• Redmi Note 10 Pro vs POCO X3 Pro!

    Teknolojik ürünlerin fiyatları yükselirken, akıllı telefon fiyatları da bundan oldukça fazla etkileniyor. Son zamanlarda telefon almak istiyorsanız bu video tam da size göre.

Suudi işadamaları 80 milyar $'lık yatırım için istanbula geliyor

Bu konuyu okuyanlar

ATmaCA53

Profesör
Katılım
21 Nisan 2009
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
35
Puanları
0
Clipboard01%285110%29.jpg


Suudi işadamları yatırım büyüklüğü 80 milyar doları bulan dev projeler için, 10 Haziran’da İstanbul’a gelecek.

Suudi işadamları yatırım büyüklüğü 80 milyar doları bulan dev projeler için, 10 Haziran’da İstanbul’a gelecek. DEİK tarafından düzenlenen Türk –Suud İş Konseyi’ne katılacak olan 30’a yakın Suud işadamlarının ajandasında, Suudi Arabistan’da yapılması gündeme gelen Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolarlık dev projeler bulunacak.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Suud İş Konseyi 10 Haziran’da Levent’teki TOBB Plaza’da Türk ve Suud iş adamlarını bir araya getiriyor. Türk-Suud İş Konseyi’nin 9’uncu ortak toplantısına yaklaşık 30 Suud iş adamının katılması bekleniyor. Küresel krizle mücadelede ortak çözümlerin geliştirilmesi ve işbirliği platformunun oluşturulmasının amaçlandığı Türk-Suud İş Konseyi 9’uncu Ortak Toplantısı’yla, ayrıca iki ülkenin ilişkilerinin ticari zemine dayalı bir platformda geliştirme süreci oluşturulması hedefleniyor.

Türk –Suud İş Konseyi’ne katılacak olan 30’a yakın Suud işadamlarının ajandasında, Suudi Arabistan’da yapılması gündeme gelen Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolarlık dev projeler bulunacak. 2008 yılında GSYİH’sı 466 milyar dolar olmasının ardından yeni yatırımlarla ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran Suudi Arabistan, 2020 yılına kadar başta otoyollar, demiryolları, enerji santralleri ve 4 milyon konut olmak üzere çok güçlü bir alt yapı yenile ve genişletme çalışması başlattı. Bu çerçevede kısa sürede bitirilip faaliyete geçirilmesi planlanan Liman Kenti, Endüstri Kenti, Sahil Kenti, Eğitim Kenti ve Yaşam Kenti isimlerinde başlatılan yaklaşık 80 milyar dolar tutarındaki dev projelerin Türk firmaları tarafından değerlendirileceğini açıklayan DEİK, bunun için Türk-Suud İş Konseyi’nin büyük bir fırsat sağlayacağı toplantıda özellikle bu projelere ilişkin görüşmelerin gerçekleştirileceğini bildirdi.

DEİK’ten yapılan açıklamada, “Suud Krallığı’nın son iki yılda Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında Türkiye ve Suudi Arabistan arasında çok yakın ilişkiler kurulması her iki ülke arasında yürütülen ikili ticaretin daha da önem kazanmasına olanak sağladı. Suudi Arabistan’ın stratejik olarak taşıdığı öneme, doğal kaynaklar bakımından barındırdığı zenginlikler eklendiğinde yeni dünya ülkelerinde Suudi Arabistan’ın yeri oldukça önemli hale geliyor. Türkiye ve Suudi Arabistan arasında bulunan ticaret rakamlarına bakıldığında ise; dünya petrol rezervinin yüzde 22’sini barındıran Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye olan ilişkisinde ciddi artışlar yaşandığı gözlemleniyor” denildi.

2008 yılında Suudi Arabistan’a yapılan ihracatın bir önceki yıla oranla yüzde 47 artış gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, bunun Türkiye’ye olan ticari ilginin bir göstergesi olarak ifade edilebileceği vurgulandı. Ayrıca, iki ülke dış ticaretinin bir önceki yıla oranla 2008 yılında artış göstermesi ve dış ticaret hacminin 5.5 milyar doların üzerine çıkmasının önemli bir işaret olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Suudi Arabistan ve Türkiye arasında bulunan ilişkinin giderek ivme kazandığına değinildi.


Gazeteport
 

emubaltaci

Rektör
Emektar
Katılım
21 Kasım 2005
Mesajlar
18,863
Reaksiyon puanı
109
Puanları
63
kaynak linklerinin eklemeyi unutmayın lütfen
 

mc92001

Doçent
Katılım
11 Şubat 2009
Mesajlar
786
Reaksiyon puanı
15
Puanları
18
bizim çok muhterem laik arkadaşlar bunları kovar yakında.
 

PRoMeTuS

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2007
Mesajlar
1,617
Reaksiyon puanı
5
Puanları
38
desenize tcdd özelleşcek...
otoban yapıcaklarmış birde.. artık yolumuzun parasını da dışarı vercez..
 

TazzzY

Dekan
Emektar
Katılım
12 Kasım 2008
Mesajlar
7,352
Reaksiyon puanı
266
Puanları
83
Bi arada istanbul otobüs Garının oraya Dubai zengini bi iş adamı yatırım yapıcaktı ama Chpli belediye dava açarak engelledi Biz böle bi ülkede yaşıyoruz bunuda engellerler...
 
Üst