SSD ve Oyun Performansı

Bu konuyu okuyanlar

starlightt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar, sorum şu olucak, ssd ve yanında harici disk kullanıcam, oyunlarda performans alabilmem için oyunların ssd de mi kurulu olması gerekir, yoksa sadece işletim sistemi mi kurulu olsun ssd de, ya da oyun performansı ve ssd ilişkisiz midir, şimdiden bilgilendiren arkadaşlarıma saygılar..

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Merhaba kardeş, şahsen 1 yıl önce 400 tl verip,aradan 9 ay geçtikten sonra, ssd hardiski bozduk, sonra 1 ay normal hardiskte windows işkencesinden sonra, 210 tl tekrar ikinci ssd hardiski aldık, sata 3 550mb okuma ve yazma hızı mevcut, anlaki bu hardiskte windows kullanmak çok daha iyidir ve hızlıdır, yanlız işin birde kötü tarafı var, tecrübeyle sabit.

Örnek vermek gerekirse; FM2014 veya buna benzer oyunlarını sakın ssdye yükleme, nedeni ise içinde 100binden fazla dosya olduğu için, ssd ler ne kadar fazla dosya olursa bir müddet sonra yavaşlıyor, okuma hızı ilk başlarda 500 mb iken 6 ay sonra okuma hızı 100 mb lara kadar düşüyor, normal hardiskler devirli olduğu için onlarda bu sorun yok, dosya istediği kadar çok olsun farketmez, sana tavsiyem sadece windows için 120 gb ssd bir hardisk al, yanınada 1 tb yada 500 gb oyun için bir hardisk daha al, windowsun önbelleğinide ikinci hardiske yönlendirirsen ssdeki yükü kaldırmış olursun. Başka soruların varsa cevaplarım :)

starlightt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yani kısaca öğrenmek istediğim şu, oyunları ssd ye mi kurmalıyım, yoksa ssd de sadece işletim sistemi mi olsun, bunun cevabına göre 240gb ya da 120gb almaya karar vereceğim.

edit: bu arada hali hazırda 3tb harici diskim var, gayet de iyi bir sistem toplayacağım hafta sonu, sadece kafama bu takıldı, oyunun düşük rpm li bir haricide kurulu olması performansı etkiler mi? donanıma o kadar para verip bu gibi bir sorundan performans düşüklüğü yaşamak istemem o yüzden emin olmak istedim

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
7200 RPM hızındaki bi HDD gayet yeterli bir hızı vardır. Yani oyunları o HDD nin içine kurun. SSD'yide 120 GB lik alın ve sadece işletim sistemi ve programlarınızı kurun.
SSD nin oyunlardaki hızlı olmasının tek avantajı online oyunlarda mesela oyuna daha hızlı girebilmesi onun haricinde FPS konusunda hiçbir faydası yok.
Ben pc toplattırdım mesela 2 TB HDD 7200 RPM lik ve 120 GB SSD aldım çok memnunum. Windows nerdeyse 5-6 SN de açılıyo şimdi millet demesin çok kısa diye UEFİ kurulumu ile kurarsanız windowsu sizinde 5-6 SN de açılacaktır. :) Oyunlarımı 2 TB HDD'ye kuruyorum ve oynuyorum çok memnunum tavsiye ederim.:thumbup1:

starlightt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
7200 RPM hızındaki bi HDD gayet yeterli bir hızı vardır. Yani oyunları o HDD nin içine kurun. SSD'yide 120 GB lik alın ve sadece işletim sistemi ve programlarınızı kurun.
SSD nin oyunlardaki hızlı olmasının tek avantajı online oyunlarda mesela oyuna daha hızlı girebilmesi onun haricinde FPS konusunda hiçbir faydası yok.
Ben pc toplattırdım mesela 2 TB HDD 7200 RPM lik ve 120 GB SSD aldım çok memnunum. Windows nerdeyse 5-6 SN de açılıyo şimdi millet demesin çok kısa diye UEFİ kurulumu ile kurarsanız windowsu sizinde 5-6 SN de açılacaktır. :) Oyunlarımı 2 TB HDD'ye kuruyorum ve oynuyorum çok memnunum tavsiye ederim.:thumbup1:

merhaba hocam, toplayacağım sisteme şu ssd yi dahil edicem ama yorumlarında ''Masaüstüne alacaksanı 2,5 - 3,5 inç dönüştürücüsü çıkmıyor.'' demiş birisi, sorun yaşamam değil mi

​http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-120gb-ls-serisi-sata-30-ssd-535mb-okuma-_-440mb-yazma.html

Kurt Cobain

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
merhaba hocam, toplayacağım sisteme şu ssd yi dahil edicem ama yorumlarında ''Masaüstüne alacaksanı 2,5 - 3,5 inç dönüştürücüsü çıkmıyor.'' demiş birisi, sorun yaşamam değil mi

​http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-120gb-ls-serisi-sata-30-ssd-535mb-okuma-_-440mb-yazma.html
Açıkçası bu ürün ile alakalı bilgim yok fakat sorun yaşayacağınızı sanmam. Vatan böyle bir hata yapmaz tüm ürünlerini kasalara uyacak şekilde bulundurur. Mesela benim kullandığım SSD 2.5 inç ve bu kasaya tam oturdu sıkıntısız kullanıyorum.
SSD : http://www.vatanbilgisayar.com/120g...hizi-450mb-_-yazma-hizi-450mb.html#ozellikler
KASA : http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-graphite-serisi™-230t-80plus-650w-midt-atx-siyah-kasa.html

Siz bize hangi kasayı alacağınızı söyleyin ona göre yardımcı olalim ?

starlightt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kasa bu hocam, bir de şu konuda sanırım mutabıkız, ssd de sadece işletim sistemi olucak, oyunlarımı harici diske kuracağım bu nedenle 120 gb ssd alıcam, yukarıda linkini verdiğim ssd indirimde 199 tl, 240 gb olan 413 tl ydi yanlış hatırlamıyosam, 200 küsür tl cebime kalmış olucak yani, ama oyunları ssd ye kurmam performans olarak bir artı sağlayacaksa almışken bi 200 tl daha fazla verebilirim

http://www.vatanbilgisayar.com/cors...-80plus-650w-kirmizi-fanli-midt-atx-kasa.html

İ

İşemciseriea15

SDN Okuru
bir disk oyun sırasında sürekli okuma ve yazma işlemi yapar bu işlem ne kadar çabuk olursa ekran kartı ve ram o kadar çabuk bu verileri alır ama fps ye etkisi olmaz fps ye etkisi olan ekran kartıdır senin oyun sırasında bulunduğun haritayı çevrendeki araçları ağaçları çimenleri harddisk okur ve yazar ekran kartıda bunları resmen ram a dokur burda ekran kartının büyük önemi var

BadSector

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Gözümle görmesem defalarca bu yazdıklarınıza inanırdım. Pes doğrusu. Arkadaşlar tecrübe etmediğiniz olayları burada kulaktan dolma bilgileri kullanarak insanları yanlış bilgilendirmeyelim.

Düz mantık :
İşletim sistemi HDD üzerine kurulu. Ne kadar hız o kadar donanımlar arası iletişim demek mantık olarak söylüyorum. İsterseniz en üst seviye donanımlara sahip olun sonuçta işletim sisteminiz Harddiskinizi beklemek zorunda.

*Oyun oynarken işletim sistemindeki dosyalara ve oyunun dosyalarına ihtiyacınız var ve bunları sıralı değil rastgele okuma ile sağlıyor diskiniz.

*Dosyaları kopyalama işleminde ise işletim sisteminiz dosyaları sıraya sokar ve yazma işlemine girer bunun hızından şikayetiniz var ise diskinizin sıralı yazma özelliğinin yüksek oranlarda olması gereklidir.

İşletim sistemini SSD ye kurup oyunları Mekanik diskte (HDD) bırakırsanız SSD'niz doğal olarak sadece sistem dosyalarına (Direct 9 , Visual vb) hızlı erişim sağlar.

Örnek olarak : Samsung 840 Evo SSD : işletim sistemini ve oyun SSD üzerindeyken alınan FPS değeri 300'ün üzerine çıkıyor. (Ekran kartı R7 265)
İşletim sistemi SSD'de ve oyun Mekanik disk (HDD) üzerindeyken bu değer sadece 80 ve 150 arasında değişiyor.
Umarım yardımcı olmuşumdur iyi forumlar....

Menfur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
hocam ben 240 gb ssd alıp oyun sistem falan hepsinde kullanmak istiyorum. hdd yi komple sökerim diye düşünüyorum harici kullanırım yedeklemede. Şimdi oyun falan turancen isimli arkadaşın dediği yavaşlama olur mu

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
SSD FPS yi etkiliyormuş daha neler oyunlarda SSD nin faydasını görürsün oda loadingler ve geçişlerde

Menfur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
oyunu etkilemese bile ben hdd min ısınma probleminden dolayı kullanmak istemiyorum artık. oyunların ssd ye bir zararı olur mu

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Olmaz ama oyunları HDD ye kurmanı öneririm 120GB SSD ve 1TB HDD kombinasyonu iyidir.

BadSector

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Siz gidin kumda oynayın bırakın bilgisayar işini.... :cool:

Ayrıca monitörün bekletmeden aradaki delay farkını önleyin. Belki ilerlersiniz biraz ama sizin reflex tabirinden bile haberiniz yoktur. By By shift delete....

berkay44

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Screenshot_20200205-004420_YouTube Vanced.jpg
videoyu paylaşan adamda demiş video çekerken değişiyor fps sadece diye.kardeş neyin artisliğini yapıyorsun@BadSector