Su İçmek Orucu Bozmaz !

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İran, komik adamlar ülkesi. Ama iyi oluyor böyle haberler, daha iyi anlıyoruz şia yı
Oruç için ne deniyor." İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Susuzluğu giderek kadar su içelim, açlığı giderecek kadar yemek yiyelim.
Çocuk orucu gibi oldu bu.

Reaksiyon puanı
10,324
ben asıl [MENTION=18256]Turab Garip[/MENTION] hocamızın mesajını aradım, göremediğime üzüldüm.
gezi parkı kadar olsun önemli görmemiş olmalı diye düşündüm.

allura

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Kopmuş bu sayfa :)))) Puaahhhh
espiri dediğin bu sayfadaki gibi olur .. Haberi yayınlayanın alnından öpimm ..
ha bu arada meyve suyu da dahil mi acaba bir soruverseydiniz :) :)

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
böyle fikirler hep, oruç tutmayı sadece aç kalmak, susuz kalmak olarak algılayan beyinlerden çıkıyor zaten.
susuzluk gidene kadar su iç, doyana kadar yemek, .... :)
zaten iranın islamiyet anlayışında sorun var. mesela muta nikahı din de yasak ama onlar da serbest :)

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
neden insanlar din adamlarının söylemlerine ihtiyaç duyar anlamıyorum, Kuran önünüzde okuyun siz karar verin.

Reaksiyon puanı
0
Keşke sigara içmek orucu bozmaz deseydi.O zaman millet 30 a bir 30 daha katardı :) Şaka bir yana da cehalet diz boyu.Siz gidip bir motor ustasına " usta yağa su katalım mı?" derseniz ustanın cevabı " olmaz, motor çatlar" der. Her şeyin bir gayesi amacı olduğu gibi insanın da gayesi,amacı vardır.Bu amacına,gayesine onu sevk edecek olan KURAN ve SÜNNETTİR.1400 yıldır hiç mi yaz ayına gelmemiş bu ramazan? 1400 yıldır onca muazzam din alimi gelmişte hiç biri böyle bir fetva vermemiş.Sen gökten zembille mi indin? derler adama.

Nemre

Profesör
Reaksiyon puanı
29
her önüne gelen tefsir yapmaya kalkarsa böyle çıkıverirler raydan.Allah muhafaza.Bu fetva ile kaç kişi orucunu bozarsa emin olsun o şahısda ahirette bundan nasibini alır.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Iran da Hiçbir adam çıkıp demiyor ki be adam ne diyorsun sen diye

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yuh adamlar çöl ortamında yaşıyor tabiki çölde su kaybı fazla olur orada su içmemek ölüm demek... siz neyin kafassını yaşıyorsunuz?

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yuh adamlar çöl ortamında yaşıyor tabiki çölde su kaybı fazla olur orada su içmemek ölüm demek... siz neyin kafassını yaşıyorsunuz?
sen neyin kafasındasın?
kuran da yada hadislere çölde yaşayanlar su içebilir diye bir şey yok benim bildiğim ki iran sıcak bir yer yani öldürecek bir çöl değil...

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Adam ölecek duruma geldiyse bayılacak duruma geldiye bunu kastedıyor , heralde içecek yani oruç her zaman tutulur can daha önemli . normal bir kişinin susayınca içmesi dogru değil tabiki

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hacım millete oruç bozdurma şimdi.. şiilere göre ayetullah peygamber gibi günahsızmış. :) böyle haberleri okumaya bile tenezzül etmemek lazım

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Meğerse tüm yılı oruçla geçiriyormuşum da haberim yokmuş. Ben zaten susuzluğum geçene kadar su içerim fazla içmem.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Adamın verdiği fetva kendi inancına göre doğrudur.Aslında hıyarlık etmiş yemekte münasebette orucu bozmaz şia inancında hatta ayakkabıyı ters giymek dahi
Bizim orucumuzu bozan veya bozmayanın ne olduğu bellidir ki bu ehl-i sünnet inancıdır.Şia ise islam dışı putperestlik ateşperestlik ve zedüştlük birleşimi bir karışımdır.
şimdi söylenecek sözler var ama olmaz demeyeceğiz
Sizlere yayın grubumuzun sesini duyurmayı üstlendiği Mehmet talu hocaefendinin fetvalarını link olatak sunacağız ki açılımını yaparsak elimizdeki malzeme 350 tam sayfalık malzeme siteyi kitlemeye hakkımız yok linklerden ulaşalım
En Çok Aranan Soru
Bizim Seçtiklerimiz
En Çok Tavsiye Edilen Sorular
TarihSoruSoranZiyaret
21.04.2012 12:08:41Hacamat yaptırmak orucu bozar mı?256
17.09.2011 13:25:48İğne vurulmak orucu bozar mı?Gizli370
12.08.2011 12:28:20Et ızgara yaparken ateşin dumanının oruca bir etkişuurlu genç539
04.08.2011 16:43:41Oruçlu iken gusul abdesti alınır mı?mustafa615836

http://www.dinimeseleler.com/soruCevap.aspx?alt1_id=78&ana_id=16

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Merce-i Taklid olabilir. Ama kullandığı "dini" kaynaklar bizimkilerle ayrı. Kendi ictihadınca olabilir. Umarım haberi dikkate alan olmaz :)

Yanlış biliyosun bende Şia yım bu açıklama yapan adamı bilmem haberde büyük alimlerden demiş ama ben duymadım..

Farklı kaynak kullandığımız filan yok Kuran-ı Kerim ve Allah ın Resulu kaynak bizde tabi onun takipçisi ev halkı ehlibeytinin öğretileri

farklı derken hadis kitaplarından bahsediyosan doğrudur.. Birinde haram olan şey birinde helal ...

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
hacım millete oruç bozdurma şimdi.. şiilere göre ayetullah peygamber gibi günahsızmış. :) böyle haberleri okumaya bile tenezzül etmemek lazım

Tututuğun oruç kabul olsun zaten tüm şia ların hakkına girdin bu sözünle iftira atarak biz Ayetullahları günahsız saymayız Peygamberin ehlibeytine pak deriz nerden duymuşsun bilmiyorum ama büyük iftira atıp bütün bir toplumun vebalini alıyosunuz..
Allah affetsin siz ve sizin gibileri..

jestercat

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben Türkiye'den bekliyordum bu haberi ama daha önce davranmışlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
nihat_hatipoglundan_iranli_din_adamina_cevap_3895.jpg

[SDNTV]http://videonuz.cdn.gostream.nl/flv/flvideo/nihat-hatipoglu-ndan-iranli-din-adamina-cevap.mp4[/SDNTV]

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
herkesin inancına saygı göstermelisiniz. başkalarının inancı ile dalga geçmek onları kafir ilan etmek islam ile bağdaşmaz.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
oldu anam başka bi de kuzu çevirek yanında tam olsun ....

bu arada kurudum ben ya la :D :D

son yarım saat izmir için :D :D

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Oruç, İslam dininin beş şartından biri. Yılda bir ay, Ramazan ayında, Tanrı'ya kulluk ve ibadet amacıyla, tanyerinin ağarmağa başlamasından güneş batmasına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmekten ve orucu bozan başka şeylerden nefsi korumak suretiyle tutulur.

Orucun farz olması için, mükellefin beden itibariyle sağlıklı olması, hasta olmaması ve mukim olması gerekir. Bedenen oruç tutmaya muktedir olmayanların, hastaların ve seferde olan kimselerin oruç tutmaları farz değildir.

Yani: Asiri aclik ve susuzluk ceken bir kimsenin oruc tutma zorunlulugu yok.

"Oruç tutup fakat susuzluğa dayanamayanlar, susuzluklarını giderecek kadar su içebilirler. Böyle bir durumda oruç bozulmaz ve kaza yapmaya da gerek yoktur" açıklamasında bulundu."

Bu adamin dedigi gibi yiyip icerek oruc tutacaksan hic tutma daha iyi.

scofield0282

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu adamın kurban bayramı için fetvasını da merak ediyorum :) abi bir de alim demiyorlar mı :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...