Süper Bilgisayarda Linuxun Zaferi!

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
Eskiden süper bilgisayarlarda ısmarlama işletim sistemleri bulunurdu. Şimdi ise bu durum Linux ile değişiyor. Linux ne kadar mı popüler? Buna şaşıracaksınız…
Top500.org dünyadaki en hızlı süper bilgisayarları listeliyor. İlk 20 süper bilgisayarın Haziran listesi aşağıda verilmiştir.

Ekran-G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC-2.png

Gördüğünüz gibi listenin ilk 20’sinin 19′u (%95) ve ilk 10′un tamamı Linux! İlk 500′e bakıldığında ise bu oran %88.6′ya düşüyor. Listeye bakarak Cray, IBM ve SGI firmalarının Linux tercihinin çok etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Bir kaç yerde Linux’un hafif çekirdekli versiyonları kullanılmış. Cray firmasının Linux’un modifiye versiyonu CNL’sini(Compute Node Linux) buna örnek verebiliriz.
Neden Linux?
IBM eskiden kendi UNIX mimarisi AIX üstüne yoğunlaşıyordu fakat son zamanlarda Linux’a kuvvetli taraftarlık yapmakta. Aynı zamanda IBM 2002′de çıkardıkları Blue Gene serisi süper bilgisayarlarda da işletim sistemi olarak Linux’u seçti.
IBM Research’ten Bill Pulleyblank, IBM’in ve diğer satıcıların neden Linux’u seçtiği şu yazısından çok iyi anlaşılıyor:
“Linux’u seçtik çünkü ; açık bir işletim sistemi ve Blue Gene’in büyüklüğündeki bir bilgisayarda çalışabilecek şekilde genişletilebir olduğunu düşündük. Açık Kaynak Topluluğu tarafından dekteklenen bir işletim sisteminin avantajlarını hesaba kattık, böylece onlardan katkı ve geribildirimler aldık.”
Kasım Verileri
Daha güncel istatistiklere bakacak olursak Kasım 2009 istatistiklerinde Linux, işletim sistemleri ailesi endeksinde %89.20, işletim sistemlerinde ise %78.20 ile açık ara birinci! Haziran’a göre az da olsa bir iyileşme söz konusu. Her durumda Linux süper bilgisayarlar piyasını ele geçirmiş gibi görünüyor.
Kaynak
http://www.habertux.com/2009/11/18/super-bilgisayarda-linuxun-zaferi/

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Listede gözlerim Windows'u aramadı değil.

Şaşırtıcı ama güzel bir haber.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Gerçekten çok şaşırtıcı ve güzel. Linux'daha fazla dikkate almanın vakti geldi demek ki :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Uzmanlar için önemli ölçütleri sağlayan tek işletim sistemi.

Güvenilirlik,
Esneklik,
Performans.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
O listedeki firmaların MS ile arası pek iyi değil bunuda belirteyim.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Listede ismi defalarca geçen IBM ve Sun firmaları da, bu süper bilgisayarları sadece ilk 20 de yer almak için yapmıyorlar zaten.

Üniversiteler veya bilim, araştırma kuruluşları, aynı zamanda donanım üreticisi olan bu firmalara süper bilgisayar yaptırtıyorlar. Bu firmalarında amacı para kazanmak olduğu için bu isteğe karşılık veriyorlar.

Eğer amaç para kazanmaksa burada kimse kimseyle aram iyi değil diye düşünmez. Bu donanım Windows'la daha iyi performans sergileseydi onu kullanırlardı.

Birde belirteyim. Zamanında HT ismiyle bilinen sanal çift çekirdekli işlemciler çıktığında, Windows bunlara yeni yeni destek verirken, Sun firması üstünde onlarca gerçek işlemci bulunan donanımıyla süper bilgisayarları zaten kullanıyordu, tabi ki bunu yapmak için Unix tabanlı kendi işletim sistemleri olan Solaris'i kullanıyorlardı.

storm61

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
profesyoneller için linux en iyisi
bu anlaşılıyor

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
ALMİ'nin arası iyi halbuki:D
Nerem :D Nerem:D:D:D:D:D:D

Tekrarlıyorum biliyoruz IBM nin zamanında yolu Microsoftla ters düşmüştü.OS/2 yi hatırlayın

Birde MaviAteş Windows sadece XP,Vista ve 7 den ibaret değil daha bunların Server versiyonları da var.Windows Server 2000 bile HT ye destek veriyor.

Ve ayrıyeten Linux istenilen kadar işlemci destekleyebilir.Ancak MS Windows ta bunu yapamaz MS Windowslarda halka açık olan donanımlara göre işlerini yapar.Ancak Server verisiyonu tam buraya giriyor işte.

SmiLey

Müdavim
Reaksiyon puanı
55
ALMİ neden güldüğünü anlayamadım bir aç bize. ALMi alimdir beyler onun lafının üstüne laf söylenmez.:D

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
ALMİ neden güldüğünü anlayamadım bir aç bize. ALMi alimdir beyler onun lafının üstüne laf söylenmez.:D
"ALMİ'nin arası iyi halbuki"

Yani arası diyince:D

Bu arada seni bayadır göremiyorduk Smiley nerelerdeydin?:D

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
güvenlik acısında linuxx .:D

GKHNCKR

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
süper bilgisayar yapacak olan mühendisler sıfırdan işletim sistemi yapacak halleri yok. bunun için çekireği ile oynayarak performansını kontrol edebildikleri bir OS olan linux'u tercih ediyorlar. aynı işlemleri Windows tabancı bir serverda yapmaları mümkün değil..

Olaya taraftar gözüyle değilde anlayarak bakmak gereksiz tartışmaları sona erdirecektir..
Ve linux, server tarafında her zaman iyidir...

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
süper bilgisayar yapacak olan mühendisler sıfırdan işletim sistemi yapacak halleri yok. bunun için çekireği ile oynayarak performansını kontrol edebildikleri bir OS olan linux'u tercih ediyorlar. aynı işlemleri Windows tabancı bir serverda yapmaları mümkün değil..

Olaya taraftar gözüyle değilde anlayarak bakmak gereksiz tartışmaları sona erdirecektir..
Bu yoruma laf yok ikna oldum:D

Champion78

Müdavim
Reaksiyon puanı
43

hakikaten çok güzel bir açıklama olmuş :thumbup1:

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Nerem :D Nerem:D:D:D:D:D:D

Tekrarlıyorum biliyoruz IBM nin zamanında yolu Microsoftla ters düşmüştü.OS/2 yi hatırlayın

Birde MaviAteş Windows sadece XP,Vista ve 7 den ibaret değil daha bunların Server versiyonları da var.Windows Server 2000 bile HT ye destek veriyor.

Ve ayrıyeten Linux istenilen kadar işlemci destekleyebilir.Ancak MS Windows ta bunu yapamaz MS Windowslarda halka açık olan donanımlara göre işlerini yapar.Ancak Server verisiyonu tam buraya giriyor işte.

Şimdi benim, Windows derken XP, Vista ve 7 'yi kast ettiğimi nereden anladın. Daha doğrusu nerenden uydurdun?

"Ancak Server verisiyonu tam buraya giriyor işte." İşte bende onu dedim zaten.

Sonuçta burada sunucu bilgisayarla ilgili konuşuyoruz.

Oyun istasyonlarını konuşuyor olsaydık, Windows Vista / 7 ile Sony Play Station 'u kıyaslardık. Hangisinde daha iyi oyun oynanıyor diye sorarken Windows ile PS yazardık ve hiç kimse Windows yazdığımız için Wndows Server 2003 'ü yazdığımızı düşünmezdi.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Şimdi benim, Windows derken XP, Vista ve 7 'yi kast ettiğimi nereden anladın. Daha doğrusu nerenden uydurdun?

"Ancak Server verisiyonu tam buraya giriyor işte." İşte bende onu dedim zaten.

Sonuçta burada sunucu bilgisayarla ilgili konuşuyoruz.

Oyun istasyonlarını konuşuyor olsaydık, Windows Vista / 7 ile Sony Play Station 'u kıyaslardık. Hangisinde daha iyi oyun oynanıyor diye sorarken Windows ile PS yazardık ve hiç kimse Windows yazdığımız için Wndows Server 2003 'ü yazdığımızı düşünmezdi.
Sadece örnek verdim.Genelde herkes Windows diyince aklına bunlar gelirde o nedenle

Son mesajlar