Süperbilgisayarlar Ne Kadar Süper?

Bu konuyu okuyanlar

Her yıl güncellenen Top500.org listesi bu senede yakıp kavuran makinelere ev sahipliği yapıyor. Yüksek teknoloji ürünü bu makineler karmaşık sorunların hesaplanmasında kullanılıyorlar. Top500.org en iyileri seçen bir internet sitesi değil, en hızlıların listelendiği bir yer. Dolayısıyla öznel gözlemlerden ziyâde nesnel verilere (LINPACK yazılımıyla yapılan ölçümler) dayanan bilgileri bize aktarıyor. Bu listede sıraya girmenin maliyeti de aslında oldukça yüksek; fakat ilerleyen bilimsel ihtiyaçlar bu tür bilgisayarları zorunlu hâle getiriyor. Gerçek hayatta denemenin zararlı olacağı işlerden (nükleer senaryoları gerçekte deneseler iyi mi yani?) tutun da atmosferdeki hareketlerin izlenmesine ve tahmin edilmesine kadar birçok olay bu bilgisayarlarda hızlıca yapılabiliyor. Hızlıca dememiz kafanızı karıştırmasın; yapılan bazı işlemler birkaç gün de sürüyor.

Listeye Bakalım

2006 yılında ortalığı sallayan süperbilgisayarlarda ilk beş şu şekildeydi:

1 Lavrance Livermore National Laboratory / Birleşik Devletler
IBM BlueGene/L – 131072 IBM PowerPC 440 işlemci – 32 TB bellek

2 Sandia National Laboratories / Birleşik Devletler
Cray Red Storm – 26544 AMD Opteron 2,4 Ghz çç işlemci – 40 TB bellek

3 IBM Thomas J. Watson Research Center / Birleşik Devletler
IBM BGW BlueGene – 40960 IBM PowerPC işlemci – belirtilmemiş

4 Lavrance Livermore National Laboratory / Birleşik Devletler
IBM eServer – 12208 PowerPC 575 1,9 GHz işlemci – 48 TB bellek

5 Barcelona Supercomputing Center / İspanya
IBM BladeCenter – 10240 PowerPC 970 2,3 Ghz işlemci – 40 TB bellek

Listenin devamını görmek ve 2006 Kasım ayında belirlenmiş makinelere göz atmak için bu adrese bakabilirsiniz. Listenin tepesindeki BlueGene/L en yakın rakibine bile oldukça fark atmış durumda.


bluegene_l_ibm.jpg

BlueGene/L, takoz görünümlü sunucu dolaplarıyla göze
fazla hitap etmese de rakiplerine haddini bildiriyor.


Ellere Var da Bize Yok mu?

Elbette var, merak etmeyin. İlk 500 listesi bizim gibi ar-ge yatırımlarının fuzulî yatırım ve kaldırımlar arasında görünmediği ülkelerin bile (firma iteklemesiyle de olsa) girebileceği bir liste. Bu listede İstanbul Teknik Üniversitesi bir HP DL360 G5 kümesiyle görülüyor. 560 adet 2,6 Ghz'lik Intel Xeon işlemciye sahip bu küme (cluster) bu sene önemli bir gurur tablosu gibi gelebilir; fakat memleket sathında daha iyi araştırma merkezleri ve daha iyi sistemler de görme arzumuz tatmin edilmelidir diye düşünüyoruz.

Geçmiş Zaman Olur ki...

Merak etmeyin, bir ara basında dolaşan haberlerin aksine, bu ilk defa Top500.org listesine girişimiz değil. Ortadoğu Teknik Üniversitesi 1994 yılında 376. sıradan listeye girmişti. Bugüne kıyasla komik rakamlardaki performans değeri sizi yanıltmasın zira on üç yıl öncesinden bahsediyoruz.

Bilgi İçin: top500.org
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
 

Kriptograf

Profesör
sanırım bünyem kaldırmaz sözü burda gediğe oturan bir laf olacak.Hayalini kuramadığım bilgisayarları görmek ve birgün bunlarında eskiyeceğini düşünmek ve benim kimbilir kaç yıl sonra bunları kullanacağım meçhul.

Biraz teknolojiden uzak düşünürsek şuan için teknolojini sonu olmadıgnı dusunuyoruz peki sonu olmayan bir uçuruma atlamamızın nedeni ne her yaptığımızın daha iyisini yine bizim yapacağımızı bilmek ve bunun hiç değerinin kalmayacağını görmek gerçekten çok ilginç.
Peki bu uçuruma neden atlıyoruz dibe düşerken yolda zaman geçirmek için mi?
 

labtek38

Öğrenci
Şimdi bunlara 256 kbps ADSL (interjet(!) ) bağlattınmı tadından yenmez. Merak etmeyin 10 yıl sonra bunlar evlere girdiğinde hala bizim 256 kbps internetimiz olur.
 

masterdevil

Doçent
labtek38 dedi ki:
Şimdi bunlara 256 kbps ADSL (interjet(!) ) bağlattınmı tadından yenmez. Merak etmeyin 10 yıl sonra bunlar evlere girdiğinde hala bizim 256 kbps internetimiz olur.
Bunlar eve girmez de 256kbps da girmez :))
Birgun bizimde saglam datacenter larimiz olucak mi :))
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst