Symantec'ten büyük hata

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
Symantec, Norton Antivirus için yayınladığı hatalı virüs tanım dosyalarıyla Çin'de binlerce kullanıcının bilgisayarını açılamaz hale getirdi. Detaylar bu haberde.

Symantec, geçtiğimiz günlerde Norton Antivirus için yayınladığı virüs tanım dosyalarıyla Service Pack 2 yüklü Çince Windows XP kullanan makinelerdeki iki adet önemli sistem dosyasını (netapi32.dll ve lsasrv.dll) hatalı bir şekilde virüslü zannedip karantinaya aldı ve bir sonraki açılışta kullanıcıları mavi ekran hatasıyla baş başa bıraktı. Kesin bir bilgi olmasa da değişik kaynaklara göre etkilenen bilgisayar sayısı 1.000.000 - 7.000 arasında değişiyor.

Zarar Büyük
Symantec, hatasının üstünden 13 buçuk saat geçtikten sonra yeni ve hatasız bir virüs tanım dosyası yayınladı. Bu süre Çin'de binlerce kullanıcının otomatik olarak güncellemeleri edinip bilgisayarlarını göçertmeleri için yeterli bir süre.

Etkilenen bilgisayarların tekrar hatasız çalışabilmeleri için Windows/System32 dizini altına karantinaya alınan bu iki dosyanın yeniden kopyalanması gerekiyor. Firmanın Çince destek sayfasında bunun nasıl yapılacağıyla ilgili bir makale yayınlandı. Ancak uluslararası sitesinde ya da Çince ana sayfasında konuyla ilgili bir bilgi yer almıyor.

Sabıka dosyası kabarık
Symantec'in güvenlik için çıkardığı yazılımlardaki açıklara alışmıştık ama bilgisayarlara doğrudan bu kadar zarar verebileceğini düşünmemiştik. .

Bilgi için: Symantec
Yazar: Saner Apaydın
SDN - http://shiftdelete.net
 

Link

Profesör
Emektar
Norton kullanmayı uzun zaman önce bıraktım , bu haberden sonra kullanıcı sayısı dahada azalır.
 

TIESTO_dp

Öğrenci
Arkadaslar Norton veya symantec adlı anti virüs programınız varsa vakit kaybetmeden silmelisiniz. Birçok ücretsiz anti virüs programı onlardan daha iyidir.


------------------------

Kaspersky yada Mcafee yükleyin. (Serial ı google da arattığınızda bulursunuz)
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst