Suudi Arabistan ambargosu Türkiye ekonomisi için ne anlama geliyor?

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Profesör
Katılım
22 Ağu 2019
Mesajlar
4,082
Reaksiyon puanı
3,398
Puanları
113
Suudi Arabistan 1 Ekim'den itibaren Türk mallarına ambargo uygulamaya başlıyor. Geçen yıl 3,1 milyar dolarlık ihracat pazarımız olan Suudi Arabistan'ın ambargosu en fazla kimyasal madde, hazır giyim ve halı satan iş insanlarını etkileyecek. Resmi makamların ve büyük iş dünyası örgütlerinin konu hakkında sessiz kalması dikkat çekiyor.


shutterstock_520611700_16_9_1601294678-880x495.jpg
Suudi Arabistan son bir yıldır örtülü olarak sürdürdüğü Türk malları ambargosunu genişletme kararı aldı. Temmuz ayından bu yana firmalardan Türkiye’den mal alınmayacağına yönelik resmi taahhüt alan hükümetin ambargosu 1 Ekim’de başlıyor. Ambargoya tepki gösteren Akdeniz Yaş Meyve-ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Necdet Sin, CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve Serkan Topal Sözcü’ye açıklamalarda bulundu. Sözcü’nün ulaştığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve TÜSİAD yetkililer ise konu hakkında henüz bir açıklamada bulunmadılar.

Akdeniz Yaş Meyve-ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Necdet Sin 2019 yılında Hatay'ın yüzde 86 ile Arabistan'a en çok ihracat yapan il olduğunu belirtti. Sin, ekonomik girdinin de 57 milyon doların üzerinde olduğunu hatırlattı.

28eylularabistangraf.jpg
5 GÜNDE GİRECEK MAL 15 GÜNDE GELİYORDU
Arabistan pazarının Türkiye için önemli olduğunu belirten Sin, “Türkiye'deki yaş meyve sebze çeşitlerinin çoğunun ihracatını yapıyoruz. Son dönemlerde engellemeler zaten vardı. Örneğin ülkeye girişi 5 gün sürecek ürün, engellemeler nedeniyle 15 günde alınıyordu. Son bilgiler bu engellemelerin resmi hale geleceği yönünde. Özellikle Arabistan ve körfez, bizim için önemli bir pazar ve o pazara Hatay'dan mevsimine göre aklınıza gelebilecek her şeyi gönderiyoruz” dedi.

belge-son-foto-sozcu-1.jpg

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den mal ithal eden iş insanlarına gönderdiği belge. Belgede, “Türk mallarının Suudi Arabistan Krallığı’na girişinin engellendiğini belirterek sizi bilgilendiririz” ifadesi yer alıyor. Saygı Öztürk/SÖZCÜ
“İHRACATIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ HATAYLI İHRACATÇILAR SAĞLIYOR”
Ambargonun kısa sürede kaldırılmasını dilediğini belirten Sin, ambargonun diğer pazarları ve iç piyasadaki fiyatları etkileyeceğini belirtti. “İç piyasada fiyatlar düşecek, diğer pazarlardaki denge değişecek” diyen Sin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


“Biz elimizden geldiği kadar alternatif pazarlar aramaya çalışacağız. Bunu telafi etmeye çalışacağız ama bu bugünden yarına olacak bir şey değil. Arabistan ambargosunun da en kısa zamanda çözüme kavuşturulmasını diliyoruz.” diye konuştu.

kasikci-video_16_9_1583305302-880x495-1.jpg

Gazeteci Cemal Kaşıkçı İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda hunharca katledilmişti. Türkiye’nin bu olayın aydınlatılması için gösterdiği çabaların ardından Suudi Arabistan ile ilişkiler gerildi.
‘CEZA VERECEĞİZ DİYE TEHDİT ETTİLER’
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “2017'nin 1 Ocak-31 Ağustos döneminde, yani siyasi kriz öncesi, 117,5 milyon dolar olan ihracatımız, 2020 yılının aynı döneminde 94,5 dolara indi. Hatay'ın Suudi Arabistan'a olan ihracatındaki düşüş yüzde 20'dir” değerlendirmesinde bulundu. Güzelmansur, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


“Suudi Arabistan Türk mallarına boykotunu açıkça ilan etmeden, ürünlerimizi çeşitli bahanelerle bekleterek çürüyecek aşamaya getirerek 2 yıldır uyguluyordu. Ancak son görüşmemizde ihracatçılar Suudi Arabistan'da temas halinde oldukları aracıların/komisyoncuların, tüccarların ceza-i yaptırımlarla tehdit edildiğini söylediler. Bu insanlara Türk malı ithalatı yapmayacaklarına dair taahhütname imzalatıldığını anlattılar” ifadesini kullandı.

mehmet-guzelmansur-sozcu.jpg

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur/Fotoğraf: Sözcü
GÜZELMANSUR: ÇÖZÜME KAVUŞTURULAMAZSA İŞSİZLER ORDUSU BÜYÜR
“Sorun çözüme kavuşturulmazsa, Suudi Arabistan'ın uygulayacağı tam ambargo ittifak halinde olduğu Dubai, Bahreyn, Umman gibi ülkelere de yayılabilir” diyen Güzelmansur, şöyle devam etti:

“Bunun gerçekleşmesi halinde onlarca hem Hatay'daki hem Akdeniz bölgesindeki sadece ihracatçının iflası kaçınılmaz olur, tarımdan kopan çiftçi sayısı daha da artar. Sorun sadece ihracatçı ve çiftçiyle de sınırlı kalmaz. Çünkü ihracatın sekteye uğraması sadece ihracatçıyı değil üreticileri, sandıkçıları, ambalajcıları, nakliyecileri ve daha pek çok sektörü de olumsuz etkiler” diyor.

reuters-selman.jpg

Suudi Arabistan veliaht prensi, Prens Selman ile Türkiye’nin yıldızı barışmıyor. Özellikle Kaşıkçı cinayetinin ardından ilişkiler daha da gerildi. Fotoğraf: Reuters
Hükümetin ambargo karşısında sessiz kaldığını ifade eden Güzelmansur, “Suudi Arabistan ile yaşanan siyasi krizin en vahim boyutu da zaten çözüm noktasında muhatap bulunamamasıdır. Büyükelçiliklerimize randevu dahi verilmemektedir. Ancak burada çok ilgi çekici olan hükümet kanadından Suudi Arabistan'ın boykotuna ilişkin tek bir laf edilmemesidir. Ne bir ‘Eyyyyy Suudi Arabistan’ lafı duyduk, ne misliyle karşılık verileceğine dair bir açıklama işittik. Ne de uluslar arası hukuka aykırı bu durum karşısında ilgili uluslararası mercilere gidildiğini öğrendik. Bu sessizlik oldukça manidar.” açıklamasında bulundu.

afis.jpg

İstanbul Havalimanı'nda Suudi Arabistan'ın 90. Milli Günü için bir afiş yer aldı. Afiş sosyal medyada büyük tepki çekti. Sozcu.com.tr’ye bilgi veren İstanbul Havalimanı kaynakları, en fazla uçuş yoğunluğu olan ilk 10 ülkenin vatandaşlarının kullandığı terminallere, o ülkelerin ulusal günleri için afişler konduğunu, söz konusu afişin sadece Suudi Arabistan’a has olmadığını bildirdiler. Yetkililer bu konudaki afişlerin konduğu günün ertesinde kalktığını da sözlerine ekliyor.


Bizim devletimiz hala Arap sevgisini gösteriyor :)
 

OzkanK.

Dekan
Katılım
3 Eyl 2019
Mesajlar
8,676
Reaksiyon puanı
10,616
Puanları
113
Ne güzel işte Türkiye Araplardan kurtuluyor (!) Sizin istediğinizde bu değilmi bak artık ticarette yapmayacakmışık ne güzel değil mi =?

Bizde ürün almak istemeyene zorla ne olur bizden al flan mı dememiz lazım ? Bırak ne halleri varsa görsünler. Suud Ailesi kendi kuyularını kazıyorlar yıkılmaları yakındır...
 

bilexsamet

Profesör
Katılım
18 Ara 2013
Mesajlar
3,174
Reaksiyon puanı
2,458
Puanları
113
Yine Araplar üzerinden din düşmanlığı başladı!
 

OzkanK.

Dekan
Katılım
3 Eyl 2019
Mesajlar
8,676
Reaksiyon puanı
10,616
Puanları
113
Yine Araplar üzerinden din düşmanlığı başladı!

Bunlar hep ucuz siyaset söylemleri ve Sözcünün yaptığı tipik haberler.

3-5 ay sonra Türkiye ve Suudi arabistan ticaret hacimi 5 kat arttı 15-20 milyar Dolara çıktı diye haber olsa bu seferde Erdoğan'ın arap sevdası Erdoğan ülkeyi Araplara peşkeş çekti diye lansa ederler. Bir şey değişmaz ki. Katarlılar Türkiye'ye yatırım yapıyor diye deliren bir kesim var. Neden ihaleleri Amerikalıya Fransıza İngilize vermiyorsunuzda Katar'a ( Müslümanlara ) veriyorsunuz diye kızanlar var.
 

bud

Profesör
Katılım
29 Kas 2014
Mesajlar
4,730
Reaksiyon puanı
1,159
Puanları
113
Yaş
22
Umarım kısa sürede çözülür Türkiye'nin ihracat pazarına çok ihtiyacı var.
 
Üst