Stajyer maaşı hakkında

Bu konuyu okuyanlar

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Merhaba, lise son dönem staj yapıyoruz. Kaydımı yeni tamamladım fakat bir sorum var. İşletmeye sözleşmeyi verirken IBAN bilgisi veremedim banka hesabım olmadığından dolayı. Acaba maaşımın yatması için işletmeye IBAN mı vermek gerekiyor?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Genelde ziraat hesabına maaşın yatması gerek.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Ziraat hesabım yok fakat yarın bir hesap açacağım. Açtığım zaman ziraat IBAN'ımı işletmeye mi vermem gerekiyor?
O konu hakkında hiçbir fikrim yok maalesef. Büyük ihtimalle öyle olur, çünkü maaşı yatıracak olan onlar.

themir1905

Asistan
Reaksiyon puanı
41
O konu hakkında hiçbir fikrim yok maalesef. Büyük ihtimalle öyle olur, çünkü maaşı yatıracak olan onlar.
Anladım hocam sağolun yinede. Staja yeni başladığım için işletme sahibine sorup sıkmak istemiyorum. Artık ay sonu sorarım.

Ecomanya

Profesör
Reaksiyon puanı
658
Sıkmak değil, Stajer ücreti sizin hakkınız bence sorun peşin peşin.

Reaksiyon puanı
10,560
Banka hesabı konusunda işletmeye sormanızda fayda var.
Her firma anlaşmalı olduğu bankadan maaşları yatırıyor. O bankaya ait hesap cüzdanı almanızda fayda var.
Kurumsal bir firmada staj yaptığımda yapıkrediye ait hesap cüzdanı istendi. Cüzdan onlarda kaldı. Günü geldiğinde de maaşımı yatırdılar. Sonrasında hesabı kapatmakta özgürsünüz.
Tabi maaşınızı aldığınızda her ihtimale karşı dekontu mail veya telefona kaydedin. Staj yeri veya okul isteyebiliyor.
Devlet o staj maaşlarının bir kısmını firmaya geri ödüyor. Kanıt amacıyla dekont istenebilir. Eğer vermezseniz firma stajınızı yakmak için devamsızlık gösterebilir. O yüzden ele gelen giden her şeyi kayıt altına almak önemlidir.

Hatta sana şimdiden bir kaç fikir daha önereyim.
Örneğin firma senden bir çok test istedi her birinin fotokopisini çektir. Sigorta giriş belgenin keza aynı şekil.
Bazen firma içinde kaybedebilen acemi bir çalışan çıkabiliyor. Tekrar istediklerinde sen uğraşıyorsun.
Savunma sanayi gibi bir yerdeysen (yani fotoğraf çekilmesinin yasak olduğu) seninde staj defteri hazırlaman gerekiyorsa okul hocalarından/firmadan izin koparmaya çalış. Izin vermezlerse firmaya kağıt yazdır. Bizde fotoğraf çekilmesi yasak olduğundan izin verilmemiştir vs vs gibi.

Son düzenleme:

fatih1430

Asistan
Reaksiyon puanı
113
stajerlerin maaşları haftalık 3 gün gelmek kaydıyla 632 tl