Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Malazgirt Zaferinin kutlanmaya başlamasıyla beraber Sultan Alparslan'ın kim olduğu araştırılmaya başlandı. Peki Sultan Alparslan kimdir? Sultan Alparslan nerede vefat etmiştir? İşte detaylar.

Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucularındandır.
Horasan Valisi Çağrı Beyin oğlu olmakla beraber ayrıca Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey´in yeğeni olarak bilinir.
Bu devletin kuruluş dönemindeki güç koşullarda yetişmiştir.
Tarih yazarlarının çok yiğit bir savaşçı olarak tanımladıkları hükümdar çok küçük yaşta ata binip ok atmayı öğrenmiştir.
İlk gençlik yıllarında arkadaşlarından oluşan kendi birliğiyle katıldığı Dandanakan vb. savaşlardaki başarısıyla dikkati çekmiştir ve daha sonra babasının vefatı nedeniyle Horasan valiliğini üstlendi.Tuğrul Bey’in ölümüyle vasiyeti üzerine en büyük yeğeni, Süleyman tahta geçmiştir ve bunu kabul etmeyen Alparslan için o zamandan sonra taht kavgaları başlamıştır.
Ancak Türk beyleri buna itirazda bulunmuşlardır ve Alparslan’ı hükümdar olarak tanışmışlardır. Ayrıca Alparslan 27 Nisan 1064’te büyük bir törenle tahta çıkmıştır.
Başına buyruk beylerle mücadeleye girişen Alparslan, tamamını bir bayrak altına toplamayı başarmıştır.
Bu sayede; Selçuklu Devleti kuvvetlenmiştir. Alparslan’ın beyleri, Anadolu’da akınlar yapıp sayısız zafer kazanmışlardır.
26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi Alparslan’ın hayatındaki dönüm noktası olmuştur. Ayrıca, ezeli rakibi Romen Diyojenes’i de Türklerin gücünü ve zarafetini göstererek affetmiştir.
Kaynak: Kamupersoneli.net
 

Son mesajlar

Üst