Technopat Sosyal ve İslamofobi

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu teknoloji forumunu normalde severek (o kurallara rağmen) kullanıyorum fakat artık tak etti bu konu ve ahdım olsun bu son girişim olacak (veya son defa girip o konunun içine çok ağır küfürler yazıp bırakacağım fakat bu tarz bir davranışı kendime yakıştırmak istemiyorum).
Sen moderasyonda olabilirsin veya kendini çok üstün görüyor ve kendini bir şey zannediyor olabilirsin fakat herhangi bir dine inanan bir kimseye saygısızlık yapamazsın, hem toplumsal hem anayasal hem kişisel adap ve kurallar vardır.
Onu geçtim, fikrin benimle ötrüşmeyebilir fakat benim dinime ''makatından sallanmış, istediğim gibi hakaret ederim, yobazlar dini, sorgularsanız göreceksiniz ki Evrim tek doğruluktur, Müslümanlar köle ...'ker'' gibi laflar eden bir şahısa ''Ne sen ne fikirlerin, beş para etmezsiniz'' dememe ban atıp bu adamın o çöplükte rahatça yazmasına müsaade etmezsin, eğer moderatör isen ve gerçekten oradaki her okura eşit davranmayı hedefliyorsan ya hiç müdahale etmezsin ya da birbirine hakaret eden iki kişiye de sözde cezanı verirsin fakat onca laf boşa.
Teknoloji namına ne kadar bilgin olursa olsun sen daha kişiliği oturmamış ve farklı fikirlere saygısı olmayan bir varlıktan öte değilsin.
Ne kadar bu forumu mobil ağırlıklı olmasıya eleştirsem de değerini şimdi anladım, burada siyaset bölümü de var (benim engelli olduğum :( ) fakat orada birçok ayrı fikir varken kimsenin kimseye fikirleri yüzünden tanımadan çok ağır hakaret ettiğine ve iftira attığına şahit olmadım.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Sonuç olarak kim olduğu umurumda değil.
Senin inancın fikrin v.s. ne olduğunun bir önemi yok fakat statüne ve bulunduğun ortamda görüyor olduğun ilginin arkasına saklanarak(güvenerek) hitap etmiş olduğun kitleye bu gibi saçma söylemlerde bulunulması SAÇMA.

Bırak kim neye inanıyorsa inansın. Bırak insanlar birbirleri hakkında görüşlerini hâd sınırlarını aşmadan belirtsin. İnsanların toplu olarak kabul gördükleri ve saygı duyup, duyulmasını beklediği kavramlara bu şekilde ithamlarda bulunmak saygısızlıktır.

Kuyruğun sıkıştığı zaman elindeki imkanlar ile insanları susturmaya çalışmak ciddi psikolojik eziklik ve narsistlikten başka bir şey değildir.

İnsanlarımızın genelinde görülen bir sorun bu. Kişi ya da şahıslara özel yazılmış bir mesaj değil, İsteyen en derin benliğine kadar üzerine alınabilir :)

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Tek aşağılama Technopat Sosyal de yok. Bir ara Nejdat Delioğlu nun Discord sunucusuna katılmıştım. Nejdat abi oranın yöneticisini FURYWARE diye birini seçmiş. Kendisi PC den anlamıyor ve milletin PC siyle Technopat ta Recep Baltaş, Asım Demir 'in 2013 de birisiyle dalga geçtiği gibi her gün dalga geçiyordu. Bu yüzden admine küfür edip ban yiyen çok benide banladılar bu sebepten. PC bilgisi 0 ama kibir 100 dediğim arkadaşta. Velet gibi konuşmaları vardı zaten.

Son düzenleme:

yika38

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Technopat benim en çok takıldığım ve en sevdiğim forumlardan biridir ama Technopat'ta islamofobiyi maharet sanan bir kesim var. Üst yöneticisinden yeni üyesine kadar her kesimden var.

Geçenlerde de f***g tarafından bir konu açılmıştı, kendisi de "Şu dinin Türkiye'ye hiç mi yararı olmaz?" demişti. Bayağı tepki görmüştü haklı olarak.

Moderatörler de böyle bir konuyu nasıl onayladı, anlamış değilim hâlâ. Ben Müslümanım veya değilim demiyorum ama kimse kimsenin inancına, dinine karışamaz. O şahsiyetin mantığına göre o zaman Çin'de çıktı virüs, onların yararı yok; Avrupa'da yaygınlaştı, Avrupalıların yararı yok. Var mu böyle bir dünya, var mı böyle mantık?

Demek ki bazı moderatörler elinde çekirdekle böyle birbirine düşürücü tartışmaları izlemeyi çok seviyor.

Zaten bayağı hararetli tartışma çıkmış ve konuya 11. sayfaya kilit vurulmuş.

Sfatihmehmed

Asistan
Reaksiyon puanı
321
Bu teknoloji forumunu normalde severek (o kurallara rağmen) kullanıyorum fakat artık tak etti bu konu ve ahdım olsun bu son girişim olacak (veya son defa girip o konunun içine çok ağır küfürler yazıp bırakacağım fakat bu tarz bir davranışı kendime yakıştırmak istemiyorum).
Sen moderasyonda olabilirsin veya kendini çok üstün görüyor ve kendini bir şey zannediyor olabilirsin fakat herhangi bir dine inanan bir kimseye saygısızlık yapamazsın, hem toplumsal hem anayasal hem kişisel adap ve kurallar vardır.
Onu geçtim, fikrin benimle ötrüşmeyebilir fakat benim dinime ''makatından sallanmış, istediğim gibi hakaret ederim, yobazlar dini, sorgularsanız göreceksiniz ki Evrim tek doğruluktur, Müslümanlar köle ...'ker'' gibi laflar eden bir şahısa ''Ne sen ne fikirlerin, beş para etmezsiniz'' dememe ban atıp bu adamın o çöplükte rahatça yazmasına müsaade etmezsin, eğer moderatör isen ve gerçekten oradaki her okura eşit davranmayı hedefliyorsan ya hiç müdahale etmezsin ya da birbirine hakaret eden iki kişiye de sözde cezanı verirsin fakat onca laf boşa.
Teknoloji namına ne kadar bilgin olursa olsun sen daha kişiliği oturmamış ve farklı fikirlere saygısı olmayan bir varlıktan öte değilsin.
Ne kadar bu forumu mobil ağırlıklı olmasıya eleştirsem de değerini şimdi anladım, burada siyaset bölümü de var (benim engelli olduğum :( ) fakat orada birçok ayrı fikir varken kimsenin kimseye fikirleri yüzünden tanımadan çok ağır hakaret ettiğine ve iftira attığına şahit olmadım.
Hocam o forumu çok aktif kullanan birisiydim ama artık YOK! 700'e yakın beğenim vardı. Sultan ABdülhamid'e küfür eden birine ben küfür etmeden "aptal" yazdığım için 2089 yılına kadar ceza aldım. Adam bana ve Sultana ana avrat küfür etti. İslama resmen sayıp sövüyorlar o forumda. Artık bıktım ben de bi daha yokum orda.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hocam o forumu çok aktif kullanan birisiydim ama artık YOK! 700'e yakın beğenim vardı. Sultan ABdülhamid'e küfür eden birine ben küfür etmeden "aptal" yazdığım için 2089 yılına kadar ceza aldım. Adam bana ve Sultana ana avrat küfür etti. İslama resmen sayıp sövüyorlar o forumda. Artık bıktım ben de bi daha yokum orda.
Çünkü Recep Baltaş ateist o yüzden böyle konular onay alıyor. Ayrıca orada çoğu moderatör vb. ya da üyeler böyle.

Sfatihmehmed

Asistan
Reaksiyon puanı
321
Bu recep baltaş denilen adam şundan bi 10 yıl önce böyle düşünceleri yoktu. Aslına bakarsan para falan da yoktu. Yurtdışına gitmeye başlayınca adama resmen bişeler oldu. Twitterına bakarsan huzur batıda, ülke rezalet durumda gibi tweetleri var. İnancına saygı duyarım ama o da benim dinime saygı duymak zorunda!

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Bu recep baltaş denilen adam şundan bi 10 yıl önce böyle düşünceleri yoktu. Aslına bakarsan para falan da yoktu. Yurtdışına gitmeye başlayınca adama resmen bişeler oldu. Twitterına bakarsan huzur batıda, ülke rezalet durumda gibi tweetleri var. İnancına saygı duyarım ama o da benim dinime saygı duymak zorunda!
Zaten PC'den anlamıyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hayır aslına bakarsan adam o konuda master yapmış resmen. ama insan olamamış
Ben ciddiyim bir şey bilmiyor. UEFI hakkında onunla yarışa girsem tek atarım. Tek o da değil eski donanımlar hakkında bir bilgisi yok. Gördüğü halde saçma sorular soruyor ben diyorum mesela adam 8.1 kullanıyor o diyor 8. Adamlar videolarında kendileriyle çelişiyor. Makale çevirmede 0 lar. Linux kullanmayı bilmiyorlar.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Oraya ben de üye olmuştum. Türkçe hassasiyeti çok hoşuma gittiği içindi bu merakım aslında. Sonra bir konuya yorum yazmıştım. Üyelerden biri bizi yabancı ve yeni görmüş olmalı ki öyle bir giydiriş giydirdi ki anlatamam. Bu terbiyesiz kişinin mesajını rapor ettim, kaldırdılar ama bi kez kalbim çok fena kırılmıştı ya bir daha içimden oraya girmek gelmedi. Ebediyen terkettim. Benim dinime küfredenlerin Allah bir daha bana yüzlerini göstermesin.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Oraya ben de üye olmuştum. Türkçe hassasiyeti çok hoşuma gittiği içindi bu merakım aslında. Sonra bir konuya yorum yazmıştım. Üyelerden biri bizi yabancı ve yeni görmüş olmalı ki öyle bir giydiriş giydirdi ki anlatamam. Bu terbiyesiz kişinin mesajını rapor ettim, kaldırdılar ama bi kez kalbim çok fena kırılmıştı ya bir daha içimden oraya girmek gelmedi. Ebediyen terkettim. Benim dinime küfredenlerin Allah bir daha bana yüzlerini göstermesin.
Amin.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Ben ciddiyim bir şey bilmiyor. UEFI hakkında onunla yarışa girsem tek atarım. Tek o da değil eski donanımlar hakkında bir bilgisi yok. Gördüğü halde saçma sorular soruyor ben diyorum mesela adam 8.1 kullanıyor o diyor 8. Adamlar videolarında kendileriyle çelişiyor. Makale çevirmede 0 lar. Linux kullanmayı bilmiyorlar.
Eski donanımlara karşı savaş açmış durumdalar, sanki herkesin son nesile parası yetiyor da almıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hepsi öyle hemen hemen, sana özgü bir durum yok.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174

ne olacak 20 25 yaşında veletlerın kurmuş olduğu bir site son günlerde shiftdelete teknoseyir gibi siteler sahesinde kendi adlarından söz eder oldular peş para etmez adamlar neymiş Türkçe yazarken dikkat etcekmişim eee ben r harfi konuşamıyorum bu suçmu ? konuşmuş oldurum gibi yazıyorum bu hatamı ?
ilk okul 3 mezunu olmam suçmu ? ayrımcılık yapan bir platform tek ben bunlar sinir oluyor sanıyordum meğersem baya kişi varmış.

teknoloji dışında TeknoSeyir shiftdelete @Hakkı Alkan donanımhaber diğer yerler peş para etmez dine küfür eder milletin dili ile dalga geçerler o okumuş bu okumamış yok sen müslümansın yok sen şöylesin böylesin diye ayrım yaparlar sanane arkadaşım sanane ? hiç biri ne TeknoSeyir donanımhaber ve @Hakkı Alkan tırnak edemez.
Allah topunun cezasını versin bu kadar net ve açık.

Son düzenleme:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
ne olacak 20 25 yaşında veletlerın kurmuş olduğu bir site son günlerde shiftdelete teknoseyir gibi siteler sahesinde kendi adlarından söz eder oldular peş para etmez adamlar neymiş Türkçe yazarken dikkat etcekmişim eee ben r harfi konuşamıyorum bu suçmu ? konuşmuş oldurum gibi yazıyorum bu hatamı ?
ilk okul 3 mezunu olmam suçmu ? ayrımcılık yapan bir platform tek ben bunlar sinir oluyor sanıyordum meğersem baya kişi varmış
Arkadaşlar gerçek hayatta TDK sözlüğü zaten (!), kafaya takmaya değmez.
teknoloji dışında TeknoSeyir shiftdelete @Hakkı Alkan donanımhaber diğer yerler peş para etmez dine küfür eder milletin dili ile dalga geçerler o okumuş bu okumamış yok sen müslümansın yok sen şöylesin böylesin diye ayrım yaparlar sanane arkadaşım sanane ? hiç biri ne TeknoSeyir donanımhaber ve @Hakkı Alkan tırnak edemez.
Allah topunun cezasını versin bu kadar net ve açık
O forumda biraz felsefi tartışmaları okuyun, sana Müslüman olmak zorundasın diyen yok fakat sen dinime “Tarihi eser niteliğinde olan bir uydurma” diyemezsin, bazen ahlakımızdan ve karşıdakine olan saygımızdan dolayı fikirlerimizi kendimize saklamalıyız, karşıdaki incinir mi, rahatsız olur mu veya benim için değeri yok diye onun değerlilerine ne cüretle hakaret edebilirim diye sormalı insan kendine, arkadaşlar hayatı ve evreni sorguladığını iddia ediyorlar fakat bunu sorgulayamayacak kadar acizler ve bu saygısızlığı sadece Müslüman olan bir kişiye değil, herhangi bir inanca (örneğin İsa İncil’ine inansan bir Hristiyan) sahip olan herkese yapıyorlar (birde her dinden ezber noktalari söylemeleri var ya, hangi din olursa olsun sadece bir satırına bakarak inceleyemezsin).

O forum ile yaşadığım bir şeyi daha anlatayım:
Normalde girmeyeceğim bir daha dedim fakat orada hesabımı ortak kullanıyordum arkadaşım ile, arkadaşım bana haber verdi adamın ne yazdığını (birde ben buna o kadar kufur yazarak rapor mu etmiştim ne, bunlarin moderatörlüğünde ayrı anasına avradina soveceksin orası ayrı):
(Konu siyaset olduğu icin iftira ve hakaret bol olur çünkü hem oranın hem bu ülkenin yapısı itibariyle pek birbirimize saygımız yok fakat ekteki fotoğrafta alti çizili yere dikkat edin)

Ekli dosyalar

• 74C2950E-F890-417A-B032-12B0ABB3CC59.jpeg
    74C2950E-F890-417A-B032-12B0ABB3CC59.jpeg
    93.8 KB · Görüntüleme: 342

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Arkadaşlar gerçek hayatta TDK sözlüğü zaten (!), kafaya takmaya değmez.

O forumda biraz felsefi tartışmaları okuyun, sana Müslüman olmak zorundasın diyen yok fakat sen dinime “Tarihi eser niteliğinde olan bir uydurma” diyemezsin, bazen ahlakımızdan ve karşıdakine olan saygımızdan dolayı fikirlerimizi kendimize saklamalıyız, karşıdaki incinir mi, rahatsız olur mu veya benim için değeri yok diye onun değerlilerine ne cüretle hakaret edebilirim diye sormalı insan kendine, arkadaşlar hayatı ve evreni sorguladığını iddia ediyorlar fakat bunu sorgulayamayacak kadar acizler ve bu saygısızlığı sadece Müslüman olan bir kişiye değil, herhangi bir inanca (örneğin İsa İncil’ine inansan bir Hristiyan) sahip olan herkese yapıyorlar (birde her dinden ezber noktalari söylemeleri var ya, hangi din olursa olsun sadece bir satırına bakarak inceleyemezsin).

O forum ile yaşadığım bir şeyi daha anlatayım:
Normalde girmeyeceğim bir daha dedim fakat orada hesabımı ortak kullanıyordum arkadaşım ile, arkadaşım bana haber verdi adamın ne yazdığını (birde ben buna o kadar kufur yazarak rapor mu etmiştim ne, bunlarin moderatörlüğünde ayrı anasına avradina soveceksin orası ayrı):
(Konu siyaset olduğu icin iftira ve hakaret bol olur çünkü hem oranın hem bu ülkenin yapısı itibariyle pek birbirimize saygımız yok fakat ekteki fotoğrafta alti çizili yere dikkat edin)
Bu arada birşey daha dile getirmeyi unuttum eşim Hristiyan ve hiç bir zaman onun dinin kısıtlamadım eşim benim dinime saygı duydu bende onun kine ?

bu böyle olması gerek

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu arada birşey daha dile getirmeyi unuttum eşim Hristiyan ve hiç bir zaman onun dinin kısıtlamadım eşim benim dinime saygı duydu bende onun kine ?

bu böyle olması gerek
Benim de arkadaş çevremde farklı inanca sahip olan insan var (hatta bolca var, bir dini öğrenmenin en güzel yollarından birisi bence bu, inananın ağzından dinlemek) fakat bende bu kadar seviyesiz ve ahlaksizca bir tartışmaya girmedim (hiç girmedim dersem yalandır fakat saygı çerçevesinde olurdu bu ve üstüne üstük birbirimizi ikna edemeyeceğimiz de bilirdik).

yika38

Asistan
Reaksiyon puanı
137
Ekteki fotoğraftaki konuyu ÖM'den veya buradan gönderebilir misiniz rica edersem?

Reaksiyon puanı
66
freud un bi tespiti var hangi akım baskın olursa olsun insanlar yine birbirlerine zorbalık edecekler gibisinden. kitle psikolojisi ve ego analizi kitabının 41 ve 42. sayfalarında.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...