptım. Ardından mezhebler tarihi ile devam ettim. Geldiğim noktada bütün problemlerin Kur'an'ı doğru anlama ve yorumla probleminden kaynaklandığını fark ettim. Halihazırda ümmet, ilk peygamberden son peygambere kadar Allah'ın emrettiği tevhid akidesini tam anlamıyla yerleştirmeksizin, şeriatın ahkamı ile kafayı bozmuş durumdalar. Kalbi durmak üzere olan bir hastanın, ayaklarına masaj yapıyorlar.

Allah'ı tanımadan O'na ibadet etmeye çalışıyoruz. Peygamber'in geliş amacını tam olarak kavramadan onu kopyalamaya çalışıyoruz.

Muhakemeyi bir kenara bıraktık, kitapları ezberlemiş olmayı alimlik zannediyoruz. Heyhat, öyle olsa idi en büyük alim bilgisayarlar olurdu. Televizyonlarda iki Arapça kelam konuşanı din adamı olarak görüyoruz.

Doğru bilginin kaynakları olan akıl ve mütevatir haber yerine, ilham ve keşfi muteber görmeye başladık. Bunlar tespit edebildiğim sorunların kaynaklarıdır, neticeleri ise daha çoktur.

Doğru bilgi bizim yegane kaynağımızdır.

Gayret bizden, tevfik Allah (svt)'dandır.

07.12.2017

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Ortada çok büyük bilgi kirliliği ve bilgi eksikliği olduğu aşikar. Bunların temel nedeni ise okumamaktır. Halbuki peygamber efendimize inen ilk ayet okuydu. Herkes şekilci olmuş. Çok nadir gördüm dinini tahkiki olarak araştıranı. Bu şerait içinde cehalet insanın özrü müdür değil midir diye alimler arasında tartışmalar olmuş. Halbuki hepimiz düşünmekle sorumluyduk

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Maşallah, Allah razı olsun, Rabbim azmini ve ilmini artırsın inşallah.