Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Sri Lanka'da patlama

Güney Asya ülkesi Sri Lanka'da kanlı Paskalya... Paskalya Bayramı'nın üçüncü gününde ülke peş peşe yaşanan saldırılarla sarsıldı. Sri Lanka'daki patlamalarda ilk olarak üç kilise ve üç otelin hedef alınırken, daha sonra başkent Kolombo yakınlarında iki patlama daha gerçekleşti. Saldırılarda en az 207 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi...

Sri Lanka’da ilk olarak 3 kilise ve 3 otelde meydana gelen altı patlama ve sonrasında başkent Kolombo yakınlarındaki iki patlamada en az 207 kişinin öldüğü 400'den fazla kişinin yaralandığı belirtildi.
Hükümet peş peşe yaşanan sekiz saldırının ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve sosyal medya servislerinin durdurulduğunu açıkladı. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin içerisinde çok sayıda yabancının da olduğu bildiriliyor. Anadolu Ajansı hayatını kaybedenler arasında iki Türk vatandaşının da olduğunu duyurdu.
2012'de yapılan sayıma göre nüfusunun yaklaşık yüzde 8'i Hristiyanlardan oluşan Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'nın üçüncü günü kutlanıyordu. Kiliselere yapılan saldırıların Paskalya ayinlerini hedef aldığı düşünülüyor.
Öte yandan gerçekleştirilen saldırıları henüz üstlenen olmadı. Sri Lanka polisi saldırılarla bağlantılı 2 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
PEŞ PEŞE SEKİZ SALDIRI
Paskalya bayramını kutlayan Güney Asya’daki ada ülkesi Sri Lanka’nın başkenti Colombo ve Negombo şehrindeki 3 kilise ve 3 otelde peş peşe patlamalar meydana geldi. Yerel medya patlamaların Kochchikade, Katana ve Batticaloa´daki kiliselerde ve de Kolombo'daki otellerde meydana geldiğini duyurdu.
Ölümcül patlamaların ardından Sri Lanka'da 7. bir patlamanın daha gerçekleştiği ifade edildi. Patlamanın başkent Kolombo yakınlarındaki Dehiwela Hayvanat Bahçesi'nin karşısındaki Tropical Inn oteline yakın bir bölgede meydana geldi.
Sri Lanka polisi, başkent Kolombo'da sekizinci bir patlama daha meydana geldiğini duyurdu.
Hükümet, ülkede ikinci bir açıklamaya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve tüm sosyal medya servisleri ile mesajlaşma uygulamalarının kapatıldığını duyurdu.

ERDOĞAN VE ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "(Sri Lanka'da) Kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum" dedi.
Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir açıklama yaptı. Açıklamada, " Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Bu saldırı tüm insanlığa karşı yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve tüm Sri Lanka halkına şahsım ve Milletim adına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum." denildi.
Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Paskalya ayininin yapıldığı bir günde kiliseleri hedef alan bu alçakça saldırı kasıtlı bir provokasyon eylemidir. Bu yönüyle, Yeni Zelanda’da camide ibadet eden Müslümanlara karşı gerçekleştirilen son terör eyleminden bir farkı yoktur." ifadelerine yer verildi.

2438653_d649b35773fa659312bd4038da0dbe4f.jpg

Kaynak:HT

Son mesajlar