Tablet mi, Laptop mu, Minibook mu ? Hangisini seçmelisiniz ?

Bu konuyu okuyanlar

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle Herkese Selamun Aleyküm.

Benimde bu sorunun içinde bulunduğum bir sorun varki oda başlıkta saydığım bu üç teknoloji devi'nin hangisini alıp almama kararsızlığı ve hangisi kimin ne işine yarar, almalımı almamalımı gibi cevaplarıdır.
dell_inspiron_duo_tablet_pc_1.jpg

Bu bilgisayarları alırken iyi düşünün heves uğruna alıp pişman olmayın hangisi işinize yarıyorsa onu alın.

Düşünürken öncelik olarak fiyatlarımızı belirleyelim.Hangi ürün ekonomik olarak işimizi görecekse onu alalım.
Sonra..
Bütçenize uygun fiyatlarla bilgisayarı kullanım biçiminize göre en uygun cihazı almaya çalışın.

Şimdi..
İpad'in 16 Gb Tabletleri 300-500 arası dolardan başlayarak satışa sunuluyor.

Eğer;
Bilgisayara müzik dinlemek,sosyal ağlara girmek,veya iş işleri için giriyorsanız tablet size göre olabilir.
Buna siz karar verin.

Oyun kullanıcıları,photoshop gibi tasarımcı veya yazılım gibi büyük işlerle uğraşıyorsanız laptop'ları seçmelisiniz çünkü tablet bilgisayarlarda ve Minibook'larda Laptop veya masaüstü bilgisayarların bu programları çalıştırmak için verdiği hızı veremezler.
img_bento_ipad.png

Blog yazısı yazmak, e-postalara bakmak, mini oyunlar oynayıp zaman geçirmek, tatilde,yolda kısaca internette gezinmek için en iyi bilgisayar Tablet veya Minibook'tur.

Ha bunlardan önce laptop kullanıyorduk e şimdi işi kolaylaştırıyor diye gidip pahalı pahalı tabletler alırsak bu yazının bir anlamı kalmaz.
Ucuza alacağız değilse laptop'u paşa paşa kullanacağız,bize ne zararı var ?

Tablet ile Laptop'u karşılaştıralım;
tablet_pc_milaptop_mu.jpg

Laptopda hızlı ve kolay yaptığımız işleri tablette o kolaylık ve hızlılıkla yapamayız.
Kullanılabilirlik tabletlerde daha az.
Taşıma kolaylığı olarak tabletler hafif.
Şarj olarak (bildiğim kadarıyla) laptop'lar daha çok dayanıyor.
Hafif oyunlar,videolu görüşme,internete girmek için Tablet'ler wifi özelliğiyle mükemmel bir araç.

Tablet Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken şeyler:
7r1uv.jpg

İşletim sistemine dikkat edin.İki işletim sistemi vardır;
Windows ve Android.
Android,google tarafından geliştirilen kendisine ait olan bir işletim sistemidir.
bkz:play.google.com(Google çoğu uygulamayı ücretsiz sunmaktadır ama üyelik için Cep tel istemektedir,bilginiz olsun)

Tablet alırken buna dikkat edeceğiz
android için bir sürü yeni geliştirilmiş ve geliştirilmeye,oluşturulmaya devam eden programlar var.
Bu tableti iyi yapar.
iPad’lere gelince kendine özgü işletim sistemi bulunmakta fakat bu cihazın pilini değiştiremeyeceğinizi bilmenizde fayda var.Çünkü Apple bunu kendisi ücret karşılığında yapıyor.Apple'in en büyük dezavantajlarından birisi de işi tekelleştirmesi ve cihazlarında Flash kullanmaması diyebiliriz.

Tablet alırken işletim sisteminin Flash Player'i destekleyip desteklemediğini öğrenin,işletim sisteminin kaç olduğuna bakın,Video gibi özelliklerinin ne kadar olup olmadığına bakın.

Bütün bunların yanı sıra tablet almadan önce bir teknoloji mağazasına giderek bütün ürünleri kendiniz test edin.Bu testin faydasını fazlasıyla görebilirsiniz.

Tablet bilgisayaların en güzel özelliklerinden biride dokunmatik olmalarıdır.Ekranda bir iki tuştan ve ses düğmesi gibi vb. araçlardan başka birşey yoktur.Bu yazım işini zorlaştırabilir ama eli hızlı olan arkadaşlarımız buna kısa sürede alışacaktır.

Tabletde dikkat etmeniz gereken en büyük şeylerden bir taneside ekranlarının kalitesidir.Kullanırken çok dikkatli olmalısınız.
Ekranı kırılmış bir tabletin işi bitmiş demektir söylenene değilde gözünüzle gördüğünüze inanın,gidin test edin sağlamsa alın bu garantiye girmeyebilir o zaman öylece kalabilirsiniz.

Tablet bilgisayar alırken yukarıda dediğim gibi amacınızı iyi belirleyin.
Tableti iş içinmi yoksa eğlence amaçlı mı aldığınızı bilin,ona göre alın.

Eğer tablet ile internette zaman geçirmek, video izlemek, müzik dinlemek ve sörf yapmak niyetinde iseniz sizin için biçilmiş bir kaftan demektir.Ancak çevrimiçi işlerinizi yapmakta kullanacaksanız biraz daha düşünmeniz gerekecek.

Tablet bilgisayarlar ile çalışmak biraz sıkıntılı olabilir.Çünkü fiziksel bir klavyenin yokluğunu çekebilirsiniz.Dokunmatik klavye ile yazılarınızı yazmakta zorlanmanız mümkündür

Kısaca Netbook'mu Tabletmi ?
samsung-n150-netbook-incelemesi.jpg

Yada netbook yerine tablet bilgisayar tercih edilebilir mi? Eğer netbook sahibi değilseniz ve klavyesiz bir cihaz sizi sıkıntıya sokacak ise netbook almanız daha akıllıca olur.Ayrıca netbook tercih ettiğiniz vakit fiziksel klavyenin yanı sıra Ram yükseltme, pil değiştirme gibi seçeneklerinizde olacak.

Fakat tablet seçtiğiniz vakit bu avantajlardan mahrum kalacaksınız.Tablet bilgisayarda ise daha kolay taşıma ve her ortamda kullanma gibi avantajlara sahip olabileceksiniz.Ayrıca fiziksel klavyesi bulunan tablerde seçimizi kolaylaştırabilir.

Tablet alacaksam ne zaman almalıyım ?
Tablet bilgisayarlar yeni bir pazar olduğu için çıkan ürünlerin hepsi yeni piyasaya çıktı.Bu yüzden de pahalı bir fiyat ile karşımıza çıkıyorlar.Özellikle son çıkacak olan tabletler gelişmiş özelliklerle birlikte gelecekler.Çift çekirdekli tabletlerde üç boyutlu görüntüye sahip tabletlere kadar bir çok ürün gelecek.Bu tableri almakta acele ettiğiniz takdirde çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.Bunun için biraz beklemekte fayda vardır.

Sonuç:

Tabletler bilgisayarlar daha çok eğlenceye dönük ve basit işleri yapmaya yönelik cihazlardır.Ciddi bir iş çalışması için tabletler tercih edilmemelidir.Daha çok oyun oynamak için, internette sörf yapmak için ve video izlemek için kullanılabilir.

Tablet alırken dikkat edilmesi gereken şeyler yazısındaki yazılar şu siteden yararlanılarak yazılmıştır.

Ayrıca bkz:Blackberry Playbook 2.0 Türk Telekom aracığılıyla çok uygun fiyata bizlerle!

Sorulara cevaplar:
soru.jpg

1) Tabletler kullanılışlımı ?
bkz:Google arama terimleri:
Tabletler kullanılışlımı

2) Tablet bilgisayar almalımıyım nasıl bir şey şu cihaz ?
Tablet bilgisayarlar dediğimiz gibi müzik dinlemek,internete girmek gibi şeylerde kullanabileceğiniz güzel bir araçtır.Fakat bu araçları alırken dikkat etmemiz gereken şeylerden bir taneside işletim sistemidir.Kimi tabletin kendi işletim sistemi vardır kimileri Windows tabanlıdır.

3) Tablet bilgisayar alsam pişman olurmuyum ?

Müzik dinlemek,internete girmek gibi şeyleri kullanmak için tablet bilgisayar alıyorsanız doğru yoldasınız.Devam edin.
Oyun oynamak,photoshop gibi tasarım veya visual studio gibi yazılım programları veya kişisel programlar kullanıyorsanız tavsiye edilmez çünkü bunların hiç birini laptop'taki gibi güzel ve hızlı bir şekilde yapamazsınız.

Sorusu olan bu konu altında sorabilir.

Bu konuda yazılan bilgiler kişisel görüşümdür,genel bilgi vermek için yazının bir kısmı şu siteden alınmıştır.

isveçli

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Bence hpside yerine gore lazim oluyor evde biret tane bulundurmak daha faydali olur

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bir tane düzgün masaüstü, bir tane de netbook veya tablet iyi bence.
seyahat edilmeyecekse.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Konuyu üç ay sonra hortlatacağım ancak Google amcaya bu soruyu sorup buraya gelip de yanlış bilgi alanlar olmasın diye eleştri yazma ihtiyacını hissettim. Dizüstü bilgisayarlar 3 saatte deşarj olurken tablet bilgisayarların en ucuzları bile 4-5 saat dayanabilmektedir. Klavye ünitesiyle kullanılanlar ise 15 - 16 saate kadar dayanabilmektedir. Bu da tam bir özgürlük sağlamaktadır. Netbooklar ise her ikisi arasında yer alır. Küçük, az kullanışlı ve 5 - 6 saat kullanılabilmektedir. Bir başka hata ise işletim sistemlerinde olmuş. Tabletlerde iki işletim sistemi geçerliliğini korumaktadır. Android ve ios pazarın neredeyse tümüne sahiptir. Bunun yanında az miktarda windows işletim sistemli tabletlere rastlanabilir. birkaç aya kalmaz windows'un kendi tabletleri piyasaya çıkacak. Bu tabletler piyasaya çıktığında android ve ios ile karşılaştırılarak bir karara varılabilir.

Yapılacak iş kitap okumak, gazete ve dergilere bakmak, internet sitesi karıştırmak, kısa metinler yazmak ise tablet almak akıllıcadır. Birisi tabletler sömürmek içindir üretmeye izin vermez diyordu. Çok doğru. Eğer amacınız az da olsa üretimse örneğin bir belgede yazı yazacak, sunu hazırlayacak veya bir tablolama programını kullanacaksanız alacağınız şey netbook olmalıdır. Yok eğer daha profesyonelseniz, programlama yapmak, resim veya video işlemek vb. işler için ise dizüstü bilgisayar almak en doğrusudur. Ancak bu yazılanlar da kesin kurallar değildir. Asus tf700t almak için küçük bir araştırma yapıyordum. Hızlı, pahalı bir cihaz, eğer klavye ünitesi olsaydı basit bir dizüstü bilgisayarın yapabileceği pek çok işi rahatlıkla yapabilirdi.

Daha önce BİM'den indirimle gelen PolyPad w10 aldım. En basit tabletlerden birisi olmasına rağmen basit olan bütün işlerimi onunla yapabiliyordum. Tabletle yüklediğim e kitapları okuyor, internette geziniyor, oyun oynuyor, facebook'a giriyor, twet atıyordum.

SonKraL

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Kısa ve öz olarak şöyle diyelim..seyahat ve uzun süreli işler için en iyisi tablettir hem kullanımı kolaydır hem hafiftir rahat taşınır hemen hemen heryere girer..hem şarjı iyi dayanır..fakat belirli bir yerde duruyor iseniz işleriniz yoğun olacaksa notebook almanız tavsiye edilir..:) kısaca normal hayatta notebook..seyahatte tablet kullanmanız tavsiye edilir..cebinizde iyiyse her ikisinede sahip olmanız hiçte zor değil..:)

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
İşimin zorunluluklarından ötürü bir laptop taşımak zorundayım. Benim tercihlerimdne ötürü de 13" /13,3" olmak zorunda. 12-11'ler kesinlikle kullanışlı değil, 14-15'leri de taşımakla uğraşamam.
Bu laptopın varlığından ötürü de tablet mablet giremiyor işin içine başka şey.

Misal ama bir üniversite öğrencisi için bu tabletler harika oldu. Tam kampüs hayatı için.

Corch

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kullanım amacınıza göre değişir aslında.

Tablet ve bir de laptop ideal gibi :)

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Burada kullanım amacını öne vurmaya çalıştım zaten. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Masaüstü tablet ve laptop var ama en çok elimde tablet var :) kesintisiz internet keyfi

MentorAuditore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk çıktığında iPad aldım , hala kullanıyorum. Evde bilgisayarım yok. Ufak tefek eksiklikler ( flash gibi ) giderilir , ücretsiz flash uygulamaları var. ios tablet alın , rahat 3 sene gider.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence bilgisayar daha iyi . çünkü pes yükleyip oynarsın bilgisayara oyun yükleniiyo tablet e bişey yüklenmiyo ki!

leonfrt

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Laptop al dostum pişman olmazsın. Rahat ol :)

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Oyun oynamak için masaüstü alırdım ama seyahat ve internet işleri içinse netbook veya laptop alırdım tablet pek sarmıyo bence

yigit35

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim laptop var ancak yanına birde ipad mini alıcam

HeroGaki

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Ne için kullacanı bilmiyorum ama iyi bir laprop çok işini görür her anlamda

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben masaüstünde autokad falan calısıyorum ama işimi gezdiremiyorum sonra bir laptop aldım sırtımda ıkı bucuk kılo gezdırmek ınanın cok zor bır sure sonra sarjıda yarım saat gıtmez oldu onuda eve bırakıp netbook aldım pek anlamıyordum autocad calıstırmadı ama gezdırmesı kolaydı ilk basta sonra bir kilo tasımakta agır geldi 7 inç bir tablet aldımel cantamın içinde tasıyorum mobil kablosuz modem olan da bır cep telefonum var heryerde ınternet sonra farkettim ki telefonumla tablette yaptıgım her işi de yapıyorum yani tablet çin malı ucuz birsey almayacaksanız telefon alın 4 inç ekran ideal film de izleniyor alt yazıda okunuyor kıtapta okunuyor faceyede gırılıyor ama adobe flas destegini cekti cekeli tablet ve androi amele işi oldu eger 1000 tl butcenız var ve 10 inç tablet dusunuyosanız benım tavsiyem ucuz ultrabooklar var 900 tl ye falan onlardan alın en azından sıkıldıkca ınternetten film dizi izlersiniz html5 diyecek arkadas su anda alt yapı hazır degıl belkı 5 sene sonra kolay gele

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende çizim programlarıyla ugraşmayı sevıyorum face dır vs vs onlara da gırıyorum ama cok adi bişi de olmasın pek anlamıyorum pc ozellıklerınden yardımcı olur musunuz

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
691
Hem tablet olan hemde laptop olan tercihimdir surface gibi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
babamın sadece internete girmek, müzik dinlemek ve basit bir kaç iş için bir bilgisayara ihtiyacı var. tablet almayı düşünüyoruz. hem hızlı hem sağlam hem de pahalı olmasın istiyoruz hangi markayı önerirsiniz?

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
babamın sadece internete girmek, müzik dinlemek ve basit bir kaç iş için bir bilgisayara ihtiyacı var. tablet almayı düşünüyoruz. hem hızlı hem sağlam hem de pahalı olmasın istiyoruz hangi markayı önerirsiniz?

Burada benden daha iyi bilen rütbeli rütbesiz kardeşlerim var. En iyisi sen http://shiftdelete.net/s/tablet şu sayfadan tabletlerin özelliklerine ve bu işi iyi bilen kişilerin yorumlarına bakarak alman en güzeli :)