Haber Tarihi Manchester Katedralinde İftar Yemeği Verildi!

Bu konuyu okuyanlar

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Bilgim var ve Biliyorum çünkü ben katoliğim. Biz oruç tutmayız sadece şükran günü vb yada bir fedakarlık durumunda tamamen "gönüle" bağlı (yani zorunlu değil) bir şekilde tutarlar. Ama iftar vb olmaz onda da...
Katolik degilsiniz.. Olsaydınız katolik ve protestanlık mezheplerinde 40 günlük paskalya'ya hazırlık orucu tutulduğunu çarşamba, cuma ve cumartesi günleri bireysel oruçların tutuldugunu, bunun da İsa peygamberin ele verilişi öldürülüşü ve gömülmesi adına yapıldıgını bilirdiniz. Her ibadet istege baglıdır zaten ama Hristiyanlık inancında özellikle katolik gibi agır bir mezhebi yaşıyorsanız bunları bilmenizi beklerdim.. Keyfe göre degil yani.. Dinin kuralıdır bu ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer videoyu izlediyseniz katedralin içinde ezan okunuyor. Empati kurduğunuzda bunun hristiyanlar için rahatsız verici bir durum olduğunu anlarsınız. Birgün bizim camilerimizde çan sesini duysak biz Müslümanlarda rahatsız oluruz.
Videoyu izleseydiz ne demek ya.. Yazdıgım haberden haberim mi yok? Ezan okunması vakit ezanı diye degil orucun açılması için yapılmış prosedür orada.. Vakit namazı mı kılınmış, zikir mi çekilmiş Hristiyanlar neden rahatsız olsunlar bundan yanlızca bizim insanlarımız rahatsız oluyor.. Hassaslıgınız gözlerimizi yaşartıyor yani.

• Kızgın
Reactions: Rei

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Katolik degilsiniz.. Olsaydınız katolik ve protestanlık mezheplerinde 40 günlük paskalya'ya hazırlık orucu tutulduğunu çarşamba, cuma ve cumartesi günleri bireysel oruçların tutuldugunu, bunun da İsa peygamberin ele verilişi öldürülüşü ve gömülmesi adına yapıldıgını bilirdiniz. Her ibadet istege baglıdır zaten ama Hristiyanlık inancında özellikle katolik gibi agır bir mezhebi yaşıyorsanız bunları bilmenizi beklerdim.. Keyfe göre degil yani.. Dinin kuralıdır bu ?
E bunla kilisede ezan okunup müslümanların iftar yapması ne alaka? Ayriyeten biliyorum dediğim gibi kendi dinimi bana öğretme.

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
İşte ben bilgisiz oldum bu durumda. Kendi dinimi bana öğretmeye çalıştı.
Hahahahah ya şaka mısın sen ?? sen katoliksen eğer katolikleri seni bilgilendirmeye davet ediyorum. Mezhebinizi yanlış empoze eden bir cemaat mensubu var arkadaşlar ???

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Cidden değişiksin...

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,260
Konu gereksiz uzatılmış. Dinde hoşgörü vardır burda hiçbir dine saygısızlık yapılmamış. Neden karşı çıkıldı anlamadım

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Açıkçası inançlar ve din konusunda halen daha bizim ülkenin insanının kat etmesi gereken uzun bir yol var gibi...

Hoşgörü ve sağduyu konusunda zayıfız hangi dinden olursak olalım. Bizim ülkenin müslümanıda ateistide hristiyanıda değişik.

Ramazan diye geçen Londra belediyesiydi heralde törenle süsleme yapmış Ramazan kutlıyordu. Bizim Türkiye'de belediye paskalya veya cadılar bayramı için sokak süslese linç edilir heralde.

Adamlar Klisede oruç açıyor iftar yapıyor. Kardeşilik barış olsun diyor. Bizim ülkede cami de ayin yapılsa bir kutlama olsa kan akar heralde en olmadı kesin kavga çıkar.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,293

0M42

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Öyle görünüyorki buradaki gavurlar oradaki gavurlardan daha çok rahatsız olmuş.

Bunun adına hoşgörü denir anlayış denir. Şayet yapılacak eylem ortam ahenkine uyuyorsa bir mahsuru yoktur hatta güzel şeylerdir karşılıklı ilişkileri güçlendirir. Sultanahmette millet namaz kılıyorken içeride turistler gezip dolaşıyor kolsuz gezeni var kısa eteklerle yada şortlarla gezeni var. Bu güne kadar kimse tek kelam etmişmi birine?

İnsanın bazı şeyleri anlayabilmesi için belli bir olgunluğa erişmesi gerekir. Daha kendini dün tanımış bir bireyin bunu anlamamasına şaşırmam.

Orada kimse zorla bir şey yapmadı yada dayatmadı. Katedralde ezan okunmuş vah vah dert oldu size değilmi? Malesef bu derdinize bir çare yok içine atıp bir de üstüne buzlu su içeceksiniz o zaman hazımsızlığınız ile birlikte sindirebilirsiniz belki.

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Katedralde ezan okunmuş vah vah dert oldu size değilmi?
Amaç ne olursa olsun ben camide "Yüce İsa'nın ruhu seninle olsun" "Tanrı seni kutsasın" gibi cümleler duymak istemem duyduğumda da söyleyen adama hoşgörü beslemem. Ben kendim için istemediğimi başka insan için de istemem. Ben camiide Hristiyanlığı çağrıştıran cümleler duymak istemiyorsam duyduğumda zoruma gidiyorsa bir hıristiyanda kilisede İslam'ı çağrıştıran cümleler duymak istemez.
Hz. Muhammed'in peygamberliğine inanmayan adamın ibadet yerinde "Muhammed Tanrının elçisidir " hele hele 3 yüce varlığa inanan insanın ibadet yerinde "Allah'tan başka ilah yoktur" desen bu adamın sana ne kadar hoşgörü duymasını bekliyorsun?
Biz ne kadar bu durumdan memnun olsakta orada yaşayan rastgele bir hristiyan bu durumdan memnun olmayacaktır.

Sultanahmette millet namaz kılıyorken içeride turistler gezip dolaşıyor kolsuz gezeni var kısa eteklerle yada şortlarla gezeni var. Bu güne kadar kimse tek kelam etmişmi birine?
O ayrı bu ayrı. Hristiyanların turistik amaç ile camileri gezmesinde sorun yok Türklerde turistik amaçlı kiliseleri ziyaret ediyor. Ama Hristiyanlar camide aynı kaşıktan kutsal su içme yada vaftiz yaparlarsa sizi bilmem ama ben hoşgörü beslemem. Onlarda buna göstermez.

Bunun adına hoşgörü denir anlayış denir.
Tamam sen hristiyan birinin camide şarap içtiğini(şarap İsa'nın kanını temsil ettiği için Hristiyanlarca kutsal sayılır) gördüğünde anlayış gösterirsin ben göstermeyeceğim.

Öyle görünüyorki buradaki gavurlar oradaki gavurlardan daha çok rahatsız olmuş.
Empati gösterdiğimiz için gavur olduk eyvallah

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: Rei

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Amaç ne olursa olsun ben camide "Yüce İsa'nın ruhu seninle olsun" "Tanrı seni kutsasın" gibi cümleler duymak istemem duyduğumda da söyleyen adama hoşgörü beslemem. Ben kendim için istemediğimi başka insan için de istemem. Ben camiide Hristiyanlığı çağrıştıran cümleler duymak istemiyorsam duyduğumda zoruma gidiyorsa bir hıristiyanda kilisede İslam'ı çağrıştıran cümleler duymak istemez.
Hz. Muhammed'in peygamberliğine inanmayan adamın ibadet yerinde "Muhammed Tanrının elçisidir " hele hele 3 yüce varlığa inanan insanın ibadet yerinde "Allah'tan başka ilah yoktur" desen bu adamın sana ne kadar hoşgörü duymasını bekliyorsun?
Biz ne kadar bu durumdan memnun olsakta orada yaşayan rastgele bir hristiyan bu durumdan memnun olmayacaktır.

O ayrı bu ayrı. Hristiyanların turistik amaç ile camileri gezmesinde sorun yok Türklerde turistik amaçlı kiliseleri ziyaret ediyor. Ama Hristiyanlar camide aynı kaşıktan kutsal su içme yada vaftiz yaparlarsa sizi bilmem ama ben hoşgörü beslemem. Onlarda buna göstermez.

Tamam sen hristiyan birinin camide şarap içtiğini(şarap İsa'nın kanını temsil ettiği için Hristiyanlarca kutsal sayılır) gördüğünde anlayış gösterirsin ben göstermeyeceğim.

Empati gösterdiğimiz için gavur olduk eyvallah
Arkadaşlar lütfen kapatalım konuyu.. Anlaşıldı insanlarımız hala din, ırk, siyaset konuşmaya hazır degil. O olgunluğa sahip degil.. Teşekkürler