Yardım ssdyi sıfırlamamı engelleyen virüs

Bu konuyu okuyanlar

sevket44011

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar işin özü bilgisayarıma öyle bir virüs bulaştı ki 10 dakika içerisinde ekran siyah oluyor ( mouse yok) bundan sonra da 1-2dk içerisinde bilgisayar kapanıyor ubuntu kurarak ve kaspersky security disk kullandım virüsü görmedi hdd low level format ile sıfırlamayı denedim bilgisayara res attığımda hiç bir şey silinmemişti başka bir hdd ye windows kurup sonradan virüslü ssd'yi taktım biçimlendir dedim biçimlendiremedi dedi. Ardından da manuel olarak birkaç bölüm sildim tekrar taktığımda hepsi geri gelmişti. Kısaca virüs ssd'den veri eklememi ve silmemi engelliyor ne yapabilirm

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Ubuntu ile diski silerken hata verdi mi? Gparted ile mi yaptın?

sevket44011

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
hem gparted ile denedim hemde disks bölümünden formatlamayı denedim ubundu üzerinden denerken kullanımda gibi bir hata verdi galiba tam hatırlamıyorum unmount etmeyi denedim komutlar ile unmount oluyordu yine de sıfırlanmıyordu

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
hem gparted ile denedim hemde disks bölümünden formatlamayı denedim ubundu üzerinden denerken kullanımda gibi bir hata verdi galiba tam hatırlamıyorum unmount etmeyi denedim komutlar ile unmount oluyordu yine de sıfırlanmıyordu

Tekrar dene verdiği hataya göre çözüm bulunabilir. Ubuntuyu boot edip lsblkkodunun çıktısını at bakalım.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
@EFI Shell 'in belki bununla alakalı bir önerisi olabilir. Ubuntu üzerinden sıfırlanması lazım normalde. Ben ilk defa formatlamayı engelleyen bir virüs olduğunu duydum. Diskte bir arıza olma durumu olabilir mi ?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
arkadaşlar işin özü bilgisayarıma öyle bir virüs bulaştı ki 10 dakika içerisinde ekran siyah oluyor ( mouse yok) bundan sonra da 1-2dk içerisinde bilgisayar kapanıyor ubuntu kurarak ve kaspersky security disk kullandım virüsü görmedi hdd low level format ile sıfırlamayı denedim bilgisayara res attığımda hiç bir şey silinmemişti başka bir hdd ye windows kurup sonradan virüslü ssd'yi taktım biçimlendir dedim biçimlendiremedi dedi. Ardından da manuel olarak birkaç bölüm sildim tekrar taktığımda hepsi geri gelmişti. Kısaca virüs ssd'den veri eklememi ve silmemi engelliyor ne yapabilirm
Anlaşılan BIOS virüsüne benzer bir yapıya sahip. SSD'nizin EEPROM'un da bulunan firmware'e girmiş olmalı. SSD'nizin marka ve modeli nedir?

sevket44011

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
ssd'min modeli

Patriot P210S256G25 sorun virüsten veya diskten dolayı,​

çünkü başka hdd takıp bilgisayarı kullanabiliyorum diskte arıza olabilir mi bilmiyorum 4 5 aylık disk virüs fidye virüsü değil kendini de hiç belli etmedi sadece veri silip yükleyemiyorum üzerine 10 dakika içerisinde sistem çöküyor ama formatlayabilmem lazım böyle bir sorun olsa bile