Tasarı silah bulundurma yaşını 18e indiriyor.

Bu konuyu okuyanlar

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Tasarı silah bulundurma yaşını 18'e indiriyor.
İsteyen 5 silah ruhsatı alabilecek.
Ruhsat için hastaneden heyet raporu da gerekmeyecek.
Eski sabıkalılara silahlanma izni verilecek.
İnternette silah reklamı yapılabilecek.

TBMM Silah Alt Komisyonu, silah lobilerinin isteği doğrultusunda silah bulundurma yaşını 18’e indirdi. Sadece bu kadar da değil, isteyen beş silah ruhsatı alabilecek, bu silahların ikisini de üstünde taşıyabilecek. Ayrıca, silah raporu için artık heyet raporu da gerekmiyor. Hatta, eski sabıkalılara silah izni veriliyor.
Eğer Boşnaklar silahlansaydı Sırplar katliam yapamazdı
Hürriyet’in haberine göre, TBMM Silah Alt Komisyonu 4 Ağustos 2009’dan itibaren tasarıyı görüşüyor. Sivil toplum kuruluşlarının karşı çıkmasına rağmen, milletvekillerinin önerisiyle tasarıda inanılmaz değişiklikler yapıldı. Bunlardan en önemlisi, Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan pompalı tüfek taşıma yaşının 18’e indirilmesi. 18 yaşındaki bir insanın eline silah vermenin silah satıcıları dışında kime ne yararı olacağına dair ise hiç kimsenin bir fikri yok. Hayır, bir de Silah Üreticileri, Satıcıları ve Sevenleri Derneği (SÜSASD) Başkanı Cuma İçten’in samimi fikirleri mevcut: “İç savaş çıkarsa silah gerekir, Boşnaklar silahlanmış olsaydı Sırplar bu kadar kolay katliam yapabilir miydi?”
Herkes şiddetin önüne geçmeye çalışırken, Silah Alt Komisyonu, internette silah reklamına da izin verdi. Bununla da kalmadı, silah ruhsatı almak için şart koşulan heyet raporunu da ortadan kaldırdı. Böylece, silah ruhsatı isteyenlerin “nörolojik”, “psikolojik” ve “fiziki” rahatsızlığı olup olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden almaları gereken altı kişilik heyet raporuna ilişkin hüküm ortadan kaldırıldı. Oysa, Batı’da durum tamamen farklı.
Avrupa’da durum ne?

İngiltere’de bireysel silahlanmaya kesinlikle izin yok. Avcı ve atış kulüplerine üye olanların av tüfeği sahibi olmak için ise zorlu bir süreci katetmeleri gerekiyor. Fransa’da sadece savunma amacıyla ateşli silah bulundurma ruhsatı talep edilebiliyor. Ruhsat talep edenin ciddi biçimde tehlikede olması gerekiyor. Yunanistan’da ruhsat isteyenin ruhsal durumunun silah taşımaya uygun olduğuna dair doktor raporu şart. Belçika’da ise atış külübüne üye değilseniz silah almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Tabii her üye olana da silah yok. Bütün bunlara rağmen hazırlanan yasa neredeyse Türkiye’de silah almak, bulundurmak ve taşımak TBMM tarafından teşvik ediliyor.
Yılda 4 bin kişi ölüyor
UMUT Vakfı’nın 2009 rakamlarına göre, Türkiye’de yılda dört bine yakın kişi ateşli silahlarla ölüyor, 700 kişi de yaralanıyor. - Cinayetlerin yüzde 60’ında ateşli silah kullanılıyor. - Her 10 kişiden birinde ve her üç evden birinde ateşli silah mevcut. - Silaha kolay ulaşılabilir olması cinayet, intihar gibi olayların en önemli nedeni. Evde silah bulunması ev halkından birinin cinayet, intihar, kaza gibi nedenlerle ölmesi riskini yüzde 41 artırıyor. - Tartışma, kıskançlık, namus gibi önceden tasarlanmamış olaylarda silah kullanımı yüzde 90 gibi yüksek bir orana sahip.

Gençlik silahçının iştahını kabartıyor
BİREYSEL silahlanmayla mücadele eden Umut Vakfı Başkanı Nazire Dedeman, Türkiye’nin genç nüfusunun silah sektörünün iştahını kabarttığını belirterek, “Bu kadar genç yaşta tüfekle tanışmak topluma ne gibi yarar sağlayacak çok merak ediyorum. Silah şiddetin en uç noktadaki göstergesi. Şiddet göstergelerini çoğaltıp uzlaşmayı nasıl arttırırsınız bunu benim aklım almıyor” dedi, şöyle konuştu: “Bu tasarı yasallaşırsa, durum çok ama çok kötü olur. Şöyle bir anlayış var; Suçların büyük bölümü ruhsatsız silahlar ile işleniyor. Yani sanki ruhsatlı olursa işlenmeyecek. Kanunlar suçu önlemek üzere yapılmalıdır. Suç işlendikten sonra takibini kolaylaştırmak için değil. Bizim yaptırdığımız araştırmalar planlı olayların sadece yüzde 10 olduğunu gösteriyor. Olayların yüzde 85’i de ruhsatsız silahlar ile işleniyor. Yani anlık öfke ile silaha sarılmak gibi, önce yapıp sonra pişman olmak gibi bir toplumsal hastalığımız var. Bu tasarıyı masum göstermek isteyenler bizim kadar Türkiye’yi ve şiddeti bilmiyorlar. Bizde olmaz dediğimiz olaylar gerçekleşmeye başladı. Acaba vurabilir miyiz diye nişan alıp yoldan geçen insanları vuruyorlar!

Kaynak :internethaber.com

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
benim bildiğim kadarıyla 18 yaşındakiler silah kullanıyor ve silah reklamları gazetelerde ben görüyorum

FillsMartin

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
bu ülkede böyle, vursunlar birbirlerini o zaman, teksasa döner burası

eratosten

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bu tasarı benim öğrencilik yıllarımda çıkacaktı ki, ne öğretmen vururdum bea! :)

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
cok güzel yakında her sokakda bir şerif ve birde wanted ilanı görecez.

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Bi yerlerden silah mı alacaklar ne yapacaklar? askerlik yapmamış adamın silahla ne işi var.

murat250

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Yasayı çıkaranlar için Allah cezasını versin diyorum. Biraz önce bir düğün magandası haberi gördüm. 3-4 yaşındaki cocuğa silahın tetiğine bastırıyor beyinsizin biri. O düğünde 1 çocuk kaza kurşunuyla ölüyor. Bunun nesi eğlence nesi mutluluk. Niye anlamıyor insanlar, silah savaş aracıdır. Oyuncak değil. Hepsi silah üreticilerinin oyunu anlayın artık.

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
mesele silahlanma meselesi değil. mesele eğitim meselesi. zaten insanlar bir şekilde legal yada illegal silah temin edebiliyorlar. en azından bu şekilde kayıtdışı silahlanmanın önüne geçilmiş olur.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Çıksın tabi yasa. Bir tane MP5K alırım yastığımın altına koyarım.

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Amerika da Yıllardır Serbest Bizdeki Bakkal Dükkanı Gibi Silah Dükkanları Var !

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
aslında herkes silahlanmalı olası bir savaş cıksa pisi pisine gidecez.

hayvaniyet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence kaygılar tamamen saçma, o yaşta biri o silahı alamaz, alsa bile vergisini ödeyemez, gereksiz konular anlayacağınız

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
bu ne rahatlıktır bu ülkedeki bakın bu önümüzdeki yıl sokakta silahla çatışmalar çıkarsa şaşırmayın artık öyle 10 yerinden bıçaklandı haberleri yerine üzerine 14 mermi sıkan zanlı bununla yetinmedi sialhın kabzesiyle maktülün suratını parçaladı falan bu tarz haberler okuruz yazık bizim gençlik zaten mafya olmaya hevesli artık herkesin belinde silah çatur çutur öldürür millet birbirini eee bakıcam çevreye herkeste silah var ozaman bitanede ben alırım mecbur yarın öbürgün herifin biri silah çekse napıcam bendeki sustalıyla mı engel olucam adama!!!

avea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Birileri rant elde etsin diye mi böylesine saçma, üçüncü dünya ülkelerinde bile eşine rastlanmayacak bir yasa çıkartılmaya çalışılıyor. Düşünün ki sabıkalı şahıslara bile silah taşıma ruhsatı verilecek. Yazıklar olsun bu tasarıya destek verenlere...

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Bu tasarı benim öğrencilik yıllarımda çıkacaktı ki, ne öğretmen vururdum bea! :)

Yakında olabileceklerin habercisi. Gazete manşetlerini görür gibiyim.

bu ne rahatlıktır bu ülkedeki bakın bu önümüzdeki yıl sokakta silahla çatışmalar çıkarsa şaşırmayın artık öyle 10 yerinden bıçaklandı haberleri yerine üzerine 14 mermi sıkan zanlı bununla yetinmedi sialhın kabzesiyle maktülün suratını parçaladı falan bu tarz haberler okuruz yazık bizim gençlik zaten mafya olmaya hevesli artık herkesin belinde silah çatur çutur öldürür millet birbirini eee bakıcam çevreye herkeste silah var ozaman bitanede ben alırım mecbur yarın öbürgün herifin biri silah çekse napıcam bendeki sustalıyla mı engel olucam adama!!!

80 öncesine döneriz, pencereden kafasını çıkaran alnına kurşunu yer, bu sefer farklı olarak darbeyi Nato askerleri yapar.

aslında herkes silahlanmalı olası bir savaş cıksa pisi pisine gidecez.

İşin bir de bu yönü var. Hakikaten savaş çıksa işimiz çok zor.

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Konudan, sadece başlıkta yazıldığı şekliyle haberim olmuştu, yazıyı okuyunca şok oldum ...
Alt komisyonda neyini tartışıyolar ki anlamıyorum, herkese en az 1 silah mecburi yapsınlar oldu olacak

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Zaten millet silah taşıyor ki sürekli... Uygulamada var olan birşey, resmileşmiş oldu.

hogan01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
birilerine para lazım bu kanunu çıkartmayıp ne yapsınlar
Parası olan silah alsın
Parası olmayan ok ve yay yapımını ögrensin
yarın bir günde adam öldürdükten sonra öldürme parası ile kurtulma kanunu çıkarsa hiç şaşmamak lazım