Haber ‘Space Zoom’ ile çekilen Ay fotoğraflarını yapay zekâ detaylandırıyor

Bu konuyu okuyanlar

allura

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
73

Sosyal haber ve tartışma sitesi Reddit'te, Samsung'un 'Space Zoom' (Uzay Yakınlaştırması) teknolojisini kullanan Ay fotoğrafı çekimlerinin, ekstra ayrıntılar eklemek için kullanılan bir yapay zekâ tarafından yaratıldığı ve bu sebeple fotoğrafların sahte olduğu iddiası ortaya atıldı. Bir kullanıcı tarafından basit bir deneyle kanıtlandığı belirtildi​

3573220_810x458.jpg

Teknolojinin gelişmesi ile cep telefonlarımız sadece telefon olmaktan çıkıp, akıllı cihazlar haline dönüştüler. Yalnızca mesaj gönderip, sesli konuşmaktan çok daha fazlasını yapabilen bu cihazlarımız yakın zamanda en pahalı fotoğraf makinelerine dahi taş çıkartabilecek fotoğraflar çekmeye de başladı.

Tanıtım günlerinde megapikseller havada uçarken, süper zoom özellikleri de telefon üreticilerinin kampanyalarını süsleyen özelliklerinden. Şöyle tam bir dolunayın fotoğrafını tüm detaylarıyla çekip sosyal medyamızda paylaşmak, hepimizin de hoşuna gidecek bir durum elbette. Ancak şu anda gündemi meşgul eden yeni konu bu fotoğrafları aslında kameranın çekmediği, bu paylaştıklarımızın yalnızca yapay zekânın yarattığı bir görüntü olduğu... Ortaya atılan bir iddia Samsung'un kullandığı AI (Yapay zekâ) ile çekilen Ay fotoğraflarını yalnızca sahte bir detaylandırma ile yansıttığı.

Kaynak: Samsung’un Ay fotoğrafları sahte mi?

Lord Erenify

Imperial Lord
Forum Editörü
Reaksiyon puanı
566
Galaksi ve uzay fotoğraflarını çok seviyorum ben.