Svchost.exe hatası!

Bu konuyu okuyanlar

vacip42

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayara sabah nod32 antivirüs yükledim ondan beri bu hatayı alıyorum ilk açılışta
adszqrs.jpg

c/windows ta svchost dosyası olmasına rağmen bulunamadı diyor
nasıl düzeltebilirim bunu ?

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hocam yakın zamanda birinden bi dosya aldınmı?çünkü bu hata bi keylogger hatasida onun için.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
svchost.exe dosyasının yeri windows dizini değil..
C:\WINDOWS\system32 <---dosyanın burda olması gerekiyor...

vacip42

Profesör
Reaksiyon puanı
0
yok hocam almadım
msconfig te bayadır vardı bu acılısta baslıyormus dikkatimi çekmişti bende yaklaşık 2 hafta önce yanındaki işareti kaldırdım
bugün nod32 ile taram yaptırdım sonuç bu

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
çoğu keylogger svchost.exe diye geçer delikanlı adam format atar ! :D anti-virüsle uğraşmaz

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hocam dikkat et bu keylogger hatasi bence.çünkü bende keylogger kullaniyorum ordan biliyorum adam dosyayı açınca hep bu hata gelir;)

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ayrıca Eksik olan dosya scvhost.exe iken sen svchost dosyasını bulmussun(artık ne işe yarıosa)

Scvhost ayrıca System32 dizininde dir.

resimdeki ile dizindeki isimler farklı
bu farkı değerlendirmeye al

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bilgisayarına virüs veya benzeri zararlı bir yazılım bulaşmış ve yüksek ihtimalle anti-virüs programın bu zararlı yazılımı daha önceden silmeyi başarmış. Ama yazılım, bilgisayarın kayıt defterinde, windows açılırken çalışması için bir kod parçası bırakmış, işte hatayı veren o kod parçası. Yani bilgisayar açılırken virüsü çalıştırmaya çalışıyor ancak virüslü dosya silindiği için dosya bulunamadı hatası veriyor.

Dikkat edin, System32 klasöründeki svchost.exe, Windows'un kendi dosyasıdır. Bu klasör dışındaki tüm svchost.exe'ler virüs veya benzeri zararlı programlardır. Bazı uyanık virüsler Windows'un sistem dosyalarının isimlerini kullanarak başka klasörlere bulaşabilirler. Örneğin senin bilgisayarına bulaşan bu virüs svchost.exe dosyasının ismine benzer bir isim kullanmış ki fark edilmesin. Dikkat edersen dosyanın adı svchost değil scvhost.

Şimdi yapman gereken, Msconfig'te bu dosyanın bıraktığı kodun hangi kayıt anahtarında olduğunu bulup, Regedit'i açarak o kayıt anahtarını silmen.

tonce

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Bu yazılımı başlamasını önlemen gerekli. Muhtemelen Nod32 bu dosyayı silmiş ancak kayıt defterinde kalıntıları hala mevcut. RegCure benzeri bir yazlım ile kayıt defteri taraması yapman sorununu düzeltebilir. Eğer devam ederse masconfig'de başlangıç sekmesinde -scvhost'un karşısındaki konum kısmında bulunan regedit kaydını bularak kayıt defterinden silmelisin. Umarım düzelir. ;)