Güncel Sözde Müslüman Bir Ülkeyiz. Peki gerçekten öyle miyiz?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Türkiye'ye fabrika açsın katmadeğer üreten işyeri açsın
Sonuna kadar haklısın, buna laf söylersem yanlış demiş olurum.
2. soruna gelirsen haberleri ve siyaseti hiç takip etmiyon galiba. ( Bak gazecesini hiç sevmememe rağmen sözcüden kaynak vereyim sana )
Cumhuriyet tarihinde 34 kere vergi affı veya düzenlemesi olmuş bunun 10 tanesi AKP hükümeti döneminde.
Gerek faiz silme vade uzatma bor düzenleme ne ararsan yapıyor 2 senede bir.
Bu vergi aflarının çoğu kesesi bol olanın isine geldiği için eleştiriyorum ben, daha az vergi ödüyor olsa da vatandaş o yolla zengini de vergi ödememiş oluyor ve o vergiyi de devlet zenginden değil fakirden almış oluyor daha kolay diye, eleştirdiğim kısmı bu.
 

_Zaur_

Profesör
Herkesin inanc farklılıkları seçimleri farklı olabilir demi
kimse kimseyi yaptığı secimler yüzünden ne küçük görebilir ne de azarlayabilir.. neyin ne kadar doğru olduğunu ahirette göreceğiz zaten dünyada kimseyi yargılamak bize düşmez
Herkes kendi seçimini yapacak kadar özgür olsa da kimsede başkalarınin seçimlerini yargılayacak hak yoktur bence
Yani demek istediğim hiç olmazsa ölü için bir güzelce dualar okuna bilirdi hani.

Mısırın ölüler kitabını okumuşum. Öleceğini bilen insanlar o sözleri söyleyip sonra ölüyorlardı. Çok çok etkileyici sözler vardır.

Sözler böyle---

Hiçkimseye kötülük etmedim
Yakınlarımı bahtsızlığa sürüklemedim.
Gerçek evinde alçaklık etmedim.
Kimseyi gücünün dışında çalıştırmadım.
Benim yüzümden kimse korku duymadı , yoksulluk ve acı çekmedi bahtsız olmadı.
Tanrıların kötü gördüğü şeyleri hiçbirzaman yapmadım.
Kölelere kötü muamele etmedim ve ettirmedim.
Kimseyi ac bırakmadım.
Kimseye göz yaşı döktürmedim.
Kimseyi öldürmedim ve kimsenin kahpece öldürülmesini emretmedim.
Kimseye yalan söylenedim. Hiçbir utandırıcı davranışta bulunmadım.
Zina etmedim. Yiyecekleri pahalı ve eksik satmadım.
Terazinin dirhemi üzerine hiçbir zaman elimi bastırmadım. Teraziyle dartarken hiçbir zaman hile yapmadım.
Süt çocuklarının ağızlarındakı sütü uzaklaştırnadım.
Hayvanları çalmadım. Tanrının kuşlarını avlamadım.
Ölmüş balığı tutmadım. Hiçbir arkın suyu başka yone çevirmedim.
Ben Temizim Temizim Temizim!
 

Toprak Kokusu

Profesör
sayin @_Zaur_
ölü için fatiha size neden Garib geldi ki
hani geleneklerden geçtim geçmiş büyüklerimiz hikmetini sevabını bilmiş ki biz de ölülerin arkasından fatiha okunur diye biliyoruz. şuan tam olarak bu konuda kendimi geliştirmis olmasam da yani sizin anlayacağınız
okunan fatihanin manası evet dua. Mevlam duayi öğretiyor fatihada. her neyse okunan fatihanin manası gitmiyor ki ölüye. okuyan kimseye verilen sevabi okuyan ölen için bağışlıyor. mana değil onu okuyarak kazandığı sevabi yani.[[/QUOTE]
 
O deprem vergileri yuzunden 8TL olan raki 100'u gecti satecilik de artti hem vergi kaybi hemde can kaybi oluyor içmeyin demek kolay herkes kötü alışkanlıklarını kolayca birakamiyor...
Yapimini izleyen evde yapmaya kalkiyor temel kurallaria uymadiklarinda zehirleniyor yada her sey düzgün olunca satmaya kalkiyorlar kacakcilik hortluyor!
 
Birşeyleri yapalım demek nedense çok kolay geliyor söylerken.Genelevleri kapat eskortlara baskın yap tutukla o zaman sexshopları da kapatalım zaten düğün masrafları yüzünden insanlar evlenemiyor da ee nereye kadar uçkuruna sahip çıkacak bu insanlar cinsellik de temel ihtiyaçlardan değil mi ?
Çıkarsınlar bir hap insanlar kendini hadım etsinler o zaman ne diyeyim yani yasaklarla bişey elde edilmez.
Müslüman ülke falan da değiliz insanların çoğu sözde müslüman 1dkda 4 rekat namaz kılan insanlar var yangından mal kaçırır gibi en basitinden sadece ramazanda oruç tutup benim kalbim temiz diyen var cumadan cumaya giden hutbeyi dinlemeyen mi dersin bayramdan bayrama giden mi dersin say say bitmez.
Birşeyleri eleştirirken çözüm de sunmalısınız saf eleştiri yapıcı olmaz.
Yani bu konuyu tartışmak bile üzücü hem de böyle bir yerde ama kusura bakmayın da herkes keyfinden gitmiyor genelevlere veya o tarz yerlere çoğu insan başka seçeneği kalmadığı için gidiyor.
Keşke eskisi gibi olsa keşke kapitalizme yenilmese şu kadın milleti keşke biraz karşısında durabilseler keşke insanları evlendirmek için köstek olmak yerine destek olsa büyükler o zaman zaten bu tarz yerlere gitmez çoğu insan.
Herkes birbirinin kuyusunu kazma derdinde hiçbir halt olmaz bizden umarım yanılırım ben bütün bu sözlerini yemeye razıyım ama umarım yanılırım birgün örnek toplum oluruz.
 

EinştayN

Profesör
Işin aslına bakacak olursak eskiden genel ev değil ama cariyelik adında yapılan kadın köle yada hizmetli diye alınan erkekler vardı bunun adı günümüzde jigolo ve vesikalık kadın diyelim, evet herkezin imkanları ve ve şartları düzgün olmayabilir, bu demek değil ki hepimiz kötüyüz herkesin sınavı ve amellerini Rabbim bilmiyor mu? Hepimiz her gün çeşitli sorun ve sıkıntılar veya iyi şeyleri yaşıyoruz.
Ne zaman ki Peygamberimiz ahir ömre intikal etti hemen hizipleşmeye başladılar çünkü insan çoban misali sürünün başı yoksa nereye gideceğini bilemez bunu fırsat bilip yollara bölündüler, kimisi ak derken diğeri kara dedi. Bu konu çok uzun daha da uzatmak istemiyorum. Mehdi yada kurtarıcı Mesih bekleniyor gözümüzün önündeki tek kurtarıcı Kuran-ı Kerim dir başka birisi de gelmeyecek Peygamber yada uyarıcı olarak.
Hala kitabı düz mantığını okumadan tefsirini anlamaya çalışmaya kafa patlatacaklarına bilime ve hayatlarımıza geçirmeye çalışmamız gerekirdi.
Ama insanlar nefsini ve gıybetini Allah'a vekil kılmayıp başka şeylerden medet umduğu sürece bunlar her şeye müstehaklar Kuran-ı Kerim de duvarda öyle emaneten durur.
Halbu ki Kitap o kadar güzel açıklıyor ki her şeyi sakin bir kafa ile yavaş yavaş mealini bile okusanız 1400 sene öncesinin masalı değil günümüz ve geleceğin bilgisini bulursunuz.
Rabbim herkesi affetsin hepimiz bilerek yada bilmeyerek bu hayata ve dünyaya ihanet ettik, Rabbimizin sonsuz bağışlamasından bağışlanma dileyin O'na ibadet edip ölümünde hayırlısını O'dan dileyelim.

Ben doğma büyüme istanbulluyum 1 kere olsun İstanbul veya başka bir şehir genelevine gitmişliğim yoktur, işim icabı geneleve uzaklığım 50 metre idi, çünkü iş yerim karaköyde ve aynı sokaktaydık farklı hayatlarda veya hayatsızlıkta idim . Ayşe hanım gibi nice hayatsızların nefesi olamıyorsak yazıklar olsun hepimize.
 
Son düzenleme:

_Zaur_

Profesör
sayin @_Zaur_
ölü için fatiha size neden Garib geldi ki
hani geleneklerden geçtim geçmiş büyüklerimiz hikmetini sevabını bilmiş ki biz de ölülerin arkasından fatiha okunur diye biliyoruz. şuan tam olarak bu konuda kendimi geliştirmis olmasam da yani sizin anlayacağınız
okunan fatihanin manası evet dua. Mevlam duayi öğretiyor fatihada. her neyse okunan fatihanin manası gitmiyor ki ölüye. okuyan kimseye verilen sevabi okuyan ölen için bağışlıyor. mana değil onu okuyarak kazandığı sevabi yani.[
[/QUOTE]
Evet okunmasını sevabı olduğunu anladım ama bana garip gelen şey ölmüş kimseye ait anlamlı bir duanın olmaması.
Harfi anlamda düşününce bakıyorsun ki ben bunu okudumda okumasına fakat ölüye alakası ne diye.

Ölmüş kimseye rahmet okuyan dua anlamında değil bu dua. Onu anlatmak istiyorum hani.

Kuran kitabında yazılanların dua olmadığını düşünüyorum ben. Bir şeyleri anlatmak için yazılmış. Hani Allahın varlığını düşüncede kanıtlama kitabıdır. Tarihi hadiseler kaleme alınmış ne kadar doğruluğu bana göre soru altında.

Ayın ikiye yarılıp yenide birleşme olayı filan bana göre hiç inandırıcı olmaması gibi olaylar. Yukarıdan yani göyden koçun inmesi filan çok abartılmış olaylar.

Ayın ikiye ayrılması olayını sadece ayın önünden büyük meteor taşının geçebileceği ile alakalandırıyorum. Göyden de koç inmemiş Tevrat da okumuşum kendine Peygamber diyen şahıs oğlunun kafasını kesmek isterken uzakta koçun boynuzunun çalılığa dolaştığını görmüş. Müslüman kesim de göyden koçun indiği gibi yorumlamış olayı.


Bu arada Lut peygamberinde kendi iki kızını mağarada hamile bırakmasını okumuşsunuz sanırım.


Önemli Dinlere ait kitapları okumuşum ve okuyup bilgi toplamayada hevesliyim. Kendi düşünceme göre neyin doğru neyin yanlış olabilitesini hesaplıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

4,5 farklı Kur'an ı Kerim yoktur.Siz İncil veya Tevratla karıştırıyorsunuz sanırım.Kur'an ı Kerim tektir.Allah'ın korumasında ve kıyamete kadar tek kalacaktır.Tahrif edilmemiştir.Mezheplerden bahsediyorsanız o ayrı bir konu. Aslında hak mezhep imamları ve mezhepler ayrı bir yol değildir hepsi aynı kapıya çıkar ancak insanların ayrıştırmak için uğraştığı doğru bu da İslam'ı yanlış kaynaklardan öğrenmeye bağlı. Bütün sorunlarımızında bu nedenle olduğunu düşünüyorum. Maalesef tembeliz.Dinimizi sağdan soldan duyuyoruz her duyduğumuzu doğru olarak alıyoruz araştırmaya da çok lüzum duymuyoruz ve nasıl olsa ölmeyecekmişiz gibide yaşıyoruz.Şu günlerde insanlar biraz olsun ölümün geleceğine inanmaya başladı ve bu vakitlerini İnşallah öğrenmeyle harcarlar.
Bakıyorumda araştırma ve sorgulama korkusu var içinizde. Tevratın da incilin de 4 yada 5 farklı türde yazılmış olmasıda bana garip gelmez. Çünkü insanoğlu varya çok pis varlık kendi çıkarlarına göre herşey yapar.
 
Son düzenleme:

KamtariR

Profesör
Müslüman bir ülkeydik. Kadınlar el üstünde tutulurdu, tecavüz, kadın cinayeti vs olmazdı.

Bir problem olursa, konuyu kadılar çözerdi.

Şu anda Laik bir ülkeyiz (müslüman bir ülke değiliz).

O yüzden bütün kötü şeyleri Allah'a tapanlara, her iyi şeyi de bilime tapanlara nispet etmek, ne biliyim farklı bir iğrenç durum.

Ben müslümanım, uzun yıllardır da evliyim. Daha hanımıma bırak el kaldırmayı, sesimi yükselttiğim vaki değildir. Çünkü benim evimin içinde İslam'ın hükümleri geçerlidir. Dinim ise bana hanımımın bana emanet olduğunu, ona iyi bakmamı emrediyor.

Kadını metalaştıran, onu değersizleştiren şey kapitalist düzen ve dini toplumdan çekip çıkaran laik sistemdir.

O yüzden birisi problemin kaynağını araştırmak istiyorsa, bunu doğru yerde araştırsın.
 

mapavrili

Profesör
Müslüman bir ülkeydik. Kadınlar el üstünde tutulurdu, tecavüz, kadın cinayeti vs olmazdı.

Bir problem olursa, konuyu kadılar çözerdi.

Şu anda Laik bir ülkeyiz (müslüman bir ülke değiliz).

O yüzden bütün kötü şeyleri Allah'a tapanlara, her iyi şeyi de bilime tapanlara nispet etmek, ne biliyim farklı bir iğrenç durum.

Ben müslümanım, uzun yıllardır da evliyim. Daha hanımıma bırak el kaldırmayı, sesimi yükselttiğim vaki değildir. Çünkü benim evimin içinde İslam'ın hükümleri geçerlidir. Dinim ise bana hanımımın bana emanet olduğunu, ona iyi bakmamı emrediyor.

Kadını metalaştıran, onu değersizleştiren şey kapitalist düzen ve dini toplumdan çekip çıkaran laik sistemdir.

O yüzden birisi problemin kaynağını araştırmak istiyorsa, bunu doğru yerde araştırsın.
Allah razı olsun, çok doğru.
 

BHA

Paylaşmak Güzeldir..
Yönetici
Moderatör
İslamın şartlarını yerine getirmek Müslümanlık olarak algılanıyor. Çalıştığım yerde namaza diye gidip 2 saat gelmeyen adamlar yüzünden zorluklar çektim. Namazdan geldikten sonra kadın müşterilerimizin arkasından bakıp atıp tutanları gördüm. Arkadaşlar birbirimizi kandırmayalım, ülkemizde müslümanlık tam anlamıyla şartları sağlanmıyor. Artık insanlar başı secdeye yakın olandan korkar oldu dahası var mı?
 

KamtariR

Profesör
İslamın şartlarını yerine getirmek Müslümanlık olarak algılanıyor. Çalıştığım yerde namaza diye gidip 2 saat gelmeyen adamlar yüzünden zorluklar çektim. Namazdan geldikten sonra kadın müşterilerimizin arkasından bakıp atıp tutanları gördüm. Arkadaşlar birbirimizi kandırmayalım, ülkemizde müslümanlık tam anlamıyla şartları sağlanmıyor. Artık insanlar başı secdeye yakın olandan korkar oldu dahası var mı?
Sizi anlıyorum, söylediklerinize de kısmen katılıyorum, fakat bunun sebebi ne? Bunları sorgulamak lazım.

Yani, adam öksürüyor aksırıyor eyvallah ama bu neticelerin sebebi nedir?

Bu ülkede 100 yıldır çarpık bir din öğretiliyor. Devlet dini eğitimi veremediği için kendince vazife çıkaran cemaat ve tarikatlar da bu konuda başarılı olamadılar.

Halbuki bir müslüman kul hakkının ne demek olduğunu bilir, bu yüzden mesai saatinde namaza gidip 2 saat durmaz. Bilmiyorsa, kendisine doğru öğretilememiş demektir, bunun nedeni yine sistemdir. Namazdan geldikten sonra atıp tutanlar da aynı şekilde.

Kaldı ki ülkedeki cinayetlerin, kazaların çoğu alkolik züppelerin elinden gerçekleşiyor. Fakat onlar "zaten alkol" kullandığı için sanırım masum, bu yüzden müslümanlara sarmak daha iyi pirim yapıyor.
 

_Zaur_

Profesör
Müslüman bir ülkeydik. Kadınlar el üstünde tutulurdu, tecavüz, kadın cinayeti vs olmazdı.

Bir problem olursa, konuyu kadılar çözerdi.

Şu anda Laik bir ülkeyiz (müslüman bir ülke değiliz).

O yüzden bütün kötü şeyleri Allah'a tapanlara, her iyi şeyi de bilime tapanlara nispet etmek, ne biliyim farklı bir iğrenç durum.

Ben müslümanım, uzun yıllardır da evliyim. Daha hanımıma bırak el kaldırmayı, sesimi yükselttiğim vaki değildir. Çünkü benim evimin içinde İslam'ın hükümleri geçerlidir. Dinim ise bana hanımımın bana emanet olduğunu, ona iyi bakmamı emrediyor.

Kadını metalaştıran, onu değersizleştiren şey kapitalist düzen ve dini toplumdan çekip çıkaran laik sistemdir.

O yüzden birisi problemin kaynağını araştırmak istiyorsa, bunu doğru yerde araştırsın.
Eline sağlık. Herkes gürurlu bir insan olmalı. Neyin yalnış neyin doğru olduğunu kendisi anlayabilmeli.
 
Beyler bende çok düşündüm bu adaletsizlik konuları üzerinde.
Virusun insanları öldürmesine üzülmüyorum bu olaylar yüzünden. İyice temizlenmeli toplumlar bakıyorumda bu cahilliğin biraz önünü keser.

İster virüs bizde patlasın ister Afrikanın en girilemez kabilesinin içinde tınlamam hiç.
Çünkü bir İnsan ilk ben kimim ne yapmam gerek neler yalnış neler doğru diyebilmeli kendine.
Bundan öncede virüsler vardı bundan sonrada olacak ama insan hiçbir zaman akıllanmadı, akıllanmayacak.
En büyük virüs CEHALETTİR.
 

BHA

Paylaşmak Güzeldir..
Yönetici
Moderatör
Sizi anlıyorum, söylediklerinize de kısmen katılıyorum, fakat bunun sebebi ne? Bunları sorgulamak lazım.

Yani, adam öksürüyor aksırıyor eyvallah ama bu neticelerin sebebi nedir?

Bu ülkede 100 yıldır çarpık bir din öğretiliyor. Devlet dini eğitimi veremediği için kendince vazife çıkaran cemaat ve tarikatlar da bu konuda başarılı olamadılar.

Halbuki bir müslüman kul hakkının ne demek olduğunu bilir, bu yüzden mesai saatinde namaza gidip 2 saat durmaz. Bilmiyorsa, kendisine doğru öğretilememiş demektir, bunun nedeni yine sistemdir. Namazdan geldikten sonra atıp tutanlar da aynı şekilde.

Kaldı ki ülkedeki cinayetlerin, kazaların çoğu alkolik züppelerin elinden gerçekleşiyor. Fakat onlar "zaten alkol" kullandığı için sanırım masum, bu yüzden müslümanlara sarmak daha iyi pirim yapıyor.
Cümlelerinize sizin kadar bende kısmi bir şekilde katıldım hocam. Yanlış anlaşılmak istemem din karşıtı bir görüşe sahip değilim. Yalnız söylediğiniz sistem evet çok yanlış. Ülkemizin tek eksiği eğitim sistemi ve oluşan bütün problemlerin kaynağı yine eğitim sistemi. Din konusunda sadece söylemiyorum yurt dışında çalıştığım dönemlerde yabancılar ile sohbetimizde adamlar Ingilizce eğitimlerine 2 yaşında başladıklarına ve çocukların okula başlama zamanlarının 2 yaş olduğunu söyledi. Çocuklar liseyi bitirdiklerinde akıcı bir şekilde 3 dil bildiklerini dile getirdi ki bu söylediği yer 3.sınıf bir ülke. Bizim ülkemizde tek eksik olan şey eğitim sistemi.
 
Üst
stat counter