SSD’den HDD’ye Dosya Taşırken Mavi Ekran Hatası ve Dosyaların Kaybolması

Bu konuyu okuyanlar

ahmettkndmr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba değerli forum üyeleri,​

Uzun zamandan beri taşınabilir diskimde bulunan (WD Elements 1TB 2.5' USB 3.0) tek klasör içinde karışık haldeki yaklaşık 3000 adet görüntüyü elemek, düzenlemek, tarihe göre gruplamak ve yeniden adlandırmak amacıyla bu klasörü masaüstüme kopyaladım ve çalışmamı tamamlayıp iyice yoluna koyduğumu düşündüğümde eski klasörü harici diskimden kalıcı olarak sildim. Çalışmamı tamamladığımda SSD’mde bulunan (Samsung 500GB 960 Evo m.2 Sata 3200/1800 [TRIM alındığından beri açık]) tek klasörü (içinde yıllara göre gruplanmış 7 klasör ve toplamda 2871 adet görüntü vardı.) yaklaşık 5 GB olduğunu bildiğim için biraz rahat davranıp kes-yapıştır deyip taşı komutunu verdim. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde dosyaların taşındığını gördükten yaklaşık 15 sn. sonra mavi ekran hatası aldım.​

Hata.jpg

1 dk’yı kesinlikle geçmeden %100’e ulaştı ve yaklaşık 10-15 dk. bu ekranda kaldı. Ben de reset tuşundan reset attım. Bilgisayar sorunsuz açıldı ve masaüstündeki klasörüm içinde 1. klasör yoktu ve 2. klasörde ilk 106 görüntü eksikti, toplamda ilk 418 görüntü yoktu. Harici diske girdiğimde ise yapıştırdığım yerde öyle bir klasör yoktu, güvenle çıkarıp tekrar bağladığımda disk problemlerini onar uyarısı geldi ve sorunları düzelttim. Bu sefer baktığımda klasör vardı ancak içi tamamen boştu. SSD üzerinde Recuva ve muadili yaklaşık 5-6 program denedim ve alabildiğim sonuç 229 görüntüyü kurtarmak oldu. Harici disk üzerindeki çalışmalarımdan ise hiçbir şey çıkmadı. Çalışma yapmadan önceki görüntülere bile ulaşamadım. Devamında belgeleri geri döndürmeyeceğini bilsem de sistem geri yükleme yaptım ve bu programları tekrar denedim, sonuç değişmedi. Şu anda tüm donanımlarım sağlıklı ve stabil çalışıyor. SSD'nin çalışma ve veri kurtarma prensibi için ne kadar kullandığım da önemli olursa diye hatayı aldığım tarih 20.08.2018 ve bu tarihten beri sistem aktif kullanımda.

Şimdi değerli forum üyeleri, bu durumda bana ne tavsiye edersiniz, belki de uygun veri kurtarma programlarını uygun şekilde kullanmadığımdan kaynaklıdır, değerli yorumlarınızı bekliyorum.​

Saygılarımla…​