Haber Tarihi Manchester Katedralinde İftar Yemeği Verildi!

Bu konuyu okuyanlar

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Londra'da bulunan Müslümanlar için tarihi Menchester Katedralinde İftar verildi. İftar saatinde katedralde okunan ezanla birlikte Müslümanlar oruçlarını açtı.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230331_184430.jpg
    Screenshot_20230331_184430.jpg
    159.9 KB · Görüntüleme: 59

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Kendi dinim açısından taraflı konuşacağım;

Camii de ayin yapsak hoş olur mu? Olmaz değil mi? Bu son derece rahatsız edici ve üzücü....

Şunun yapılmasına izin verenler bir tarafın gönlünü almak için bu saçmalığı yapıyorlar.....

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782

Camii de ayin yapsak hoş olur mu? Olmaz değil mi? Bu son derece rahatsız edici ve üzücü....

Şunun yapılmasına izin verenler bir tarafın gönlünü almak için bu saçmalığı yapıyorlar.....
Size cevap vermeyecegim.. Kendi penceremden konuşursam hoşunuza gitmeyebilir. Her görüşe her fikre saygım var diyecegim?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846

Avrupanın müslümanı farklı ama buradakiler gibi değil.

• Beğen
Reactions: Rei

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Avrupanın müslümanı farklı ama buradakiler gibi değil.
Ne kadar acı.. Hepimiz aynı şeye inanıyor ama farklı yaşıyoruz.. Bu da demek oluyor ki herkes kendi kafasına göre takılıyor

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Açıkçası sevindim. Çok güzel hareketler bunlar yani. Dinler arası diyalog ve iletişim için. Dünyanın daha iyi ve güzel olması için görmemiz gereken hareketler...

Lakin düşünüyorum da bizim ülkede benzeri olsa ne olurdu ! Hayal bile edemiyorum. Ayasofya Cami'inde Hristiyanların bir kutsal günü kutlansa veya orada onlar için yemek verilse saçma sapan neler yapılırdı kim bilir.

Not: Mesela geçenlerde de İskoçya başbakanı Afgan asıllı bir Müslüman olmuştu. Başbakanlık konutunda ilk işi namaz kılmak olmuştu. Gene benzer şekilde birisi bizim Cumhurbaşkanlığı külliyesinde hristiyan ayini yapsa ne olurdu acaba :D Orayı yakarlar mıydı yıkarlar mıydı !!!

Not2: Müslümanlarda nedense hoşgörü biraz zayıf gelişemiyor bazı kendini bilmezler yüzünden.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Ne kadar acı.. Hepimiz aynı şeye inanıyor ama farklı yaşıyoruz.. Bu da demek oluyor ki herkes kendi kafasına göre takılıyor
Kısacası orada tersi durum olsa sıkıntı çıkmaz. Aynısı burada yapılsa çok ciddi sonuçları olurdu. Burada böyle maalesef. Onlarda herkesin inancı kendini bağladığından çoğu meseleyi almışlar.

?????.

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,207
Aynı durumu camide yapıldığını düşünün birde..

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Açıkçası sevindim. Çok güzel hareketler bunlar yani. Dinler arası diyalog ve iletişim için. Dünyanın daha iyi ve güzel olması için görmemiz gereken hareketler...

Lakin düşünüyorum da bizim ülkede benzeri olsa ne olurdu ! Hayal bile edemiyorum. Ayasofya Cami'inde Hristiyanların bir kutsal günü kutlansa veya orada onlar için yemek verilse saçma sapan neler yapılırdı kim bilir.

Not: Mesela geçenlerde de İskoçya başbakanı Afgan asıllı bir Müslüman olmuştu. Başbakanlık konutunda ilk işi namaz kılmak olmuştu. Gene benzer şekilde birisi bizim Cumhurbaşkanlığı külliyesinde hristiyan haini yapsa ne olurdu acaba :D Orayı yakarlar mıydı yıkarlar mıydı !!!

Not2: Müslümanlarda nedense hoşgörü biraz zayıf gelişemiyor bazı kendini bilmezler yüzünden.
Hoşgörü ve kardeşlik çok güzel ?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hoşgörü ve kardeşlik çok güzel ?

Kesinlikle katılıyorum. ( Karşılıklı enpati olmalı her kesim için. )

Mesela eskiden hatırlıyorum Trabzonda ki Sürmene Manastırı 1 günlüğüne ibadete açılacaktı özel bir gün için. O zaman büyük protestolar eylemler olmuştu açtırmayız diye. Basın açıklamları flan yapılmıştı.

1 gün yaa altı üstü 1 gün eski bir Manastır sonuç olarak orası tamam bizim artık veya burası Müslüman ülke lakin oarası 1 gün ibadete açıldı diye kimse ölmez... Tam tersi turist çeker o dine mensup insanlar o günler için özellikle gelir oraya.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Mesela Ayasofya camiye çevirilmişti ayrı mesele. Ama hristiyanların da hac yeri gibi bir yerdi. Ek olarak da tarihi bir yapı olması var. Sonradan da cami olarak ibadete açılması. Birde bu durumu karşı açıdan düşünün. Ne kadar nefret öfke varsa toplamış oldu. Tonlarca da cami var eksikmiş gibi kasten yapıldı. Kapı kemirme olayı da ayrı hikayesi.

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Kısacası orada tersi durum olsa sıkıntı çıkmaz. Aynısı burada yapılsa çok ciddi sonuçları olurdu. Burada böyle maalesef. Onlarda herkesin inancı kendini bağladığından çoğu meseleyi almışlar.
Birçok şeyi kafalarında halledip daha yaşanılır bir yer haline getirmişler bize de örnek alıp taktir etmek düşer ??

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Birçok şeyi kafalarında halledip daha yaşanılır bir yer haline getirmişler bize de örnek alıp taktir etmek düşer ??
İşte maalesef her zaman öyle olmuyor bu işler politik kısma da giriyor. Avrupa dahil çoğu nefretle bakıyorlar artık. Doğru karar müze olarak kalmasıydı. Yapısı da tahrip olmazdı.

Reaksiyon puanı
948
Futbol sahasında golf oynamak gibi garip olmuş ?
Geçen stadta vermişleri o iyiydi mesela ama bu bana göre mantıksız olmuş biraz ?

• Beğen

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Mantıksızı geçtim rahatsız edici. Bu tür şeyler empati ile yapılmalı.

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Dediğim gibi, her din kendi mekânında ne yapar ise yapsın. Bu rahatsız edici.
Tam olarak nasıl bir duygu yarattı sizde de rahatsız oldunuz.. Kimse dinden çıkmıyor bu arada farklı bir dinin ibadethanesine girince..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Futbol sahasında golf oynamak gibi garip olmuş ?
Geçen stadta vermişleri o iyiydi mesela ama bu bana göre mantıksız olmuş biraz ?
Mantıklı olsun diye yapmadıklarına eminim.. Alışık degiliz ya bünyemize agır geliyor böyle görüntüler aslında ne kadar birleştirici ne güzel bir düşünce.. Bir keresinde ögrenciyken hristiyan arkadaşlarımızla kiliseye gitmiştik ayinden sonra kek ve kurabiye ikramı yapılmıştı. Bir güzel karnımızı doyurmuştuk. Aaaa Bi çıktık hale müslümanız.. Bırakın bunları arkadaşlar daha rahatsız edici o kadar çok şey var ki bu dünyada

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Tam olarak nasıl bir duygu yarattı sizde de rahatsız oldunuz.. Kimse dinden çıkmıyor bu arada farklı bir dinin ibadethanesine girince..
Ben dinden çıkıyor mu dedim? ??
Ben sizin camiinize girip günah çıkarma ayini yapsam, incil okusam hoş olur mu? Rahatsız eder değil mi? Anlamak çok basit halbuki!

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Ben dinden çıkıyor mu dedim? ??
Ben sizin camiinize girip günah çıkarma ayini yapsam, incil okusam hoş olur mu? Rahatsız eder değil mi? Anlamak çok basit halbuki!
Yine anlama muhabbetine geldik sanırım çok seviyorsunuz bu kelimeyi zira olur olmaz yerde kullanıyorsunuz? bilmeyenler için tekrar edeyim din tarihi dersleri görmüş bir sanat tarihi mezunu olarak.. Şöyle ki oruç da sünnet gibi birçok dinde var olan bir ibadet şeklidir. Beden terbiyesidir çünkü. Ayrıca şahit olmuşsunuzdur kiliselerde katedral ve sinegoglarda belli zamanlarda yemek verilir. Cami çıkışlarında lokum, tatlı dağıtılır. Bu ülkenin topraklarında insanlar yıllardır bunu yapıyolar. Ha kilisede namaz kılınır ne bileyim ben zikir çekilir Örnekse cuma fetvası verilir hak veririm. Ama oruç açmak kilisede yemek yemenin rahatsız edici hiçbir yanı yok.. Teşekkürler ??

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Londra'da bulunan Müslümanlar için tarihi Menchester Katedralinde İftar verildi. İftar saatinde katedralde okunan ezanla birlikte Müslümanlar oruçlarını açtı.
Londra'da camii yok mu? Madem müslümanlar için iftar verecekler neden camide veya büyük bi konferans salonu gibi bir yerde vermediler. Özellikle Hristiyanların bu durumdan rahatsız olabilecekleri gerçeğini bile bile Manchester katedrali gibi büyük bi kilisede ezan okunup iftar verilmesi ve bunun gündeme düşürülmesinin ardında
İyi bir niyet olduğunu düşünmüyorum sadece iyi adam rolünü oynuyorlar

• Sevgi dolu

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Londra'da camii yok mu? Madem müslümanlar için iftar verecekler neden camide veya büyük bi konferans salonu gibi bir yerde vermediler. Özellikle Hristiyanların bu durumdan rahatsız olabilecekleri gerçeğini bile bile Manchester katedrali gibi büyük bi kilisede ezan okunup iftar verilmesi ve bunun gündeme düşürülmesinin amacı ne?
İyi bir niyetlerinin olduğunu düşünmüyorum sadece iyi adam rolünü oynuyorlar
İşte bunu anlatıyorum ama anlamadı...?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yine anlama muhabbetine geldik sanırım çok seviyorsunuz bu kelimeyi zira olur olmaz yerde kullanıyorsunuz? bilmeyenler için tekrar edeyim din tarihi dersleri görmüş bir sanat tarihi mezunu olarak.. Şöyle ki oruç da sünnet gibi birçok dinde var olan bir ibadet şeklidir. Beden terbiyesidir çünkü. Ayrıca şahit olmuşsunuzdur kiliselerde katedral ve sinegoglarda belli zamanlarda yemek verilir. Cami çıkışlarında lokum, tatlı dağıtılır. Bu ülkenin topraklarında insanlar yıllardır bunu yapıyolar. Ha kilisede namaz kılınır ne bileyim ben zikir çekilir Örnekse cuma fetvası verilir hak veririm. Ama oruç açmak kilisede yemek yemenin rahatsız edici hiçbir yanı yok.. Teşekkürler ??
......

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Yoo anlamayan sensin.. Yazdıgıma cevap veremeyecek kadar bilgisizsin bu konuda üzgünüm ??
Şunu bi' okuyun
Londra'da camii yok mu? Madem müslümanlar için iftar verecekler neden camide veya büyük bi konferans salonu gibi bir yerde vermediler. Özellikle Hristiyanların bu durumdan rahatsız olabilecekleri gerçeğini bile bile Manchester katedrali gibi büyük bi kilisede ezan okunup iftar verilmesi ve bunun gündeme düşürülmesinin ardında

Yazdıgıma cevap veremeyecek kadar bilgisizsin bu konuda üzgünüm ??
öyle olsun...

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Mesele Londra'da ya da dünyanın başka bir ülkesinde, şehrinde cami olup olmaması degil ki.. Hristiyanların rahatsız olmasını gerektirecek bir durum vakit namazlarının kılınması ya da farklı ibadet şekilleri yapılması olabilir. Ne ilgisi var şu söylediginizin gerçekten inanılır gibi degil

• Üzgün

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Hristiyanların rahatsız olmasını gerektirecek bir durum vakit namazlarının kılınması ya da farklı ibadet şekilleri yapılması olabilir. Ne ilgisi var şu söylediginizin gerçekten inanılır gibi degil
Oda bir ibadet ve başka dinin ibadeti başka bir dinin mecrasında yapılır ise hoş görülmez ve rahatsız eder.... neyse ben bilgisizim.

Sedefizgi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,782
Oda bir ibadet ve başka dinin ibadeti başka bir dinin mecrasında yapılır ise hoş görülmez ve rahatsız eder.... neyse ben bilgisizim.
Öylesin evet.. O da bir ibadet diyosunuz Hristiyanlar oruç tutmuyor mu sanıyorsunuz.. Ne biliyorsunuz Hristiyanlık hakkında ya da Müslümanlık hakkında ne biliyorsunuz?? Bahsettiğim bu bilginiz yok fikriniz var rahatsız oldum demek bir duygudur. Fikirden dogmamıştır. Bundan bahsediyorum

• Üzgün

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Bilgim var ve Biliyorum çünkü ben katoliğim. Biz oruç tutmayız sadece şükran günü vb yada bir fedakarlık durumunda tamamen "gönüle" bağlı (yani zorunlu değil) bir şekilde tutarlar. Ama iftar vb olmaz onda da...

Eratosthenes

Müdavim
Reaksiyon puanı
860
Mesele Londra'da ya da dünyanın başka bir ülkesinde, şehrinde cami olup olmaması degil ki.. Hristiyanların rahatsız olmasını gerektirecek bir durum vakit namazlarının kılınması ya da farklı ibadet şekilleri yapılması olabilir. Ne ilgisi var şu söylediginizin gerçekten inanılır gibi degil
Eğer videoyu izlediyseniz katedralin içinde ezan okunuyor. Empati kurduğunuzda bunun hristiyanlar için rahatsız verici bir durum olduğunu anlarsınız. Birgün bizim camilerimizde çan sesini duysak biz Müslümanlarda rahatsız oluruz.

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,345
Eğer videoyu izlediyseniz katedralin içinde ezan okunuyor. Empati kurduğunuzda bunun hristiyanlar için rahatsız verici bir durum olduğunu anlarsınız. Birgün bizim camilerimizde çan sesini duysak biz Müslümanlarda rahatsız oluruz.
İşte ben bilgisiz oldum bu durumda. Kendi dinimi bana öğretmeye çalıştı.