Steve Jobs'un iPhone'u Tanıtmasının 13. Yılı

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
13 yıl önce, Apple CEO'su Steve Jobs, San Francisco'daki Macworld'de sahne aldı ve ilk iPhone ile dünyayı şaşırtmayı başardı.

iPhone'u üç ayrı ürün gibi tanıttı: Dokunmatik kontrollere sahip bir iPod, devrim niteliğinde bir cep telefonu ve çığır açan bir internet iletişim cihazı.

Apple 2007'den beri bir milyardan fazla iPhone sattı ve geçen Ocak ayından itibaren şirketin aktif kurulu üssü 1.4 milyar cihaza ulaştı.

original-iphone.jpg

Apple yıllar içinde iPhone'u sürekli geliştirdi, tasarımı tekrar tekrar geliştirdi, kamerayı güncelledi ve yeni biyometrik özellikler ekledi ve tüm bu değişiklikler iPhone'u günlük yaşamımızda daha da vazgeçilmez hale getirdi.

Yıllar içindeki gelişmeler:

2008 :
App Store ve 3G ağ desteği
2009 : Kişisel Erişim Noktası ve video kayıt özellikleri
2010 : Yeni form faktörü ve Retina ekran
2011 : Siri ve iCloud
2012 : 4 inç ekran, Lightning konnektörü ve LTE
2013 : Touch ID parmak izi sensörü
2014 : 4,7 inç ve 5,5 inç ekranlar
2015 : 3D Touch, Canlı Fotoğraflar ve 4K video kaydı
2016 : Su geçirmezlik, iPhone 7 Plus için çift lensli kamera, kulaklık girişi yok
2017 : Ana Sayfa düğmesi yok, 5,8 inç OLED tam ekran, kablosuz şarj, hızlı şarj, Yüz Kimliği
2018 : 5.8 ve 6.5 inç OLED ekran boyutları, üç iPhone serisi
2019 : Gece modu, üç lensli kameralar

Söylentiler, iPhone'un 2020'de büyük bir revizyon göreceğini ve Apple'ın 5G bağlantısına, yenilenmiş bir iPhone 4 tarzı çerçeve tasarımına, 5.4, 6.1 ve 6.7 inç iPhone boyutlarına sahip olacağını gösteriyor.

:: Apple 2020 yılı içerisinde ne gibi bir değişik ile karşımıza çıkacak?

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
ilk iphone başarısız idi resmen. aşırı kasan işletim sistemi, çok düşük bataryası, 1.3 mp gibi 5 yıl öncesinin kamerası ve yanlış hatırlamıyorsam hiç olmayan ya da çok kısa olan video çekim süresi ile insanların hiç hoşuna gitmemişti. sadece laptoplardaki touchpad´i şeffaf ve sert bi malzeme ile birleştirip ürettiği kapasitif dokunmatik ve kasa sağlamlığı-%90 alüminyum- ile alınabilir bi şekli vardı.
rakipleri ise dahili hdd li nokia ve w960 gibi efsane modeller idi. ama bu cihazlar tamamen plastik olmaları, resistive dokunmatik olmaları ve en önemlisi bu firmaların bu telefonları nedense uzun süre satmaması insanları iphoneye itti.
iphone´yi iphone yapan 3g ve 3gs modelleri idi. özellikle 3gs her açıdan müthiş bir telefon idi. bataryası daha kabul edilebilir-1.2 amper ki o dönem için devasa idi. tabii enerji verimliliğinde tavan yapmış sonyler o dönem 800 ma ile çok daha uzun konuşma süreleri sunuyordu- daha hoş hatlar-ilk iphone tamamen alümiunyum olduğu için biraz kötü görünüşlü idi. hele bi de pürüzlü yapınca hiç şık bir telefon olmamıştı- ve uygulama-işletim sistemi desteği olarak da uzun süre gittiği için iphone 3g ve gs modelleri insanları kendine aşık etmişti.
iphone 4 g biraz daha zayıf bir modeldi kasa konusunda. ama 4gs modelinin çift çekirdek olması ve ve siri desteği bu telefonları çok güzel birer arkadaş yapmıştı. millet siri sövsün diye neler ediyordu. hatta sahibine küsüp kitlenen ilk gerçek robot iphonedir diyebiliriz. -film gerçek oldu :D-
iphone 5, apple´nin bence tüketici ile hafiften dalga geçmeye başladığı ilk model oldu. aylarca holografik ekran olucak, klavyeyi holografik kullanıcaksınız diye empoze edip sonra bi öncekinden sadece işlemci başarımı azıcık yüksek ve tam bi narinlik abidesi olan iphone 5 in canlısından önce çantada azıcık ağırllık altında kaldığı için gemi sırtı gibi olmuş haline denk gelince yaşadığım şoku tahmin edin siz. hoş ben holografik ekranın ne o günün ne günümüz şartlarında imkanı olmayacağını arkadaşlarıma anlatamadım ya :D abi holografik klavye yapıldı edildi. kimse almadı batarya tüketimi ve fiyatı yüzünden. yani bir cep telefonunda imkansız olacağı belli idi. ama bari o kadar çürük olmayaydı.
inanın 5 in kasa kalitesi iphone 3g de olsa idi kimse iphoneyi hatırlamazdı :D

sonrası modeller zaten birbirinin aynısı. zaten apple iphone üretimini çok sallamıyor. tasarımcısını bile firmadan ayırdı. adam kendi firmasını kurdu.
şu anda kendine özgü hizmetlere yönelmiş durumda. çünkü donanım üretiminin artık para kazandırmayacağının farkında. sektörde çok farklı ve mitoz bölünme ile çoğalan çinli firmalar donanım üretimini karsız hale getirdi arkadaşlar. o yüzden iphonelerde büyük atılım beklemeyin derim.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Efsane (3Gs) evde şuan ve taş gibi hala çalışmakta, güncelleme geldi onu bile güncellemedim. Güzel bir şekilde saklıyorum kendilerini.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Efsane (3Gs) evde şuan ve taş gibi hala çalışmakta, güncelleme geldi onu bile güncellemedim. Güzel bir şekilde saklıyorum kendilerini.
ben telefoncu iken bi tanesi gelmişti. adam misafirlikten ayrılırken -artık nasıl bi halet-i ruhiyede ise :D - elinde telefon ayakkabı giyerken sakatlık olmasın diye duvara dayanmış; ama dayandığı yer çelik kapının içi. işte arkadaşı da kapıyı sertçe kapatınca çelik kapıyı bi çatırtı.
normalde o darbede tüm eli paramparça olmalı idi. ama adamın elinde hiçbirşey yoktu. telefonun da sadece çıtası ve plastiği az göçmüştü. usta söktü plastiği çekiçle düzeltti plastiği japonladı ve tadaaa 50 liraya telefonu topladı :D benzer darbeyi görmüş bir iphone 6 aldı kardeşim ve ben o telefonu öyle toplayamadım. çünkü telefonun sırtı bildiğimiz lastik. asla oturmadı.

Son mesajlar