Tarihte Yaşanan Salgın Hastalıklar

Bu konuyu okuyanlar

EnesV

Asistan
Katılım
24 Ekim 2020
Mesajlar
122
Reaksiyon puanı
39
Puanları
28
Yaş
15
1) AIDS (HVI) Virüsü ;
Yüzyılın ortalarında maymunlardan insana geçtiği bilinen HIV virüsünün saptanabilen birinci örneği 1959'da Kongo'da görüldü. Ne var ki, teşhisi ve adı ancak 1980'lerde konuldu. Son 30 yılda 36 milyon insanın hayatına mal olan virüsü kesin tedavi edebilecek bir çözüm hala bulunmuyor. Sadece önlem almak ve hastalığa yakalandıktan sonra ömür boyu ilaç tedavisi kullanılmasını gerektiriyor.

2) İspanyol Gribi ;
İspanyol gribi
ya da İspanyol nezlesi, 1918 - 1920 yılları arasında H1N1 virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır.
İspanyol Gribi, 500 Milyondan fazla kişiye bulaşması sonucu 18 ay içinde 50 milyon dolayında insanın ölümüne sebep olmuştur.

3) Kara Veba ;
1346 - 1353
yılları arasında meydana gelen Kara Veba diğer adıyla Kara Ölüm salgınının 75 ila 200 milyon arasında insanı öldürdüğü düşünülüyor. İnsanlık tarihindeki en öldürücü salgındır.
Salgın, yalnızca 14.yüzyılda yaklaşık 200 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

4) Jüstinyen Vebası ;
Justinianus Veba Salgını,
Bizans İmparatorluğu'nda ortaya çıkmış, özellikle başkenti Konstantinopolis'i, ve Sasani İmparatorluğu, Akdeniz etrafında bulunan liman şehirlerini etkilemiştir.. Tarihteki en büyük veba salgınlarından biri olan Justinianus Vebasının Salgında nüfusun %40'ı hayatını kaybetmiştir. Justinianus Veba Salgını'nın tarihin en ölümcül salgınlarından biri olduğuna inanılmaktadır ve bu da iki asır boyunca yenilenerek tahmini 25-100 milyon insanın ölümüne yol açmıştır.

5) Modern Veba ;
Bu Veba günümüzde azalsa da bir zamanlar herkesin korkulu rüyasıydı. Üçüncü defa ortaya ilk olarak Çin’in Yunnan bölgesinde 1850’lerde ortaya çıkmış, 1894’te Hong Kong’a sıçramasının ardından tüm dünyaya yayılmıştır. 10 milyon insan ölmüştür.

6) Rus Gribi ;
1889-1890
yılları arasında Rus Gribi olarak ortaya çıkan hatalık Hong Kong’daki gibi 1 milyon insanı öldürdü. Bu sayıya sadece 1 yılda ulaştı. Virüs ilk çıktığında en çok etkilenen çocuklar ve yaşlılar olmuştu.

7) Cocozitli Salgınları ;
'Yeni İspanya' adı verilen bugünkü adıyla Meksika olan bölgede görülen birkaç farklı hastalığın aynı dönemde oluşmasıyla yaşanmış salgın felaketi 'cocoliztli salgınları' diğer adıyla Kanamalı Ateş Salgını olarak adlandırılıyor. Cocozitli kelimesi ise Nahuatl dilinde 'Haşere' yani hastalık anlamındadır.
 

Son mesajlar

Üst