Sudoku çözmek veya çözememek

Bu konuyu okuyanlar

xnes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Sudoku çözmeye çalışıyorum fakat deneme yanılma yönteminden başka kesin teknik yok sanırım. Peki nasıl zeka geliştirecek deneme yanılma yaparak?

Sudoku benzeri tavsiye ettiğiniz bulmaca, oyun var mı?

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Sudoku çözmeye çalışıyorum fakat deneme yanılma yönteminden başka kesin teknik yok sanırım. Peki nasıl zeka geliştirecek deneme yanılma yaparak?

Sudoku benzeri tavsiye ettiğiniz bulmaca, oyun var mı?
Satranç olabilir.Sudoku'da güzeldir aslında Youtube'a bakarak öğrenebilirsiniz.

Son düzenleyen moderatör:

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Aynı satır ve aynı sütundaki sayılar farklı olacak. Mantık bu. En basitlerinden başla ve leblebi çekirdek gibi çözemeden üste geçme. Öyle çok zor bir oyun değil.

xnes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Satranç oynayalım mı
Olur hocam. 1-2 el oynayabiliriz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı satır ve aynı sütundaki sayılar farklı olacak. Mantık bu. En basitlerinden başla ve leblebi çekirdek gibi çözemeden üste geçme. Öyle çok zor bir oyun değil.
Hocam aslında mantığı biliyorum fakat deneme yanılma dışında teknikler var fakat Türkiye'de anlatan kısıtlı

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Olur hocam. 1-2 el oynayabiliriz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam aslında mantığı biliyorum fakat deneme yanılma dışında teknikler var fakat Türkiye'de anlatan kısıtlı
Nokia telefonlarda gelen satranc vardı. O oyun gayet güzel öğretiyor. Ben oradan öğrendim. Bu oyunun pek anlatılacak bir yeri yok. Çözdükçe çözdükçe elin alışacaktır zaten.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Deneme yanılmadan kasıt ne? Bende çözüyordum kitapta aldım şu sıralar pek bakamadım.Belli bir düzende tek tek satır ve sütunları kontrol ederek çözüyorum.En fazla olan sayıdan başlıyorum.Kontrol ederek ilerliyorsun.Aslında sudokuda önemli olan hız ve dikkat.Yani bu da beyni geliştiriyor.Satranç zeka oyunu ileriyi de düşünmen gerek.