Taahut bitmeden Ttnet kapatilabilir mi?

Cmonn1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar bu ttnete niye baglattim bilmiyorum burda keske superonline altyapisi olsaydi da so baglatsayfim. interneti baglatali 5 hafta falan oldu interneti sadece 2bucuk sorunsuz kullandim. Zaten gecen 8 kasimda yine gitti net. 11 kasimda dsl sorunu halloldu derken simdide bi ip alamama sorunu var. Valla artik her ttnet yetkisilini tanir oldum. Onlarda beni tanir oldu artik bilgilerimi bile otomatik giriyorlar. Bugun aradim yine ttneti dedim bole bole ne zaman yapicaksiniz isa bey sagolsun cok durust cevapladi bilmiyoruz. Dedim benim vizem var internet lazim isa beyde magduriyetinizin farkindayim ama yapabilecek hic birseyimiz yok daha sorununuz bile belirlenmemis dedi. Ben artik sikildim benim bu internetim yok gelicek gibide durmuyor. Ben bu interneti internet hizmetim yok diyip ceza odemeden kapatabilir miyim? Yoksa internet yoksa bile bunlar bu hakki talep edebilir mi?

michuozawa

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
493
yararlandığınız indirimdeki farkı ödeyip kapatabilirsiniz.
misal,
aylık 50tl siz 40 ödediniz 3ay= 30 tl fark ödeyerek kapatırsınız.

rawkid

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Geçenlerde bi haber okumuştum 12 ay ustundeki taahutlerde ek ucret odemeden sozlesme fes edilebiliyormus. Oylr hatirliyorum. Bugun bu konu hakkinda konu acacagim. Cevabini vericem bu sorunun.

Cmonn1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçenlerde bi haber okumuştum 12 ay ustundeki taahutlerde ek ucret odemeden sozlesme fes edilebiliyormus. Oylr hatirliyorum. Bugun bu konu hakkinda konu acacagim. Cevabini vericem bu sorunun.
Ben arastirma yapiyorum sabahtan beridir. Abonelik yonetmeligi 2015e gore hizmet alamazsam sozlesmeyi feshedebiliyorum. Arti olarak kullandigim aylardaki indirim miktarini ve modem tarzi baska hizmetlerin bedelini odemem gerektigi yonetmelikte acikca belirtilmis ben daha 1 ay oldu 2 ay basladi 3. Gununden beri internet sorunlu arizali. Bugun hala yok. Buyuk ihtimal benden indirim bedeli olarak bi 20 lira bide modem parasini isticekler modem icin kesin 300 400 lira isterler diye dusunuyorum.

Cmonn1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Taahhütnamede; taahhüdün geçerlilik süresi ile taahhüt konusu mal veya hizmetin nitelikleri, tüm vergiler dahil toplam fiyatı, indirim yapılan tarifenin taahhüt verilmeden*önceki fiyatı, aylık yapılan indirim miktarı, taahhüdün süresinden*önce sonlandırılması*durumunda tüketicinin elde ettiği faydalara ilişkin geriödeyeceği bedelin hesaplanma yöntemi yer almak zorundadır.

(3) Taahhüdün sesli iletişim araçları*kullanılmak suretiyle verilmesi durumunda, satıcı*veya sağlayıcıikinci fıkrada yer alan bilgileri tüketiciye aynı*ortamda vermekle yükümlüdür. Taahhüdün sınırlı*alanda ya da zamanda sunulduğu bir ortam yoluyla verilmesi durumunda ise, satıcı*veya sağlayıcının taahhüt kapsamında sunulan mal veya hizmetin tüm vergiler dahil toplam fiyatı*ile taahhüdün geçerlilik süresini tüketiciye aynıortamda vermesi yeterlidir. Ancak bu durumlarda; satıcı*veya sağlayıcı, birinci fıkrada yer alan yükümlülüğünü taahhüdün verilmesinden itibaren on dört gün içinde yerine getirmek zorundadır.

(4) Taahhütnamede, taahhüt konusu mal veya hizmetin bedeli, aynı*mal veya hizmetin taahhütsüz abonelikler kapsamında talep edilen bedelinden daha yüksek gösterilemez.

Taahhütlü*aboneliğin süresinden*önce feshi

MADDE 16*–*(1) Taahhütlü*aboneliklerde tüketicinin süresinden*önce taahhütlü*aboneliğini sonlandırması*halinde, satıcı*veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş*kısmının toplamı*ile sınırlı*kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş*kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması*halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması*zorunludur.

(2) Taahhütlü*aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı*nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması*durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları*veya herhangi bir bedeli*ödemeksizin taahhütlü*aboneliğini feshedebilir.

Taahhütlü*aboneliğin sona ermesinin bildirimi

MADDE 17*–*(1) Taahhütlü*aboneliğin sona ermesinden en az bir fatura dönemi*öncesinden satıcı*veya sağlayıcı, bu durumu*ödeme bildiriminin yanı*sıra yazılı*olarak veya kalıcı*veri saklayıcısı*ile ayrıca tüketiciye bildirir.

Sözleşmenin feshi

MADDE 22*–*(1) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai*şart*ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

(2) Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı*veya sağlayıcı*tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması*halinde veya tüketicinin hizmetten yararlanmasına engel olabilecek geçerli bir sebebin varlığı*halinde tüketici sözleşmeyi feshedebilir.

(3) Tüketicinin taahhütlü*aboneliğini süresinden*önce feshetmesi halinde, 16 ncı*madde hükmü*uygulanır.

(4) Satıcı*veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshedilmesi ile ilgili bildirim ve taleplere ilişkin işlemleri yerine getirmek*üzere gerekli tedbirleri almak ve gerektiğinde uygun bir sistem kurup bu sistemi kesintisiz olarak açık tutmakla yükümlüdür.

Fesih bildirimi

MADDE 23*–*(1) Fesih bildiriminin kâğıt*üzerinde veya kalıcı*veri saklayıcısı*ile satıcı*veya sağlayıcıya yöneltilmiş*olması*yeterlidir.

(2) Satıcı*veya sağlayıcı*gerekli güvenlik*önlemlerini almak suretiyle, kaydı*tutulan telefon yoluyla da tüketiciye sözleşmeyi feshetme imkanını*sağlayabilir.

(3) Satıcı*veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren veya tüketicinin sözleşmeyi feshetmesini zorlaştıran bir yöntem belirleyemez.

Fesih talebinin yerine getirilme süresi

MADDE 24*–*(1) Diğer mevzuatta tüketici lehine olan süreler saklı*kalmak kaydıyla, satıcı*veya sağlayıcı, tüketicinin fesih talebini, bildirimin kendisine ulaştığı*tarihten itibaren en geç*yedi gün içerisinde yerine getirmekle yükümlüdür.

(2) Tüketicinin fesih talebinin yerine getirilme süresi günlük süreli yayınlarda on beş*gün; haftalık süreli yayınlarda bir ay; aylık süreli yayınlarda ise*üç*aydır. Daha uzun süreli yayınlarda ise, bildirimden sonraki ilk yayını*müteakiben fesih bildirimi hüküm ifade eder.

Feshin sonuçları

MADDE 25*–*(1) Satıcı*veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshedildiği bilgisini yazılı*olarak veya kalıcı*veri saklayıcısı*ile tüketiciye bildirmekle yükümlüdür.

(2) Aboneliğin belirlenen süreler içinde feshedilmediği durumlarda, bu sürelerin bitiminden itibaren mal veya hizmetten yararlanılmış*olsa dahi, tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemez.

(3) Satıcı*veya sağlayıcı, fesih bildiriminin hüküm ifade etmesinden itibaren on beş*gün içinde tüketici tarafından*ödenmiş*olan tutarın geri kalan kısmını*ve varsa tüketiciden güvence, depozito veya teminat adı*altında alınan*ücretlerin güncel tutarlarını*kesinti yapmaksızın iade etmekle yükümlüdür.

(4) Satıcı*veya sağlayıcı, fesih bildiriminin hüküm ifade ettiği tarihe kadar olan dönem için tüketime konu bedele ilişkin*ödeme bildirimini, fesih bildiriminin hüküm ifade etmesinden itibaren on gün içinde tüketiciye göndermek zorundadır. Ancak, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren sağlayıcılar için bu süre dört aya kadar uzatılabilir.

(5) Satıcı*veya sağlayıcı,*üçüncü*ve dördüncü*fıkralarda belirtilen yükümlülükleri yerine getirirken tüketiciye ilave bir maliyet yüklemeden mahsuplaşma yöntemini de kullanabilir.

Yönetmeliğin tamamını Resmi Gazete’nin şu linkinden inceleyebilirsiniz:*Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği 2015

Buda resmi gazetede yayinlanan yonetmelik maddeleri.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Arkadaslar bu ttnete niye baglattim bilmiyorum burda keske superonline altyapisi olsaydi da so baglatsayfim. interneti baglatali 5 hafta falan oldu interneti sadece 2bucuk sorunsuz kullandim. Zaten gecen 8 kasimda yine gitti net. 11 kasimda dsl sorunu halloldu derken simdide bi ip alamama sorunu var. Valla artik her ttnet yetkisilini tanir oldum. Onlarda beni tanir oldu artik bilgilerimi bile otomatik giriyorlar. Bugun aradim yine ttneti dedim bole bole ne zaman yapicaksiniz isa bey sagolsun cok durust cevapladi bilmiyoruz. Dedim benim vizem var internet lazim isa beyde magduriyetinizin farkindayim ama yapabilecek hic birseyimiz yok daha sorununuz bile belirlenmemis dedi. Ben artik sikildim benim bu internetim yok gelicek gibide durmuyor. Ben bu interneti internet hizmetim yok diyip ceza odemeden kapatabilir miyim? Yoksa internet yoksa bile bunlar bu hakki talep edebilir mi?

tahaddüt varsa 2 yıl seve seve kullancan yada tahaddütü fes edeceksin ceza ödüyeceksin.

Uydunet falan varsa bulundugun yerde ona geç onun altyapısı güzel.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

tahaddüt varsa 2 yıl seve seve kullancan yada tahaddütü fes edeceksin ceza ödüyeceksin.

Uydunet falan varsa bulundugun yerde ona geç onun altyapısı güzel.

modem fiber modem değilki 300-400 tl istesinler

100-150 civari isteyebilirler