Haber Taliban karma eğitimi yasakladı, kadın öğrencilere islami kıyafet zorunluluğu getirdi

Bu konuyu okuyanlar

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Afganistan'da Taliban'ın atadığı eğitim bakanı Abdül Baki Hakkani, yeni kuralları açıkladı: Üniversitelerde karma eğitim yasaklanacak, kadınlar İslami giysi giymek zorunda kalacak.

Taliban hükümetinde yüksek eğitim bakanı olarak atanan Abdül Baki Hakkani, üniversiteler ve diğer eğitim kurumlarında derslerin harem-selamlık olarak yapılacağını açıkladı. Kabil'de basın toplantısı düzenleyen Hakkani, kadınların okullarda İslami giysi giymek zorunda olacağını da söyledi.

'SADECE KADIN ÖĞRETMENLER DERS VERECEK'​

Hakkani'nin açıklamasına göre, Afganistan'da üniversitelerdeki karma eğitim Taliban yönetiminde son bulacak. Kadınların üniversiteye başlarını örtmeden gitmeleri de yasaklanacak. Üniversite eğitimi artık kadın-erkek ayrı sınıflarda verilecek. Hakkani, karma eğitime son vermekle ilgili 'bir sorunları' olmadığını söyleyerek, "Halk Müslüman ve bunu kabul edeceklerdir" iddiasında bulundu. Hakkani, "Erkek ve kızların birlikte okumasına izin vermeyeceğiz. Karma eğitime izin vermeyeceğiz" dedi; kız öğrencilere sadece kadın öğretmenlerin ders vereceğini ekledi.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Zaten herkes böyle olacağını biliyordu, kimse sıkıntı etmiyor, sen niye ediyorsun ki :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Düne kadar Afganistan'ı haritada gösteremeyecek halde ki insanlar nedense birden Afganistan sevdalısı kesildi :) 40 yıldır Afganistanda kan ve gözyaşı var kimse duymadı şimdi birden insanhakkı hak hukuk geldi akıllarına.

Afganistan'ın nufusu neredeyse 40 milyon onlar dert etmiyor kendi askeri polisi eğitimlisi cahili vekili diplomatı mesele etmiyor millete dert olmuş bazı şeyler. Çok güzel bir laf vardır herkes hak ettiği şekilde yönetilir. Bu saatten sonra gelişmek ve ilerlemek için çalışmak onların elinde.
Kendi ülkeleri bu saatten sonra ne yapacaklarına nasıl yöneticeklerine veya nasıl yönetemiyeceklerine kendileri karar verecek.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Seçim olmayacak ki orda krallık gibi yönetilecek

Oda gene onların kararı :)

Dünyada hiç bir ülkeye damdan düşer gibi al sana refah al sana demokrasi al sana insan hakkı demmemiştir. Her şeyi yaşaya yaşaya kan döke döke çarpışa çarpışa kazanmışlardır. Yönetimden memnun değilseler karşı muhalif guruplar kurulur 3-5 10 belki 50 yıl sonra yönetimi devirirler ama gene kendi istekleri ile senin benim desteğim ile değil. Amerikan destekli isimler ile değil.

Avrupada ülkeler ruhban sınıfını devirmek veya krallıkları devirmek için ne kanlar akıttı ne canlar verdi. ( Avrupa şuan ki durumuna gelmek için belki 500 yıl karanlık çağ gibi yaşadı birbirini kesti.) Rusya'da beyaz ordu kırmızı ordu zamanı Milyonlar öldü iç savaşta ihtilalde .Benzer şekilde bizim ülkede Cumhuriyet için ne canlar verildi. Padişah destekçileri ile ne mücadeleler edildi. Cumhuriyet sonrası Cumhuriyet korunsun diye ne kelleler gitti ! Dersim neredeyse haritadan silindi. Bazı şeyler kolay kazanılmıyor.

1980 den 2010 yılına kadar bizim ülkedede Üniversiteye Türbanla girmek yasaktı. Afganistandan ne farkımız vardı ! Ters mantık orada Burka olmadan giremiyon bizde tam tersi Türbanlı isen giremiyordun. Çıkıp kan gövdeyi mi götürdü Milyonlarca kız üniversite okuyamadı belki. Çıkıp kaç kişi insan hakkı dedi ! Veya şuan Afganistan diye ağlayanlar o zaman bu kızlar için ağladı mı mesela ! Şuan Afganista üniversite okuyamıyan kızın belki 50-100 katı kız okuyamadı 30 sene boyunca bizim ülkede bile.

Ama ne oldu çalıştıl çabaladı mücadele etti bu insanlar bu hakkını geri kazandı iktidar oldu ve bu yasağı kaldırdı. Afganistan içinde benzeri olacak tabii kaç yıl içinde olur bilemem. Mesela Suudi Arabistanda kadınlar araba kullanma hakkını şurda 3-5 sene önce daha yeni kazandı. Ama Amerika orada 50 sene önce Suudi Arabistanda gel biz sizin kadınkara Araba kullanma hakkı verelim dese kan gövdeyi götürürdü.

Ama sen o insanlar havadan silah zoruyla siz açılacaksınız Başınızı bağlamayacaksınız Kur'an okumıyacaksınız kız erkek karışık olacaksınız illaha ki modern giyineceksiniz bizim gibi davranacaksınız diye dayatırsan ölür öldürür ama gene tam tersini yapar. Veya dahada ırçınlaşır radikalleşir... Bu saatten sonra Afganistan'ın kaderi 40 milyonun elinde.

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Düne kadar Afganistan'ı haritada gösteremeyecek halde ki insanlar nedense birden Afganistan sevdalısı kesildi :) 40 yıldır Afganistanda kan ve gözyaşı var kimse duymadı şimdi birden insanhakkı hak hukuk geldi akıllarına.

Afganistan'ın nufusu neredeyse 40 milyon onlar dert etmiyor kendi askeri polisi eğitimlisi cahili vekili diplomatı mesele etmiyor millete dert olmuş bazı şeyler. Çok güzel bir laf vardır herkes hak ettiği şekilde yönetilir. Bu saatten sonra gelişmek ve ilerlemek için çalışmak onların elinde.
Kendi ülkeleri bu saatten sonra ne yapacaklarına nasıl yöneticeklerine veya nasıl yönetemiyeceklerine kendileri karar verecek.

Laflara bak afganistan dert etmiyormuş orada bu şekilde talibanın yönetiminde yaşamak isteyenlerin sayısı %10-20 belki. Geri kalanın artık gösterecek bir takati yok mücadele edecek gücü yok istemeyerek bunu kabul etmek zorunda kalıyorlar. Adamlar perişan halde kadınlar var yada yok daha taliban ülkeyi ele geçirmeden afganistanı gezen bir Türk gezgin kendi gördüklerinden sonra Afganistan kadınların dünyadaki cehennemi demişti. Bu taliban sevicilik beni çok şaşırttı.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Karma eğitim olup olmaması ile eğitimin kalitesinin bir alakası bulunmuyor. Fenle uğraştığınızda moleküller cinsiyete göre tepki vermediği gibi; sosyal bilimlerde de okuduğunuz harfler cinsiyete göre yer değiştirmiyor. Gelişmiş ülkelerde tek cinsiyete dayalı okullar mevcuttu hala mevcut. Bizde bile kız liseleri mevcuttu. O yüzden bu tür tepkiler sadece bir alerji belirtisi olur, o da lüzumsuz olur.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Karma eğitim olup olmaması ile eğitimin kalitesinin bir alakası bulunmuyor. Fenle uğraştığınızda moleküller cinsiyete göre tepki vermediği gibi; sosyal bilimlerde de okuduğunuz harfler cinsiyete göre yer değiştirmiyor. Gelişmiş ülkelerde tek cinsiyete dayalı okullar mevcuttu hala mevcut. Bizde bile kız liseleri mevcuttu. O yüzden bu tür tepkiler sadece bir alerji belirtisi olur, o da lüzumsuz olur.

Mesele eğitim düzeyi değil zaten afganistandan eğitim yuvası olması beklenmiyor mesele sosyal bir mesele. Birde gelişmiş ülkelerden örnek veriyorsunda doğru japonyada falan çok vardır fakat orada bu tercih meselesidir isteyen karma okula gider isteyen gitmez. 2021 yılında böyle zorbalıkların yaşanması, sosyal özgürlüklerin insanlardan alınmasına tepki vermek, dikkat çekmek kötü bulmak ne zamandan beri alerji oldu?

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Mesele eğitim düzeyi değil zaten afganistandan eğitim yuvası olması beklenmiyor mesele sosyal bir mesele. Birde gelişmiş ülkelerden örnek veriyorsunda doğru japonyada falan çok vardır fakat orada bu tercih meselesidir isteyen karma okula gider isteyen gitmez. 2021 yılında böyle zorbalıkların yaşanması, sosyal özgürlüklerin insanlardan alınmasına tepki vermek, dikkat çekmek kötü bulmak ne zamandan beri alerji oldu?

Afganistan'da nasıl bir eğitim verildiği hakkında somut bir şey gösteremediğin müddetçe bu tür ifadeler havada kalıyor.
ABD'de de bile kadın üniversiteleri mevcut. Son 10 senede tartışma konusu olmuştu birkaç tanesi o kadar. Biri çıkıp 2010'lara kadar olamaz tarzı ifadeler kullanmadı. Japonya'da mevcut. Güney Kore'de mevcut.
Eğitimin kalitesiyle alakası olmadığı müddetçe bu tür düzenlemelerin doğru veya yanlışlığı görecelidir. Yani zorbalık ve benzeri ifadeler başka bir perspektiften insanların karma eğitime zorlanması olarak da okunabilir. Bunlar izafi şeyler. Bunun bizim meselemiz olmadığı aşikarken meseleyi Taliban ve bağlantılı olarak İslâm'a çekmek alerji oluyor.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Afganistan'da nasıl bir eğitim verildiği hakkında somut bir şey gösteremediğin müddetçe bu tür ifadeler havada kalıyor.
ABD'de de bile kadın üniversiteleri mevcut. Son 10 senede tartışma konusu olmuştu birkaç tanesi o kadar. Biri çıkıp 2010'lara kadar olamaz tarzı ifadeler kullanmadı. Japonya'da mevcut. Güney Kore'de mevcut.
Eğitimin kalitesiyle alakası olmadığı müddetçe bu tür düzenlemelerin doğru veya yanlışlığı görecelidir. Yani zorbalık ve benzeri ifadeler başka bir perspektiften insanların karma eğitime zorlanması olarak da okunabilir. Bunlar izafi şeyler. Bunun bizim meselemiz olmadığı aşikarken meseleyi Taliban ve bağlantılı olarak İslâm'a çekmek alerji oluyor.

Sosyal özgürlüklerin kısıtlanmasından bahsediyorum iyi okumuyorsun sanırım. Saydığın ülkelerde bunlar tercih meselesi. Afganistanda kadınlar üzerinde zaten birçok hak kısıtlanıyor. Meseleyi islama çekmiyorum siz öyle algılıyorsununuz sanırım. taliban tabiiki bizim ülkemizin meselesi değil ben uluslararası bir gündemi konuşuyorum burada. Talibanın uyguladığı çağdışı birçok uygulama var bunların dünyada konuşulup ayıplanması normal bir şey.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Sosyal özgürlüklerin kısıtlanmasından bahsediyorum iyi okumuyorsun sanırım. Saydığın ülkelerde bunlar tercih meselesi. Afganistanda kadınlar üzerinde zaten birçok hak kısıtlanıyor. Meseleyi islama çekmiyorum siz öyle algılıyorsununuz sanırım. taliban tabiiki bizim ülkemizin meselesi değil ben uluslararası bir gündemi konuşuyorum burada. Talibanın uyguladığı çağdışı birçok uygulama var bunların dünyada konuşulup ayıplanması normal bir şey.

Bir önceki mesajına cevap olarak üstte konuya açıklık getirmeme rağmen aynı şeyleri tekrarlanmanı yazdıklarımın tam olarak anlaşılmamasına bağlıyorum. Karma eğitimin olup olmaması doğru veya yanlış değildir. Bu herkese göre değişebilecek izafi bir meseledir. Bir kesim insanlar diğerini yapmamayı tercih edebilirler. Bizim burada esas almamız gereken eğitimin niteliğidir. Açtığın konunun başlığını zannederim okumadın. "İslâmi kıyafet zorunluluğu" diye ben yazmadım. Dolayısı ile buradan İslâm dinini anlamak da gayet normal oluyor. Çağdışı diye nitelediğin şeylerin hepsi sana göre öyledir. Üstte zorbalık, çağdışılık gibi kavramların izafi olduklarını, kesin bir çizgi çekilemeyeceğini zaten izah ettim. Bir kişi karma eğitimi uygulamadı diye çağdışı vesaire olmaz. Yaptığı bilimsel faaliyet bizim için mühim olandır. Bugün İran nükleer fizikle meşgul ve bu alanda bizim ülkemiz dahil birçok ülkeden ileride. Sence giyinme tarzları mı bunu sağladı veya önceden giyinmeleri mi engelliyordu ? Bilim ile, gelişmişlik ile, modernlik ile kıyafetin veya karma eğitimin zerre alakası yoktur.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bir önceki mesajına cevap olarak üstte konuya açıklık getirmeme rağmen aynı şeyleri tekrarlanmanı yazdıklarımın tam olarak anlaşılmamasına bağlıyorum. Karma eğitimin olup olmaması doğru veya yanlış değildir. Bu herkese göre değişebilecek izafi bir meseledir. Bir kesim insanlar diğerini yapmamayı tercih edebilirler. Bizim burada esas almamız gereken eğitimin niteliğidir.

Karma eğitim tercih eden karma eğitimde kalmalıdır istemeyen cinsiyet ayrımı yapılmış eğitime gider. Taliban karma eğitimi yasaklıyor, karma eğitimin yanına cinsiyetçi eğitim alternetifi getirmiyor.

Açtığın konunun başlığını zannederim okumadın. "İslâmi kıyafet zorunluluğu" diye ben yazmadım. Dolayısı ile buradan İslâm dinini anlamak da gayet normal oluyor. Çağdışı diye nitelediğin şeylerin hepsi sana göre öyledir. Üstte zorbalık, çağdışılık gibi kavramların izafi olduklarını, kesin bir çizgi çekilemeyeceğini zaten izah ettim. Bir kişi karma eğitimi uygulamadı diye çağdışı vesaire olmaz. Yaptığı bilimsel faaliyet bizim için mühim olandır. Bugün İran nükleer fizikle meşgul ve bu alanda bizim ülkemiz dahil birçok ülkeden ileride. Sence giyinme tarzları mı bunu sağladı veya önceden giyinmeleri mi engelliyordu ? Bilim ile, gelişmişlik ile, modernlik ile kıyafetin veya karma eğitimin zerre alakası yoktur.

İslami kıyafet zorunluluğu getirdiğini açıklayan taliban bende haberin başlığını yazıyorum talibanın yaptığı bir şeyin haberini paylaşıyorum ve ben bu konuda islamımı hedef almış alıyorum cidden çok komik bir algı. Ben ülkekedi özgürlüklerin kısıtlanmasından ve bunların benim görüşümce çağdılı olduğundan bahsediyorum sana göre eğer bunlar çağ dışı değil ve doğru uygulamalar ise bunu ifade etmekte özgürsün. Başka diyeceğim bir şey yok.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Karma eğitim tercih eden karma eğitimde kalmalıdır istemeyen cinsiyet ayrımı yapılmış eğitime gider. Taliban karma eğitimi yasaklıyor, karma eğitimin yanına cinsiyetçi eğitim alternetifi getirmiyor.

İslami kıyafet zorunluluğu getirdiğini açıklayan taliban bende haberin başlığını yazıyorum talibanın yaptığı bir şeyin haberini paylaşıyorum ve ben bu konuda islamımı hedef almış alıyorum cidden çok komik bir algı. Ben ülkekedi özgürlüklerin kısıtlanmasından ve bunların benim görüşümce çağdılı olduğundan bahsediyorum sana göre eğer bunlar çağ dışı değil ve doğru uygulamalar ise bunu ifade etmekte özgürsün. Başka diyeceğim bir şey yok.

Bunun bir tercih olduğunu, mühim olanın eğitimin niteliği olduğunu defalarca tekrarlamama rağmen hala orada bunun bu şekilde düzenlendiğini söylemek sadece diretmek oluyor. Kadınların üniversiteye gitmesine mani oldular dersen hak verilir; karma yapmış veya yapmamış eğitimin kalitesiyle hiçbir alakası yok bunun.

İkinci paragrafa gelince; İslâmi kıyafet zorunluluğundan İslâm'ı anlamamamızı salık veren bir düşünce daha komik oluyor. Ben ne doğru ne de yanlış demememe rağmen, üstelik doğru ve yanlışlığı izafi dememe rağmen "sana göre böyle demek ki" tarzında gereksiz ifadelere cevap bile vermeye gerek görmüyorum.
Asıl mesele bilimin yapılması, şekil değil.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bunun bir tercih olduğunu, mühim olanın eğitimin niteliği olduğunu defalarca tekrarlamama rağmen hala orada bunun bu şekilde düzenlendiğini söylemek sadece diretmek oluyor. Kadınların üniversiteye gitmesine mani oldular dersen hak verilir; karma yapmış veya yapmamış eğitimin kalitesiyle hiçbir alakası yok bunun.

bir milyon kez bunu sana karşı yazmam gerekecek sanırım. Diyorum ki bu zorunluluk BANA GÖRE yanlıştır karma eğitim İSTEYENLER İÇİN devam etmelidir. Bu kadar.
İkinci paragrafa gelince; İslâmi kıyafet zorunluluğundan İslâm'ı anlamamamızı salık veren bir düşünce daha komik oluyor. Ben ne doğru ne de yanlış demememe rağmen, üstelik doğru ve yanlışlığı izafi dememe rağmen "sana göre böyle demek ki" tarzında gereksiz ifadelere cevap bile vermeye gerek görmüyorum.
Asıl mesele bilimin yapılması, şekil değil.

İslamı gayet iyi biliyorum merak etme fakat burada haberi buraya yazmak dışında İslam ile ilgili hiçbir fikir belirtmedim ve belirtmeyceğim. Ben zaten sen böyle düşünüyorsun demedim eğer düşünüyorsan bunu ifade edebilirsin dedim.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
bir milyon kez bunu sana karşı yazmam gerekecek sanırım. Diyorum ki bu zorunluluk BANA GÖRE yanlıştır karma eğitim İSTEYENLER İÇİN devam etmelidir. Bu kadar.

İslamı gayet iyi biliyorum merak etme fakat burada haberi buraya yazmak dışında İslam ile ilgili hiçbir fikir belirtmedim ve belirtmeyceğim. Ben zaten sen böyle düşünüyorsun demedim eğer düşünüyorsan bunu ifade edebilirsin dedim.

İlk başta hiç de "bana göre" falan demiyordun. 2021 olmuş çağdışıymış, zorbalıkmış gibi ifadeleri genelleme yaparak kullandın. Ayrıca diyecek bir şeyin olmadığını söylediğin halde cevap yazman da ayrı bir husus.

İslâm'ı gayet iyi biliyorsundur, eminim buna :) Mesele senin veya bir başkasının İslâm'ı bilip bilmediği değil zaten, o yüzden bu reaksiyonlarının konu ile bir alakası da bulunmuyor.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
İlk başta hiç de "bana göre" falan demiyordun. 2021 olmuş çağdışıymış, zorbalıkmış gibi ifadeleri genelleme yaparak kullandın. Ayrıca diyecek bir şeyin olmadığını söylediğin halde cevap yazman da ayrı bir husus.

Benim ifademin benim şahsıma öznel olduğunu anlayabilecek kapasitede olmadığını ve bunu ben nesnel bir şekilde ifade etmişim gibi anlayacağını bilemediğim için özür dilerim. Bu çağdşı şeyleri seven ve isteyen birçok insanın olduğunu biliyorum.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Benim ifademim benim şahsıma öznel olduğunu anlayabilecek kapasitede olmadığını ve bunu ben nesnel bir şekilde ifade etmişim gibi anlayacağını bilemediğim için özür dilerim. Bu çağdşı şeyleri seven ve isteyen birçok insanın olduğunu biliyorum.

Kapasite seviyesine inecek biri olduğun belliydi zaten. İslâm ile bu haberin alakasının bulunmadığını söyleyecek kapasiteye sahip birine ben de bir şeyler anlatmakla boşa vakit harcadım haklısın :)

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Kapasite seviyesine inecek biri olduğun belliydi zaten. İslâm ile bu haberin alakasının bulunmadığını söyleyecek kapasiteye sahip birine ben de bir şeyler anlatmakla boşa vakit harcadım haklısın :)

Kesnilikle daha fazla vakit harcama lütfen.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Kesnilikle daha fazla vakit harcama lütfen.

Son cevabı verme takıntın olduğu aşikar. Haklılık son cevapla olmadığı gibi haksızlık da olmaz.
Bundan sonra sana harcamam merak etme, diğer insanlar bu haberleri görüp de senin yanlış fikirlerini doğru sanmasınlar diye onlar için yazarım, başta senin şahsına değil habere bir yorum yaptığım gibi.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu taliban sevicilik beni çok şaşırttı.

Bunun taliban seviciliği ile ne alakası var. Saçmalamanın bu kadarı. Afganistanda aşırı marjinal bir gurup başa gelse full açılsa saçılsalar çıplak gezseler BANANE full kapansalar BANANE. Kendileri bilecek artık ne olup olmayacağını.

Sen üstte yazdıkları mı okudun mu ? Dünyada ülke şeriat ile yönetilsin mi diye referandum yapılsa en yüksek oy oranı yüzde 95 ile flan Afganistan çıkar heralde. Baştada söylediğim gibi neyi hak ediyorlarsa öyle yönetilirler BİZENE. Düne kadar Afganistanda insan hakkı kadın hakkı kimsenin aklına gelmez iken birden moda oldu.

Kadın haklarının orada zayıf olması üzücü bir durum ama şuan ki konjektürde sen ben bir şey yapamayız. Bir şey yapmak istiyorsalar kendileri çalışıp çabalıyacak.