Tarayıcıdan bilgisayar takip edilebilir mi ?

KhrmnBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese merhabalar. Şöyle bir sorum olacak. Tarayıcı üzerinden bilgisayarımdaki fare ve klavye kombinasyonlarım veya arka plan uygulamalarım takip edilebilir mi? Konuyu biraz daha açayım uzaktan eğitim sınavına gireceğim. İngilizce hazırlık okuyorum. Sınav esnasında başka sekmeden çeviriye girsem ve o şekilde sınavı yapsam sistemde bunu görebilirler mi? Etik konusu tartışılır ama takdir edersiniz ki İngilizce pratiğe dayalıdır ve uzaktan eğitimde hiçbir verim alamadım. Kalmak istemiyorum. Opera ve Chrome tarayıcılarını kullanıyorum. Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkürler iyi forumlar.

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,567
Bişey olmaz, kaç kişi girecek sınava herkesi tek tek takip mi edecekler

ConfickerBelasi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
16,127
klavye sesli ise tuş seslerini duyabilirler...

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,567
Hayır, zaten yapmazlar bence uğraşacaklarını hiç zannetmiyorum. Ben kendi final sınavlarımda google kullanıyorum :D bi sıkıntı yaşamadım. Zaten herkesin kopya çekeceğini biliyorlar önünü almalarının bi mümkünatı yok.

SelimAkoguz

Asistan
Reaksiyon puanı
267
Herkese merhabalar. Şöyle bir sorum olacak. Tarayıcı üzerinden bilgisayarımdaki fare ve klavye kombinasyonlarım veya arka plan uygulamalarım takip edilebilir mi? Konuyu biraz daha açayım uzaktan eğitim sınavına gireceğim. İngilizce hazırlık okuyorum. Sınav esnasında başka sekmeden çeviriye girsem ve o şekilde sınavı yapsam sistemde bunu görebilirler mi? Etik konusu tartışılır ama takdir edersiniz ki İngilizce pratiğe dayalıdır ve uzaktan eğitimde hiçbir verim alamadım. Kalmak istemiyorum. Opera ve Chrome tarayıcılarını kullanıyorum. Şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkürler iyi forumlar.
Yapma bende bu sene LGS ye gireceğimden bir etüt e yazıldım. Herkes kopya çekiyor 40 net falan yapanlar 80 netlere çıkıyor bende kendimi diğer kişilerle kıyaslayamıyorum onlar yüzünden bu da beni üzüyor

023

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,606
Takip Edemezler Bilgisayar Dokunmatik Ekranlıysa Yaşadın Bir de Mikrofonunu Kapatırsan (Sol Üstteki Kilitten Site Ayarlarına Gir Engelle) Klavyeden Bile Yazsan Duymazlar. Ama Bence Chrome'dan Sınava Gir Opera'dan VPN İle Kopya Çek. Çünkü Bazı Siteler Anlayıp Sınavdan Atabiliyor. (Örnek: EBA Sadece 1 Sekmede EBA'nın Açılmasını Sağlıyor 2 Sekme'de EBA Açamıyoruz.)

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,193
Yapma bende bu sene LGS ye gireceğimden bir etüt e yazıldım. Herkes kopya çekiyor 40 net falan yapanlar 80 netlere çıkıyor bende kendimi diğer kişilerle kıyaslayamıyorum onlar yüzünden bu da beni üzüyor
Hocam LGS ile hazırlık bambaşka :D

kaan27kk

Cezalı
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
yani bence opera kullan opera gizliliğe önem veriyor o nedenle opera tarayıcı kullan izlenme vb şeyleri engelliyor bence opera tarayıcı indir

ConfickerBelasi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
16,127
chrome varke sadece vpn ile ... seyretmek için kullanılır windows 'umu onlarla kirletemem...

KhrmnBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Takip Edemezler Bilgisayar Dokunmatik Ekranlıysa Yaşadın Bir de Mikrofonunu Kapatırsan (Sol Üstteki Kilitten Site Ayarlarına Gir Engelle) Klavyeden Bile Yazsan Duymazlar. Ama Bence Chrome'dan Sınava Gir Opera'dan VPN İle Kopya Çek. Çünkü Bazı Siteler Anlayıp Sınavdan Atabiliyor. (Örnek: EBA Sadece 1 Sekmede EBA'nın Açılmasını Sağlıyor 2 Sekme'de EBA Açamıyoruz.)
Dokunmatik ekranlı değil ama takip edemezler değil mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

yani bence opera kullan opera gizliliğe önem veriyor o nedenle opera tarayıcı kullan izlenme vb şeyleri engelliyor bence opera tarayıcı indir
Operadan yapmayı düşünüyorum zaten benim senelerdir kendi kullandığım tarayıcı opera

Samet UCA

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,930
Bunu biz geçen tartıştık online sınav sistemlerinde hazır bazı metodlar mouse imlecinin pozisyonunu an an kaydediyor. Ama kullanılıyormu bilinmiyor. Yani net bir şey yok. Arkaplan uygulamalarınızı takip etmeleri için uygulama yükletmeleri gerekiyor. İzinsiz yükleme yaparlarsa sistemin buna izin vermeyecektir. En azından güncel bir işletim sistemin varsa.

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,068
Yaparlar ama usenirlerler bence

kaan27kk

Cezalı
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Dokunmatik ekranlı değil ama takip edemezler değil mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Operadan yapmayı düşünüyorum zaten benim senelerdir kendi kullandığım tarayıcı opera
opera kulllan seni izliyemezler

Samet UCA

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,930
Burada mesele ağ trafiğinin izlenmesi değil arkadaşlar sistemin izlenmesi. Opera ile ne alakası var anlamadım?

023

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,606
Burada mesele ağ trafiğinin izlenmesi değil arkadaşlar sistemin izlenmesi. Opera ile ne alakası var anlamadım?
Sistemi İzleyemez Zaten, Bir Komut Var Tam Bilmiyorum O Siteden Başka Siteye Girdiğinde Algılıyor. Bunu da VPN İle Çözüyoruz.

Samet UCA

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,930
Sistemi İzleyemez Zaten, Bir Komut Var Tam Bilmiyorum O Siteden Başka Siteye Girdiğinde Algılıyor. Bunu da VPN İle Çözüyoruz.
Kod ile vpn arasında ki bağı anlayamadım ben. VPN kurduğunuzda mevcut ağ düşecektir tamam. Sizin farklı siteye girdiğinizin anlaşılmaması tarafında vpn rolü tam olarak nedir? Mesela ben ana sekmede sınava giriyorken yan sekmede soruları araştırabilirim veyahut farklı bir tarayıcı açıp oradan yapabilirim. Vpn burada rolü nedir acaba?

023

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,606
Kod ile vpn arasında ki bağı anlayamadım ben. VPN kurduğunuzda mevcut ağ düşecektir tamam. Sizin farklı siteye girdiğinizin anlaşılmaması tarafında vpn rolü tam olarak nedir? Mesela ben ana sekmede sınava giriyorken yan sekmede soruları araştırabilirim veyahut farklı bir tarayıcı açıp oradan yapabilirim. Vpn burada rolü nedir acaba?
o ipden g- tamam pes ediyorum yükle mozillayı ordan yap ya.

023

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,606
o değilde hiç yoktan kendimi geliştircek site buldum.

Yaman04

Öğrenci
Reaksiyon puanı
61
Eğer tarayıcıda izleyici varsa takip edebilir. Mesela Opera takip ediyor.

Dora

Dekan
Emektar
Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
9,802
Emin olmadığımız konular hakkında lütfen kesin yorumlarla bilgi kirliliği yapmayalım. Burada açtığınız konular soruyu soran üyemiz dahil bundan yıllar sonra arama motorlarından bu konuyu bulacak bütün üyelere bilgi ışığı olacaktır.

Yaman04

Öğrenci
Reaksiyon puanı
61
Emin olmadığımız konular hakkında lütfen kesin yorumlarla bilgi kirliliği yapmayalım. Burada açtığınız konular soruyu soran üyemiz dahil bundan yıllar sonra arama motorlarından bu konuyu bulacak bütün üyelere bilgi ışığı olacaktır.

Opera, Çin'li bir şirket olan Golden Brick'e satıldıktan sonra içine izleyici gibi verilerimizi çalan özellikler eklendi. Bununla birlikte mobil tarafta da çok fazla izleyici barındıran bir tarayıcı. Gizlilik konusunda en kötü tarayıcılardan biri. VPN bile Çin'e satıldıktan sonra eklendi gerisini sen düşün. Yani kısaca Çin'in veri bankası.

FurkanBagTR

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Konuyu açan ben değilim sadece verdiğiniz cevabı tam olarak anlamaya çalıştım.
Kardeş sorunun cevabı evet Google hesabına veya Microsoft hesabına erişen herkes ulaşabilir Microsoft veya Google Hesabım kısmında ki ayarlardan cihazımı bul seçeneğini kapatırsan seni izlemeleri için hacker olmaları gerek ama senin nerede olduğuna irternet sağlayacın ne yaparsan yap ulaşacaktır

mila12

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Bazı sınavlarda küçük bir dosya indirtiyor. Onun sayesinde takip edilebiliyor. Zaten yök böyle bir şey yapılmasını istemişti

Samet UCA

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,930
Kardeş sorunun cevabı evet Google hesabına veya Microsoft hesabına erişen herkes ulaşabilir Microsoft veya Google Hesabım kısmında ki ayarlardan cihazımı bul seçeneğini kapatırsan seni izlemeleri için hacker olmaları gerek ama senin nerede olduğuna irternet sağlayacın ne yaparsan yap ulaşacaktır
Ben konuya hakimim soruyu soran kişi ben değilim.

KhrmnBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar hepinize değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Şimdi toparlayalım. Bize bişey indirmemizi söylemediler. Normal tarayıcı üzerinden gireceğiz ve sınavı yapacağız. Çin felan öğrensin benim ne yaptığımı sorun değil. Sadece hocalar görebilir mi onu merak ediyorum. Örneğin bu forumda yöneticiler üyelerin klavye ve fare tıklamalarını görebiliyor mu ? Bence hayır bu gizlilik kurallarına aykırı. Zaten tarayıcı sahibi bi zahmet görsün ben bir sistem kuracağım ve kullananın ne yaptığını göremeyeceğim öyle saçmalık olmaz. Site sahibi göremedikten sonra problem yok. Kısaca sizce kopya çekme girişiminde bulunayım mı yoksa kendim mi yapayım ?