svchost.exe nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Emri

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Arkadaşlar, görev yöneticisinden ayrıntıya girdiğimde 76 tane svchost.exe dosyası gördüm. Sizce bu normal mi? Sizde de bu kadar fazla mı ve bu yoruma katılıyor musunuz? "Svchost Windows meşru bir süreçtir ve çok önemlidir, kötü amaçlı yazılım değildir... Sağlıklı bir Windows 10 sisteminde 70+ Svchost örneği olabilir, bu normaldir çünkü Windows 10 görevleri daha küçük görevlere böler, böylece bilgisayarınızın farklı çekirdeklerinde çalıştırılabilirler."

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Arkadaşlar, görev yöneticisinden ayrıntıya girdiğimde 76 tane svchost.exe dosyası gördüm. Sizce bu normal mi? Sizde de bu kadar fazla mı ve bu yoruma katılıyor musunuz? "Svchost Windows meşru bir süreçtir ve çok önemlidir, kötü amaçlı yazılım değildir... Sağlıklı bir Windows 10 sisteminde 70+ Svchost örneği olabilir, bu normaldir çünkü Windows 10 görevleri daha küçük görevlere böler, böylece bilgisayarınızın farklı çekirdeklerinde çalıştırılabilirler."
Hepsi saf sistem dosyası olacak değildir efendim.
Sistemi Malwarebytes Anti-Malware ile taratınız.

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
kaspersky, alwarebytes, ve windows defenderde tam tarama yaptım tehdit bulunamadı
Sıkıntı yok efendim iyi günler.
Unutmadan, profesyonelce hazırlanmış bir virüs olabilir.
Sistemde yavaşlama veya donma vb. ya da fazla İnternet kullanımı gerçekleşirse söyleyiniz.
@TerabyteForever Üstadım bilir dosyalar cryptlenebiliyor.

Emri

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Sıkıntı yok efendim iyi günler.
Unutmadan, profesyonelce hazırlanmış bir virüs olabilir.
Sistemde yavaşlama veya donma vb. ya da fazla İnternet kullanımı gerçekleşirse söyleyiniz.
@TerabyteForever Üstadım bilir dosyalar cryptlenebiliyor.
4 gün önce bi dosya indirirken sağ altta defender tehdit buldu bende girip kaldır dedim ve tehdit engellendi dedi ardından defender, kaspersky, malwarebytes quickheal gibi uygulamalarla tam tarama yapıp ekstra çevrimdışı tarayıp ekstra internet bağlantısını kesip yaptım taramaları 0 tehdit buldu virüs var mıdır ? yavaşlama yok

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
4 gün önce bi dosya indirirken sağ altta defender tehdit buldu bende girip kaldır dedim ve tehdit engellendi dedi ardından defender, kaspersky, malwarebytes quickheal gibi uygulamalarla tam tarama yapıp ekstra çevrimdışı tarayıp ekstra internet bağlantısını kesip yaptım taramaları 0 tehdit buldu virüs var mıdır ? yavaşlama yok
Sanırsam bir sorun yok, umarım yeni çıkmış bir virüs vb. değildir.

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
bundan önce bi kaç tane daha indirmiştim benim gtaya uygun değilde onlarda algılamadı.
Buna bir arkadaşlar bakacak efendim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca svchostları nerede olduklarına sağ tık klasör yerini aç diyerek bakabilir misiniz?

Emri

Asistan
Reaksiyon puanı
95
peki teşekkürler sizce bu virüs gitmiş midir çünkü algıladığında tam tarama yapıp virüsü kaldırdım ve alwarebytes kaspersky quickheal gibi antivirüs programları ile tam tarattım herhangi bir tehdit bulamadı ayrıca çevrimdışı, ve internet bağlantısını da kesip tarattım internet ping değerleri eskisi gibi normal

Ayrıca svchostları nerede olduklarına sağ tık klasör yerini aç diyerek bakabilir misiniz?
bakayım

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
peki teşekkürler sizce bu virüs gitmiş midir çünkü algıladığında tam tarama yapıp virüsü kaldırdım ve alwarebytes kaspersky quickheal gibi antivirüs programları ile tam tarattım herhangi bir tehdit bulamadı ayrıca çevrimdışı, ve internet bağlantısını da kesip tarattım internet ping değerleri eskisi gibi normal

bakayım
O zaman bir sorun yoktur efendim değerlerin normal olması lazım, yeni nesil virüslerde bile normal veriler ile yürüyemezler. Sorun yoktur.

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Svchost.exe Windows'un dll (dynamic link library) dosyalarını kullanmasıyla ilgiliydi sanırım. Birden fazla kopyasını çalışırken görmeniz normal.