Yardım Sosyal medyadan tanıştığım birisi beni hackledi.

Bu konuyu okuyanlar

Brownian ratchet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar merhaba, geçen yıl sosyal medya üzerinden yaklaşık 2-3 ay etkileşimde olduğum bir kişi beni hackledi. Yazılım alanında çok donanımlı birisi ve şu an muhtemelen herşeyime erişti. Ama şikayette edemiyorum çünkü işinde çok iyi. Telefonumda sorunlar yaşamaya başladım ne yapacağım lütfen yardımcı olun uzun süredir bir çözüm arıyorum ama artık kafayı yemek üzereyim. Sürekli diken üstünde olmaktan. Hiç bilgisayardan, yazılımdan, anlayan birisi değilim world bile kullanamıyorum. Ne yapmam gerekiyor ben yazılımı nasıl öğrenebilirim nasıl onun kadar iyi olabilirim bu alanda yoksa kafayı yicem. Bu konuda bilgisi olan birisi bana yardımcı olursa çok sevinirim.

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,777
En iyi savunma saldırıdır

Öncelikle "hack" işleri win de olmuyor bunun için linux öğrenmelisiniz ancak açtığınız diğer konuda bilgisayar hakkında çok az bilgi sahibiyim demişsiniz .Öncelikle orta düzey de bilgisayara,windowsa hakim olmalısınız.
İnternette videolar izleyin denemeler yapın (bilgisayarı yazılımsal anlamda bozmaktan korkmayın ,tabi içinde önemli dosyalar tutmamanız ve her zaman bir kurulum usb niz olması şartıyla)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hack konusuna gelirsek
Çok ünlü hackerlar bile yakalanıyor sizi hackleyen kişi de yakalanır.
En iyisi şikayet etmektir.

@wittroc neden gülücük attınız ?

Son düzenleme:

Brownian ratchet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
En iyi savunma saldırıdır

Öncelikle "hack" işleri win de olmuyor bunun için linux öğrenmelisiniz ancak açtığınız diğer konuda bilgisayar hakkında çok az bilgi sahibiyim demişsiniz .Öncelikle orta düzey de bilgisayara,windowsa hakim olmalısınız.
İnternette videolar izleyin denemeler yapın (bilgisayarı yazılımsal anlamda bozmaktan korkmayın ,tabi içinde önemli dosyalar tutmamanız ve her zaman bir kurulum usb niz olması şartıyla)

Hack konusuna gelirsek
Çok ünlü hackerlar bile yakalanıyor sizi hackleyen kişi de yakalanır.
En iyisi şikayet etmektir.
anladım teşekkür ederim. O zaman şu an öncelikli olarak temel bilgisayar kullanımını öğrenmem gerekiyor. peki bana başlangıç için önerebileceğiniz bir yazılım dili var mı ayrıca bilgi edinebileceğim bir kaynak kitap,kanal vs gibi bilgisayar mühendisliği okuyacağım üniye gitmeden öncede bir temel olması açısından.

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
anladım teşekkür ederim. O zaman şu an öncelikli olarak temel bilgisayar kullanımını öğrenmem gerekiyor. peki bana başlangıç için önerebileceğiniz bir yazılım dili var mı ayrıca bilgi edinebileceğim bir kaynak kitap,kanal vs gibi bilgisayar mühendisliği okuyacağım üniye gitmeden öncede bir temel olması açısından.
Takip ettiğim bir kanal çok şey öğrenmiştim açıkçası. Siber Guvenlik konusunda.

Linux öğrenmek isterseniz linux hakkında içerik ureten kanallar az. Bu kanalı takip etmeni tavsiye ederim.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Kolay gelsin. Nasıl cihazlarınıza sızdı bu arkadaş, niye yaptı ve nasıl temas kurmuştunuz?

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Eğer Android kullanıyorsanız ve saldırgan root erişimi almamış ise telefonunuzu kurtarma (recovery) bölümünden boot edip sıfırlamanız yeterli olacaktır, iOS için bir fikrim yok aynı işlemi deneyebilirsiniz veya iTunes ile sıfırdan stock firmware atabilirsiniz. Bir de bu tür kişileri şikayet etmekten çekinmeyin, er geç yakalanır.

Brownian ratchet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Eğer Android kullanıyorsanız ve saldırgan root erişimi almamış ise telefonunuzu kurtarma (recovery) bölümünden boot edip sıfırlamanız yeterli olacaktır, iOS için bir fikrim yok aynı işlemi deneyebilirsiniz veya iTunes ile sıfırdan stock firmware atabilirsiniz. Bir de bu tür kişileri şikayet etmekten çekinmeyin, er geç yakalanır.

hocam bu işlemi yapmadan önce bilgilerimi bir yere yedeklemem gerekecek mi? dosyaların içinde herhangi bir virüs varsa bu yedeklediğim bilgisayara vs bulaşır mı?

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
hocam bu işlemi yapmadan önce bilgilerimi bir yere yedeklemem gerekecek mi? dosyaların içinde herhangi bir virüs varsa bu yedeklediğim bilgisayara vs bulaşır mı?
[Cihaza tam erişiminiz varsa]
Mobil cihazınızın ayarlarına erişiminiz varsa internet bağlantısını kesip dosyalarınızı USB kablo yoluyla bilgisayarınıza kopyalayın ve kopyaladığınız dosyalara virüs taraması yapmadan hiçbirini çalıştırmayın.

[Cihaza erişim kısıtlıysa]
Cihaza erişiminiz kısıtlıysa TWRP veya bir türevini yükleyerek dosyalarınızı kolayca bilgisayara aktarabilirsiniz. İlk adım sizin için uygunsa bunu denemenize gerek yok.

Brownian ratchet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Anlatırsanız sorunu çözmeye yardımcı olacak arkadaşlar için de iyi olur. Bağlantı mı attı, nereden ve nasıl iletişim kurdu falan. Bunları da anlatmanız daha iyi olacaktır.
bir bağlantı attı tıklamıştım oradan mı bulaştı bilmiyorum. telefon yavaşlamaya başladı donmaya başladı daha sonra mailime farklı bir ilden farklı bir ıp adresinin giriş yapmaya çalıştığı ile alakalı mail gelmeye başladı ve konuşmalarımızda benimle alakalı bir çok bilemeyeceği şeyler söylüyordu. Mesela telefonda o anda ne yaptığımı biliyordu. Fotoğraflara da erişiminin olduğunu düşünüyorum

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
bir bağlantı attı tıklamıştım oradan mı bulaştı bilmiyorum. telefon yavaşlamaya başladı donmaya başladı daha sonra mailime farklı bir ilden farklı bir ıp adresinin giriş yapmaya çalıştığı ile alakalı mail gelmeye başladı ve konuşmalarımızda benimle alakalı bir çok bilemeyeceği şeyler söylüyordu. Mesela telefonda o anda ne yaptığımı biliyordu.
Eyvah.

mustafa6163

Asistan
Reaksiyon puanı
37
bir bağlantı attı tıklamıştım oradan mı bulaştı bilmiyorum. telefon yavaşlamaya başladı donmaya başladı daha sonra mailime farklı bir ilden farklı bir ıp adresinin giriş yapmaya çalıştığı ile alakalı mail gelmeye başladı ve konuşmalarımızda benimle alakalı bir çok bilemeyeceği şeyler söylüyordu. Mesela telefonda o anda ne yaptığımı biliyordu.
Netflix dizi senaryosu gibi olay

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
bir bağlantı attı tıklamıştım oradan mı bulaştı bilmiyorum. telefon yavaşlamaya başladı donmaya başladı daha sonra mailime farklı bir ilden farklı bir ıp adresinin giriş yapmaya çalıştığı ile alakalı mail gelmeye başladı ve konuşmalarımızda benimle alakalı bir çok bilemeyeceği şeyler söylüyordu. Mesela telefonda o anda ne yaptığımı biliyordu. Fotoğraflara da erişiminin olduğunu düşünüyorum
Konuyu açalı epey olmuş, çözemediniz mi sorunu.

Bu arada e-mailinize bağlı hesapları da kontrol etmeyi unutmayın. Sıkıntı var mı kontrol edin.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
kimse dememiş ki telefona virüs koruma programı kurup taratın..

marketten dr.web ve kaspersky i indirip taratın (dr.web i kur, güncelle, tarat ve sil... daha sonra aynısını kaspersky için yap)

eğer bunlar bir şeyler bulursa sileceklerdir..

eğer birşey bulmadıysa, internet bağlantını kapat (hem bilgisayarda, hem telefonda)
sadece resim ve önemli şeylerini yedekle.. whatsapp yedeği alma derim.
telefona hard format at. ve kapat... kaldır kenara koy..

başka bir bilgisayardan o telefonda kullandığın mail adresinden face, twitter, tiktok a kadar herşeyin şifresini değiştir. UNUTMA önce maillerin şifresini değiştir, daha sonra programların... eğer programları önce değiştirirsen öail adresine bildirim gidiyor ya, sıkıntı yaşarsın..

önce mail şifreleri, sonra teldeki programların şifreleri değişti...
şimdi telefonunu aç ve gmailinle giriş yap..
eğer sorun olursa yeni bir mail al. korkma hiçbirşey olmaz.

Brownian ratchet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Konuyu açalı epey olmuş, çözemediniz mi sorunu.

Bu arada e-mailinize bağlı hesapları da kontrol etmeyi unutmayın. Sıkıntı var mı kontrol edin.
Kısmen düzeldi diyebilirim. Biraz araştırdım bilenlere sordum onunla iletişim kurduğum hesabı sildim mailin şifresini değiştirdim vs. Bir süre farklı hesaplardan rahatsız etmeye devam etti ama Belli bir süre sonra bunlar kesilince artık bıraktı diye düşündüm bende başka bir şey yapmadım açıkçası. Rahatsız edilmeler bitti ama telefon kasıyor hala. Sınav öğrencisiyim şu an bu durumla tam ilgilenemiyorum o yuzden. Teşekkürler Hesapları kontrol edeceğim en yakın zamanda

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
Kısmen düzeldi diyebilirim. Biraz araştırdım bilenlere sordum onunla iletişim kurduğum hesabı sildim mailin şifresini değiştirdim vs. Bir süre farklı hesaplardan rahatsız etmeye devam etti ama Belli bir süre sonra bunlar kesilince artık bıraktı diye düşündüm bende başka bir şey yapmadım açıkçası. Rahatsız edilmeler bitti ama telefon kasıyor hala. Sınav öğrencisiyim şu an bu durumla tam ilgilenemiyorum o yuzden. Teşekkürler Hesapları kontrol edeceğim en yakın zamanda
Kaliteli bir AV yazılımı kullanmayı ihmal etmeyin.