Taşınabilir SSD vs Taşınabilir HDD

Bu konuyu okuyanlar

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Merhaba arkadaşlar. Forumda hep bu konu tartışılıyor farkındayım fakat böyle tartışmalarda hep bilgisayarın bileşeni olarak karşılaştırma yapılıyor. Peki ben taşınabilir olarak bir depolama cihazı aldığım zaman, SSD almadığım için pişman olur muyum. Mesela Apple'ın kendi mağazasında 4TB taşınabilir HDD alabileceğim para ile sadece 500GB taşınabilir SSD alabiliyorum. Performans farkı gerçekten çok mu fazla? HDD alınca pişman olur muyum?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Merhaba arkadaşlar. Forumda hep bu konu tartışılıyor farkındayım fakat böyle tartışmalarda hep bilgisayarın bileşeni olarak karşılaştırma yapılıyor. Peki ben taşınabilir olarak bir depolama cihazı aldığım zaman, SSD almadığım için pişman olur muyum. Mesela Apple'ın kendi mağazasında 4TB taşınabilir HDD alabileceğim para ile sadece 500GB taşınabilir SSD alabiliyorum. Performans farkı gerçekten çok mu fazla? HDD alınca pişman olur muyum?
HDD yavaş olduğu için aynı paraya yüksek kapasite alınabiliyor. SSD ise en az 10 kat daha hızlı olduğu için aynı paraya HDD'ye göre az kapasite alınabiliyor. Bence SSD.

eoktay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Depolama ve/veya arşiv için hdd daha mantıklı.

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
HDD yavaş olduğu için aynı paraya yüksek kapasite alınabiliyor. SSD ise en az 10 kat daha hızlı olduğu için aynı paraya HDD'ye göre az kapasite alınabiliyor. Bence SSD.
Teşekkür ederim cevabınız için...
---
Bütçe yeterliyse ve vaktiniz önemliyse kesinlikle SSD.
Bütçem dediğim gibi düşük kapasiteli ssd ve yüksek kapasiteli hdd almaya yetiyor. Ama bütçem taşınabilir 2 tb ssd almaya yetmez:)
---
Depolama ve/veya arşiv için hdd daha mantıklı.
Ben de sizinle aynı görüşteyim. Bilgisayar yedeklerini burdan almayı düşünüyorum...

Efi Avni x64

Doçent
Reaksiyon puanı
378
Eğer dosya aktarmada hız sizin için önemli değilse taşınabilir ssd ye gerek yok hdd alın

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
İhtiyacınıza göre bakmanızı tavsiye ederim eğer sürekli çok büyük verilerle uğraşıyorsanız süre sizin için sıkıntı ise SSD.Onun haricinde sadece fotoğraf aktarımı saklama vs vs için ise HDD almanız daha iyi olur hem tasarruf hem daha yüksek alana sahip olursunuz.

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Eğer dosya aktarmada hız sizin için önemli değilse taşınabilir ssd ye gerek yok hdd alın
Ayda bir yedek alacağım. Onun dışında dosyaları zaten usb ile daha pratik bir şekilde aktarabiliyorum.
---
İhtiyacınıza göre bakmanızı tavsiye ederim eğer sürekli çok büyük verilerle uğraşıyorsanız süre sizin için sıkıntı ise SSD.Onun haricinde sadece fotoğraf aktarımı saklama vs vs için ise HDD almanız daha iyi olur hem tasarruf hem daha yüksek alana sahip olursunuz.
Anladım. HDD tercih edeceğimi düşünüyorum...

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56

0deep0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
56
Teşekkür ederim uygun fiyatlı gözüküyor.
---
Taşınabilir zaten.
Ben taşınabilir derken farklı bir şey kastetmiştim. Çanta vb. ortamlarda kolayca elde taşınabilen ve pratik olan. Üstte teşekkür ettiğim arkadaşın gösterdiği gibi...
Mesaj otomatik birleştirildi:

2.5 inç 'lerden bahsediyor.
Evet...